De eerste twee opvoeringen van ,,'n Wespennest" Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Nieuwe Bonnen Stadsnieuws Aanbesteding baggerwerken Concert in de muziektent Tien jaar zonder openbare rechten Vandalisme Het conflict in de Geref. Kerk Bon 08 voor schoenen- reparatie De vleermuis vliegt met radar Wat brenst de radio? „Een vrolijk spel van vacantiege- neuerten in drie bedrijven, door J. W. van der Heiden en Henk Bakker", zo werd het toneelstuk ,.'n Wespennest" genoemd in het programma van de Tavenu-opvoeringen, waarvan de eer ste twee Dinsdag- en gisteravond in Casino zijn gegeven. Genoemde kwa lificatie was geenszins misplaatst, al moest dat woordje „geneugten" wel wat ironisch worden opgevat. De villa „Het Zwaluwennest" in Lun- teren, voor het voetlicht verbeeld door een zonnig, gezellig décor, werd het toneel van een serie vermakelijke ver wikkelingen, die alle voortvloeiden uit een paar „leugentjes om bestwil", waar mede twee mannen hun geweten had den bezwaard, beide ter vermurwing Van het vrouwelijk gemoed. Voor den industriëel Fred Verduin heeft diens leugentje tot gevolg, dat hij en zijn vrouwtje Loekie gedurende de vacantie „paying guests" in hun villa moeten herbergen, en de consekwenties daarvan blijken vele te zijn. Het eerste bedrijf kan beschouwd worden als het voorspel, waarin de toe schouwers kennis maken met de dra matis personea, die ieder voor zich in hun doen en laten interessant zijn. Vooral met de komst van de opgedirkte, armetierige parvenu-familie Koeman begint de pret door de zaal te golven. Het echtpaar met zijn drie spruiten neemt bezit van de beste stoelen in he landhuis, en met die annexatie begint de sneeuwbal van komische tafereeltjes te rollen. Wij zullen terwille van de vele hon derden, die vanavond de uitvoering ten bate van de Stichting 1940-'45 zullen bijwonen, niet uitweiden over het ver dere verloop van het stuk. Alleen ver tellen we, dat het een happy-end heeft, met een klein naspelletje dat een iet wat tragisch karakter draagt en dat de auteur er misschien heeft bijgevoegd, om compleet te zijn. De spelers. De heer G. J. Verhage «peelde den vlotten, gedecideerden zakenman Fred. Verduin, en hij deed dat prima. Loekie; Fred's jonge, lieve, ietwat onbetekenen de huisvrouwtje werd -zeer verdienste lijk voorgesteld door mej. W. H. Ree kers; zij sprak soms -on beetje te snel en haar stem had een enkele maal wel iets krachtiger mogen zijn. De heer G. J. Rietmulder als Fred's vriend en eer ste paying-guest voldeed eveneens in Vjn rol van een vlotten, zelfbewusten charmeur, die zo nu en dan een tikje „giftig" uit de hoek moest komen. De pseudo-grossier in aardappelen, Koe man, was een figuur, die voortreffelijk door den heer Schokker voor het voet licht werd gebracht; hij was hoe kon het anders de „ster" der acteurs, naast mej. J. Klaver in haar rol van Koema'n's dochter Petronella als de ster der actrices. Petronella. alias Pietje, alias (in zeer tedere momenten) Petie, was een kostelijk typetje, een stakerig, lachwekkend, onnozel en toch fijnge voelig onderwijzeresje-zonder-emplooi; wij vonden het voor mej. Klaver een hele opofefring, da zij zich, zo ontdaan van alle charme, den volke vertoonde „Mevrouw" Koeman werd goed gespeeld door mevr. A. ScheliingerPasman, die wel eens moeite had, haar dialect vol te houden. Mej. G. Ruig was als Alida een bijzonder pittig enfant-terrible. Wij zullen de andere spelers niet stuk voor stuk bespreken, want zij de den alle goed werk, en wij hebben res pect voor het gepresteerde. Vooral toen in het laatst van het eerste bedrijf de spelers er !„in" kwamen, en de dialo gen met wat meer nuancering werden gebracht, was het nauwelijks meer merkbaar, dat van de twaalf medewer kenden er acht debuteerden. De heer Schokker, als regisseur, en zijn mensen en ook grimeur Steeman hadden eer van hun werk. Ernstige fouten werden niet gemaakt, en hoogstens konden en kele onvolkomenheden worden gecon stateerd, kleinigheden, die het audito rium gaarne op de koop toe heeft ge nomen, getuige ook de stemming in de zaal, die perfect was. Er werd danig met de verrichtingen op de planken meegeleefd, en na afloop formeerden zich verschillende groepjes, waarin drint over het gebodene van gedachten werd gewisseld. Het zou ons tegenvallen. wanneer vanavond niet wederom een volle Ca sinozaal van dit werkelijk zeer geslaag de stuk komt genieten. Woensdag werd te Den Helder door de directeur van de rijkswerf in het openbaar aanbesteed de uitvoering van baggerwerken in de voorhaven der Zeedoksluis en in het Natte Dok, be horende tot de rijkswerf te Willems oord. Ingeschreven hadden twee firma's, t-w. N. A. van Balen te Franeker, be heerder van de aannemersmaatschap- pij J. C. Kooiman te Harlingen voor f 8300 en de N. V. aannemersbedrijf v/h Van Dongen en Van Hoven te Dordrecht voor f 9700. Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana op Dinsdag 30 April a s. zal des avonds van 8 uur tot half tien, een concert worden gegeven door het Stedelijk Muziekkorps o.l.v. den heer D. H. Steinroth, in de muziektent Juliana- park. Het programma vermeldt: het Wilhelmus, de mars „Jubelklange", de ouverture „Die beide Blinden", de wals „La Hausarde", een paar Oud-Hollandse liederen, een fanta sie uit de opera ,La Traviata", de mars „Engelandvaarders", de Defi- leermars der Kon. Marine, en het Wien Neerlands Bloed. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diplo ma machineschrijven bij het Insti tuut „Mercrius" alhier de dames. C. R. van Heuvel, B. Schermer en de heren J. de Visser, J. C. v. d. Lage- maat en H. G. Blom. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam stond gisteren terecht de 50- jarige W. Vriendjes uit Den Helder, die in April 1944, terwijl hij de leiding had over een aantal arbeiders, die in dienst waren van een voor de Duitse weermacht werkende Duitse aannemersonderneming, na een ruzie een zekeren J. Vriesman door een Duitsen militair had laten ar resteren. Hij werd ontzet uit de open bare rechten voor de tijd van tien jaai\ Waar gaan we heen? Donderdag 25 April. Casino, 8.15 uur, Tavenu: 'n Wespennest, ten bate van cfe Stichting 1940—'45. Vrijdag 36 April. Casino: „Vrije Volk", „Teun Klomp en zijn makkers", 8 u. Elke Zaterdagavond Museum Oos- terslootstraat van 79 uur. Wij schreven gisteren over van dalisme in de duinen, in het bijzon der met betrekking tot militaire ob jecten. Het is gebleken, dat door onze duinbezoekers ook burgerlijke objecten niet zijn gespaard. Er be vinden zich in de duinen betonnen verzamelputten, waarin ten behoeve van de drinkwatervoorziening het duinwater wordt vergaard, en van waar het door het pompstation wordt opgepompt. De genoemde putten zijn tegen bet inwaaien van zand en vuil be schermd door houten deksels, die dus, al zijn ze nog zo simpel van constructie, van groot belang zijn voor de volksgezondheid. Nu zijn de meeste van deze hou ten deksels door onbekenden gesto len, en deze onbekenden hebben daarmede geenszins een dienst aan de samenleving bewezen. De recher che heeft een onderzoek ingesteld, en wij hopen, dat de daders ter ver antwoording kunnen worden ge roepen. Wij willen er alleen met klem op aandringen, dat men in het vervolg van de deksels afblijft. Ook met het oog op de materiaalpositie is dit noodzakelijk. De politie zal niet schromen de strengste maatregelen tegen herhaling van dit vandalisme te nemen Ds. F: Tollenaar, Geref. predikant alhier, heeft zich met een aantal be lijdende leden van de Geref. Kerk van Den Helder vrijgemaakt van de naar hun overtuiging omschriftuurlijke be sluiten en handelingen van de Generale Synode der Geref. Kerken. Deze Geref. Kerk (zich thans noe mende: Geref. kerk, onderhoudende Art. 31 K.O.) in onderscheiding van de „Geref. kerk", waarvan zij zich als een voortzetting beschouwt, houdt des Zondags 2 godsdienstoefeningen. In afwachting van een eigen kerk gebouw zal a.s. Zondag kerkdienst worden gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat (bij de Werf poort), waarvoor wij verwijzen naar de adver tentie, alsmede naar de rubriek predik beurten. Het adres van de kerkeraad is Cali- fofniestraat 12. Het adres van de Dia conie is Dahliastraat 88. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden) 109. Wanhopig keek Jantje, door zijn tranen heen, naar de taartAch, bij na alle room was er af! Maar, als de nood op z'n hoogst is, is de redding na bij! Een jongmens, dat het hele ongeluk had aangezien, kwam naar Jantje toe- geslenterd. „We zullen die taart zo net jes repareren, dat niemand er wat van ziet. Ik ben metselaar en hier in de buurt op karwei. Ga maar even mee met die taart!" zei hij. 110. De jongen nam Jantje nu mee naar een huis in aanbouw, vlak in de buurt. Daar stond een grote kuip met vers aangemaakte kalk. De taartenrepa rateur nam er met een troffel een paar flinke scheppen uit en legde die netjes boven op de taart. Jantje plukte een grote margriet, zette die er in en de taart zag er weer uit als nieuw. Om van te watertanden^ v. d. tweede helft van de 5de periode '4* (28 April t/m 11 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 604: 214 t/m 219 Algemeen 800 gr. brood. 213 Algemeen 400 gr. suiker. 212 Algemeen 125 gr. margarine. 211 Algemeen 125 gr. boter 210 Algemeen 200 gr. kaas. 209 Algemeen 200 gr. bloem. B 41 Reserve 1600 gr. brood. C 41 Reserve 800 gr. brood. B 42 Reserve 2 kg Aardappelen. Bonkaarten LA. LB, LC 604: 115, 116, 117 Vlees 100 gr. vlees. 111 Aardappelen 2 kg aardappelen. A 28 Melk 2 liter melk. B 28 en C 28 Melk 3'/i liter melk. Bonkaarten KD, KE 604: 714, 715 Algemeen 800 gr. brood. 713 Algemeen 500 gr. suiker. 712 Algemeen 125 gr. margarine. 711 Algemeen 250 gr. boter. 710 Algemeen 100 gr. kaas. 709 Algemeen 200 gr. bloem. D 40, D 41 Reserve 400 gr. brood. E 40 Reserve 500 gr. rijst of kin dermeel. Bonkaarten LD, LE 604: 615, 616, 617 Vlees 100 gr. vlees. 611 Aardappelen 1 kg aardappelen. D 28, E 28 Melk 6 liter melk. Tabakskaarten, enz.: T 25 2 rantsoenen ta baksartikelen (geen importsigaretten). V 25 100 gr, chocolade of suikerwerken. X 25 2 rantsoenen ta baksartikelen (geen importsigaretten). De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 4 Mei a.s. Voor de week van 5 t/m 11 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, margarine; jam, thee, tabak, versnaperingen en waspoeder. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat bon 08 der lederkaart is aangewezen voor het doen repareren van schoenen met leder en/of rubber- zolenmateriaal. Bon „08 leder" blijft geldig en kan in combinatie met dê reeds aangewezen en nog aan te wij' zen bonnen worden gebruikt. Schoenenbonnen voor kinderen geboren na 31 Mei 1944. In aansluiting aan hetgeen reeds eerder werd meegedeeld, maakt het centraal distributiekantoor bekend, dat kinderen geboren na 31 Mei 1944 die de leeftijd van 10 maanden bereikt hebben, onafhanklijk van het stam' kaartnummer, onmiddellijk voor es» schoenenbon in aanmerking komen; voor zover zij nog geen schoenenbo» ontvangen hebben. Washington, (U.S.I S.) - Vier jaar geleden werd door dr. K. Galambos en dr. D. R. Griffin van de Havard Universiteit vastgesteld dat een vleermuis een hoog geluidstoon uit zendt die door de muur wordt weer kaatst en door de vleermuis gehoord. Dit stelt de vleermuis in staat vast te stellen, of hij een obstakel nadert. Kort gezegd is dit hetzelfde prin cipe als radar. VOOR DONDERDAG 25 APRIL 1946. HILVERSUM 2 NCRV: 14.40 Voor 64 vrouw. 16.— Bijbellezing. 17.— Het Rijk over zee. 19.30 Chr. Nat. Vakverbond. 19.20 Fritz Kreisler. 19.50 Orkestwerken. 20.20 Klein vrouwenkoor. 21.De bijbel in de opvoeding. 22.30 Apollo. 23.59 Schriftlezing. HILVERSUM 1. AVRO: 14— De vrouW binnen en buiten haar huis. 15.Sterren en sterretjes. 15.20 Confetti. 17.39 HarK- praatje, lf.30 Programma voor de Neder landse strijdkrachten. 19.en nu naa bed. 19.35 On chante k Paris.- 20.05 Com munistische partij „De Waarheid". Ouderen en jongeren. 23.15 Red, white a blue stars.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2