NIEUWE BONNEN Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws PYGMALION Heropening Marinezwembad De indienststelling van het Kon. Instituut Hr. Ms. „Medusa" wachtschip De schoolwedstrijden Zeepost naar Indië Koffie, zeep en een ei' «ij? gr' .m«garmt, 250 gr' lam, stro enz. Wat brengt de radio? INGEZONDEN. Een noodkreet 9t tt „Het is een heerlik werk, een menselijk wezen om te vormen, alleen door zijn spraak te veran deren!" Er zullen onder de kleine vijfhonderd1 bezoekers, die Dinsdagavond in Casino aanwezig waren, wel verscheidenen ge weest zijn, die nog nimmer het genoegen hadden gehad, kennis te maken met de scherp-critische geest van den groten En gelsen schrijver Bernard Shaw, die in zijn werken op zeer oorspronkelijke en gees tige wijze tal van toestanden en fouten hekelde, die in het Engeland van zijn tijd (hij werd in de zestiger jaren gebo ren) geconstateerd konden worden op maatschappelijk, zedelijk en politiek ge bied. Voor onze Helderse militairen gaf het R.A.O.-toneel een opvoering van „Pygma- lion", voor welk werk Shaw geïnspireerd werd door den beeldhouwer uit de Griek se mythologie, die verliefd werd op een eigen beeldhouwwerk, een beeld van de godin Aphrodite, dat op zijn smeekbede door de godin in een levende vrouw werd veranderd. „Pygmalion", kort voor de eerste we reldoorlog geschreven, behelst de geschie denis van een bloemenmeisjes uit de on derste lagen van het volk, dat toevallig in aanraking, komt met een taaispecialist, die met zijn vriend een weddenscnap aangaat, dat het meisje binnen een half jaar tijd een zodanige spraak" kan wor den bijgebracht, dat zij zonder op te vallen zich in de hoogste kringen kan bewegen. Inderdaad lukt het experiment, doch het spreekt vanzelf, dat het meisje, voor het doel bereikt is, vele struike lingen maakt. Het zijn deze struikelingen, die voor een niet gering deel zorgen voor de ,,note gaie" in het stuk, hoewel overigens de gehele dialoog zeer onder houdend is. Drie uur lang wordt eigen lijk vanaf de planken les gegeven, maar dan zo, dat niemand zich erbij verveelt, en misschien moet ook wel opgemerkt worden, dat niet ieder voelt, in hoeverre een bepaald lesje" ook voor hem be stemd is. De rol van het bloemenmeisje, Eliza Doolittle, werd uitnemend gespeeld door Mary Beyer. Het contrast tussen haar dialect in het eerste bedrijf en haar „spraakje" in het laatste was voortref felijk, vooral dat even laten doorscheme ren van de taal die zij had afgelegd. Juist dat ,,spraakje" met een „bij smaakje" verdiende lof, omdat mej. Beyer in het dagelijkse leven toch een zeer correcte uitspraak van het Nederlands heeft. De heer Frans Vorstman als Henry Hig- gins, de taalkundige, speelde eveneens uitmuntend. Hij creëerde een type, dat naast een bijna ziekelijke hobby voor dialecten en plaatselijke klankverschillen een zeer critische zin had voor de vele dwaze dingen in het Engelse society-leven. Iets minder van kwaliteit was het spel van den heer Bob Goedhart, die als de vader van Eftiza, de vuilnisman Alfred Doolittle, ten tonele kwam. Wij hadden graag gezien, dat hij iets meer eonse quent was geweest in zijn volkstaaltje, en ook, dat op sommige punten zijn zinnon wat meer bij zijn persoon hadden ge past. Hij bouwde soms zinsconstructies die over het algemeen niet „eens Doo- little's" zijn, wat eigenlijk meer den heer Koenraads kwalijk genomen kan worden, die overigens een voortreffelijke vertaling van het werk heeft gemaakt. In d*e bijrollen werd eveneens behoor lijk spel geleverd. Wij geloven niet, dat de couperingen die door den regisseur in het stuk waren aangebracht, aan het geheel nadeel heb ben berokkend. Het stuk was nu zeker bijzonder vlot, met een onmiskenbare spanning Bovendien: het had nog niets van zijn actualiteit verloren, en zal dat waarschijnlijk in de toekomst voorlopig nog wel niet doen ook. JUBILEUM. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer P? J. Grootveld als jongen van de ambachtsschool in dienst kwam bij de aannemersfirma gebr. Smit. Aanvankelijk was hij werkzaam als leerlongen in het timmervak, op het ogenblik is hij mees terknecht bij de firma. In deze functie zal hij bij de directie van menige rijks- en andere instelling be kend zijn. terwijl ook vele particulieren den heer Grootveld wel zullen kennen, zodat er wel velen zullen zijn, die van daag even bij den heer Grootveld in de Erasmusstraat aanlopen. Naar wij vernemen, is het de be doeling van den commandant der Marine, kap. luit. ;ter zee J. C. d' Engelbronner, het marinezwembad op de werf, dat onbeschadigd uit de strijd gekomen is, op 1 Mei weder in dienst te stellen. Ook voor de burgerbevolking zal wederom de ge legenheid opengesteld worden, tegen betaling, van deze uitnemende zwemgelegenheid gebruik te maken. Bijzonderheden .over tijd van open stelling en prijs per bad zullen na der worden bekend gemaakt. S Koning, Directeur J. Bijlsma, Hoofd redacteur. W Kok, Opmaak en Alg Re portage. C. A. Dekkers, Stadsverslagge ver. J. Bremer, Sportredacteur. Hoofd correspondenten, Texel: H. J. Rey. Bree- zandAnna Paulowna: Ph. de Wilde. Wieringen: J. Bals. Begin Mei, zo deelden we Dinsdag mee, zal het Kon. In stituut voor de Marine, weer zijn eigenlijke bestemming krij gen. De adelborsten zullen er hun intrek nemen en van die tijd af zal men de jonkers weer door onze stad zien marcheren en in hun vrije uren langs de Buitenhaven zien gaan. 'n Brok marine keert terug. Nieuwediep verheugt zich daarover. Een honderdtal jongelui zal het instituut betrekken, daarvan is de helft tot tweederde gerecruteerd uit oorlogsvrijwilligers en dienstplich tigen. Een' derde van de zee-studen ten is gerecruteerd- uit jongelui, die nog niet in dienst zijn geweest. Deze adelborsten, die de cursus in Engeland volgden, krijgen een z.g. nood-opleiding, een opleiding, die 18 maanden duurt, waarvan 12 maanden besteed worden aan theo retisch onderwijs en 6 maanden aan (de practische vorming. 55 -zijn be stemd voor de zeedienst, 25 voor de H.S.D. en 20 voor de administratie Tot commandant van het Instituut is benoemd de kapt. luit. ter zee F. T. Burghart, tot le off. de luit. ter zee der le kl. Jhr. H. A. N. A. van Adrichem Bogaert. De militaire leraren komen allen uit Engeland mee. Hr. Ms. „Medusa", die, zoals we Dinsdag mededeelden, voor 't Kon. Instituut ligplaats heeft gekregen, is in dienst gesteld als wachtschip. De Medusa is te beschouwen als een dependance van de Marine Kazerne. De commandant hiervan, de luit. ter zee le kl. G. A. Boeghorn, voert ook het commando over de „Medusa". Waar gaan we heen? Donderdag 4 April 1946. Tivoli. Uitvoe ring Held. Mannenkoor ten bate Stichting 1940'1945, 8 uur. Evang -gebouw, Palmstraat. Film avond, 7.30 uur. Elke Zaterdagavond Museum Oos- terslootstraat van 79 uur. Grote deelname. Hoewel de termijn van inschrijven nog niet officiël is gesloten, staat het nu reeds onomstotelijk vast, dat er dit Jaar een record aantal scholen aan de wed strijden zal deelnemen. Scheidsrechters, die bereid zijn één of meerdere wedstrijden te leiden kunnen zich opgeven bij den heer Waalwijk van Doorn met opgave van de dagen en tijden waarop zij disponibel zijn. De loting van de wedstrijden zal vol gende week plaats vinden, en daarna zo gauw mogelijk gepubliceerd wor den. Met de prijzen loopt het nog niet hard. Laat een ieder daarmede nu niet wachten tot aan het begin van het tour- nooi. De commissie wil dat nu reeds rege len en dus gaarne voor die tijd weten waar zij aan toe is. t De firma Neele schonk een plusfour. De onderwijzers geven hun vrij tijd. Laat de middenstand nu een voor wat drastig? prijzen zorgen. Het is voor de jeugd, die in de afgelopen jaren reeds zoveel heeft moeten missen. Het m.s. „Tegelberg" zal op 12 April van Amsterdam en het m.s. „Sibajak op 22 April a.s. van Rotterdam naar Ned.-Indië vertrekken. De mogelijkheid bestaat met deze schepen drukwerken (couranten, tijdschriften, enz.) per zee post te verzenden. Voorts zullen in de eerste week van Mei as. het s.s. „Johan van Oldenbarneveldt" van Amsterdam en vermoedelijk in de week daarop het s.'s. „Volendam" van Rotterdam naar Ned.-Indië vertrekken. Voor de tweede helft van de periode 1946 (31 Maart t/m 13 ADr ,\etde Elk der volgende bonnen geeft 7\ op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 604; *25 gr. boter. 172 Algemeen 171 Algemeen 170 Algemeen 169 Algemeen 168 Algemeen 167 Algemeen 166 Algemeen 669 Algemeen DONDERDAG APRIL. HILVERSUM NRCV: 14.40 Voor de vrouw. 16.00 Bijbellezing. 17.00 Rijk over zee. 17.10 Marsplaten. 19 15 Mattheus Passion. 21.00 Lijdensmedidatie. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM n. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 15.20 Confetti. 18.45 Sport- praatje. 19.00 En nu naar bed. 19.30 Pro gramma voor de Nederlandse Strijdkrach ten. 20.20 Het Concertgebouw orkest. 22.30 Voor ouderen en jongeren. 50 gr. thee. 100 gr. koffie. 1 ei. j 225 gr. huishoud. zeep. Bonkaarten LA, LB, LC 604: A 23 Melk 2 liter melk. B 23 C. 23 Melk 31/* liter melk C-96 Aardappelen 2 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 604: 672 Algemeen 125 gr. boter. 671 Algemeen l ei. 670 Algemeen 250 gr. jam, stroop enz. 1 - 225 gram huis* houdzeep. Bonkaarten LD, LE 604: D. 23, E 23 Melk 6 liter melk, 596 Aardappelen 1 kg aardappelen Tabakskaarten, enz.: T 22 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen sigaretten of garen). v- 22 100 gr. chocolade ot suikerwerken. X. 22 100 gr. chocolade ol suikerwerken. Bon 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April a.s. De eieren kunnen betrok ken worden bij een detaillist die ge woon is eieren op rantsoenbonnen te verkopen. VOLGENDE WEEK BON VOOR ZUIDVRUCHTEN. De aangekondigde bon voor Zuid vruchten zal in de bonnenlijst van 11 April worden bekend gemaakt. Druk Dagblad voor Noord-Holland N.V. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden) 79. Snikkend duwden Jantje en Pietje de gehavende carier weer tegen de hel ling op. Jantje vond, dat Pietje nu maar eens voorop moest gaan zitten, dan konden z'n klegpn in de wind drogen; hij moest de mand dan ook maar vast houden, ook om te drogen. Tot alles droog was, zouden ze dan maar wat door het park rondtoeren, want de boodschappen kletsnat afleveren, dat ging niet! 80. Plotseling hield Jantje de carrier stil. Langs de weg lag een grote hond, zo'n echte bullebijter „Hadden we die maar als trekhond", opperde Jantje, „dat zou reuzefijn wezen: 't ging veel gau wer en jij was des te vlugger droog!" Ze dachten na.... Pietje had een touw in z n zak.... Zouden ze *t wagen? (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Geachte redactie, Aangezien het mij bekend is, dat vele regeringsambtenaren Uw blad, evenals ik, gaarne lezen, verzoek ik U, wel zo goed te willen zijn, onderstaande regelen te willen opnemen. sluit 26 April, stond een artikel dat alle In het Staatsblad van 1945 no. 62, be- gepensionneerden met grote bijval begroet ten. Vooral de oud-gepensionneerden wa ren zeer blij, aangezien een herziening van de pensioenwetten in uitzicht wad gesteld, met een uitkering ineens van een kwartaal van het jaarlijks pensioen, dit bedrag is dan ook werkelijk dank baar geïnd In 1946. Nu, een jaar na de afkondiging van dit, door H.M. onze zo geëerbiedigde koningin getekend besluit, begint de grote blij" schap dezer oude getrouwen danig verminderen. Vooral de oud gepenso neerden der zeemacht zijn het wac zo moe. Zij toch wachten al zo Ian^ zij recht noemen is de gelijkstellinf der pensioenen van 1922. Alle verz0^e„ KI aan diverse regeringen gedaan, wer^ nooit uitgevoerd; meestal kreeg bondsbestuur zelfs geen antwoord. Een van mijn vrienden, oud'fp^n adjudant Konstabel K.M. ontvin|en Bil cheque als extra kwartaal f l2 hem stond 'n sergeant, ook gepen8»» (hij was een gewezen leerling van adjudant Konstabel) die ontvi"fj u nid Mijnheer de redacteur, is di een ten hemel schreiënd schan Waar blijft nu die eervolle lU^j00jd een onbezorgde oude dag, die ons was? Zij kunnen niet wachten!!! vO0f Mijnheer de redacteur U danke de plaatsing. Hoogachtend, WESSELS, L. A. oud-Bondsvoorzitter dei onderofficieren van de Brederodestraat *22 sterdam-W. DE AUTOMOBIELEN RIJWIELVOORZIENING' de 5 April te 19.15 uur zal °ver "ge der Hilversum 1 (301 m.) v,'n caUsed! Rijksbureau voor metalen el ,uto- worden uitgesproken ovfr''inj mobielen en rijwielvoorzi 4 Nederland",

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2