HELDERSCHE COURANT Zorgwekkende stilte in de havens van Rotterdam Uitstekende geest onder de Nederlandse soldaten NIEUW^BLAg VOOR BEN HELDER, KOEGRAS TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Geen begrip bij de geallieerden voor onze belangen HLM. de Koningin bezoekt Friesland Weerbericht. Geen broodrantsoenering in Engeland Broer van Sjahrir ontvoerd Prachtig warlc van Rode-Kruis verpleegsters Göring stelde de Gestapo in Schoenendeze maand cijfer 9 aan bod! Vice-Admiraal Pinke naar Nederland De geruchten rondom Vorrink Nog 30.000 Belgen vermist PONDERDAG 25 APRIL 1946. 76e Jaargang Ne. 9721. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties U cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur! 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.v. Uitg. My. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. (Van onzen R'damsen corr.) Het is stil in de haven van Rotter dam, Zorgwekkend stil. Zorgwek kend niet alleen om het gebrek aan schepen, zoaj# dat op het ogenblik aan de dag treedt, maar vooral om de achtergronden van dit verschijn sel. Op het ogenblik is het zo, dat Hamburg kennelijk de voorkeur heeft boven Rotterdam, een situatie, die des te droever stemt, waar het Hamburg slechts mogelijk is de daar heersende drukte te verwerken dank zij een geroofde outilage. Kranen, die onder meer uit de Nederlandse havens zijn geroofd, bevinden zich thans te Hamburg en in plaats dat deze eigendommen aan de oorspron kelijke eigenaars worden teruggege ven, worden zij gebruikt om die eigenaars te beconcurreren. Het wordt meer en meer duidelijk, dat de Engelsen en de Amerikanen hun voordeel zoeken in het gebruik van Duitse havens. Een soortgelijk verschijnsel doet zich voor bij de Rijnvaart. Duitse Rijnschepen wor den gebruikt op de Rijn en zij tre den daarmede in een scherpe con currentie roet de Nederlanders, hoewel het toch de Nederlanders zijn geweest, die de Rijn bevaarhaar heb ben gemaakt. In het Ruhrgebied loopt de kolen- productie bedenkelijk achteruit als gevolg van de zeer slechte voedsel positie. Ook dit is Gen der oorzaken van de stilte in de haven van Rotter- Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin vandaag en morgen een bezoek aan Friesland brengen. Na aankomst te Leeuwarden zal de Koningin des namiddags vier uur op het Provinciehuis vertegenwoor digers van het culturele, sociale en economische leven in Friesland ont vangen. Ten huize van den Commissaris van de Koningin, waar H.M. logeert, zal des avonds een groep oud-illegale werkers worden ontvangen. Vrijdagmorgen zal de Koningin te Dronrijp een krans leggen op de plaats, waar 13 illegale werkers door de Duitsers werden neergeschoten- Vervolgens zal de Koningin te Leeuwarden Friese vrouwen uit alle bevolkingsgroepen ontvangen. In de namiddag zal H.M. een rij toer door Leeuwarden maken. Hier na zal op het stadhuis een ontvangst Plaats hebben, waar aan de Koningin Burgemeester en Wethouders, als mede de leden van het Gerechtshof, zullen worden voorgesteld. Vervol gens zal de Koningin Leeuwarden Weer verlaten. BEWOLKT. Toenemende bewolking met plaat- sel ij k enige regen, matige wind overwegend uit Zuidelijke richting. Weinig verandering in temperatuur. 26 April: Hoog water: 2.18—14.34 Laag water: 7.5321.19 dam. Er liggen talloze Nederlandse schepen in het Ruhrgebied op lading te wachten en geruime tijd worden al geen schepen meer ledig de Rijn opgestuurd. Dat ook de Nederlandse- Rijnvaart zich weinig kan beroemen op grote medewerking in haar streven naar herstel, blijkt wel uit het feit, dat zij in Duitsland uitgevoerde reparaties niet, als voor de hand ligt, in mar ken moet betalen, maar in Engelse ponden. Voegt men daar nog bij, dat de Axnerik. stakingen eveneens oorzaak zijn van een verminderde scheep vaart, en dat in het buitenland nog steeds de foutieve mening niet is overwonnen, dat de haven van Rot terdam volkomen is vernield, dan is het wel duidelijk, dat de situatie voor de Rotterdamse havenbelangen op 't ogenblik niet erg rooskleurig is. Het Britse kabinet heeft zich, na een bijeenkomst van twee uren, uitgesproken tegen het invoeren van broodrantsoene ring in Engeland. Wel zullen andere maatregelen betreffende de tarwevoor- raad genomen worden. ANPANETA meldt nader, dat de vol gende maatregelen overwogen zouden zijn: 1 kleiner afmeting van het brood, om verspilling tegen te gaan; 2. brood van donkerder kleur; 3. koek en gebak van soberder soort; 4. minder gerst voor bier bereiding. Ter gelegenheid van de viering van de eerste verjaardag der bevrijding van Weenen werd een grote militaire pa rade gehouden voor de vier geallieerde militaire bevelhebbers. V.l.n.r.: maar schalk Koniev (Sovjet-Rusland), gene raal Mark W. Clark (Ver. Staten), Kol.- Gerden Smith (vertegenwoordiger van den Britsen bevelhebber en generaal W. Lethouart (Frankrijk). AP P. BATAVIA. (Reuter). Men verneemt, dat Sjahrir bericht heeft ontvangen, dat zijn oudste broer een maand geleden op Sumatra ontvoerd is. Toen een Indonesische delegatie on langs Sumatra bezocht, vernam zij, dat de broer van Sjahrir enige dagen door een onder de naam „Socialistische Jeugd" bekend staande organisatie gevangen was gehouden, doch wederom in vrijheid was gesteld. Bij haar terugkomst heeft de delegatie Sjahrir omtrent een en ander ingelicht. landse soldaten, die thans allerwegen medewerken aan de opbouw van het land. Een bijzonder goede geest heerst er on der hen, zy werken met animo en ener gie en van de wraakzuchtige uitlatingen, die sommigen van hen tijdens de wapht- periode door het werkeloos toezien niet konden onderdrukken, klinkt thans zelfs de echo niet meer door. Voorts prees de heer Weiter het onvermoeid en enthou siaste werken van de Rode Kruis-ver- pleegsters in de hospitalen. De bevolking noemde hij over het algemeen rustig, be leefd en aardig. Commissie van Poll uit Indië terug Als laatste van de Commissie-Van Poll is met het Indië-vliegtuig dat om 4 uur op Schiphol landde het Kamerlid Ch. Weiter, na een verbiyf van een maand in de Archipel, in ons land teruggekeerd. Over zijn ervaringen vertelde de heer Weiter een verslaggever van het A.N.P. o.m. het volgende: De leden van de Commissie-Van Poll hebben in de afgelopen maand enorme afstanden afgelegd, waartoe de Neder landse regering vliegtuigen beschikbaar stelde. Zelfs heeft de commissie in Cata- lina's en bommenwerpers gevlogen. Op deze wijze hebben wij aldus de heer Weiter bezoeken kunnen brengen aan Batavia, Bandoeng. Bali, Makassar, Am- bon, Koepang, Medan, Singapore en Bil- liton. Overal hebben wij besprekingen met diverse instanties gevoerd, als ook met vele Engelsen, waaronder Sir Clark Kerr en ons een zo neutraal mogelijk beeld trachten te vormen van de toestan den. Onze indrukken gaan wij nu vast leggen in een rapport, dat zal worden uitgebracht aan cfe Tweede Kamer, Over het algemeen achtte de heer Wei ter de situatie niet onrustbarend. Er ls geen hongersnood in Indië, al behoeft de voedselpositie verbetering. Er heerste in de door hem bezochte gebieden een rus tige atmosfeer met uitzondering van Me dan. in het eerst kortgeleden bevrijde ge deelte van Java ten zuiden van Batavia gaf de inheemse bevolking blijk van haar vreugde. Mest grote nadruk wees de heer Weiter op de uitstekende geest van de Neder- NEURENBERG. - Woensdag trad dr. Glsevius, die deel nam aan de aanslag op Hitier in 1943, voordat hij naar Zwitser land ontkwam, als getuige op". Sprekende over de Gestapo, wier werk wijze hü bU Hitier's machtsovername bin nen twee dagen leerde verachten, keerde hU zich tot den zich in de getuigenbank bevindende Göring en riep uit: „Het was Göring, die de geheime staatspolitie In stelde en hem als zUn speciaal werktuig beschouwde. Niets geschiedde tydens deze maanden, waarvan Göring niet persoon- lUk op de hoogte was of waartoe hU niet persoonlpk bevel gaf. Dat was niet de Göring, die naar decoratie en uniform streefde, het was de Uzeren Göring". Personen, die na 1 Januari 1945 geen bon voor beroeps- of gewone schoenen hebben ontvangen, en wier stamkaartnummer op het cijfer 9 eindigt, komen in Mei in aanmerking voor een schoenenbon. De plaatse lijke distributiediensten zullen nader bekend maken, op welke dagen de bonnen kunnen worden afgehaald. Men moet hierbij de tweede distri butiestamkaart met bijbehorend in legvel overleggen. Bon A, B, C, D. of E 614 zal van het inlegvel worden verwijderd. Vice-admiraal A. S. Pinke zal van daag per vliegtuig naar Nederland vertrekken teneinde algemene be sprekingen te houden met het hoofd kwartier van de Nederlandse ma rine. Volgens zekere geruchten zou Vorrink alvorens door de Duitsers te zijn ge arresteerd, contact gehad hebben met den leider van 't Nat. Front. Arnold Meyer en met een persoon van de S.D. Tijdens een massa-bijeenkomst van de Partij van de Arbeid verklaarde mr. De Roos; „Als laatste redmiddel grijpen onze tegenstanders nu de laster, maar Koos Vorrink zal zich zelf verde'digen. Mr. De Roos deelde mede door Vorrink ge machtigd te zijn nu reeds mede te delen, dat Vorrink slechts eenmaal een bespre king met Meyer heeft gevoerd. Hij is hiertoe uitgenodigd door Meyer, maar heeft verder absoluut voor de eer be dankt. Sprekende over de insinuaties, dat Vorrink verraad zou hebben ge pleegd, zeide mr. De Roos, dat de ar restatie van Vorrink en de anderen, die door hem „verraden" zouden zijn, zo snel op elkaar gevolgd zijn, dat dat alleen al om der wille van het tijdsge brek uitgesloten is geweest. Volgens ,,Het Parool" zal Koos Vor rink Zaterdagavond om ach uur in de Apollo-hal te Amsterdam, te zamen met Frans Goedhart, wiens naam ook in enige publicaties genoemd is, over deze kwestie het woord voeren. BRUSSEL Uit officiëele gegeven* blijkt, dat van de tijdens de oorlog in Duitsland vertoevende Belgen, ongeveer 30.000 worden vermist. Daaronder zijn 16.000 politieke gevan genen, 3.500 krijgsgevangenen. 4.000 weg gevoerde arbeiders, 3.000 vrijwillige ar beiders en 4.500 personen behorende tot andere categorieën. Van de 32.500 politieke gevangenen, waaronder vermoedelijk 6.500 vrouwen, werden 9.000 uit Duitsland gerepatriëerd, terwijl 4.000 uit gevangenissen in België verlost werden. 3.000 politieke gevangenen zijn overleden en 16.000 worden vermist. ZESTIEN NEDERLANDERS IN OCTOBER 194.1 GEDOOD. BATAVIA. De Voorlichtingsdienst van de Nederlands-Indische regering deelt het volgende mede: ,,Het is thans bijna zeker, dat de 1(5 Nederlanders, die in October 1945 door p de Indonesische autortiteiten te Poerwo- redjo (Midden Java), waren gearresteerd enige dagen later tijdens hun transport naar Magelang zijn vermoord." GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN IN BELGIë. Het Belgische dagblad „La Der- nière Heure" vermeldt 13 October als vermoedelijke datum van de ge meenteraadsverkiezingen in België.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1