HELDERSCHE COURANT Nieuwe Nederlandse oorlogsmarine in 1955 gereed? Het lijk van Mussolini gestolen NIEUWSBLAD VSIDR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Reeds in 1952 drie smaldelen in de vaart Het Prinselijk Paar gaat Zwitserland danken .Weerbericht Parlementaire commissie in Nederland terug Is het regiem Franco gevaarlijk? Lichting '45 spoedig onder de wapenen Vandaag einde conferentie over Indonesië 'i Werk van Italiaanse fascisten GEWETENSVRAAG De „Evertsen" te Priok WOENSDAG 24 APRIL 1946. 70e Jaargang No. 9720. HoWü1 VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. My. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 1G066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. «Ti-ui.» Aan de wederopbouw van de Konink lijke Marine wordt met kracht gewerkt, aldus schrijft de Minister als algemene toelichting op de marine-begroting, die met een eindcijfer van 326 millioen gul den sluit, terwijl hij verder bijzonder heden verstrekt over de aard en de omvang der toekomstige vloot. Op de voorgrond staan thans de eisen, waaraan moet worden voldaan in verband met de toestand in het Verre Oosten, waar vooral aan klein materiaal behoefte bestaat. Voor wat de verder gelegen toekomst betreft, moet de marine worden uitgebreid tot een 'apparaat, dat niet meer bestemd is voor „neutraliteitshandhaving". doch voor samenwerking met bondgenoten ter handhaving der internationale rechts orde. Hoe groot die bijdrage zal zijn, valt nog niet te zeggen, doch zij zaï aanzienlijk moeten zijn. De gedachten richten zich op een Ne derlandse vloot, bestaande uit een aan tal smaldelen, welke in geallieerd ver band kunnen optreden en evenzeer bruikbaar zijn voor direce verdediging bij een onverhoedse aanval. De schepen. Voor de luchtstrijdkrachten is dan in elk smaldeel ten minste een vliegdek- schip van het light fleet carrier-type noodzakelijk. Daarnaast dient een aan valsgroep van kruisers, vergezeld van jagers, te staan. Indien zo'n groep wordt samengesteld uit twee kruisers (met ka nons van 15 c.m.) en vier moderne ja gers, heeft zij voldoende gevechtskracht voor zelfstandige acties. De oorlogservaring heeft geleerd, dat vliegkampschepen moeten beschikken over een jagerscherm. Per schip zijn hiervoor vier jagers nodig. Een smaldeel zal dus bestaan uit: 1 light fleet carrier, 2 kruisers en 8 jagers, zodat uiteindelijk de totale in dienst zijnde vloot zal be staan uit: 3 light fleet carriers, 6 krui sers, 24 jagers, daaraan voor ieder smaldeel toegevoegd een moederschip en een snelvarende tanker. Ook het onderzeebootwapen zal niet mogen wor den verwaarloosd. Practisch komt het hierop neer, dat de drie smaldelen in de loop van 1952 ge reed zullen zijn en de gehele vloot, de reserve inbegrepen, vóór 1 Jan. 1955. 't Aantal vliegtuigen. Wat de opbouw van de marine-lucht vaartdienst betreft, zullen in Mei 1950 voor gebruik in eerste lijn aanwezig zijn: 3 eskaders, elk van 12 viermotorige lange-afstandsverkenners. 6 eskaders, elk van 20 tweemotorige aanvalsvlieg- tuigen, 3 eskaders, elk van 20 jacht vliegtuigen, 60 ingescheepte jachtvlieg tuigen, 48 ingescheepte aanvalsvliegtui- gen, 1 eskader van 20 transportvlieg tuigen. SOESTDÏJK. H. K. H. Prinses Ju- •iana en Prins "lernhard hebben het voornemen in de week van 20 tot 25 Mei a.s. een officieus bezoek aan Zwitser land te brengen, teneinde de dank te vertolken van het Nederlandse volk voor de hulp door Zwitserland geboden bij het rellefwerk in Nederland. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige, in het Noorden des lands tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord-West. Fris weer. 25 April: Hoog water: 0.5013. Laag water: 6.30—19-39. Ten einde de exploitatie van een koninklijke marine, welke in overeen stemming is met onze positie als zee mogendheid, mogelijk te maken, zal het noodzakelijk zijn in de toekomst, meer dan voorheen, voor het bcmiannen der vloot gebruik te maken van dienstplich tigen. Dit kan echter alleen effect sor teren, indien de tijd voor eerste oefe ning aanzienlijk wordt verlengd. Een daartoe strekkend wetsonwerp wordt aanhangig gemaakt. Als compensatie wordt voorgesteld, de herhalingsoefenin gen te doen vervallen. In Indonesië zijn of zullen binnenkort aanwezig zijn: 2 lichte kruisers, 6 mo derne torpedobootjagers. 1 kanonneer boot van 1700 ton, 1 grote mijnenlegger, 1 mijnenveger, 8 kleine mijnenvegeis met moederschip en 6 onderzeeboten. De Parlementaire commissie die in Nederlands Indië een onderzoek heeft ingesteld naar de heersende toestanden, is teruggekeerd. Zij zal van haar bevin dingen verslag uitbrengen aan het par lement. New York. - Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Britse dele gatie bij de Veiligheidsraad der V. N. instructie heeft gekregen om als basis voor discussie het Australische voor stel te aanvaarden, dat inhoudt, dat de raad een commissie van vijf zal be noemen, die rapport moet uitbrengen over de vraag, of de regering van Franco de wereldvrede in gevaar brengt. De Hoge Raad („High Council") van het Leger des Heils kiest op 25 April een nieuwen generaal, daar de tegenwoordige de leeftijdsgrens bereikt heeft (Times). Zo komen zij terug. De eerste wagens der Amsterdamse gemeentetram, die door de Duitsers geroofd werden, zijn in de hoofdstad teruggekeerd. Ze zijn ont daan van al het koperwerk, glas, schroeven, bouten, enz. Anefo/Wisman P. In een schrijven van den Minister van Oorlog aan de burgemeesters, geeft de Minister aanwijzingen omtrent de in lijving van de tot gewoon dienstplichti ge bestemde personen van de lichting 1945. Deze inlijving is thans voor de land macht vastgesteld op 2, 7, 8 en 15 Mei a.s. en voor de Zeemacht op 7. 14, 21 en 28 Mei en 4 Juni. De Minister merkt in zijn brief op, rfat slechts uit een zeer klein getal ge meenten diensplichtigen van-de lichting 1945 worden bestemd voor de Zeemacht. Den Haag. Naar het ANP uit betrouwbare bron verneemt, zullen de laatste besprekingen tussen de Nederlandse regering en de Indone sische delegatie, hedenmorgen te 's-Gravenhage worden gehouden. VOORBEREIDINGSCOMMISSIE VOOR DE RIJKSCONFERENTIE. Naar wij vernemen zal de voorbe reidingscommissie voor de rijkscon ferentie in de eerste week van Mei haar werkzaamheden hervatten. Een mededeling van het gemeen tebestuur van Milaan vermeldt, dat het lijk van Benito Mussolini in de nacht van Maandag op Dinsdag van het kerkhof aldaar is weggehaald. Men is te Milaan van oordeel, dat Italiaanse fascisten zowel achter de geheime roof van het stoffelijk overschot van Mussolini als achter de nog niet bedwongen opstand in de gevangenis St. Vittore staan. Men vermoedt, dat deze incidenten een onderdeel vormen van een plan der fascisten, dat in verband met de herdenking van Mussolini's dood en de bevrijding van Noord-Italië, deze week een jaar geleden, ten uitvoer wordt gebracht. Dinsdagmorgen vroeg, toen dood gravers hun werk in een stuk grond dicht bij de plek, waar Mussolini en zijn geliefde Clara Petacci liggen begraven, wilden hervatten, vonden zij het graf geopend en de kist ledig. De kist van Clara Petacci was on aangeroerd. Niet het gehele stoffe lijk overschot van Mussolini was verwijderd. De doodgravers vonden een been nog in de rijlaars, die de dictator droeg, toen hij 28 April ven ieden jaar bij Como werd gear resteerd en doodgeschoten. De auto riteiten te Milaan leggen er de na druk op, dat geen bijzonder ken teken op het graf was geplaatst om het tegen ontdekking te bescher men. Het graf bevindt zich op een eenzame plek, waar ook Duitse sol daten begraven liggen. Men is daarom van mening, dat degenen, die voor deze lijkroof verantwoorde lijk zijn, waarschijnlijk heel goed wisten, waar het graf was gelegen, en de begraafplaats Zij wisten de wakers en honden om de tuin te lei den. Anonieme brieven. Aan de Milanese bladen zijn anonie me brieven gezonden door de Fascis tisch Democratische Partij". Deze deelt mede, dat zij het lijk van Mussolini weg gehaald heeft en dat het thans in haar handen berust totdat het stoffelijk over schot van den vroegeren duce „naar de glorie van Rome kan worden terugge bracht". Ook met strooibiljetten is deze mede deling te Milaan verspreid. Onder dit hoofd schrijft het Hbl. e»n artikel over de besprekingen op de Hoge Veluwe, waarvan we eigenlijk, maar weinig weten, zodat we ons geen duidelijk beeld kunnen vormen van da toestand der onderhandelingen tuseen Nederlanders en Indonesiërs. Dit is wel zeker, dat alles wat be sloten wordt, een tijdelijk karakter draagt. Natuurlijk is de vorm daarvan niet zonder betekenis. Wat Sharir wil is een tijdelijke, bepaalde status voor zijn regiem en de. vraag, die door ve len gesteld wordt is deze: Heeft Sharir eigenlijk wel het recht om te onderhandtien? In hoeverre is hij de vertegenwoordiger van de Indonesische volkeren of is hij alleen maar de ver tegenwoordiger van de extremisten, van de Japanse satellieten? Ean bijzondere status voor Java (met wellicht nog enkele andere delen) bin nen een Indisch gemenebest ware op zichzelf denkbaar. In de Nederlandse regeringsvoorstellen van 10 Februari j.1. werd reeds de gedachte geopperd van zulk een Indisch gemenebest met uiteenlopende graden van zelfbestuur naar gelang van de uiteenlopende gra den van ontwikkeling. Maar de kern vraag welke dit gehele vraag stuk beheerst, is deze: Aan wie zal zulk zelfbestuur worden gegeven? Aan verantwoordelijke figuren, die uit een vrije en veilige Indische maat schappij op democratische wijze naar voren .zijn gekomen? Of aan de ex ponenten of instrumenten van een door de Japanners ter dekking van hun eigen nederlaag gefabriceerd fascis tisch nationalisme, dat zich met me thoden van terreur en intimidering probeert op te dringen aan een mach teloze en weerloze bevolking, voor zo ver die zich bevindt buiten de kleine veiligheidszone, waar Nederlanders en Engelsen orde en rust. veiligheid en vrijheid hebben hersteld? Dat is de kernvraag, die beantwoord moet worden. En in het licht van zulk een antwoord moeten ook Sjahrir an- zijn republiek, die nog altijd de volko men besmettsn collaborateur Soekarno als president handhaaft, worden be oordeeld. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat Sjharir in een an dere klasse thuishoort dan Soekamo. Maar in hoeverre kan hij zijn gematig der en verantwoordelijker denkbeel den doen zegevieren over het extre misme. dat als een Jananse erfanis over het gebied van zijn republiek woedt, en dat hem zelf de handen bindt? De Japanners zijn niet of te laat ont wapend en hebben een extremistische nakomelingschap kunnen oefenen, uit rusten en achterlaten, die Indië's vrije stem smoort. En toch moeten er waar borgen zijn, dat die vrije stem ge hoord kan worden, alvorens een be paalde groep als „spokesman" voor Indië of delen daarvan kan worden erkend. Dat blijve, ook afgezien van de uiteindeliike vorm der rijksbetrek kingen, welke men zal gaan ontwer pen. voor de Nederlandse regering de tegenwoordige én die we"ke haar weldra, na 17 Mei. dus over een maand zal opvolgen, de eerste gewetensvraag. BATAVIA. Op 21 April is de torpedo- bootjager Hr. Ms. Evertsen" te Priok gearriveerd en verwelkomd door vico- admiraal Pinke. De Evertsen, die op 14 Februari, alvorens uit Nederland te ver trekken, door Koningin Wilhelmina is ge ïnspecteerd, is een van de bodems, die overgenomen zijn van de Britse marine.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1