In diénst van het volk! INGEZONDEN. RTU VAN DE Duitse krijgsgevangenen vlagden voor Hitier De kaasmarkt blijft V eiligheidsraad Iran niet van de agenda Bijbelonderricht op de Openbare School De regering koopt landings vaartuigen, w.o. één van 23.000 ton Herstelbetaling in schepen Van Alles W at Bij BeverwijkH.R.C. De MeteoorHelder 24 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Mijnheer de Redacteur. Door oorlogsgeweld vertrok ik in 1940 uit Den Helder en moest bij familie mijn intrek nemen. Mijn man was in '39 met Hr. Ms. Tromp naar Indië vertrokken. Hij heeft gestre den en de gevangenschap bij de Jappen overleefd en keerde behouden in z'n va derland terug. 't Verlof hebben we bij familie moe ten doorbrengen, daar we zelf geen wo ning bezitten. Nu is mijn man geplaatst in Den Hel der, dus in z'n oude standplaats, en gaat op zoek naar 'n woning. Nu blijkt dat er wel huizen leeg staan, dat die gerepareerd worden, maar... reeds verhuurd zijn aanb.v. 'n we duwe, 'n man alleen, kortom meestal mensen, die helemaal geen werkzaam heden in Den Helder hebben. Nu vraag ik u, is het juist, dat man nen, die zes, zeven, ja sommigen zelfs acht jaar van huis zijn, nu moeten er varen, dat zij nog geen tehuis hebben na volbrachte dagtaak. Mannen, die in Indië alles verloren, en nu onze kusten zuiveren van de gevaar lijke mijnen, hebben toch heus wel recht op 'n gezellig tehuis. Laten de Helderse huiseigenaars dit eens ov erwegen. 'N MARINE-VROUW. Deze ervaren stiiiirman moet dun het roer blijven. Zaterdag lag er, zoals w.el meer gebeurd, een oude Duitse mijnen veger in de haven, bemand met krijgsgevangenen ^Duitse marine mannen, die onder toezicht van de geallieerden nog altijd regelmatig de zee van mijnen zuiveren Onder voorwendsel, dat de vlaggen „ge wassen" waren en in de wind moes ten drogen, hebben de Duitsers die Zaterdag het schip gepavoiseerd. De Nederlandse marineautoriteiten be grepen echter, dat hier meër achter moest schuiltn. Zij keken eens op de kalender, confronteerden de da tum met hun geheugen en toen ging hun een licht op, het was de ver jaardag van Hitier. Onmiddellijk werd de ongewenste demonstratie de kop ingedrukt, terwijl de Duitse commandant in arrest werd gesteld Hij zal zich voor de krijgsraad te verantwoorden hebben. Het is zeker, dat de Alkmaarse kaas markt deze zomer terugkeert, zo meldt »,De Noordhollander". Het comité, dat on- !angs een bezoek bracht aan de Kaas- beurs te Leeuwarden, zoekt reeds naar een geschikt gebouw voor het vestigen van een dergelijke veiling te Alkmaar, In de onmiddellijke omgeving van het Waag- Plein. New York, 23 April (Reuter). Na de opening van de zitting van de Veiligheidsraad verzocht de Rus sische afgevaardigde Groinyko we derom de Perzische kwestie van de agenda af te voeren. „Het schijnt dat sommige leden van de Veilig heidsraad de waarachtigheid van de Russische en Perzische verklaringen betwijfelen", aldus Gromyko. „Sommige leden van de raad trachten tevergeefs de Perzische kwestie op de agenda te houden. Deze pogingen zijn tot mislukking gedoemd en zullen slechts hen scha den, die dit trachten te doen, want zij proberen het handvest op te of feren om de gelegenheid te verschaf fen voor verdere discussies over het Perzische vraagstuk." „Dit soort pogingen", aldus Gro myko, „zouden de „meest betreu renswaardige gevolgen" kunnen hebben." De Amerik. gedelegeerde, Stetti- nius, verklaarde dat hij zich tegen het voorstel van Gromyko verzette; de Australische gedelegeerde sloot zich hierbij aan. Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde, zeide: „Het wil mij voorkomen dat dit een aangelegen heid is, die op de agenda moet blij ven tot 6 Mei, en wij hopen, dat de zaak dan gelukkig afgedaan kan worden". De Nederlandse gedelegeerde ver klaarde zich eveneens tegen. Gromyko verklaarde hierop, dat de delegatie van de Sowjet-Unie het handhaven van de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad strij dig achtte met het handvest. „De Sowjet-delegatie acht het daarom niet mogelijk deel te nemen aan de discussie over de Perzische kwestie in de Veiligheidsraad." Gromyko verliet echter de verga dering niet- voor deze werd verdaagd tot Donderdagavond. Een Rotterdamse metaalhandel bouwde van een Duitse tank, die zij als „oud roest" uit de oorlogsbuit der geallieerden kocht een zeer sterke kraanwagen, die uitmuntend werk verricht. Van Rhijn P. Een voorstel van het hoofdbestuur om de bijbelkennis op de openbare school te bevorderen, komt op de algemene ver gadering van de Vereniging „Volksonder wijs", die op 24 en 25 April -te Amster dam zal worden gehouden, aan de orde. Het hoofdbestuur is van mening, dat het bijbrengen van bijbelkennis aan niemand beter kan worden toevertrouwd dan aan de leerkracht van de klasse, mits hij daartoe bereid is en voorbereiding heeft ontvangen. Ook wat het godsdienstonderwijs be treft, moet, naar de mening van het hoofdbestuur, hulp kunnen worden ver leend dóór dat deel der onderwijzers dat daarvoor belangstelling heeft. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat te Priok een van de drie voor de dienst van scheepvaart in Australië bestelde lichters is gearriveerd. De Mar- vo voegt daar nog aan toe, dat dezelfde instantie een 23.000 ton metend lan dingsvaartuig voor tanks, „Manilla", zes landingsschepen voor infanterie en 24 landingsschepen voor motorvoertui gen en technisch personeel heeft over genomen, terwijl te Priok eveneens drie grote, zeewaardige motorboten zijn aan gekocht. De lichter uit Australië heeft een eigen gewicht van 230 ton en een laadvermogen van 180 ton. Op de vergadering van het geallieer de agentschap' der herstelbetalingen werd goedkeuring gehecht aan de door het comité der koopvaardijvloot voorge legde cijfers betreffende het aantal han delsschepen, die zullen toegekend wor den als vergoeding voor de schade, op gelopen gedurende de oorlog 19391945. Deze cijfers zijn in volgorde van natio naliteit, brutotonnen en percentages voor Australië 44.000 0,19 pet.; Canada 336.000 1,42 pet.; Denemarken 318.000 2,19 pet.; Ver. Staten - Amerika 4.209.000 17,82 pet.; Frankrijk 1.814.000 7,68 pet.; Ver. Koninkrijk 10.870.000 46,04 pet.; Griekenland 1.178 4,99 pet.; Noorwegen 2.393.000 10,14 pet.; Nederland 1.555 duizend 6,59 pet. Totaal 23.608.000 ton- (Deze cijfers komen ons vrij onjuist voor, daar de Duitse koopvaardij vóór de oorlog slechts over 3.750.000 ton be schikte. Red.) Een dag vacantie Velen van onze huismoe ders zijn nu met de schoonmaak bezig. De vlugsten zijn er al door. Anderen kijken er nog steeds tegen aanIn elk geval: ze hebben het druk. De bloemenman langs de deur verkoopt je een prachtig bos tul pen of een late hyacinth. Je schept er met de frisse lucht in je kamers ook thuis een beetje voorjaar mee. Nu voor de vrouwen in de stad. Ga ook eens een dag naar buiten kijken hoe het dóór voorjaar is geworden. Ga er één dag tussen uit en neem je kinderen mee. Ik weet een goed reisprogramma voor die éne dag. Als je nu in Den Hel der woont, stap je daar 's morgens vroeg op de trein. Heerlijk, zo 's mor gens vroeg. De merel in het Julianapark zingt al en de duiven in de bomen geven een koerconcert. Neem aan het loket een retourtje naar Schagen. (Ik vergat nog te vertel len, dat de Donderdag daarvoor bij uitstek ge schikt is. De was is ach ter de rug en de bonnen zijn nog niet uit.) Zorg, dat je een plaatsje bij het raam - krijgt, want waar Yankee, Canadian en Tommy een grote reis voor ondernemen, heb jij vlak bij de deur! Ik be doel de bollenvelden. Iets later dan in Ken- nemerland staan ze hier in 't Koegras, Breezand en Anna Paulowna in volle bloei. Aan weers zijden van de spoordijk strekken de velden zich uit. Vanuit je hoge uit kijkpost in de langzaam rijdende trein heb je een onvergetelijk vergezicht over al dat moois. Wit, rood, blauw, paars, geel. oranje, rose, kortom, de schoonste tinten kleuren hier het land. En als dan de' zon dit alles over stroomt met haar volle licht en witte voorjaars wolken krijgertje spelen met hun schaduw op de velden, dan is de reis een wonderschoon genot. En in Schagen is het Juist markt. Ook dat is leuk. Je kinderen zullen het prachtig vinden. En jij ook nog wel. Al dat jonge goed! De biggen, de lammeren, de flaporige kalverenEn is de markt voorbij en de trein nog niet in aantocht, loop dan de straat uit en ga aan de kant van de weg in het gras zitten luiste ren en kijken hoe de vo gels op de weide voor jaar vieren. 't Is maar een tip Een erfenis van het Hitler-regime l5e gealliëerde autori teiten komen bij de op voeding van de Duitse mens tussen de vijftien en de twintig jaar voor tal rijke problemen te staan. De leerlingen, die toela tingsexamen doen voor de universiteit, maken meer taalfouten dan kin deren van 12 jaar vóór het Hitler-regime. Slechts één procent van de bij Neumunster geïnterneerde jongens van de Httier- Jeugd had een normaal voorkomen. De anderen hadden een uitgesproken dierlijke aanblik „Das verdanken wir den Führer". Een tapk voor EuropaW. K. Het oordeel van een eenvoudige boer. Het was Maandagmiddag, 2den Paasdag, een gezellige boel in Be verwijk. Vanuit alle hoeken en gaten kwamen H. R. C.-supporters en zij vormden als één geheel ong. 40 pCt. der aanwezigen. De wedstrijd verliep voor de Nieuwediepers naar wens, ja zelfs meer dan dat. Het werd een 50- overwinning en dat had zelfs de meest enthousiaste aanhanger niet durven dromen. En in Beverwijk bracht het ook wel even de gemoe deren in beweging. Stelt U voor. Geen enkele thuis wedstrijd werd verloren. Tegen H. F. C. werd het zelfs 60 en tegen Kinheim 21. En dan komen er elf spelers uit Den Helder en die win nen daar even met 50. Na afloop wipten wij even bij een boerderij binnen, waar de boer, één die zeker als reclame voor zijn stand rondloopt, ons direct even zijn telefoon afstond. Mijn buurman heeft met wedden 100 verdiend, zegt de boer. En ik had er 200 kunnen verdienen, maar dan had het van mijn eigen zoon geweest én dat vond ik niet zo leuk. Wij hebben het nu maar om een rijksdaalder gedaan, dat is wel zo aardig. Op onze, vraag hoe hij de wedstrijd vond, antwoordde het cor pulente mannetje:' Ik ga bijna nooit naar voetballen kijken. Maar als ik 's morgens met melken 1 kwartier te laat op sta, dan is mijn dag verloren, want dat haal ik niet meer in. En zo was het met Beverwijk ook. Steeds waren ze te laat en verloren de wedstrijd. Hij had nog gelijk ook. J. B. Helder heeft in haar verbeterde op stelling tegen de Meteoor niet kwaad gewerkt. Beekhoven speelde een reso-' lute backpartij, terwijl ook Hoebe en Himpers op de nieuwe plaatsen goed voldeden. Misschien is het nog wat vroeg om reeds een oordeel te vellen, maar vast staat, dat de nieuwe op stelling een stap in de goede richting is. Helder nam drect het initiatief in handen, wat enkele goede aanvallen tengevolge had. Een vrije schop en 'n kopbal van Dorlijn stopte de M.-doel- man heel goed, even later grabbelde hij een omhaal van de actieve Dorfijn uit de hoek. Een goede combinatie van Vonk, Kiesewetter en Dorlijn werd door Dorlijn in een zuiver doelpunt omge-' zet, 01. Vijf min. na de rust was de stand door toedoen van de rechtsbin nen en rechtsbuiten der gastheren 2—1. Had vroeger ee^ dergelijk verloop een funest gevolg, ditmaal liep het an ders. Helder zette alles op alles en vele kansen kwamen er weer. Na dat Kiesewetter juist over de lat had gekopt, ontstond de gelijkmaker. Uit een scrimmage scoorde Himpers 22 Direct daarop was het Dorlijn die er 23 van maakte. Helder is nu niet meer te houden en uit 'n voorzet van de Leur wist Dorlijn voor de 3e maal het net te vinden en de stand op 2—4 te brengen. Het is te hopen dat nu de juiste formatie is gevonden, wat gezien deze wedstrijd wel het geval kan zijn. Op vallend was het dat Beekhoven dit maal Teekelenburg overtrof. Ook Dor lijn debuteerde goed en heeft zich voorlopig weer in het eerste elftal ge speeld. Daar de scheidsrechter niet was ge komen leidde onze oud-stadgenoot Freeke op goede wijze. ZUIDERZEEMUSEUM IN ENKHUIZEN. Zowel de Rijkscommissie van advies voor de Musea als de vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan is van oordeel, dat Enkhuizen voor de vestiging van een Zuiderzee-museum de aangewezen plaats i"

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3