HELDERSCHE COURANT Vredesconferentie wordt voorbereid Jeugdbijeenkomsten te Amsterdam Perzische verklaring over Azerbeidsjan NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Breuk mei Rusland? Indonesië een vooruitgeschoven post van Sowjet-Rusland? Nederlandse officieren onderscheiden .Weerbericht Vermogensheffing ineens tot twintig procent Druk bezoek aan de bollenvelden Resultaat van of grondslag voor onderhandelingen Twee burgeroorlogen in Iran Ned. verliezen in Indië DINSDAG 23 APRIL 1946. 7#e Jaargang No. 97X9. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mjj. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Op de conferentie van de min. der Grote Drie te Parijs, die voor de moeilijke taak staat voorberei dingen te treffen voor de vredes conferentie zal Sovjet-Rusland ver tegenwoordigd zijn door Molotof en Wisjinsky. De ernst van de situ atie blijkt hieruit, dat Byrnes de senatoren Conally en Van den Berg (resp. leiders van de meer derheid en de minderheid) naar de conferentie meeneemt. Vooral Italië zal het twistpunt zijn en de Washingtonse corr. van de „Sun- day Times" acht het mogelijk, dat Byrnes een wijziging der wapen stilstandsvoorwaarden zal voor stellen, opdat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten onafhan kelijk van de Sovjet-Unie een re geling met Italië zouden kunnen treffen. Uit gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat zowel de Britten als Dr. P. G. Knibbe te Leiden heeft zich in een open brief d.d. 16 April tot de ministerraad gericht inzake Sjahrir en de verantwoordelijkheid der Nederlan ders in Indië. De open brief, die Sjahrir ingezonden heeft bij het Britse, communistische blad Daily Worker", memorerend, be toogt dr. Knibbe, clat Sjahrir ook -reeds in zijn brochure „Onze strijd" een zui ver communistisch standpunt inneemt. Dr. Knibbe geeft vervolgens een over zicht van hetgeen Sjahrir in zijn boven genoemde brochure aangaande de inter nationale verhoudingen uiteen heeft gezet en uit dit alles maakt hij de ge volgtrekking, dat Sjahrir ,,in alles het Sowjet-Russische voorbeeld copiëert". Dr. K -ibbe wijst op het gevaar, dat Indonesië een vooruitgeschoven post van Sowjet-Rusland wordt met alle ge volgen van dien. „Zou de thans over wogen overeenkomst inhouden, dat wij de macht zouden overgeven aan Sjahrir en de zijnen, dan zou dit een misdaad zijn aan diverse bevolkingsgroepen, die Nederlands-Indië bevolken, voor wel ker welzijn Nederland nog steeds ver antwoordelijk is". Makassar. Kapitein-Luitenant J. F. Drijfhout van Hooff, is onder scheiden met de Distinguished Ser vice Order voor het uitvoeren van succesvolle patrouille-tochten met de onderzeeër O 19. Vier andere Ned. officieren ontvingen 't Disinguished Service Cross, terwijl aan 12 min deren de Distinguished Service Me- dal werd toegekend. TOENEMENDE BEWOLKING. In de loop van de dag toenemende bewolking. In de middag iets zach ter. Wind krimpend naar het Westen en geleidelijk wat aanwakkerend. Overwegend droog weer. 24 April: Hoog water: 11.5412.40 Laag water: 5.3918.30 de Amerikanen de mogelijkheid be seffen. dat het op de Parijse con ferentie bergafwaarts zal gaan m_t de betrekkingen ten opzichte van Rusland. De Russische eisen. De voornaamste geschillen, waar voor de ministers van buitenlandse zaken zich geplaats zien en waar voor geen uitzicht op een overeen komst is, hebben voornamelijk be trekking op de Russische eisen ten opzichte van Italië. Zij houden de eisen van Moskou in' voor een trusteëship" over Tripolitanië, voor een derde van de Italiaanse vloot en voor 100 millioen dollar aan herstelbetalingen. Al deze eisen zijn door Amerika en Engeland afge- Naar men weet, was het de bedoeling om ter sanering van 's lands financien, behalve de vermogensaanwas-belasting, ook een vermogensheffing-ineens at te kondigen. Omtrent deze vermogensheffing kun nen wij thans mededelen, dat het tarief 20 percent. Vermogens van 100.000. zullen 10 percent moeten afstaan, ver mogens van 250.000.en hoger 20 pet. Ook voor de vermogensaanwasDeias- ting schijnen de ontworpen wijzigingen eerder een verzwaring van aanvanke lijk voorgestelde tarieven (50 percent voor witte en 90 percent voor zwarte aanwas) in te houden. DRIEDUIZEND HUIZEN OP WALCHEREN GERESTAUREERD. Van de ongeveer 7500 woningen op het eertijds geïnundeerde Walcheren zijn wederom ruim 3000 huizen be woonbaar gemaakt. Drieduizend ge zinnen kregen weer een dak boven het hoofd. De bloembollenvelden tonen thans weer hun onvergelijkelijke kleurenpracht. De Haas P. 't Eersle Paasfeest in vrijheid AMSTERDAM, 22 April. - Duizenden Amsterdammers, die de beide Paasdagen de hoofdstad uittrokken, lieten de straten van hun stad in een voor feestdagen on- gekende stilte achter. Maar het was de jeugd, die dit jaar deze straten een fleu rig aanzien gaf. Drie dagen lang is zij door alle delen van de stad in lange rijen voorbijgetrokken. Daar was vooreerst het eerste centrale vriendschapsfeèst na de bevrijding van cfe Arbeiders Jeugd Centrale en de Jeugd bond voor Onthouding. Meer dan 10.000 jongeren en 6000 ouderen, waarvan een De Perzische premier heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin het vol gende wordt vastgesteld: 1. De officiële taal in geheel Perzië blijft het Perzisch. 2. In Azerbeidszjan kunnen sommige autoriteiten zich van twee talen bedie nen en het onderwijs in de eerste vijf klas-en der gewone school zal in het Azerbeidzjaans plaats hebben. 3. De chefs van het staatsbestuursap paraat zullen op voorstel van de provin ciale raden worden benoemd; gouver neurs worden door de regering aange wezen in overleg met de provinciale raad. 4. Het aantal Azerbeidzjaanse afge vaardigden in het nieuwe parlement zal zo spoedig mogelijk in overeenstemming worden gebracht met het zielental der Azerbeidzjaanse bevolking. Reuter meldt nog het volgende aan gaande de verklaring van den Perzi- schen premier: Ook de bevelhebbers van leger en politie in Azerbeidzjan worden door de centrale regering benoemd. Er worden plannen in studie genomen, welke tot economische en culturele verbeteringen in Azerbeidzjan moeten leiden. De de mocratische crganisaties in Azerbeidz jan zullen even vrij zijn als elders in Iran en zij kunnen hun mening vrijelijk uiten. Er worden geen maatregelen genomen tegen hen, die in het verleden de demo cratische beweging in Azerbeidzjan ge steund hebben. In Teheran verkeert men in het on zekere over de omstandigheden, of de verklaring van Soeltaneh de grondslag moet vormen voor onderhandelingen met Pisjewara (hoofd van het lichaam, dat zich heeft opgeworpen als nationale regering van Azerbeidszjan) of dat zij juist het resultaat van onderhandelin gen is. Men vermoedt over het alge meen het eerste. Richard Wyndham deelt in een spe ciaal telegram aan „News of the World" mee, dat in Iran twee burger oorlogen woeden, hetgeen hij, Wynd ham, slechts bekend kon makendoor de grens naar Irak te overschrijden, daar de Iraanse regering alle uitgaan de telgrammen censureert. In de provincie Hamadan vechten Iraanse regeringstroepen tegen het „demo cratische leger". Dit laatste gebruikt Sovjet-wapens. Conferentie wordt voorbereid. groot deel per trein uit het gehele land naar Amsterdam was gekomen, hebben aan dit grootse feest onder leiding van den AJC-voorzitter, Wim van Halm, deel genomen. Maar niet alleen de AJC en JVO, ook de Nederlands Hervormde jeugd is deze Pasen naar Amsterdam getrokken ter ge legenheid van de toogdag van „De Jonge Kerk". Terwijl 4000 van hen uit Noord en Zuid Holland, Utrecht en Overijsji4 zich op de tweede Paasdag in carré op stelden op de Dam, trokken door een. toeval op het zelfde moment lange rijen AJC-ers het paleis voorbij op weg naar de sintelbaan. Onder auspiciën van da Nederl. Herv. Jeugdraad verzamelden alle deelnemers van „De Jonge Kerk'"* zich op de middag van de tweecfe Paasdag in do Apollohal voor een appèl, na een mars door de stad, waarin drie muziekcorpsen meeliepen. i BOLLEN-ZIEN. Het was te verwachten dat de voor oorlogse drukte, die, altijd de Paasdagen in de bollenstreken domineert, dit jaar nog niet zou wederkeren. Er zijn immers nog geen fietsbanden en auto's genoeg, terwijl de touringcars geheel ontbreken. Maar desniettemin zijn de Paasdagen aan de bollenstreek niet onopgemerkt voor- bijgegaan. Vooral de tram had zeer veel vervoer te verwerken, zodat bij de hal ten dan ook lange rijen wachtenden ge vormd werden en politie nodig was om alles in goede banen te leiden. Ook vele auto's en andere vervoermiddelen tot ouderwetse „sjeezen" toe brachten bol- lenkijkers aan en als men niets had om te rijden, wel dan liep men, zoals vele wandelsportclubs deden. En niemand was natuurlijk zonder bloemen, die langs de wegen te kust en te keur werden aange boden. Vooral de narcissen deden op geld en aan de gele slingers waren dan ook van verre de bollenkijkers te her kennen. De café's en restaurants deden goede zaken, want de wandelaars waren zeer talrijk en ook het aantal fietsers viel mee, de koude, straffe wind in aanmer king genomen. Hillegom was vanwege een katholiek parochiefeest aan het vlag gen. hetgeen het „feest van geur en kleur" nog extra verhoogde. De bekende Britse econoom Lord Key- nes is op 62-jarigen leeftijd in zijji huis in Sussex plotseling overleden. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, zijn sedert de capitulatie van Japan in totaal 120 Ned. soldaten in Indonesië gedood, van wie er 75 be hoorden tot het KNIL en de overigen tot de Kon. Landmacht.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1