HELDERSCHE COURANT Van Mook c.s. en Indon. delegatie gearriveerd Denemarken enthousiast over Prinselijk Paar NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KQEGRAS, TEXE.L, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Enorme belangstelling op Schiphol M«vr. Sjahrir ontvangt spe ciale boodschap van haar echtgenoot Weerbericht Hoover optimistisch voor komende oogst Reis nu voortgezet naar Zweden Nederlands officier by Batavia gedood Weer tabak naar keuze - Ook Vlissingen vecht voor zijn marine DINSDAG 9 APRIL 1946. 70« Jaanranjf No. 9709. tw. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeür: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLJSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij., Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen t 3.00 Gironummer 160C6, N.V. Drukker!) v.b. C. de Boer Jr. c. Enorm was de belangstelling Maan dagmiddag op Schiphol bij de aan komst van den luitenant-gouver neur generaal dr. H. van Mook, den Engelsen bijzonderen ambassadeur, Sir Archibald Clark Kerr, wiens titel en naam sedert kort luiden Lord Inverchapel en de Indonesi sche gedelegeerden, die door Sjah rir zijn aangewezen, om met onze en de Engelse regering de, naar allen hopen, laatste stappen te doen ter voorbereiding van de overeen komst, die een einde zal maken aan het Indonesische vraagstuk. Onder degenen, die ter ontvangst aanwezig waren, merkten wij op Sir Nevil Bland, Brits ambassadeur te Den Haag. Voorts afgevaardigden van de Vereniging NederlandIndonesië, van „Perhmpoenan Indonesië", „Perkoem- poelan Islam", I. C. J. (Indische Chris telijke Jongeren), Sinoman Indonesië, Indo Comité „Vrij Indonesië", en Per- koempoelan Palajaran Indonesië (Bond van Indonesische zeelieden). Namens deze Indonesische organisa ties bood mevr. S. IbrahimPratomo de Indonesische delegatie bloemen aan. Aanwezig waren bovendien mevr. Sjahrir, die een persoonlijke boodschap van "haar echtgenoot kreeg en de heer L. N. Palar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Hoofdbestuurs lid van de Partij van de Arbeid. De delegatie is samengesteld uit een drietal leden vali het Indonesische ka binet: Soewandi, minister van justitie, Soedarsotiko, minister van binnenland se zaken en Pringodigdo, staatssecreta ris. Nog waren meegekomen dr. P. J. 'A. Idenburg, Alkadrl Hamid II, Sultan 15 MILLIOEN CHINEZEN DE HONGERDOOD NABIJ: Washington. Uit hier ontvangen officiële rapporten en persberichten blijkt steeds duidelijker, aldus de „Times"-correspondent, dat China v.oor de hevigste hongersnood staat, die het land deze eeuw geteisterd heeft. Circa 15 millioen inwoners zijn de hongerdood nabij. Vele fac toren hebben tot deze ramp bijge dragen: de oorlog met Japan, de bur geroorlog, en natuurrampen als droogte, overstromingen en sprink hanen. De verdeling van de Unrra- goederen wordt bemoeilijkt doordat de verbindingen tijdens de strijd veel schade hebben geleden. Hoenan en Kwantoeng hebben het zwaarst gelden. De Unrra doet wat zij kan, maar desondanks zullen velen van honger omkomen, voordat de oogst van 194G binnen is. KOUDER. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige vooral langs de Waddenzee tijdelijk krach tige Noord-Westelijke wind. Kouder dan gisteren. 10 April: Hoog water: 1.5914.27 Laag water: 7.4521.02 van Pontianak, luitenant kolonel San- toso en luitenant Tahipu, adjudant van generaal Spoor., Gesprek met Soewandi. Wij hadden de gelegenheid nog even met den heer Soewandi te spreken. Hij zeide, dat de onderhandelingen op „De Hoge Veluwe" ongeveer een week zullen duren en dat zijn verwach tingen hoog gespannen zijn. Volmach ten heeft de delegatie niet. Men was in Indonesië zeer getroffen toen men vernam dat hier demonstraties waren gehouden, waaruit de sympathieke ge voelens voor het Indonesische volk zo zeer bleken. Of de Indonesische dele gatie en de overigen zijn naar 't Slot de heer Soewandi niet zeggen. Een deel van de politie, die voor de afzetting zorg droeg, was op motor fietsen gekomen en begeleidde na af loop der begroeting, om om 4 uur de auto's, die dr. van Mook, Lord Invér- chapel en Sir Nevile Bland naar Den Haag brachten. De Indonesische dele gatie en de overige zijn naar het Slot Sint Hubertus op ,De Hoge Veluwe" vertrokk en. Oud-president Herbert Hoover is van morgen om ongeveer 10 uur uit Brussel op Schiphol aangekomen. Hfl wordt ver gezeld door dr. Fitzgerald van het Ame rikaanse departement van landbouw, den heer Maurice Pate en den heer Fr. M,ason, die het contact mét de pers ver zorgt. N Ex-president Hoover heft Maandag middag te Brussel een persconferentie gehouden betreffende de voedseltoe stand. Pres. Hoover deed uitkomen, dat de toestand in België gunstig is. Daaren tegen is de -algemene voedseltoestand in de wereld niet zo goed. Op 1 Maart waren de zichtbare voorraden 10 11 mill. ton» terwijl de tegenwoordige rant soenering een voorraad eist van onge veer 20 millioen ton. Hetzelfde is het geval met de vetten. In de V. S. is het broodverbruik met ongeveer 200 gr. per dag verminderd. Ook met oliën en vetten is dit het gevai. De Zuid-Amerikaanse staten staan de U.S.A. trouw terzijde in de bezuini ging. De crisis duurt hoofdzakelijk tot einde Augustus, dé datum waarop de nieuwe Europese oogst binnenkomt. De winter tarwe laat zich zeer goed aanzien. Er is voldoende scheepsruimte. mis schien zelfs te veel. Een groot lichaam dient gesticht te worden, ten einde de volgende oogst te distrubueren. De vroegere president der V. S. acht het dringend nodig, dat een opgave ge daan wordt betreffende de hoeveelheid en de plaats van het opgeslagen graan. Op een vraag van een journalist, ol er werkelijk een voedseltekort bestono, of dat het een alarmerend bericht van speculanten «was, werd geantwoord, dat dit tekort wel degelijk bestaat. Gevaar voor achterhouden van de oogst bestaat niet, daar de landbouwer thans reeds zijn graan kan inleveren tegen prijzen, die later betaald zullen worden. Ten slotte zeide spr., dat de staking der amerikaanse mijnwerkers geen in vloed zal hebben op de voedselleveran- ties aan Europa, doch wel op dia ven de steenkolen. Met niet minder dan 101 werd de voetbalwedstrijd, welke Zaterdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tussen een Bondselftal en een elftal van de Royal Navy werd gespeeld, door de Oranjehemden gewonnen. De Nederlandse linksbuiten Bergman (rechts) belaagt den Engelsen keper. Anefo/Noske P. Prinses Juliana en Prins Bernhard brachten Maandagmorgen een be- bezoek aan Amager, waar sinds de 16e eeuw Nederlandse kolonies ge vestigd zijn. Bij de ontvangst op Amager heeft dominee Strunge in de kerk van Taarnby het prinselijk paar toege sproken en met trots gewaagd van de Nederlandse afstamming der be volking van Amager. Hij zei, dat morele en lichamelijke kracht nodig zijn om ontberingen te verdragen. „Wij hebben gezien, dat het Nederlandse volk deze kracht bezit en wij zien nu de nieuwe bloei van het land der bloemen en van 't Koninklijk Huis van dit land tege moet. Prinses Beatrix schijnt ons een in de toekomst gelukkig Nederland te symboliseren". De dominee bad, dat God Nederland, zijn volk en zijn Koninklijk Huis moge zegenen. Deense persstemmen. Terwijl Prinses Juliana en Prins Bernhard reeds weer op het punt stonden Denemarken te verlaten, raakte de Deense pers nog steeds niet uitgepraat over alles wat maar in enig verband staat met de Ko ninklijke bezoekers. Ook aan foto's geen gebrek. De in doorsnee twintig tot dertig pagina's dik zijnde kran ten hadden in deze dagen een meer dan ooit fleurig aanzien. „Berlingske Tidende" memoreert mét vette letters de woorden van de Prinses: „Liefst zou ik het gehele Deense volk jvillen decoreren" en „de naam van Denemarken is in de harten der Nederlanders gegrift". De aankomst van het Prin selijk paar in Stockholm. Om vijf uur Maandagmiddag zijn Prinses juliana en Prins Bernhard Zes soldaten gewond. Het officieele Britse communiqué deelt het volgende mede: Een Ne derlandse patrouille is omsingeld en aangevallen door "Indonesiërs met een machinegeweer, mortieren en een stuk-anti-tankgeschut; de aanval werd afgeslagen. Eén Neder lands officier werd daarbij gedood sn *es soldaten werden gewond. op het vliegveld Bromma bij Stock holm geland. Ter begroeting waren aanwezig kroonprins Gustaaf Adolf, die de generaalsuniform droeg; kroonprinses Louise, prins Gustaaf Adolf, de Nederlandse gezant, jhr. mr. P. D. E. Texeira de Mattos, en de Zweedse minister van buiten landse zaken, Osten Unéden. Prins Bernhard bestuurde het Dakota- vliegtuig, waarmee de overtocht werd gemaakt. Het dochtertje van den gezant bood de Prinses een rui ker oranje tulpen aan. In snelle vaart ging het naar het Koninklijk Paleis, waar de oude Koning Gustaaf de aankomst van zijn hoge gasten gadesloeg. Op de binnenplaats werd het Prinselijk paar een treffende hulde gebracht door 200 Nederlandse kinderen, die daar stonden opgesteld met rood, wit, blauw en oranje pluimen en 't Wilhelmus voortreffelijk ten geho re brachten. De Prins en Prinses bewogen zich ongedwongen tussen de kinderen. De laatste had nog een kort onderhoud met de leidsters der kinderen, mevr. Keip en mej. Van Geldeïmalsen. Op de II April aan te wijzen ta baksbonnen zullen wederom tabaks artikelen naar keuze kunnen wor den gekocht. In verband met het vertrek vair de marine uit Vlissingen zijn door de stichting Nieuw-Walcheren, de V.V.V. te Vlissingen en de V.V.V. te Middelburg telegrammen ge stuurd aan de koningin, den minis ter-president en den minister van marine Voorts word a.s. Woensdagavond door de stichting Nieuw-Walcheren en de V.V.V. te Vlissingen o -n grootse manifestatie voor het be houd .van de marine voor Zeeland gehouden in de Scheldcbal te Vlis singen, waar verschillende^sprekers zullen optreden. C, r,iw77!?'p>erp* Ponza 4 4 te Triest; Hercules 5-4 te Hal- fa; Rolf 5-4 te Aalborg; Vulcanus 5 4 van Gibraltar naar Tanger; Venus 5-4 van R' dam naar Cardiff; Theseus 5 4 van H- 11 naar Palermo; Iris 5-4 van Lissabon naar Bilbao; Oranje 5 4 te Port Sald; Johan tfe Witt 5-4 te Port Saïd.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1