Perzië trekt haar klacht tegen Rusland in Stad van de Ruyter zonder murine Veiligheidsraad weer bijeen Gromyko: „Kwestie van de agenda schrappen" Ned.-Indonesische onderhandelingen verlengd Eerste schip te Vlissingen loopt van stapel Weer boter Zes mud kolen vóór November Dienstplichtvoorzieningen De eer«*e woningen bouwplan '46 verrijzen Watervogels zegeviert in St.-Pancras LANGS DE VELDEN. Helder verliest opnieuw Vergadering t „Nog niet" New-York, (Reuter). - Onmiddellijk na de opening van de openbare ver gadering van de Veiligheidsraad der Ver. Naties deelde de voorzitter mede, dat de Perzische regering besloten heeft, haar klacht b(j de Raad tegen Rusland in te trekken. De voorzitter, dr. Kwo Tai Tsji, las een brief voor van den Perzisofaen ver tegenwoordiger, Hussein Ala, waarin deze de beslissing zjjner regering mede deelde. De Russische vertegenwoordiger sprak vervolgens de vergadering toe, en zeide, dat naar zijn mening de Per zische kwestie van de agenda af gevoerd behoorde te worden. De toe stand in Perzië levert geen gevaar op voor de internationale vrede en de veiligheid, aldus Gromyko. Een beslis sing van de raad om verd#r aan deze kwestie aandacht te blijven schenken zou strijdig zijn met de geest en de letter van het handvest der Verenigde Naties. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Stettinius, zeide dat de Verenigde Sta ten het voorstel om de Perzische kwes tie van de agenda te voeren niet steun den. Sir Alexander Cadogan, de Britse vertegenwoordiger, was eveneens van mening, dat de Perzische kwestie op De speciale correspondent van de Times" bericht, dat de onderhan delingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs zijn hervat. Volgens hem laat het zich aanzien, dat de onderhandelingen tot na Pasen zul len duren, in plaats van op Donder dag a.s te eindigen, zoals het oor spronkelijke plan was geweest. Fier wapperden de vlaggen van de hoge kranen, welke het Vlissingse stads beeld beheersen. Voor het eerst na ongeveer vier jaar liep van de hellingen der Kon. Maat schappij „De Schelde" Zaterdagmiddag weer een schip te water, bouwnummer 253. Het was een schip van ongeveer 3.000 ton, dat bestemd is om de Neder landse vrachtvloot te versterken. Vol spanning wacht Vlissingen de dag af, dat het grote Lloyd schip, dat gedurende de gehele bezettingstijd op de helling heeït gelegen, dit voorbeeld zal volgen en eveneens het natte element zal op zoeken. Per 28 April en eveneens op 5 Mei zal voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar- een bon worden aangewezen voor 125 gram boter en een bon voor 125 gram mar garine. Kinderen van 04 jaar krijgen op 28 April voor twee weken 250 -gram boter en 125 gram margarine. Hoewel derhalve voor de leeftijds groepen boven 4 jaar de helft van het -rantsoen voedingsvetten i-n boter wordt verstrekt, moet dit slechts worden opgevat als een tijdelijke ontlasting van de margarine voorziening. Medio Mei zullen twee kolenbonnen Worden aangewezen, elk voor drie een heden brandstof, schrijft ,,I>e Volks krant". Levering hiervan zal vóór 1 No vember geschieden. Men zal minstens een kwart anthaciet ontvangen. NOODLOTTIG SPEL MET HANDGRANAAT. Het 8-jarig dochtertje der familie R. te Hengole vond een handgranaat in de berm van de weg. Bij het spelen met dit projectiel volgde een ontploffing, waar door het kind werd fjedood. de agenda gehandhaafd diende te wor den. De Engelse delegatie zal er op staan, dat het onderwerp op de agenda blijft tot zes Mei, de dag, waarop RusT land volgens belofte de ontruiming be ëindigen zal. De Nederlandse gedelegeerde, mr. E. N. van Kleffens, verdedigde het besluit van de raad de kwestie op de agenda te houden en zeide: „Wat Perzië ook zegt j of doet, de Veiligheidsraad eigen verantwoordelijkheid. heeft zijn (Vervolg van pag. 1). Dienst in Nederlands-Indlë. Het kabinet acht de noodzaak aan wezig om het meerïrïdeei der dienst plichtigen van de lichting 1945 en mis schien ook van de lichting 1946 te be stemmen voor tijdelijke dienstvervul ling in Ned.-Indië. Artikel 35, eerste lid, der dienstplicht wet zou bezwaar hiertegen kunnen op leveren, indien de dienstplichtigen niet zelf in hun uitzending naar Neder- lands-ïndië zouden toestemmen. Het Koninklijk Besluit van 22 Juni 1944 voorziet hierin reeds door in artikel 1 te bepalen: „Met uitsluiting van het bepaalde in artikel 35, eerste lid, van de dienst plichtwet kunnen dienstplichtigen van de Koninklijke landmacht, met inbe grip van hen, die behoren tot het re- servepersoneel en van hen, die een verbintenis als vrijwilliger hebben aangegaan op de voet van dienstplich tige, zonder dat daartoe een toestem ming hunnerzijds nodig is, van onzent- wege door ^nzen minister van algemene oorlogvoering van het Koninkrijk in overleg met onzen minister van oorlog worden uitgezonden naar elke plaats, waar hun aanwezigheid door ons nood zakelijk wordt geacht in het belang van het Koninkrijk, een en ander met inachtneming van de bepalingen van dit besluit". Te Heesch in N.-Brabant. In het plaatsje Heesch (N.-Brabant) zal vandaag een aanvang worden gemaakt met de bouw van de eerste definitieve arbeiderswoningen. Het zijn de eerste tien van de 10.000, die volgens het Bouwr plan 1946 dit jaar gereed zullen moeten zijn. De woningen, die ruim zijn opge zet en 315 m3. inhoud hebben, zijn voor f 23,per m3. aanbesteed en zullen dus ruim f 7.000,per stuk gaan kosten. Vrone verloor met 31. Uitstekende tweede helft. Groot was de vreugde in het W.- kamp, toen na het einde van de wed strijd bekend werd gemaakt, dat Wie- ringerwaard van Oudesluis had gewon nen. Hierdoor was het kampioenschap van Watervogels een feit geworden, daar zij zelf hun wedstrijd tegen Vrone met 31 wisten te winnen. Over de wedstrijd vóór de rust valt weinig goeds te schrij ven, wij kregen de indruk dat de Vogels enigszins vleugellam waren. Twee uit stekende cornerballen, één van J. Snij ders en één van Sohoneveld, werden heel goed door de V.-verdediging afge slagen. Voor het W.-doel spande het zo nu en dan ook geducht, doch Dirks behoefde vrijwel niet in actie te komen, daar zorgde het uitstekende backstel Schotting en Kuip r wel voor. Een vrije schop even buiten het strafschopgebied werd door J. Snijders hard ingekogeld. Vallende wist de keeper de bal nog cor ner te werken. Uit de corner kopte J. Snijders meteen in, doch de keeper liet zich niet verrassen. Even vóór de rust werd Dirks nog op de proef gesteld door een hard schot van rechtsbuiten Sten- nenberg. dat hij uitstekend uit de hoek wist te grabbelen. Na de' rust een geheel ander elftal, dat de strijd aanbond. Het speelde een spel een kam pioenselftal waardig. Toch duurde het nog vrij lang voor W. de leiding wist te nemen. Het gebeurde na 20 minuten spelen. Toen de W.-halflinie, waarin vooral T. Gerritsen en S. Been prima op dreef waren, de bal weer eens keurig op bracht, was het J. v„ d. Hert, die een afgemeten pass aan Beekhoven gaf. Deze bedacht zich geen moment en na een solo-ren, waarbij de gehele verdediging werd gepasseerd, joeg hij de bal in de touwen. Een specifiek Beekhoven-doel punt! Nog geen twee minuten later werd het 20. ditmaal was het G. Snij ders die een voorzet van Beekhoven zuiver langs den keeper plaatste. Hier na pakte Vrone de zaak even energiek aan en vanaf de aftrap maakte zij een tegengoal door toedoen van den rechts binnen, die Dirks met een harde schui ver geen kans gaf. Na een goed aangegeven bal van Been belandde de bal bij J. Snijders, waarna een penalty ontstond. De toegestane strafschop werd zuiver door J. Snijders benut. 31, waarmede ook het einde aanbrak. In de Roskam vond 'savonds» een feestavond plaats, waar de „Waterpieten" weer eens op ouderwetse wijze feest hebben gevierd. Voorzitter de Boer van HRC sprak sympathieke woorden tot Watervogels, Vlissingen Is aan zijn marine evenzeer gehecht als Den Helder en voor Vlissingen fs het verlies even zwaar als dat voor Den Helder het geval zou zijn. Voor Den Helder wijzen verschillende teke nen op een terugkeer van de Marine. Voor Vlissin gen schijnt de beslissing gevallen te zijn, dat de Marine weggaat. Wij kun nen het leed en de ver ontwaardiging van de Vlis- singers meevoelen. De „Provinciale Zeeuw- sche Courant" schrijft o.m. onder het hoofd dat we boven dit artikeltje zetten: Als een donderdslag bij heldere hemel is het be richt uit de lucht komen vallen, dat met ingang van 1 Mei a.s. de Kon. Ma rine om onbekende rede nen uit Vlissingen zal ver dwijnen. Zeeland is half doodge slagen in deze oorlog. Er is geen enkele provincie in Nederland te vinden, waar men voor zo grote moeilijkheden staat als juist in Zeeland. En alsof dit alles nog ni^t genoeg is, komt thans het bericht, dat de Marine Zeeland gaat verlaten, dat de stad van De Ruyter zonder marine zal zijn! Telt Zeeland dan niet meer mee? Vierhonderd man minder in Vlissingen Het is mogelijk, dat de marineleiding en de rege ring voor dit terugtrek ken van de marine ge gronde redenen hebben. Voor een leek evenwel is deze maatregel onbegrij pelijk. In de eerste plaats om dat hier zonder meer eeuwenoude tradities wor den verbroken. Sedert 2 Maart 1574 is Nederlandse marine in Zeeland, in Vlissingen, gevestigd. In 1795 werd Vlissingen aan gewezen als een der vijf Nederlandse marinebases. Nu maakt één pennestreek deze eeuwenoude traditie ongedaan. Zeeland zal het voortaan zonder marine moeten stellen! In de tweede plaats is deze maatregel onbegrijpe lijk, omdat in de jongste oorlog genoegzaam is ge bleken, van welk een De- slissende betekenis in ge val van een gewapend conflict de beheersing van de Scheldemonding is. Welk een gigantische strijd is er gevoerd moe ten worden, omdat de Duitsers <ie Schelde be heersten! Er zijn in en kele uren tijds bij West- kapelle meer dan tiendui zend gealliëerde soldaten gesneuveld, de gehele operatie om het bezit van e de Scheldemonding heeft ca. 30.000 mensenlevens ge kost. Terwijl de landing In Normandië eT slechts 2.200 eiste Nu is de oorlog nog geen jaar ten einde, maar réeds besluit de Nederlandse regering om deze strate gisch zo belangrijke ri viermonding van marine te ontbloten. Alles wat hier zal blij ven omvat een dertig veertig man mijnenruimers en verder de duikboot jager „Queen Wilhelmine" met een patrouilleboot. De mijnenruimers zullen eveneens vertrekken, als hun taak volbracht is. Het is voor Vlissingen, ja voor geheel Zeeland een fraai perspectief! Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen de terugtrekking van de ma rine uit Vlissingen blij vend te doen zijn, maar ts het op het ogenblik nog niet zo ver. i 't Was al behoorlijk vol toen Mar tin Houtkooper, de oud-midvoor en thans trainer van HFC, met z'n jon gens arriveerde jjfAen schijnt daar ook niet rijkelijk te kunnen putten uit jonge krachten. Ik zie tenminste verscheidene ouderen, 't Is altijd in teressant te zien, hoe deze laatsten in moeilijke situaties laten zien hoe 't moet. Natuurlijk moet ik daarvan Hoek onmiddellijk uitzonderen. Hij liet meer zien hoe het niet moet. Enfin, voorzover U niet tot de drieduizend toeschouwers behoorde, wilde ik U dan even zeggen, dat Ra- cing 't weer zeer beleefd heeft ge daan van middag. De eerste helft liet zij de bezoekers voetballen, de tweede helft nam zij zelf voor haar rekening, 't Ging ditmaal niet zo overtuigd en perfect als vorige week, maar de Helderse jongens speelden veel agressiever. Voorzitter Heijbroek van H. F. C. complimen teerde Racing's voorzitter met de fraaie en verdiende overwinning. In derdaad, de nederlaag aan de Span jaardslaan is keurig gewroken. Ook ditmaal vreugde in de ene en ver slagenheid in de andere kleedkamer. Over vreugde gesproken. Dat was daar zeer rumoerig rond de huize van Doorn in de Soemba- straat. De kraaien hebben er nu definitief een streep onder gezet en zijn kampioen. Ongetwijfeld is daar vanavond in dé Roskam geen club in Holland, enz., enz. De vreugde bij de jon gens intussen van harte gegund. Minder fleurig was het met den man, die met enkele anderen al het mogelijke doet om het Paasvoetbal- feest van onze jeugd te doen slagen. •Geweldig veel animo en grote deelname, maarnog niets om de jongens te trakteren. Aldus Meester Rudolph zeer in mineur. Twee jaar geleden, midden in de oorlog, voor ieder een mokka- punt en een kogelflesje. En nu met de vrede zou er niets zijn? Dat kan ik me niet voorstellen. Daar ken ik onze Helderse zaken lui te goed voor. Dus Zaterdagmorgen negen uur gaat de bel jongens! Niet voor algebra, Engels of geschiedenis, maar voor de eerste wedstrijd. Veel genoegen enlaat ie fijn zijn! TOEAN TIK-TIK. evenals de Snayer namens de scheids rechters. Beide sprekers boden bloemen aan. De off'cdële huldiging zal later plaats vinden. De witjakken hebben in Wormerveer wederom een wedstrijd gespeeld, die qua spel en meerderheid in hun voor deel was, maar alleen in doelpunten in hun nadeel. De eerste aanvallen zijn voor Helder, maar worden door de hechte verdediging afgeslagen. De Leur breekt eenmaal goed door, maar nu is het de doelman d'e redt. Als even la ter Rottier in het beruchte gebied ge nomen wordt, krijgt Helder een penalty te nemen. Beekhoven faalt echter. De aanvallen van QSC zijn niet gevaarlijk, hoewel even vóór de rust de midvoor gebruik maakt van het effectvolle ter rein en daardoor plotseling voor Kos- sen komt te staan, die kansloos gepas seerd wordt. Direct na de rust heeft de Leur bijna succes, maar de doelman redt keurig. Rottier kopt nog eenmaal op de lat, uit een goede voorzet van Horik. Eindelijk weet Dorl n van verre af stand met een goed schot de stand ge lijk te maken 11. Een goede kopbal van Dorlijn redt de doelman weer op eminente wijze. Plotseling trekt QSC ten aanval en op goede wijze doelpunt de rechtsbuiten. Helder is weer geslagen! De witjak ken zullen er toch goed aan doen om rekening te "houden met een mogelijke opleving bij Hollandia, waarvoor zeker nog een paar wedstrijder, gewonnen moeten worden. Druk Dagblad voor Noord-Holland N.V.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3