HELDERSCHE COURANT Na stemming toch behandeling zaak-Perzië Onze koopvaardijvloot in de oorlog NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Tweede zittingsdag Veiligheidsraad Rusland kan zich er niet mee verenigen EEN VOORSTEL Het liep in de millioenen De herdenking van onze bevrijding Leopold denkt niet aan aftreden Weerbericht Tol: 315 schepen en 15 °|0 der bemanning Frankrijk Iaat het er niet bij De ravage in Bandoeng 3 Mei import-sigaretten! Fraude WOENSDAG 21 MAART 1946. We Jaargang No. 9698, t>.' H.ld* VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeuri S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MU. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.0C Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. NEW YORK. Dinsdagochtend werd de bijeenkomst van de Veiligheidsraad voortgezet. Zeven minuten na de ope ning kwam de Perzische kwestie ter tafel. Gromyko, de Sovjet-Russische gedelegeerde legde onmiddellijk zijn verklaring af en stelde voor, dat de Perzische-kwestie van de agenda zou worden afgevoerd op grond van het feit, dat deze kwestie „niet op de agenda paste". Gromyko las een samenvatting voor van het eerste interview, dat hij met genera- lissimo Stalin hacf en waarin Stalin sprak over het grote belang, dat hij aan de V. N. toeschrijft, en de nadruk legde op de kracht van deze internationale organi satie en haar vastbeslotenheid de stel regel van de gelijkheid der volken in toe passing te brengen, in tegenstelling met overheersing van' sommige volken door ancfere. Volgens Gromyko bepaalt dit duidelijk de houding van de Sovjet-Rus sische regering. ..Het is een bijdrage tot de vrede en de veiligheid der volken. „De politiek van mijn regering heeft de vrede tot cfoel en vormt een antwoord op de handelwijze van hen, die hun bedoe lingen verborgen houden en intussen vrede en veiligheid -tegenwerken. Om hun doei te bereiken maken deze elementen ook misbruik van de vrijheid van debat en pers". Bepaalde elementen Gromyko sprak over „bepaalde elemen ten, die de politieke sfeer in de wereld trachten te laden" en verklaarde, dat be paalde groepen trachten een nieuwe we reldoorlog teweeg te brengen. HU kon digde namens zUn regering aan, dat de jongste terugtrekking der Sovjet-Russi sche troepen uit Perzië 24 Maart is begon nen en waarschijnlijk binnen 5 of S dagen zal zün beëindigd". Byrnes is het er niet mee eens. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Byrnes, zeide hierop: „Ik ben het niet eens met den vertegenwoor diger van de Sovjet-Unie en met het amendement, dat hij voor de agenda voor stelt De feiten voor de Veiligheidsraad zijn cfeze: De Iraanse regering heeft door middel van haar- vertegenwoordiger een geschil onder de aandacht van de Raad gebracht, een geschil, waarvan zij ver klaard heeft dat het wellicht de vrede cn veiligheid in gevaar zal brengen". Hij citeercïe vervolgens een schrijven van den Perzischen ambassadeur te Washington aan Trygve Lie, waarin deze sprak van het verblijven van Russische troepen in Perzië na 2 Maart en waarin, hij ver klaarde dat Sovjet-agenten, autoriteiten en gewapende strijdkrachten zich verder mengden in de binnenlandse aangelegen heden van Perzië. Nadat het Sovjet-Russische voorstel tot uitsluiting van de Perzische kwes tie van de agenda van de Veiligheids raad met negen tegen twee stemmen was verworpen, verklaarde Gromyko, dat uitstel van de behandeling dezer kwestie tot 10 April ais een minimum eis van de Sovjet-Russische regering moet worden beschouwd: „Indien niet tot dit uitstel wordt overgegaan, aldus voegde hU er aan toe, zal de Sovjet- regering niet bereid zün aan de discussies over de kwestie deel *e nemen". (Zie vervolg pagina 3). Parijs. - De eerste Zesdaagse na de oorlog is een „millioenenzaak" ge worden. Aan entreegeld werd te Pa rijs meer dan 12 millioen francs ont vangen, terwijl voor 2.700.000 francs premiegeld aan de renners kon wor den uitgekeerd. Hiervan heeft het koppel Bruneel- de Bruycker „slechts" 600.000 francs in de wacht gesleept. Geen wonder, dat het de organisa toren, en waarschijnlijk de renners ook wel, goed is bevallen. In ieder geval heeft men reeds plannen om in November van dit jaar nog een zes daagse in Parijs te organiseren. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de regering besloten de plechtige her denking van de totale bevrijding van Nederland te doen plaats hebben op Vrijdagav. 3 Mei. Op Zaterdag 4 Mei wanneer het bevrijdingsfeest gevierd wordt, zal des ochtends te 11 uur één minuut stilte in acht genomen wor den. Gedurende die tijd zal dus over al het werk en het verkeer stilgelegd zijn- Professor Pirenne, de politieke ad viseur van koning Leopold van Bel gië, heeft na een conferentie, welke hij met den koning in het Berner Oberland had, gezegd, dat de koning „niet de geringste bedoeling" heeft afstand te doen van de troon. Pro fessor Pirenne voegde hieraan toe: „de koning heeft er zelfs nooit over gedacht afstand te doen". Het witboek, dat het eerste vol ledige .antwoord van den koning op de beschuldigingen aangaande zijn gedrag tijdens de Duitse bezetting, bevat, is nu gereed, maar zal „te ziiner tijd" worden gepubliceerd. RUSTIG WEER. Vrij zwakke wind uit variërende richtingen. Plaatselijk kans op enige ochtendmist. Overdag op de meeste plaatsen tijdelijk zonneschijn. Zacht weer. 28 Maart. Zon op: 6.26 uur. Onder: 19.05 uur. Maan op: 4.52 uur. Onder: 12.54 uur. De koopvaardij heeft gevoelige ver liezen geleden. In Mei 1940 waren er 1112 Nederlandse schepen. Daarvan zijn 315 verloren gegaan. De ver liezen der bemanning worden ge schat op ongeveer 15 aldus over ste J. H. Hoogendijk, overste Kon. Marine reserve en gezagvoerder bij de Mij. Nederland, in een causerie voor de afdeling Den Haag der Ver eniging „Nederlands Fabrikaat". Dat deze verliezen niet veel groter zijn, hebben wij voor een groot deel te danken aan de Britse marine, waarbij ook Nederlandse, eenheden waren inge deeld. Immers, de schepen, die minder dan 15 mijl liepen waren verplicht in convooien te varen. Deze convooien werden beschermd door de z.g. escorte schepen. Een convooi. Een convooi bestond uit ongeveer 40 schepen, soms uit meer. De schepen voeren in rijen achter elkaar en wel zodanig, dat de breedte groter was dan de lengte. Als er b.v. 40 schepen waren voeren deze in 4 rijen van 10 schepen. De leiding van het convooi berustte bij den commodore. De escortecommandant had het bevel over het geheel. De afstand tussen de schepen was 3/10 mijl naast el kaar en 2/10 mijl achter elkaar. Aan de zijkanten voeren met gas uitgeruste boten, die zo nodig een rookgordijn kon den leggen. De kostbaarste schepen be vonden zich in het midden van het con vooi, dit waren tank- en troepenschepen. Geheel in het midden bevond zich een vliegtuigschip een tankschip met een vliegdek dat ingericht was om drie vliegtuigen te bergen. Met radar kon men precies bepalen, of vijandelijke vliegtuigen in aantocht waren, zodat de eigen toestellen op het juiste moment konden opstijgen. Het convooi werd beschermd door een aantal escortevaartuigen, die in zicht waren, doch een ander deel bevond zich op veel grotere afstand. Men werd hierdoor tijdig gewaarschuwd voor duikboten. In het begin van de oorlog was de bescherming dikwijls ondoelmatig, daar er een groot gebrek was aan kleine schepen. Ook de hulpmiddelen, die men gebruikte om duikboten op te sporen en onschadelijk te maken, lieten veel te wensen over. Dit is echter later veel verbeterd. De bewaking geschiedde ook wel door vliegtuigen, doch er waren grote delen van de route, die de landvliegtuigen niet konden bestrijken. Wanneer een schip getorpedeerd werd, of om een of andere reden achterbleef, voer de rest van het convooi door, om dat anders den vijand een te grote tref kans zou worden geboden. Hoewel er vele moeilijkheden waren, ook aan boord van de schepen, bleef de koopvaardij echter doorvaren. Op deze wijze hebben de -vakkere mannen van de koopvaardij er het hunne toe bijge dragen, dat Nederland bevrijd werd. De derde nota over Spanje. Parijs. (Reuter) - Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Franse regering misschien opnieuw het plan zal opvatten de Spaanse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, indien de Engelse en Amerikaanse regering, de franse voorstellen, economische sancties toe te passen en de ambassadeurs uit Madrid terug te roepen, afwijzen. Spaanse nota aan de V. S. De Spaanse regering heeft een nota aan de regering der V. S. doen over handigen, waarin generaal Franco ver dedigd wordt en waarin de communis ten worden beschuldigd van actie tegen het regiem van Franco. Zjj zouden by *lie aanvallen op de achtergrond «taan. Op de scheepswerf N.V. „Holland" te Hendrik Ido Ambacht is de grootste bok van Europa, de „Ajax", met een hefvermogen van ruim 30 ton, gereed gekomen. 6 km. staaldraad bevindt zich in deze kolos. De „Ajax" zal dienst doen bij de wederopbouw van bruggen enz. in ons land. v. d. Werff P. Naar wij vernemen, heeft het bevel van cfe „republikeinse autoriteiten" aan de T.R.I. om het zuidelijk deel van Ban doeng op .ordelijke wijze te ontruimen, niet kunnen voorkomen, dat in genoemd gebied een enorme ravage is ontstaan. Deze ravage blijkt thans nog aanmerke lijk ernstiger te zijn dah aanvankelijk gemeend werd. De algemene chaos werd nog vergroot door het loslaten van de gevangenen uit cfe gevangenis op Bantjeu (in het centrum van de stad). Tot de ge bieden, die volkomen plat gebrand zijn behoren ook een 500 meter diepe strook langs de grote postweg en verschillende kampongcomplexen. De vernielingen zijn met deskundige hand voorbereid. Een aantal vollecfig bewapende Japannezen is gearresteerd. Bij de bezetting door de Britse troepen werd niet gevochten, al leen in de buurt van het race-terrein werd enige geringe tgenstand geboden. De Nederlandse evacué's in Singapore. 7000 Nederlandse vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinderen, die op het ogen blik in Sagapore verblijven, zullen do 15e April uit deze stad geëvacueerd wor den, zo verluidt in Nederlandse kringen hier ter stede. 1500 vluchtelingen zullen naar Nederland vertrekken. De Jappen in Indonesië. Naar schatting zijn er thans in Incfone- sië ongeveer 54.000 Jappen onder Britso controle die nog altijd wapens dragen, van deze bevinden zich 50.000 op Java en Sumatra. Bovendien zijn er nog 26.000 Japannezen in midden-Ja va, die nog niet onder controle zijn. Men bericht, cïat.zij het grootste deel van hun wapenen aan de Indonesiërs hebben overgegeven. Verder wordt gemeld, dat officieus het aantal Britse troepen^ in Indonesië op 60.000 en het aantal Nederlandse troepen, in Indonesië aanwezig of daarheen on derweg, op 20.000 wordt geschat. I Naar de Volkskrant verneemt, zal het rantsoen sigaretten, dat bekend wordt gemaakt op 3 Mei a.s., in verband met de bevrijdingsherdenking bestaan uit import-sigaretten. Eindhoven. - De ambtenaren van de C. C. D., ressorterende onder het gewestelijk kantoor Eindhoven, heb ben een belangrijke fraude ontdekt op het distributiekantoor te Boxel. Niet minder dan tien distributieambtena ren werden reeds ingesloten. Een der ambtenaren had liefst dertig levens middelenkaarten te zijner beschik king. Het onderzoek duurt voort.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1