Texel herdacht de „Russenopstand" Wat brengt de radio? Een aanvoerder. Bondselftal BRoyal Navy 2-3 „In Kraak, Rijvers en Wilkes hebt U prachtige spelers'' V.S. tegen Spaanse kwestie voor Veiligheidsraad Jaarbeurs alleen voor zaken! LANGS DE VELDEN. DINSDAG 9 APRIL I94S. HILVERSUM I. 14.00 Met naald en schaar. 15.00 Handen uit de mouwen. 16.30 kin dertijd. 16,45 Van 14—18. 19.00 en nu naar bed. 20.05 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Oeler Koening. 22.00 Contact. 23.15 It it swing, swing, swing. HILVERSUM II. 14.00 Serge Rachma- ninoff. 16.00 Radio ziekenbezoek. 16.30 Het Nederlandse straatlied. 17.30 Voor de jongeren. 19.45 Een wandeling langs de winkels in Brussel. 20.05 Lijdensmedidatie. 21.45 Gramofoonmuzlek. 22.35 Avondge bed. 23.00 Gramofoonmuzlek. WOENSDAG 10 APRlt. HILVERSUM I. VARA: 8.50 VOOr de huisvrouw. 9.00 Orkestwerken. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.30 Tonny Schifferstein. 11.45 Krijgsgevangenen in het Verre Oosten. 12.00 The Ballroom Melodians, 12.35 Eddy Walis speelt. 14.15 Voor de vrouw. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Variatie concert. 17.30 Nederlandse Volksherstel. 18.30 Atomaire energie. 19.30 Programma voorde Neder landse Strijdkrachten. 20.35 Linke Arie wordt lelijk (hoorspel). 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Verkorte uitvoering van de Opera Hernani. HILVERSUM II. NRCV: 8.20 Morgen- concert. 9.15 Ochtendziekenbezoek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelmuziek. 12.00 Gooilanders. 13.20 Melodia. 14.00 Branden- burgs concert. 16.00 Praatje voor jeug dige postzegelverzamelaars. 16.45 Voor jon gens en meisjes. 18.45 Meisjeskoor. 19.30 Engelse les voor beginners. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.30 Verenigde zangers. 23.50 Schriftlezing. Sicco L. Mansholt, thans Minister van Voedselvoorziening, Landbouw en, Visscherij, is heden door de Partij van de Arbeid nummer 1 geplaatst op haar candidatenlijst voor de Tweede Kamer. Hij werd in 1908 als boeren zoon in de Groningse Westpolder geboren. Na het doorlopen van de KolonialeLand- bouwschool te Deventer was hij enkele jaren in Indonesië werkzaam. La ter vestigde hij zich als boer in de Wieringer- meer. Al spoe dig nam hij daar door zijn veel ei zijdige ervaring Sicco L Mansholt. een voorafln. staande plaats in bij verschillende landbouworganisaties. Tijdens de be zetting organiseerde hij o.a. de ont vangsten van de wapen„droppings'' in de Wieringermeer. Hij speelde een grote rol bij het redden van voedsel voorraden voor ons land. Sinds Juni 1945 maakt Mansholt deel uit van het kabinet Schermerhorn als Min. voor Voedselvoorziening, Landbouw en Visscherij. Op deze post heeft hij reeds prachtig werk gedaan. Ne derland mag terecht hopen, dat deze bekwame man nog vele jaren zijn krachten aan de opbouw van ons land zal mogen geven. Ingezonden mededeling). 6 APRIL. De herdenking van de eer ste dag van de bloedige strijd op T^xel is hier niet onopgemerkt voorbijgegaan Van zeer vele woningen had men reeds vroeg de vlag halfstok uitgestoken en door verschillende personen, die droevige verliezen hadden geleden, werden reeds in de morgenuren bloemen naar de kerk hoven gebracht. De gezongen Requiem, die in de R.K. Kerk te Den Burg om 9 uur werd gehouden, werd door zeer ve len bijgewoond Onder de aanwezigen be vonden zich onze burgemeester Rehorst, de beide wethouders en secretaris Jon ker; verder woonden verschillende pre dikanten deze plechtige dienst bij. Van de ondergrondse beweging waren present de heren Kelder en Keyseiy van Het Rode Kruis mevr. Vrijdag—Keyser, luitenant De Vries e.a. Hoewel *t geen gewoonte is dat bij een Requiem in de R.K. Kerk gesproken wordt, voerde pastoor Gussen- hoven even 't woord. Spr. herdacht de burgers, die die dag zijn gevallen en wees er op, dat uit de plotselinge dood van zovelen nog eens was gebleken hoe on verwacht men naar 't andere leven kan worden opgeroepen; wij dienen dit als waarschuwing te blijven beschouwen. Op 't Russenkerkhof. Omstreeks 12 uur had de herdenking plaats op 't z.g. Russenkerkhof op de Hoge Berg; hiervoor waren velen van elders naar Texel overgekomen Wij merk ten hierbij o.m. op generaal-majoor Koot, den marine-commandant, kapt. It. ter zee J. B. d'Engelbronner, burgem. Rit meester, dr. Van Driel, Zuster Schippers, den Russischen ambassadeur en verder ver schillende journalisten en fotografen. On der de talrijke Texelse ingezetenen, die present waren, merkten wij ook de per sonen op, die de Kerkdienst in de R.K. Kerk hadden bijgewoond. Op het graf van Loladse (het hoofd van de opgestane Georgiërs) werd een schat van bloemen geplaatst. Kransen van de Russische Am bassade, van de gemeente Texel, de ma rine-kameraden uit Zandvoort* Oranje vereniging, Comm. Partij Nederland, van de afd. Vrijheid Den Helder van het Dag blad „De Vrijheid" en tal van bloemstuk ken uit de burgery. 't Woord werd op het kerkhof gevoerd door luit. De Vries (die de leiding had van deze plechtigheid). Daarna sprak burgemeester Rehorst, die niet van plan was hier het word te voe ren, doch een speciale opdracht had om den minister van Binnenlandse Zaken te vertegenwoordigen. Ook deelde de bur gemeester mede, dat deze Begraafplaats in het vervolg door de gemeente Texel zal worden onderhouden. Verder werd nog door den heer C. D. Keyser gespro ken (voor Het Rode Kruis) en ten slotte door den Russischen ambassadeur. Luitenant De Vries sprak een sluitings woord. Des middags 3 uur had in de Doopsgez. Kerk te Den Burg een herdenkingssamen komst plaats, 't Ruime kerkgebouw was geheel gevuld. Als eerste spreker trad op ds. Van der Veer, die voorlezing deed van Psalm 43 en verder met gebed opende. De heer J. Visser verleende medewer king door orgelspel. Vervolgens werd op verdienstelijke wijze door 't Hervormd Kerkkoor (ook onder leiding van den heer Visser) Gezang 164 gezongen. Daarna sprak ,ds. Van der Veer eeo herdenkingsrede. Verder werd gesproken door ds. Post en ds. Wesseldijk Het Hervormd Zangkoor zong nog een Herdenkingslied. Een indrukwekkende plechtigheid had des middags omstreeks half vijf bij het voorlopig monument plaats, dat nabij de Algemene Begraafplaats te Den Burg is Rotterdam. - Heeft de wedstrijd van het Bondselftal A, Zaterdag J.1. de leden van de technische commissie enige goede tips kun nen geven voor de samenstelling van het Nederlands elftal tegen België, de wedstrijd Maandagmid dag in het Fejjenoord-stadion heeft dit eveneens gedaan. Het werd ech ter wel een wedstrijd van geheel andere inhond, hetgeen frouwens de uitslag, de marinemannen won nen met 32, wel doet vermoeden. Het tempo van deze Bondsploeg was zeker beduidend lager, dan van die welke in Amsterdam speelde en het directe gevolg hiervan was, dat de Britten hun spel thans goed konden ontplooien. Het spel der Engelsjn was dan ook niet te vergelijken met dat van Zater dag. Er was thans een veel betere eenheid en ook in de voorhoede, waar Taylor weer de gevaarlijkste man was, werd thans aardig gecombineerd, hoe wel het toch van het binnentrio moest komen. Spil Flewin, die natuurlijk als Engelseman zwaar „stopperde", was een groot struikelblok voor de Ne. derlandse voorhoede, waarvan onge twijfeld minder uitging, dan die van elftal A, hoewel het spel zeker niet slecht was. De middenvoor Rrjshouwer was de minst goede. Zijn openen naar de vleugels liet veel te wensen over, doch het tweede -doelpunt van zijn voet was van prima kwaliteit. De jeugdige NAC-er Bouwmeester op de linksbuitenplaats miste ongetwijfeld zijn clubgenoot Rijvers, doch hij liet toch aardige staaltjes voetbal zien. Van der Gijp werkte hard, evenals van der Bogert en Bakker, welke laatste op de rechtsbuitenplaats een goede partij heeft gespeeld De middenlinie heeft over 't algemeen een bevredigende in druk aehtygelaten, doch spil Lange- laan mist snelheid en bovendien be- Op Texel werden Zaterdag de Russische soldaten, die een jaar geleden tijdens de strijd tegen de Duitsers zijn gesneuveld, herdacht. De Russische gezant fcjdens zijn herdenkingsrede. Anefw Wisman P, opgericht. Bij dit monument werden we der tal van bloemstukken geplaatst, o.m van het gemeentebestuur van Texel, van de T.E.M., van het Herdenkingscomité, van de Sportver. „Texel", Texelse Boys. R.K. Verkenners, Herv. Zusterkring etc Texels Fanfare-korps speelde „Nader mijn God bij U" en Chopins „Doden mars". De Gezagstroepen vormden een ere- cordon. Hoewel bij deze plechtigheid niet werd gesproken, liet een en ander op de zeer talrijke aanwezigen een zeer diepe in druk na. Naar te Washington uit gezagheb bende bron verluidt zulten de Ver. Staten zich behoudens onvoorziene orflfeandighoden, verzetten tegen het Poolse voorstel de Spaanse kwest'e voor den eiVligheidsraad te behan delen. DISTRIBUTIE RUBBERLAARZEN VOOR DE LAND- EN TUINBOUW. De distributie van rubberlaarzen voor de land- en tuinbouw is in ha n- den gelegd van de provinciale afde lingen voor de landbouw. Het Jaarbeursbezoek herhaalt nog eens zijn dringend beroep op het pu bliek, dat niet een direct zakelijk belang bij de Jaarbeurs heeft, van bezoek aan de Jaarbeurs te willen afzien. De Jaarbeurs toch is geen tentoonstelling doch een zaken-insti tuut. Laat ieder ertoe medewerken, dat gedurende de dagen, waarop de Jaarbeurs nog geopend is, deze ge- heel aan het zakendoen kunnen wor den gewijd- Het Jaarbeursbestuur deelt tevens mede, dat de lopende geruchten als zou de Jaarbeurs ver lengd worden, alle grond missen- heerst hij niet altijd het middenveld. De aangewezen spil voor ons natio nale elftal lijkt hij ons niet. Van der Hoeven zal zich ongetwijfeld in de na tionale ploeg hebben gespeeld. Want deze speler is zeker te verkiezen bo ven van Buytenen. Zijn spel was doortastend en zijn techniek staat eveneens op behoorlijk peil. Stijger speelde eveneens e2n robuste partij en doet op het ogenblik voor de Vroet zeker niet veel onder. ij In de achterhoede hadden we liever Choufoer eens gezien, doch hij had zijn plaats toch weer moeten afstaan aan Wilders. De Blauwwitter was ook vandaag in uitstekende vorm, evenals trouwens zijn secondant de Jong. Van Raalte ln het .doel had last van een Zondag opgelopen blessure en wa^ niet zoo zeker als we vdn hem gewend waren. Na de rust had hij zich laten vervangen door Van der Vliet van ODS. Na afloop vroegen wfl de aanvoer der van het Navy-team, Flewin, naar zfln mening over het Nederlandse spel. „Ik verwonder mij er over, dat men niet het atoppers-pil-systeem sprf't". aldus Fletvin. .Hierdoor hadden zeker enige doelpunten voorkomen kunnen worden. In Kraak, Rijvers en Wilkes heft prachtige spelers. Het elftal van Zaterdag staat seker op hetzlefde peil als een eerste klas Engels league- team. Zondagavond. Vanmiddag op vriendelijke invita tie van Racing mee naar Beverwijk, 't Is goed zo af en toe 's de inrich ting en accomodatie van verenigin gen in andere plaatsen te zien. Hier, bij Kinheim, is 't wat ongezellig; de kleedkamers en het vertrek voor den scheidsrechter uitgesproken on voldoende. A propos, de arbiter van vanmiddag, Jansen uit Amsterdam, leidde uitstekend. Dat was buiten gewoon prettig, want wij zagen een prima snelle wedstrijd. Merkwaardig zoveel „ouderen" er bij Kinheim zijn opgesteld. De eerste helft draagt 'n uitgesproken prima tweede klasse karakter. In dit gedeelte van de onL moeting ligt voor de thuisclub de kans op een overwinning. Met rustig en goed spel weet Racing dit gevaar het hoofd te bieden. Tegen het einde van dit gedeelte van de match ver-1 tonen de ouderen bij Kinheim, die t ind* rdaad uitstekend deden, teke nen van vermoeidheid. Ons opti misme in de rust met de stand 11 vindt natuurlijk haar oorzaak in dit mot'ef. Rustig en op de juiste wijze benutte Racing haar kans in de tweede helft van deze interessante ontmoeting. De tegenstanders, die niet bij machte zijn de vlugge rood- jakken te volgen, blijken slechte verliezers te zijn. Zij trachten, het tekort aan uithoudingsvermogen te camoufleren met unfair spel, waar van HRC zich niets aantrekt. Op rustige wijze en met een groot sur plus aan frisch snel spe' maken zij binnen tien minuten drie goede goals waarmee zij tevens aan de ont moeting van volgende week tegen HFC een pikant tintje geven. Een verzoek van den plaatselijken bondsvertegenwoordiger heeft tot resultaat gehad dat deze wedstrijd geleid zal worden door den eersten klas arbiter Van den Hoek. Hoewel in speltype sterk verschil lend van Kinheim, zal HFC toch evenals de club uit Beverwijk resul taat moeten trachten te bereiken in de eerste helft. Weet Racing dit te weerstaan, dan behoeft u voor de tweede helft geen vrees te hebben. Althans.... als HRC even rustig en verstandig speelt als vanmid dag. Tot Zondag, lezers! TOEAN TIK-TIK.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3