Van Alles Wat Laatste Nieuws Helder sloeg R.K. V.V.A. K.V.H.-nieuws Gezien in elk gezin. De „schrik van Venlo" ter dood veroordeeld De grootste drijvende bok van Europa gereed SriiEFPSTi m iMr.uN De toestand op Java LANGS DE VELDEN. Perzische kwestie opgelost, zegt Stalin MARINE-CANTINE. WOENSDAG 27 MAART A.S. ,.DE HAWAIÏAN REVELLERS". Te kooo aangeboden: Voetbal: Reeds vóór de rust was Helder het meest aanvallend en noteerden wij goe de schoten van De Leur en Rottier, die echter door den doelman werden ge keerd. Toch bleef een doelpunt niet uit, want uit een goede voorzet van Horik wist Rottier op goede wijze te scoren (0—1). Kiesewetter was deze middag weer eens ouderwets aan het doelkogelen, maar de doelman stond op zijn post. Nadat R. het spel wat had weten te verplaatsen wist de linksbuiten uit een srimmage te scoren en daarmede de stand weer gelijk te maken. Ifelder wist echter het initiatief weer te nemen en de doelman, die uit het goede hout was gesneden, moest er ver schillende malen aan te pas komen. Schoten van Rottier en Krab hadden geen succes. In de tweede helft opende Helder di rect een offensief en een doelpunt hing als het ware in de lucht. Voorlopig kwam het echter nog niet zover, totdat na een kwartier spelen Van Horik een afgemeten voorzet gaf en Krab op goe de wijze met een kopbal Helder de lei ding gaf (12). De Amsterdammers probeerden met volle energie de gelijkmaker te berei ken, maar zover 'kwam het niet. Wel moest Kossen handelend optreden, toen de bal even te kort werd teruggespeeld, waarbij hij een verwonding in zijn ge zicht opliep. Hij werd vervangen door Hoebe, terwijl Bekhoven nu onder de lat ging staan. Kort hierop wist v. Ho rik de stand op 31 te brengen, waar mede de strijd was beslist. Wel moest de reserve-doelman nog een paar maal handelend optreden, maar dat ging hem uitstekend af. Voor trainer Julian deed het prettig aan dat deze eerste wed strijd onder zijn hoede met een over winning eindigde. Zondag fungeerde K.V.H. als gastvrouw Van de leiders, namelijk D.D.V. uit Am sterdam. Om 10 uur floot scheidsrechter Himpers beide twaalftallen in het veld. Direct ontwikkelde zich een zeer snel spel, met DDV als de technisch betere. Na ongeveer een kwartier spelen wist zij een doelpunt te maken. KVH bleef het ant woord niet schuldig en zette een serie gevaarlijke aanvallen op. DDV verde digde echter uitstekend en tot rust bleef het 1—0 voor de Amsterdammers. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld. Een technisch beter DDV en een enthousiast spelend KVH. Het was Visser die met een keurig doelpunt de „Gezien in elk gezin" zijn de Honig's artikelen reeds lang, doch thans helaas nog niet in elk gezin aanwezig. Dit komt doordat op het ogenblik de vraag naar Honig's artikelen veel gro ter is dan de mogelijkheid van fabri ceren en er niet ildoende grond stoffen beschikbaar zijn. De Directie van Honig's Fabrieken is zich thans ten volle bewust van de grote verantwoordelijkheid, die thans vooral rust op den Nederlandsen fabri kant van het goede levensmiddel. Wij stellen alles in het werk om grondstoffen en verpakkingen te ver krijgen en om de productie van Honig's artikelen op te voeren Grossiers, winkeliers en wij stellen er een eer in, Honig's artikelen zo billijk en vlot mogelijk te verdelen. Werkt ook U mede doop niet meer te kopen dan U voor Uw directe behoefte nodig hebt? Laten wij er vooral aan denken, dat ook zelfs in Amerika en Engeland de huisvrouw nog lang niet alles volop kan krijgen. Ingezonden mededeling). partijen op gelijke voet bracht. KVH was nu iets sterker Eindelijk wist de Jong op fraaie wijze KVH de leiding te geven. DDV zette nu alles op alles en wist dan ook door 2 magnifieke doelpunten de 2—1 achterstand in een 32 voorsprong om te zetten. KVH bleeft echter enthou siast aanvallen en een paar minuten voor het einde bracht Kraneburg de stand op 3—3. Beide partijen werkten hard voor het winnende punt, de verdedigingen ble ven echter de baas en het einde bracht een gelijk spel (3—3). Het bijzonder gerechtshof in Limburg heeft den 30-jarigen Jo Barendsen, uit Venlo overeenkomstig de eis van den advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, ter dood veroordeeld. Barendsen was in Venlo tijdens de be zetting opperwachtmeester van politie geweest, W.A.-commandant en leider van den Arbeits-kontroldienst. Hij was vrijwillig in deze functie getreden, had zich geheel in Duitse dienst gesteld en heeft lange tijd met zijn arrestaties van onderduikers, Joodse families en weige raars voor Duitsland, zulk een terreur uitgeoefend, dat men hem den „schrik van Venlo" noemde. Berendsen hoorde zijn vonnis kalm aan. Aruk: Dagblad v Noord-Holland N V. Vergeet het niet Daar zijn huismoeders, die gedurende de afgelopen weken en ook nu nog drie maal per week als groente winterpeen op tafel moe ten brengen, de andere drie dagen uien en de ze vende dag, ter afwisseling, gekookte biet. Inderdaad het was geen aanlokkelijk menu. En menig lang ge zicht werd getrokken als genoemde spijzen ter tafel kwamen. Er werd niet zelden hardgrondig ge mopperd op den groente boer,, op de regering zelfs en het humeur werd over schaduwd door donkere Wolken. Onlangs sprak „een moeder" ook in onze krant over dit feit. En zij had geliik: werkelijk wat meer dankbaarheid mag heus wel heersen in onze harten. De honger, die een Jaar geleden nog als een medogenloos maaier dui zenden neersloeg, is voor bij. Ja, voor ons. Mlllioe- nen anderen staat de hon gerdood echter ook van daag nog als een guur spook voor ogen. In China, in Brits-Indië, in Duitsland, op Java. Onlangs stierven in het eerstgenoemde land in een klein gebiedi 49.000 mensen door gebrek aan voedsel. Leest dit goed. Denkt na en weest ln elk geval dankbaar. Langzaam matende molens Herinnert ge U nog die eerste dag van de bevrij ding? Wat een genot was het dat je 's avonds niet meer de verduisterings- schermen voor de ramen behoefde te planten. Wat een ergernissen en huise lijke onenigheden hadden ze soms veroorzaakt. Nu was het donkere papier welkom om de vreugdevu ren te voeden. Hoog laaide in die voorjaarsavonden de vuren op en de menigte danste er om heen. De regeringsmolens ma len echter langzaam. Een dezer dagen las ik in mijn krant, dat een wetsontwerp tot opheffing der verduis teringsvoorschriften was ingediend.... Conclusie: Wij hebben dus een tien maanden lang de wet over treden. En.... het kostte ons niet eens één bonne tje! Bloemen Ja die waren niet goed koop. Ik wilde nu een maal Zaterdags een bloe metje mee naar huis bren gen voor de Zondag, maar het kostte je meestal een klein daggeldje. De bloe menhandel is nu vrij gege ven. We vreesden het erg ste. Gelukkig was onze vrees ongegrond. De prij zen zakten. Voor een rede lijk bedrag kun je nu een bos voorjaarskleuren ko pen. Het is mij echter nog niet duidelijk, waarom een bouquet narcissen bij A. f 1 kost, een straat verder f o.70 en aan de kar nog minder. Als het voorjaar nog meer doorbreekt, ga ik zelf bloemen plukken op een wel. Ga je mee? W. IV' Hendrik Ido Ambacht. - Met de grootste drijvende bok van Europa, wel licht één der grootste van de wereld, werd heden te Hendrik Ido Ambacht officieel proef gehesen. Dit gigantische werktuig „Ajax" is de naam die het met recht draagt is het eigendom van de N.V. Holland, scheepswerf en machinehandel, direc teur de heer J. Tiedeman, die het reeds in 1941 bestelde. De maximum-spreiding van de hoofd takels is 27 m. De vrije hoogte van het gevaarte is 34 m. De giek is 10 m. lang. Grepen nit het nieuws Een landbouwer te Doornspijk had gedurende de hongerwinter voor twee gouden ringen 30 kg rogge geleverd. Hij zal ze nu moeten teruggeven aan den vroegeren eigenaar. Bovendien kreeg hij 1000 boete. Het mannen koor „Die Haghe Sangers" is het prae- dicaat „Koninklijk" verleend. Ten departemente is in voorbereiding een algehele herziening van de Vestigings wet Kleinbedrijf 1937. Ook is in ge vorderde staat van voorbereiding een wetsontwerp, waarbij 'de voorschriften tot grenswijziging van gemeenten wordt herzien. Daarbij zal rekening gehouden worden met de belangen van de weder opbouw. Maandag is de nieuwe luchthaven „London Airport geopend. Ze ligt ongeveer een uur van de Lon- dense City. Bij goed weer zullen 160 toestellen per uur kunnen landen of starten. Van 310 April zal te Lon den een conferentie plaats vinden over de Europese voedseltoestand. De Sovjetafgevaardigde bij een vergadering van de UNRRA verliet het vertrek ten gevolge van een verschil van standpunt Inzake de hulpverlening aan Oostenrijk. Te Amsterdam 22-3: Heilo, Van Ostade. Norden, Patria, Nautilus. Van Amsterdam 23-3: Veenenburgh, Goldfinch, David Cald- well, Henriette. Te Rotterdam 22-3: George Chira, Gerberdina Johanna, Louis Henne- pin, Vega, Sambre, Resnova; 23-3: Libra, Van Rotterdam 22-3: Batavier II; 23-3: Wim; 18-3: Bacchus te Curacao; 19-3: Lim burg van New York; 20-3: TJisadane te Suez, Linge te Bilbao, Ida te Kopenha gen; 21-3: Gouwe van Onoton, Prinses Margriet te Middlesborough, Servus* te Huil, Trompenburgh te Londen, Bart te Lissabon, Haskerland en Pascholl van Middlesborough, Deo Duce van IJmuiden, Barendsz te Nykjoblng Falstar; 22-3: Jo- han de Witt van Southampton, Alb. Cuyp van Norfolk, Linge van Bilbao, Henriëtte te Runcom, Mr. Harm Smeenge te Bir- kenhead; 23-3: Streefkerk te Genua, Oise te Kingsleyn. (Vervolg van pag. 1) Persconferentie met lord Louis Mountbatten. Lord Louis Mountbatten, de op- perbevelhebber voor Z O.-Azië, heeft in een persconferentie ver klaard, dat hij hoopvol gestemd is ten aanzien van een spoedige over eenstemming in Nederlands-Tndië. Hij was van mening, dat Sjahrir een „redelijk" man is en dat de Ne. derlanders en de Indonesiërs ge zamenlijk een formule zullen vin den teneinde orde en rust te herstel len om tot welvaart en vooruitgang te geraken. Mountbatten heeft tevens ver klaard. dat hij verwachtte, dat bin nen 14 dagen 38.000 Japannezen zich met hun wapens zouden over geven. Er worden thans met Sjahrir besprekingen gevoerd om de mede werking van de Indonesiërs bij het ten uitvoer brengen van deze over gave te verkrijgen. Zondagavond. Tussen de vele lente-optimisten, die zich Zaterdagmiddag op het Damrak koesterden in het prille voorjaarszonnetje, ontdekte ik het dagelijks bestuur van „Helder", met in haar midden de nieuwe voetbal- leraar, Julian. Het is vrijwel ondenkDaar, dat zijn aanwezigheid bij de overwin ning in Amsterdam van invloed ge weest kan zijn op de technische ca paciteiten van de Witjakken. Met mij zult U natuurlijk wel benieuwd zijn wat de nieuwe trainer „ontdekt" heeft in deze jongens en hoe hij zijn „stukken", als een prima deskun dige op de meest effectieve wijze zal opstellen. Alles natuurlijk volkomen naar de trant van H.R.C. Ja,.... Racingl. De eerste 8 wedstrijden, met Ra- cing aan de top van haar fraaie af deling, dachten we dat meerdere verenigingen uitgesproken zwakker waren. En je rekent dan zo'n beetje bij een thuiswedstrijd op een regel matige overwinning. Die gedachte is eerst door „Dem" aan 't wankelen gebracht en vandaag komen de jongens uit Zandvoort datzelfde spelletje vertonen. We zitten een beetje gek te kijken als Miezerus binnen acht minuten de „Meeuwen" twee doelpunten toekent. Gelukkig is alles tenslotte vrij goed afgelopen en hebben de jongens van Mr. Leavy nog een gelijk spel uit de brand weten te redden. Maar „de baas" zal 't wel geen „nice game" gevonden hebben. Tenslotte vraag je je af, wie er in deze zware afdeling feitelijk de zwakste is. Het antwoord op deze vraag is eenvoudiger te geven ten aanzien van de omgeving, waarin Atlas en de Torren uitkomen. Scheidsrechter Wit had de zeer moeilijke en ondankbare taak deze beide kemphanen in toom te houden. Gelukkig is hij van de soort, die de sport trouw blijft, ook in moeilijke omstandigheden. Ook ten aanzien van het scheidsrechterscorps maakt Nieuwediep een uitstekend figuur. Niet minder dan veertien jongelui hebben zich de laatste maanden ge meld als adspirant arbiter. Natuur lijk een prachtige aanwinst. Ja,.... van de Kraaien weet U na tuurlijk al. 't Is met die lui net als met de vis, die ze vangen. Iedere trek is raak! Laten ze nou in drie dagen tijd vierduizend steunbonnen verkopen voor het trainingsfonds! Een mens kan wat met-mak'n! So long, lezers! Toean Tik-Tik. Moskou (Reuter). - In een telegram aan een Amerikaans persbureau, dat gis teravond door het Sowjet-Russisch Pers bureau werd aangehaald, heeft Stalin verklaard, dat de kwestie van het terug- tiekken der Sowjet-Russische troepen nit Perzië reeds is opgelost door een overeenkomst tussen de Sowjet-Russi- BChe en de Perzische regering. S Koning. Directeur J Bijlsma. Hoofd redacteur W Kok. Opmaak en Alg Re portage. C. A. Dekkers, Stadsverslagge ver. J Bremer, Sportredacteur. Hoofd correspondenten, Texel: H. J. Rey. Bree- zandAnna Paulowna: Ph. de Wilde. Wieringen: Hls Wllms VERHUISD per 25 Maart D. V. DIJK, metselaar, van Weezenstraat 31 naar HOOGSTRAAT 116. met medewerking van de Marine-band Introducties te verkrijgen Dinsdag a s van 6 7 uur op POLDERWEG 41. TE KOOP: een complex AUTOBOXEN en 2 WOONHUIZEN, eigen grond. GAAR, straat 28. W. J. Makelaar, BRAG- Hoog- Te koop of te huur gevraagd: EEN HUIS met een of twee H.A. LAND. Te vervoegen Rijksweg 24 A De Kooi, post Julianadorp. Éen 3-gaats kookkachel z.g.a.n. Adr.: Sperwerstraat 49, Den Helder. Een donk.bl. bakvismantel. Te bevragen: Nieuwstraat 68, Den Helder. Een wit geëmailleerd fornuis en een windbuks. Adr.i Ceram- straat 15. Na 6 uur. Een eiken spiegelkast en 1 he renfiets m. mass. banden. Adr.: bur. van dit blad. Een wit fornuis (merk Etna). Havikstraat 22, Den Helder. Wegens plaatsgebrek: piano, tafelbiljart m. leien piaat, queus en ivoren ballen: Philips radio toestel: ook wel gen. te ruilen v. pr. fiets m. luchtbanden of mo torfiets. Br. ond. nr. 744, bur. v. d. blad. Aardbeienplanten f 2,p. 100 stuks. P. Ligtendag, Molenvaart 411. Anna Paulowna. Een passerdoos en 1 leren mo torbroek. Adr.: Violenstraat 76, Den Helder. Een nw. herenpak mt 48 en 1 p. werksch. mt 41. Adr.: bur. vaA dit blad.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3