Indrukwekkend galaconcert te Kopenhagen Morgen aanvang der besprekingen op „Hoge Veluwe" „Snel herstel van Nederland een w ander NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kranslegging op Deens patriottenkerkhof Weerbericht Candidaten Tweede Kamer Partij v. d. Vrijheid Vrijstelling dienstplicht Brief van Gromyko aan Veiligheidsraad. Van Mook c.s. heden in ons land Vrijdaq en Zaterdag overleg dit overleg vergezellen door een 3 aantal van zijn raadgevers, onder te Londen Minister Noêl Baker: Voedselconfereritie te Londen gesloten MAANDAG I APRIL IU€. t»« W;u( N». iW, heldersche courant VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur! S. KONING. Hoofdredacteuri J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holt. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukker^ v.h. C. de Boer Jr. Het Koninklijk bezoek aan Denemarken Om vier nur precies arriveerden Zaterdagmiddag prinses Juliana en prins Bernhard aan de Nederlandse legatie, waar tweehonderd Deense en Nederlandse genodigden ter gelegen heid van de uitreiking der onderschei dingen verzameld waren. Prinses Juliana hield een toespraak, wadrin zij gewaagde van de Deens- Nederlandse betrekkingen gedurende de oorlog. In het bijzonder had zij grote lof voor de Deense hulpverlening en de zending van voedsel onmiddellijk na de capitulatie der Duitsers. In haar dank betrok zij „Hollands-Hjaelpen", „Red Barnet" en het Deense Rode Kruis. Nederland was voornamelijk ge troffen door de hulp, verleend aan de kinderen. Hiermede werd de droom in het sprookje van Andersen van het- meisje-met-de-lucifers bewaarheid. Het hongerige kind kreeg alle warmte en ve'ligheid in overvloed, waarnaar het zo verlangd en waarover het ge droomd had. Hierna werden de onderscheidingen uitgereikt. Het prinselijk paar op een patriotten-kerkhof. Kopenhagen. - In alle eenvoud heeft Zondagmorgen te Ryvangen, een Duitse terechtstellingsplaats van Deense pa triotten in de buurt van Kopenhagen, een treffende plechtigheid plaats gehad. De prinses en de prins legden per soonlijk een zper grote krans vah witte tulpen en seringen, waaraan bevestigd een oranje, lint met letters J B, terpid- den der graven. Na een stilte van enige minuten dankte de Deense minister Federspiel voor de hier geuite sym pathie ten opzichte van de kameraden die hun leven hadden gegeven in de strijd tegen den gemeenschappelijken vijand. Bezoek Eglise Reformée Francaise. Om 11.10 uur vond in de Eglise Re formée Franpaise een kerkdienst plaats, waarin ds. F. Löschen voorging. Het gala-concert. In de K. B. hallen had Zondagavond een gala-concert plaats, dat door niet minder dan 3.000 invité's bezocht weid. Voor in de zaal hadden de Deense koningin, de Deense kroonprinses en kroonprins en prinses Juliana en prins Bernhard plaats genomen. Achter hen zette zich de glhele koninklijke familie en de hofhouding. Onze gezant, jhr. van Lennep, leidde de hoge gassen bin nen in de zaal, die geheel versierd was met Deense en Nederlandse vlaggen. Onmiddellijk na deze entree werden het Deense en Nederlandse volkslied gespeeld. Het concert was een indrukwekkende manifestatie van dank van ons vader land aan het Deense volk. Indruk- WEINIG VERANDERING. Westenwind, in het Noorden tijdelijk krachtig, in het Zuiden matig. Vooral in het Noorden van het land zwaar hewolkt. Overwegend droog. Weinig verandering in tem peratuur. 9 April: Hoog water: 0.514-12.59 Laag water: 6.3819.32 wekkend vooral ook door de bijzondere wijze, waarop deze kon geschieden: door middel van muziek, door middel van een orkest, dat tot de besten der wereld gerekend mag worden. Het voorname auditorium heeft dit gebaar van Nederland volkomen begrepen en heeft na afloop der uitvoering gerea geerd op een manier zo spontaan, zo hartelijk, dat het de talrijke aanwezige Nederlanders ten zeerste ontroerd heeft. Kroonprins Frederik, zelf zeer muzi kaal, immers hij trad meermalen als dirigent op, gaf hier het voorbeeld. Na de laatste klanken van Tschaikowsky's 5e symphonie stand hij onmiddellijk van zijn plaats op om naar het podium te gaan, waar hij den dirigent, E^uard van Beinum, langdurig en zeer hartelijk de hand drukte. De Partij van de Vrijheid heeft de vol gende candidaten gesteld voor de Tweede Kamer in kieskring 4 Nijmegen, kieskring 10 Den Helder, kieskring 14 Leeuwarden, kieskring 15 Zwolle, kieskring 16 Gronin gen: S. E. B. Bierema, Usquert (Gr.); J. M. F. A. van Dijk, Amersfoort; J. A. van Overklift, Munnekezijl gem. Kollumer- land; P. Merkelijn, Hilversum; J. H. TonckensHarders, Norg; R. Zegéring Hadderk, Emmen; P H. Wuijster, Zaan dam; H. R. Mulder, Deventer;. F. cfen Har- tog, Hoog Blokland; H. P. Beets, Nijme gen; B. Krijt, Diepenveen; P. Blaauwboer, Kolhorn gem. Barsingerhorn. Voor gewezen vrijwilligers. Zij, dié' èls dienstplichtigen voor de lichting 1945 wensen te worden vrijgesteld van opkomst op grond, dat zij na de be vrijding 6 maanden of langer als vrij willige militairen dienst bij de land macht hebben verricht, moeten hun ver zoek om vrijstelling aan het ministerie van oorlog richten, waarin geslachtsnaam, voornamen, geboortedatum, gemeente van inschrijving voor de dienstplicht en adres volledig en duidelijk vermeld zijn. De burgemeesters verschaffen nadere inlichtingen. DRIE JUNKERS VOOR DE RIJKSLUCHTVAARTSCHOOL. Vrijdagmiddag landden op Schiphol een 3-tal Junkers J.U.-52, afkomstig uit Duits land. Zij zijn als oorlogsbuit toegewezen aan de Rijksluchtvaartschool te Gilze- Rijen om als lesvliegtuigen te worden gebruikt. Op het ogenblik worden zij door de Fokkerfabrieken grondig nagezien. Gromyko heeft een brief geschre-* ven aan de Veiligheidsraad, waarin hij namens de Sowjetregering ver zoekt, dat de Perzische kwestie, waarvan de verdere behandeling door de Raad tot 6 Mei werd uitge steld, definitief van de agenda zal worden geschrapt. Gromyko herinnert er aan, dat het sluiten van het accoord tussen de Sowjet-Unie en Perzië, de gegrond heid heeft bevestigd van de bezwa ren die de SowjetUnie tegen de be handeling van deze zaak in de Vei ligheidsraad had geuit. Hij legt er de nadruk op, dat het besluiten van de Raad om de kwestie op de agenda van de volgende ziting te handha- ven met de handvest van de Veilig heidsraad in strijd is. 4 In verband met de stand der be sprekingen te Batavia en tot onder zoek van bepaalde gedachten, die in de loop van deze besprekingen zijn geformuleerd, heeft dr. Van Mook enige tijd geleden de wens te ken nen gegeven met de Nederlandse re: gering overleg te plegen. Dr. Van Mook, die thans op weg is naar Nederland, doet zich voor De internationale broodgraanconfe rentie heeft zich ook de laatste dag hoofdzakelijk bezig geliouden met het opstellen van een aantal resoluties, wel ke de verdere aspecten van het pro bleem der graanvoorziening zo goed mogelijk weergeven en eeii basis schep pen voor toekomstige maatregelen. In een geestige slotrede maakte de voorzitter, minister Noël Baker gewag van het goede nieuws van de Security Co'uncil te New York. Het werk, dat onze conferentie heeft verricht, is van niet minder gewicht dan de vrede. Europa kan niet alles doen. Daarom is een be roep gedaan o.a. op andere landen. Ieder zonder uitzondering moet zich inspan nen om meer voedsel te produceren, want het leven van millioen'en is er mede gemoeid. Zwitserland verbouwt thans viermaal zoveel als vóór de oor log. Wat Nederland na de bevrijding heeft gepresteerd grenst aan het ongelooflij ke. De ondergelopen gebieden zijn droog gemaakt en verwachten een oogst en al is deze wellicht schraal, het is toch in elk geval iets. Hij noemde deze recon structie een wonder. Belangrijk is, dat verschillende land~n een verschot aan vis hebben aangeboden. Griekenland zal tabak en gedroogd fruit leveren. Ook tabak is een voedingsmiddel, want bij de boeren kan je er voedsel voor los krijgen (gelaehl. Zwitserland verdient aller dank udat het van zijn verdere invoer over 1946 afziet, hetgeen 300.000 ton graan voor anderen betekent. Niet alleen de regeringen, maar ook ministers en ook dr. v. Mook de bevolkingen moeten nu handelend optreden, want het is in hun eigen be lang. Tegen voedselverspilling. Er zal een krachtige actie tegen ver spiling van voedsel worden gevoerd, kondigde de minister aan. Van hoe groot gewicht dit is, bleek uit-de slotrede v.an minister Noël Ba ker, die zcjde, dat door verspilling ai-, lee" al 5 tot 1 percent van het brood graan verloren gaat. In een grot.e stad in Europa bedraagt d- verspilling aan voedsel een ton per dag.- Ook wees Noël Baker op het nadeel van het schillen van aardappelen, waardoor een kwart van de voedingswaarde verloren gaat. Hij beval ook het slachten van.vvarkens aan, omdat deze de grootste graancon- sumenten zijn. ,,Wij hebben te kiezen tussen varkens en mensen", zeide hij. Ook pluimvee, dat een belangrijk pro duct voor de zwarte markt is, zal moe ten worden verminderd, temeer déar de hoeveelheid varkens en pluimvee abnormaal hoog is. Onverbiddelijk moet de strijd tegen ratten worden aangebonden omdat jaar lijks 23 millioen kg. voedsel door de rattcnplaag verloren gaat. Twintig rat ten hebben per dag evenveel caloriën nodig als een mens en ze zorgen wel, dat ze die krijgen. Bij een aanval op. de ratten doodden wij er twee millioen, al dus Noël Baker. Dit betekende een voed- seitoename voor honderdduizend men sen. wie enkele vooraanstaande Indone siërs. Bovendien bevinden zich in het gezelschap 'dirie vertegenwoor diger van de nationalistische bewe- 'ging op Java, aangezien men er van die zijde prijs op stelt zijn inzichten zelf aan de Nederlandse regering uiteen te zetten. De regering krijgt clus de gelegenheid zich volledig te doen inlichen, alvorens zij aan dr. Van Mook de door deze gewenste nadere instructies verstrekt Gelijk reeds bekend, arriveert met hetzelfde vliegtuig als dr. Van Mook, sir Arcibald Clark Kerr. Hartelijk verwelkomt de regering den diplo maat, die zoveel heeft bijgedragen tot een gunstige ontwikkeling van de besprekingen te Batavia. Aan het diner, dat de regering sir Archibald Clark Kerr Maandag avond zal aanbieden, zullen verschil- deelnemen. De besprekingen op het landgoed „De Hoge Ve,luwe" zullen Dinsdag a.s. een aanvang nemen. Aan deze besprekingen zal worden deelgenomen door dr. Van Mook en zijn adviseurs, de Indonesische dele gatie en de ministers Schermerhorn, Logëmannn, Van Royen en Drees. Bij aankomst op het vliegveld Schiphol Maandagmiddag, zal het vliegveld voor het publiek gesloten zijn. Schermerhorn naar Attlee. De Britse regering heeft besloten van de gelegenheid debruik te ma ken, om den Nederlandsen eersten minister uit te nodiggn naar Londen te komen voor een gedachtenwisse- ling over de Nederlands-ïndisehe kwestie. De Nederlandse eerste mi nister heefft deze uitnodiging aan vaard en zal op 12 April door den Britsen eersten minister ontvangen worden. DE AANKOMST VAN DE „NIEUW AMSTERDAM". Inlichtingen betreffende de aankomst van de „Nieuw Amsterdam" kunnen van af heden te Rotterdam worden ingewon nen via de telefoonnummers 74723 en 7'.g?3. BENOEMING PLAATSVERVANGENDE KANTONRECHTERS TE ALKMAAR. Bij Kon. Besluit zijn opnieuw benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in t kanton Alkmaar mr. C. Smal, mr. E. lf J Wijnne en mr. A. Schenkeveid.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1