In Amerika het vertrouwen in Nederland ongeschokt De gruwelen te Mauthausen DE LENTE IS ER WEER! NIEUWSBLAD VODB DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van Alles Wat Ook politiek gezien een der meest vertrouwen wekkende landen van Europa Minister Lieftinck op de brug Duitsers zullen niet verhongeren Cura^ao helpt Nederland Protest tegen „Nica-zendstations De Belgische kabinetscrisis Waar V\2 millioen mensen werden vermoord Levenskans voor Duitsland De wederopbouw van de Indische oliegebieden Dreigende mijnwerkers- stakinp in Amerika Regeringsverklaringen over de troepenlandingen op Java Van Mook te Soerabaja De Perzische kwestie Inlichtingen aan Rusland gevraagd Kijkjes uit 's Levens uister Extra cigaretten Electrificatie van de lijn AmsterdamGooi N.C.R.V. en K.R.0, op de 415 M. golf Engels voertaal van ons leger? .Weerbericht gATEBDAG 80 MAART 1949. 10e Jaargang NO. SlifL HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N-V. Uitg. Mij. HoH. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart. De minister van Financiën, prof. mr, P. Lieftinck, heeft gisteravond in een „Praatje op de brug" gesproken over het door de V. S. vjan Amerika aan Ne derland verstrekte overbruggingscre- diet. Terwijl tal van Nederlandse vermo gensbestanddelen, zowel hier als in In donesië ernstige schade hebben geleden, heeft het Nederlandse vermogen in de V, S. zich niet alleen ongerept gehand haafd, zo zei de minister, maar heeft het zich tot een reserve ontwikkeld, voor welks bestaan wij niet anders dfan dankbaar kunnen zijn. De credietwaardigheid van Nederland in de ogen van het buitenland is er zeer mede gediend. Thans moeten wij om buitenlandse hulp vragen teneinde de voedingsmid delen, grondstoffen en fabricaten, nodig voor het herstel en de wederopbouw, vjan elders te kunnen importeren. Onze invoerbehoefte is voor d,e eerst komende jaren abnormaal groot; onze uitvoer kan voorlopig slechts beperkt zijn. De opbrengsten in vreemd geld van onze koopvaardijvloot zijn sterk teruggelopen. In de inkomsten van bui tenlandse beleggingen zijn diepe gaten geslagen. De Nederlandse betalingsbalans ver toont dus vanzelfsprekend een groot te kort, dat slechts met behulp van aan zienlijke buitenlandse leningen is aan te vullen. De V. S. zijn inmiddels uitgegroeid tot h&t economisch-sterkste land ter wereld, zowel wat zijn goederenuitvoer- vermogen als Wat zijn kapitaalkracht betreft. De Amerikaanse regering is zich er van bewust, dat hier voor haar waarde volle mogelijkheden liggen om de uit voer van het eigen land te bevorderen en andere landen bij het herstel te hel pen. zodoende kan zij de internationiale positie van de V. S. versterken. Nog vóór het einde vian de oorlog ging zij over tot de oprichting van een export- import bank, waaraan met machtiging van het congres enige milliarden dol lars ter besGhikking werden gesteld om leningen aan het buitenland te kunnen verstrekken. Nederland klopt aan. Ook Nederland heeft reeds eerder bij deze b-nk aangeklopt en tot tweemaal toe een lang crediet van 50 millioen dollar bij haar gekregen. Daaruit kon den de belangrijkste aankopen gefinan cierd, die ons land verleden jaar in de V. S. heeft gedaan. Aan het begin van dit jaar waren deze credieten echter uit geput en bleek het nodig ec nieuw be roep te doen op de Amerikaanse ka pitaalmarkt, teneinde de noodzakelijke aankopen voor het lopende jaar te kun nen betalen. Inmiddels waren de nodige maatrege len genomen om de tijdens de b'ezet- Naar aanleiding van de verlaging van de rantsoenen in de Amerikaan se bezettingszöne van Duitsland heeft de waarnemend commandant van die zóne, generaal Lucius Clay, verklaard: „Niemand zal doodhon geren". Duizend ton graan is ter beschikking van de Duitse burgerbe volking gesteld. tingsjaren opgelopen renten en divi denden, die voortvloeien uit ons Ame rikaans bezit, ter vrije beschikking te krijgen. Deze zijn n.1. door de Ameri kaanse regering geblokkeerd. Wij hebben crediet. Het bedrag aan dollars, waarover ons Iiand door een deblokkering van ge noemde opbrengsten de beschikking kan krijgen een bedrag, dat zich laat schatten op ongeveer 120 millioen is echte bij verre na niet voldoende om aan onze behoeften voor het lopende jaar te kunnen voldoen. Bovendien ver loopt de deblokkering in verband met de daaraan verbonden formaliteiten in een te langzaam tempo. Dientengevolge was enige weken geleden een vrij hachelijke toestand ontstaan. Wegens gebrek aan vol doende dekking moesten onze be stellingen in het dollargebied prac- tlsch worden stopgezet. Indien wij niet spoedig de nodige armslag kre gen, zouden de aanvoeren van voe dingsmiddelen, grondstoffen en fa bricaten uit het grootste leverantie- gebied binnen zeer korte tijd tot stil stand komen, hetgeen een hoogst ern stige terugslag op d* Nederlandse voedselvoorziening, productie en werkgelegenheid tengevolge zou hebben. De onderhandelingen over een verder crediet, die reeds maandenlang gaande waren, wilden echter niet vlotten. Onder deze omstandigheden besloot de regering door eën persoonlijke af vaardiging van een der leden van het kabinet een rechtstreeks beroep te doen op de Amerikaanse regering om ons land de helpende hand te bieden en het te behoeden voor een econo mische Inzinking op een moment, waarop wij dit wel het allerminst zou den velen. Het standpunt kon en moest worden ingenomen, dat een land als Neder, land, dat nog nooit in gebreke is ge bleven aan gelldelijke verplichtingen tegenover het buitenland te voldoen, aanspraak mag maken op een onge dekt crediet en mag vergen, dat aan de regering zelf wordt overgelaten tij dig de middelen te vinden om dit cre diet af te lossen. Voor deze argumenten bleek men van Amerikaanse zijde niet ongevoelig en zij werden: toen na afloop van de conferentie van Savannah de credietonderhande- lingen in Washington werden be gonnen: dan ook al spoedig als juist aanvaard. Vertrouwen in Nederland. Ondanks de moeilijke omstandighe den, waarin ons land door de oorlog en de langdurige bezetting is geraakt, bleek het vertrouwen in Nederland onge schokt. De maatregelen op het gebied van de geldzuivering, die sedert de bet rijding werden genomen, en het krachtige streven van de regering om het welvaartsherstel in ons land te bevorderen, hebben aan dit vertrouwen nieuwe steun verschaft. Het feit, dat ons staatsbudget nog niet in evenwicht is, hetgeen, gezien de taak, die hier te lande moet worden verricht, ook niemand redelijkerwijs kan eisen, deed aan een erkenning van onze credietwaardigheid ook niet de minste afbreuk. Naar wij vernemen, komt op de begroting van Curagao, die thans met enige wijzingen door de staten met algemene stemmen is aangeno men, een bedrag voor ad 2.240.000 gulden voor de wederopbouw van Nederland, alsmede 140.000 gulden voor de door Nederland gemaakte kosten ten behoeve van de tijdens de oorlog op Bonaire en op Jamaica ge- interneerden. De welwillende hou ding van de staten is gebleken uit het aannemen van de door den gou verneur voorgestelde schenkingen aan Nederland tot een bedrag van meer dan drie millioen gulden. Behalve vanuit een financieel-econo- misch oogpunt, beoordeelde men in de Verenigde Staten Nederland, ook in politiek licht bezien, als één der meest vertrouwenwekkende landen van het Europese continent. Het was verheu gend te mogen vaststellen, dat men aan de andere zijde van de Oceaan ons land in het algemeen een warm hart toedraagt en bereid is 't met 'n bijzon dere welwillendheid te bejegenen. Internationale standing behouden. Dit alles verklaart, dat ondanks de, voor de behandeling van buitenlandse credietaanvragen ongetwijfeld ongun stige, omstandigheden, het door de Nederlandse regering ingediende ver zoek om crediet op de dezerzijde be pleite voorwaarden werd ingewilligd. Zowel t. a. v. de looptijd van het over- bruggingscrediet, die op twee jaar werd bepaald, als t. a. v. de rente, die 2 1/4 pet. zal bedragen, waren de resultaten bevredigend. Het ongedekte karakter van het crediet is wel als het meest verblijdende teken te beschouwen van het feit, dat ons land zijn internatio nale standing behouden heeft. Voor de erkenning daarvan door de Ame rikaanse autoriteiten kunnen wij niet anders dan zeer erkentelijk zijn. LENTE-SYMPTOMEN. Het Scheveningse strand is nog met versperringen bezaaid en niets herinnert meer aan de oude glorie van onze mooie badplaats. Maar toch zijn weer de eerste bezoekers gekomen, die op het café-terrasje ge nieten van het zachte voorjaarsweer. Anefo/Friezer P. JJ Naar wij vernemen hebben vertegen woordigers van de drie Republikeinse radiostations te Malang op 24 dezer be sloten te protesteren tegen de „Nica- zendstations" te Bandoeng en Makassar en pogingen te doen om „De Nica-pro- paganda lam te slaan." Van Acker heeft Vrijdagavond zijn be sprekingen met de liberale en communis tische leiders voortgezet. In een onderhoud, dat hij nadien aan Journalisten toestond, toonde hij zich op timistisch en zeide, dat de atmosfeer tij dens de besprekingen gunstig was en dat men het volledig eens was over het pro gram. Van Acker meende, dat hij Dins dag of Woensdag voor de Kamer zou kunnen verschijnen. Van Acker heeft medegedeeld, dat zijn nieuwe kabinet zal zijn samengesteld uit socialisten, liberalen, communisten en ex- tra-parlementairen, na de categorische weigering van de C.V.P. om aan een vierpartijen- regering deel te nemen. Hij verklaarde, dat Zaterdag de samenstelling van de regering zal worden gepubliceerd. 2 Honderd-acht-en-vijf tig Nederlanse Jo den moesten in Mauthausen in z.g. „Wie- nergraben" naar beneden springen, en in dien niet dood, werden zij weer boven gebracht en over een rand van de steen groeve geworpen, aldus verklaarde de eerste getuige in het monsterproces over een der ergste concentratiekampen: Maut hausen, kapitein luit. ter zee Jack Hadrick Taylor. Niet minder dan een-en-zestig beklaagden hebben zich te verantwoor den voor oorlogsmisdaden tegen ourgers van alle nationaliteiten en krijgsgevan genen. De voornaamste beklaagden zijn de beruchte gouwleider Eigruber, de kampdokters Endress en Kresbach, de „grootste sadist" Hiedermayer, Trum, die velen de dood heeft „ingejaagd" door met wagens over hen heen te rijden, de kamp-adjudant Zutter en Spatzenegger, die in de Wienergraben zovelen zich let terlijk heeft laten doodwerken. Bijna an derhalf millioen mensen hebben in Maut hausen het leven verloren door mishan deling, ondervoeding, electrocutie, injec ties, honger en gaskamer. In September 1944 werden o.a. 47 Nederlandse krijgs gevangenen zonder vorm van proces doodgeschoten De opening van het pro ces werd bijgewoon door generaal Tms- cott, commandant van het derde Ameri kaanse leger. Openbaar aanklager is ko lonel Denson, alle beklaagden verklaar den onschuldig te zijn. Met boender, bezem en boezelaar. Buiten schijnt de zon. De mussen stoeien in het zand van een tuintje. De knoppen van het seringe boompje zwellen. „Vodde Vodde" gaat een man met een kar voorbij. „Buurvrouw, ben je daar?" „Nou wat?" Lek ker weer hè mens, reuze voor de schoonmaak hè, 'k heb de grote slaapkamer al klaar, vandaag de kas ten in de kamer en De vertelster met een stofdoek cfver d'r schou der is op het keukenleer tje geklommen, steunt met beide armen op de schutting om zodoende ook ogencontact met buur vrouw te hebben. Deze die met haar beide benen op 't gele plaatsje blijft staan, breekt de schoon- maakdromen van de juf frouw op het trapje: „Maar alles goed en wel juffrouw Kits, is dat el lendige beest van een kat van u? Wat ging ie tekeer vannacht. Hij zat psecies In de dakgoot onder mijn raam, dat juist open stond yanwege de frisse lucht, 'k Heb ure wakker gele den. Eh, juffrouw Kits, zulle afepreke. dat V 'em vannacht in de schuur opsluit hè". Zo praten de vrouwen nu en wij mannen. We komen om twaalf uur thuis: geen koffie, wel een soppie in een pan op het gas om „nog even" dat vloertje te doen, al je papperassen op hol en zeg maar niets tegen ze pas op! anders binden ze je nog een boezelaar voor ook om het plafond af te zepen. Mannen, remedie voor ons dus: vandaag naar de soos en morgen koest, koest, met een boekske in een hoekske. Met een half onsje zwarte lichte shag kunnen ze overigens heel wat be reiken, Ssst!, blijft onder ons hoor! Vrijheid tob drukpers. Nu we het toch over schoonmaak hebben en die sfeer niet willen ver breken is er gelegenheid een enkele opmerking te maken over die andere schoonmaak. Ja, lk bedoel de zuive ring. Overigens vind ik het niet prettig om dat woord zuivering in de mond te nemen, want 't ls met die zuivering niet zuiver. De pers wordt ook gezuiverd en we zijn het er over eens: 't gaat bij zonder vlot. Bijna een jaar verliep na de bevrijding van West-Nederland. Er gebeurde veel ln die tijd. Maar de zuivering duurt nog voort en schijnt voor lopig nog geen einde te nemen. Zuivering moet ge zien worden als een niet onbelangrijk onderdeel van de wederopbouw. Als straks de aanbouw van nieuwe woningen ook zo vlot zal gaan, nou dan 't Zij ons vergund tot slot enkele regelen te ci teren uit 't artikel „Pers- geknoei" in Elsevier's Weekblad van 23 Maart j 1 ,,In de gebouwen van de oude kranten zitten nu bladen ln de illegaliteit ontstaan. Maar ze zitten er niet met een gerust hart, want het publiek verlangt naar zijn oude krant." In geval zulk een bedrijf een nieuwe krant moet drukken en dit zou weigeren kan een be windvoerder worden aan gesteld. „Wetsontwerpen als deze stonden reeds tn de Nationaal-Soclallstlsche Persverordening van Duitsland. Het moet ons van bet hart. dat heel dit onoprechte geknoei ons met walging vervult." Leve de persvrijheid! W. K. Levensstandaard 2/3 van voor de oorlog. De Ver, Staten, Rusland, Engeland en Frankrijk hebben een gemeenschappelijk plan goedgekeurd voor de positie van Duitsland op economisch gebied, ten doel hebbend <Je Duitse oorlogsmachinerie te vernietigen en Duitsland een levensstan daard te geven, die niet hoger ligt dan de rest van Europa. Het plan geldt tot 1949 en bevat de volgende vier punten: 1. Er wordt een contröle Ingesteld op het gebruik van grondstoffen; welke deze contróles zijn, zal op de vredesconferentie beslist worden: 2. De Duitse levensstandaard komt te liggen op ongeveer 2/3 van die van on middellijk vóór de oorlog; 3. Duitsland wordt ln staat gesteld te exporteren om voor essentiële Importen te betalen. De exporten zullen echter voornamelijk door de lichte of vredes- lndustrieën worden gevoerd; 4 Duitsland krijgt toestemming 5.800.000 ton staal per jaar te produceren, doch geen magnesium, eenwaardig aluminium, synthetische rubber, vliegtuigen en wa penen. 6000 man aan het werk. Omstreeks 6000 personen zijn werk zaam bij de wederopbouw van Tarakan en Balikpapan, de oliecentra op Borneo, waarmede men onlangs begonnen is. Deze zien zich. in het bijzonder op Balikpapan, dat geheel opnieuw opge bouwd moet worden, voor een gewel dige taak geplaatst. Alle oliebronnen daar ter plaatse zijn verwoest, door dat zij opgevuld zijn met alle mogelijke soorten materiaal. Het olieveld Lousie, dat vóór de oorlog ongeveer 70.000 ton opbracht, zal tegen h?t midden van dit jaar de productie op beperkte schaal hervatten. Slachtoffers. Van hét Europese personeel van de Bataafse Petroleummaatschappij ls tij dens de Japanse bezetting ongeveer 20 procent gestorven. Verder is van het inheemse personeel naar schatting 40 procent, waaronder vele geschoold# ar beiders, om het leven gekomen. Men acht te Washington de staking van 400.000 mijnwerkers door geheel Amerika, die tegen Zondag is aangekondigd, on vermijdelijk. De staking zal, naar men mededeelt, de steenkoolvoorziening van Europa onmiddellijk binnen drie weken beïnvloeden. De kansen op een vreed zame regeling zijn verminderd door een verklaring van de National Coal Associa- tion, die de vooruitzichten op e«n der gelijke regeling tussen nu en Zondag verwerpt. De verklaring zegt, dat Lewis, de voorzitter van het Vakverbond van Mijnarbeiders geen pogingen heeft aan gewend om tot een spoedige oplossing te komen. Het Witte Huls heeft in deze aangelegenheid slechts verklaard, dat de president niet het voornemen koestert tot In een officiële verklaring der Neder landse regering over de landing der Ne derlandse troepen op Java wordt er de nadruk op gelegd, dat er geen verband bestaat tassen deze landingen en de thans voortgang vindende onderhande lingen. Daar de Nederlandse regering niet voornemens is met de nationalistische beweging als zodanig de strijd aan te binden en haar politiek op samenwer king is gericht, moet haar verantwoor delijkheid voor vrede en orde geschraagd worden. Batavia. - Dr. van Mook heeft func- tionnarissen van de A. M. A. C. A. B. (Allied Military Administration Civil Affairs Branch) en vertegenwoordigers van verschillende groepen van de be volking van Soerabaja ontvangen. Vergezeld van generaal majoor Mansergh, bezocht hij het hoofdkwar tier van de Koninklijke marine-briga de en inspecteerde de zg. „Westwall" van Soerabaja. Deze verdedigingslinie is thans door Nederlandse mariners bezet. Hij heeft eveneens een bezoek gébracht aan de Britsch-Amerikaanse sigarttenfabriek en het rooms-kathj^- lieke «iekeab'4i* Over de stand der onder handelingen. Byrnes merkte op, dat de raad niet precies over de stand van de onderhan delingen tussen Perzië en de Sowjet- JJnie was ingelicht. Byrnes stelde voor, dat Trygve Lie, de secretaris-generaal, zich onmiddellijk tot de Sowjet-Russische en de Perzische regering zou wenden om inlichtingen over de stand der onderhandelingen tus sen beide, en dat hi) daaromtrent op 2 Aprl' rapport zou uitbrengen. Speciaal zou Lie moeten informeren, of het t :riv/trekken van de troepen afhankelijk gesteld was van het sluiten van overeen komsten ten aanzien van andere onder werpen. De Britse gedelegeerde, sir Alexander Cadogan, steunde het voorstel van Byrnes. De Australische gedelegeerde, Hodg- son, was voor een ruimere tijdslimiet, in verband met de door magnetische stor men gestoorde verbindingen. De voorzitter verdaagde dan de bij eenkomst, zonder een tijdslimiet voor het Inwachten van het antwoord der Perzische en Sowjet-Russische regering te noemen, te 22.35 uur Nederl. tijd. Radio New-York meldde, dat de ver gadering van de raad was verdaagd tot aanstaande Woensdag elf uur (New- Yorks» tijd). WINT GROMYKO ENIGE SYMPATHIE? Het conservatieve Londense dagblad „Daily Mail" deelt in zijn verslag over de vergadering van de Veiligheidsraad van gisterenavond mede, dat de regering der V.S. „tijdens de laatste 48 uren een belangrijke inlichting heeft ontvangen, die, naar men meent, van grote invloed kan zijn op de beraadslagingen van de Veiligheidsraad. Het is niet mogelijk meer dan zeer vage aanwijzingen te ver krijgen, wat deze inlichting wel mag be tekenen, want de strengste geheimhou ding wordt in acht genomen. Men ver moedt, dat het gaat om een bewijs, dat de ware toestand in Teheran niet zo eenvoudig is als Hussein Ala, de Perzi sche ambassadeur in de V.S. het voor stelt. Het is mogelijk, dat Gromyko, de gedelegeerde van de Sowjet-Unie, hier enige sympathie begint te verwerven", voegde de „Daily Mail" er aan toe. Naar „Trouw" van officiële zijde ver neemt zal op 2 Mei a.s. een bon worden aangewezen voor een extra rantsoen siga retten. Ditmaal zullen het Importsigaretten zijn, die zowel aan vrouwen als mannen verstrekt zullen worden. Omtrent de Ingebruikstelling van de electrische installatie op de spoorlijn A'damHilversum, verneemt „Trouw" nader, dat de inrichting van de z.g. on derstations niet zo snel verloopt als de directie der Ned. Spoorwegen had ge hoopt. Het electrische net zal op 1 Mei a.s. voltooid kunnen zijn, de onderstations echter niet, aangezien verschillende ma terialen uit het buitenland moeten ko men. Voorlopig houdt men vast aan de oorspronkelijk voor het in gebruik nemen van de electrificatie vastgestelde datum van 1 Juli a.s. Met ingang van 1 April a.a. gaan AVRO en VARA uitzenden over de 301 m. golf: de NCRV en de KRO verhuizen naar,de 419 m. Het Tweede Kamerlid Ruyg de Beeren- brouck heeft den minister van Oorlog ge vraagd, of deze inderdaad aan den En gelsen luit.-generaal Martin heeft ver klaard: „Het Nederlandse leger aal n'et alleen een verkleinde copie zijn van het Engelse, mgar het zal de Engelse taal beogen." De vorige week hadden wij 21 Maart, de komst van de lente. De lange winter met zijn regen- en stormbuien, zijn don kere dagen en lange (gezellige) avonden heeft afscheid genomen. Dat wil niet zeggen, dat wij nu dadelijk al de winter jas aan de kapstok kunnen hangen en zwarte „Jan" naar de zolder kunnen sturen, maar toch nog een korte tijd en alles toont zich daarbuiten weer in al de luister van haar nieuwe schoonheid. Straks barsten uit de knoppen de blade ren, ligt op de akkers het jonge koren als een groen tapijt uitgespreid, straks dragen de bomen weer bloesems en zul len zij als reusachtige bruidsbouquetten naast elkaar in de boomgaard staan. Het lentefeestgewaad wordt weer aangetrok ken. Wij zingen mee met de blijde vo gels: „Alles bloeit weer, alles groeit weer!" Heerlijk, die lentetijd. Zij brengt niet alleen verandering in de natuur, zij bewerkt ook een grote en wonder lijke omzetting in de stemming der mensen. Dat bemerken wij al gauw bij de jeugd. Wij zeggen: „Ze hebben de lente in het hoofd." Als wij ze zien dra ven en horen schreeuwen. Blijde levens lust tintelt door hun bloed en maakt hen uitgelaten van vrolijkheid. Bleekneusje had de gehele winter gekucht. Als een oud vrouwtje schoof zij dicht langs de beschuttende huizen naar school toe, Ingebakerd als een Kleine Eskimo. Nu verandert Bleekneusje ln Juffrouw Wildzang, die met rode wangen draaft achter een hoepel en springt in de bocht. Ook de grote mensen voelen zich an ders. Als de eerste viooltjes hun kopjes opsteken tussen het gras, de tuinman de geranium, die tijdens de winter in de broeikas logeerde, thuisbrengt, steken ook de idealen hun kopje: op in de har ten. Loom en sloom waren wij voortge stapt in de tredmolen van het sleur- leven. Maar 't is 21 Maart geweest en het verlangen gaat weer kloppen in ons gemoed. Zoals na de grote voorjaars schoonmaak elk meubeltje weer glimt en glanst, zo glinsteren ook on'e ogen. De baard bromt niet meer in de keel, onze stem klinkt vrolijker, want weldra gaat het winterkleed met kamferbal- letjes de kast in. Ook de zorgen voelen wij anders als de lente er is. Beschouwt de mens de herleving der natuur niet in nauw verband met zijn eigen per soon en bestemming? Een verliefde jon geling uit één van Victor Hugo's boeken schreef. „Lente, gij zijt een brief, die ik aan haar schreef". Ja zelfs de ouden van dagen halen weer op als het koeste rende lentezonnetie komt. Hebt u de afscheidspredikatie ge hoord van de voorbijgegane winter? Bij het afscheidnemen zei hij o.a. dit: „Ik ga heen, maar ik kom terug. Tot straks!" Dat weten wij maar al te goed, daarom willen wij van de lente en de komende zomer zoveel mogelijk genie ten. Wij hopen, dat het een mooie zomer wordt. De Christen is geen natuur- vijand, noch stofhater. De Christen ge looft in een Eeuwige Lente, die komt. Hij weet, dat de tijd komt, waarin zelfs de woestijn rozen zal dragen en de wildernis zal bloeien. Een Christen heeft perspectieven. Hij verwaoht Gods eeuwi ge lentedag, waarop geen winter meer volgt, waarin uit eeuwen-oude doden akkers en duizendjarig stof de mense lijke lichamen opbloeien zullen in onge kende schoonheid. In de rijkste natuur zal de heerlijkste cultuur heersen. On der de scepter van den Almachtige zal eeuwige vrede wezen. Die eeuwige Len te daagt niet voor iedereen, maar alleen '/oor hen, die een ander leven leerden kennen, dan zij ln hun geboorte ontvin gen, alleen voor hen, die geloofden in den Zone Gods. Een aantal vroegere illegale strijders is dank zij de goede zorgen der Stich ting 1940-1945 naar Davos uitgezonden, waar zij door de Vereniging voor Long patiënten op posten van de Don Suisse, de Zwitserse hulpactie voor het Neder landse Volk, verpleegd worden. Anefo'Stichting P. WEINIG VERANDERING. In de ochtend en voormiddag plaatselijk nevel of mist. Overigens licht bewolkt met wind uit Oostelijke richtingen en weinig verandering van temperatuur. S Koning, Directeur J. Bljlsroa. Hoofd redacteur W Kok. Opmaak en Alg. Re- ^rfaae C A Dekkers, Stadsverslagge- ver J Bremer, Sportredacteur. - Hoofd- cerrespondenten, Texel: H J. Sey. Breo- zand—Anna Paulowna: Ph. de Wilde. WierlnféR» W Whms.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1