HELDERSCHE COURANT Behalve kosten basis 1940 wordt een renteloos opbouwcrediet verleend Arnold Meyer meldde zichzelf NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXÊL. WIERINGEN EN ANNA PAULDWNR Vergoeding van oorlogsschade Herstelkosten tot f 3000 betaalt het Rijk Weerbericht Aflevering aan detaillisten Spaanse kwestie heden voor de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad krijgt het druk In afwachting van onderzoek geïnterneerd De salarisverhoging onderw. personeel Ned. Spoorwegen bedelden 1175 autobussen Alle scholen cp 30 April vrij WOENSDAG 17 APRIL 1948. 78e Jaargang No. 9716. t>*n H.UtÖ VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Dén Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave; N.V. Uitg. Mij. Iloll. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f"3.0ö Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. V De minister van Openbare Werken en Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft in een radiopraatje het een en ander gezegd over de wijze, waarop het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw zijn opdracht opvat, die in het kort inhoudt, dat de getroffenen verder geholpen moeten worden om de herbouw van het beschadigde of ver loren gegane onroerend goed uit te voeren. Het is u bekend, aldus min. Ringers, dat de regering een vergoeding voor de geleden^ oorlogsschade verleent, welke is gebaseerd op de prijzen zoals die op 9 Mei 1940 waren. Met deze vergoeding alleen kan de wederopbouw niet tot stand komen, want de prijzen voor de materialen zijn evenals de lonen zeer sterk gestegen. De bouwkosten zijn op het ogenblik nog zo hoog. dat de bijdra ge, welke is gebaseerd op de prijzen van 9 Mei 1940, slechts ongeveer 40 pet. en aanvankelijk zelfs nog* minder, van de bouwkosten is. Het verschil tussen de herbouwkosten en de bijdrage per 9 Mei 1940 zal vmr- den gefinancierd in de vorm van cre- dieten. Bij totale vernieling. Thans het overzicht van de tof stand gekomen financieringsregeling. Indien de woning geheel is vernield, zal voor de financiering van de herbouw boven de rijksbijdrage op basis van de waarde op 9 Mei 1940 een hypothecair crediet (opboüwhypotheek) worden verstrekt. Ten aanzien van de opboüwhypotheek wil ik er op wijzen, dat het geld pas in de Laatste plaats van rijkswege wordt verstrekt. Zoveel mogelijk moet worden getracht het geld bij particulieren of andere geldgevers te vinden. Indien dit geschiedt, zal het rijk de rente over het deel dat renteloos zou zijn verstrekt, vergoeden. Periodiek zal worden nagegaan in hoeverre het mogelijk is, door de stij ging van de inkomsten, een gedeelte van het crediet dat renteloos is gegeven, rentedragend te maken, of omgekeerd wanneer het saldo kleiner mocht zijn geworden een gedeelte van het rente dragend crediet alsnog renteloos te ver strekken. Afgezien van deze periodieke herzie ningen is het de bedoeling, dat vóór 1 Januari 1956 beslist zal worden over de handhaving, matiging of kwijtschelding van de hoofdsom der opboüwhypotheek, alsmede over het eventueel opleggen van een verplichting tot betaling van rente en aflossing over de uiteindelijk verleende credieten. Daarbij zult gij echter niet afhangen van de mening van den op dat tijdstip aanwezigen be windsman, doch van het inzicht van de volksvertegenwoordiging. De bedoeling is n.1. dat deze beslissing bij de wet zal worden genomen. Aan de omvang van de financiële steun zijn de volgende grenzen gesteld: t MINDER ZONNIG. Toenemende bewolking met mati ge wind tussen West en Zuid. Iets lagere temperaturen dan gisteren. 18 April: Hoog water: 9.0621.08 Laag water: 3.1215.20 1. Het gedeelte van de opboüwhypo theek dat zonder rente en aflossing wordt verstrekt, zal voorlopig niet groter zijn dan 60 pet. van de bouw kosten. 2. De totale hypothecaire belasting van een pand zal niet meer mogen zijn dan 90 pet. van de som van de bouw kosten en de waarde van de grond. Voorts' zal voor woningen boven de 500 kubieke meter naar gelang van de grootte der woningen de financiering ongunstiger uitkomen. Hoe bij beschadigde woningen. Thans zal ik u iets vertellen over de financiering van het herstel van de be schadigde en dus niet geheel verwoeste woningen. Uit practische overwegingen hebben wij een grenslijn getrokken bij f 3000 herstelkosten; alles wat daar beneden ligt beschouwen wij als de lichte her- stelgevallen. Van deze soort zijn er ruw geschat 300.000 en daarvoor is in over leg met mijn ambtgenoot van financiën bepaald, dat deze herstelkosten volledig door het rijk zullen worden betaald voor diegenen, die onvermogend zijn. Zij, die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen of tenminste f 300 inkom stenbelasting verschuldigd zijn, krijgen deze herstelkosten voor 3/4 vergoed en moeten dus zelf 14 betalen. Bedragen de herstelkosten meer dan f 3000 dan noemen wij deze de zware herstelgevai- len. Daarvan zijn er globaal 40.000. Voor de financiering van het herstel van deze gevallen is weer in de eerste plaats be schikbaar de bijdrage per 9 Mei 1940. Daarboven zal de overheid met een hypothecair crediet, een z.g. opboüwhy potheek, te hulp komen, en wel met een crediet waarvoor gedeeltelijk geen ren te en voorlopig ook geen aflossing zal worden gevraagd. Kerken. Dan zou ik iets willen zeggen over de herbouw van geheel vernietigde kerken. Reeds ti dens de bezetting was een re geling getroffen ten aanzien van de fi nanciering daarvoor, welke, dat mag ik wel zeggen, bijzonder gunstig was. Deze gunstige regeling is bestendigd. Zij houdt in. dat ongeveer 80 pet., soms wat meer en soms wat minder van de bouwkosten voorrekening van de over heid worden genomen. Dit percentage wordt bepaald na onderzoek van de draagkracht van de kerkelijke gemeente. Het centraal distributiekantoor deelt aan de detaillisten mede, dat het, in verband met de omstandig heid, dat de week van 21 tot en met 27 April a.s. slechts vijf werkdagen telt, mogelijk zal zijn op de toewij zingen, welke in de week van 14 tot en met 20 April worden uitgereikt reeds op Zaterdag 20 April a.s. af td leveren. NEW YORK (Reuter) Tijdens de vergadering: van de Veiligheidsraad zal de Poolse brief over de Spaanse kwestie worden besproken. De Brits-Indische regering heeft besloten haar geschil met Zuid- Afrika voor de Veiligheidsraad der V.N. te 'brengen, aldus meldt radio Delhi. Het hier bedoelde geschil slaat op een wetsvoorstel in Zuid-Afrika, krachtens hetwelk de aldaar wo nende Indiërs beperkt worden in hun rechten om in bepaalde delen der Zuid-Afrikaanse Unie zich te vestigen of land aan te kopen. GENERAAL DOOLITTLE OP CURAcAO. De voormalige Amerikaanse lucht- vlootcommandant generaal Doo- little, is Maandag oj» Cura?ao aan gekomen en door gouverneur Kas teel ontvangen. Het Prirtselijk Paar bij zijn terugkeer van zijn Scandinavische reis. Bij aan komst op het vliegvéld Soesterberg wachtte H.K H. Prinses Juliana en Z K.H. Prins Bernhard de tijding, dat Prinses Irene met waterpokken te bed lag. De Prinses en de Prins lezen het briefje uit Soestdijk. Anefo/Raucamp P. Vanwege den minister van justitie wordt het volgende bekend gemaakt: De minister van justitie heeft den procureur-fiscaal bij het bijzonder ge rechtshof te "s-Hertogenbosch opgedra gen om, ongeacht de in de afgelopen weken kunstmatig ontwikkelde agitatie rond dit geval, voort te gaan met het treff en van die maatregelen, welke tot een regelmatig verhoor van Arnold Meyer, voormalig leider van de door den bezetter ontbonden organisatie Na tionaal Front en tot een onderzoek naar diens houding en gedragingen tij dens de bezetting zouden kunnen lei den. Deze maatregelen hebben er toe ge leid, dat Arnold Meyer zich Maandag avond bij voornoemden procureur-fis caal heeft gemeld. Deze heeft hem ter begunstiging van het onderzoek in het Interneringskamp te Tilburg In bewaring doen stellen en hem, hangende het onderzoek, dit kamp tot verblijfplaats aangewezen. Dezer dagen is medegedeeld, dat in het voorstel voor de rijksbegro ting voor 1946 gelden zijn uitgetrok ken voor verbetering van de sala rissen van onderwijzend personeel. Ten einde misverstand te voorko men, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat hier niet sprake is van een. geheel nieu we regeling ter verbetering van de algemene salacispositie van de on derwijzers. Deze kan eerst na afloop van het thans beginnende georga niseerd overleg worden voorbereid. De in de begrotingsvoorstellen voor 1946 verwerkte maatregel beoogt alleen de voor de rijksambtenaren sinds de bevrijding tot stand geko men verhogingen, ook voor de on derwijzerssalarissen mogelijk te maken. „KOTA AGOENG" DONDERDAG A.S. TE IJMUIDEN. Do „Kota Agoeng" wordt Donderdag 18 April aj. des morgens 6 uur te IJmuiden verwacht. 'Het ligt in de be doeling, dat de repatriërenden nog de zelfde dag zullen debarkeren. Arnold Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderworpen. De uitslag van een onbevangen on derzoek door de bevoegde justitiële autoriteit kan thans zonder verdere politieke opwinding worden afgewacht. De heer Van der Goes van Naters heeft aan den min.-president en aan den minister van Justitie verschil lende vragen gesteld, naar aanlei ding van de voor zijn aanmelding rondom den persoon van Arnold Meyer lopende geruchten. Het vervoer van particuliere goe deren door de Spoorwegen bedraagt momenteel 9095 van dat van 1943, dat van goederen uit het bui tenland 50 en het vervoer van het totaal aantal goederen ongeveer 80 van dat van 1943, aldus verklaarde de directie van de Nederlahdse Spoorwegen o m. aan een medewer ker van het A.N P. De directie schat de totale door de oorlog en den bezetter aange richte schade op 500 millioen gulden. Er zijn grote moeilijkheden om materiaal te verkrijgen. Zo is er bij voorbeeld een gebrek aan dwars liggers, die zelfs in het buitenland nauwelijks kunnen worden verkre gen. Op het ogenblik zijn onderhan delingen gaande met Mexico over levering van dwarsliggers. De Nederlandse Spoorwegen heb ben ook ten opzichte van het inter nationale wegverkeer, zegg ngschap verkregen. Zij hebben in -o-aal 1175 bussen en trekkers besteld in Man chester. De eerste zending '.al waar schijnlijk in Mei worden afgeleverd. Het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen deelt mede, d t alle scholen voor lager onderwijs, m.d- delbaar onderwijs en nijverheidsonder wijs op 30 April a.s. gesloten zullen zij*'

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1