HELDERSCHE COURANT Dr. v. Mook zal nieuwe instructies ontvangen Gromyko hekelt Engelands voor-oorlogse politiek NIEUWSBLAD VEJOR OEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERENGEN EN ANNA PAULQWNA Hei probleem ihans voor de Siaien-Generaal Indon. delegatie vertrokken Vorrink over zijn beschuldigingen Weerbericht. De „As" verloor o.a. 1.110 onderzeeboten en 9 slagschepen Churchill komt met zijn echtgenote Nieuws voor gerepatriëprden Hedenmiddag motie over Franco De conferentie te Parijs begonnen Byrnes, Bevin, Moloiov en Bidault rond de groene iafel Ook de toekomst van West-Duitsland wordt besproken VRIJDAG 26 APRIL 1946. 70e Jaargang No. 972* VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Teleloon 1345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MyHoll. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 1S006, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. oTh** De Indonesische delegatie, bestaande uit de heren mr. Soewandi, dr. Soedarsono en mr. Pringgodigdo, is gistermorgen ver gezeld van haar adviseurs van Schip hol naar Indonesië vertrokken, waar zij vermoedelijk aanstaanden Maandag zal aankomen. 's-GRAVENHAGE. In een kort on derhoud, dat een der ANP-redacteuren gistermorgen vóór het vertrek der Indo nesische delegatie had met den heer Soedarsono, heeft deze medegedeeld, dat hij in een persgesprek, waarover publi caties zijn gedaan, niets heeft gezegd van een mislukking der besprekingen op de Hoge Veluwe, doch alleen gerept heeft vah het niet bereiken van resultaten. In verband hiermede vernemen wU van betrouwbare zijde dat het doel van de be sprekingen op -„De Hoge Veluwe" zo- In Wageningen heeft Koos Vorrink voor een vergadering van de Partij van de Arbeid zich verweerd tegen de artikelen, welke de laatste dagen gepubliceerd zijn in verband met cfe rol, welke hij in de zaak Arnold Meyer zou spelen. „De zaak Arnold Meyer zal, voor zover deze aanrakingspunten met mij heeft, in een uitvoerig manifest punt voor punt worden opgehelderd en in een vergade ring van de Partij van de Arbeid in de Apollohal te Amsterdam zal ik dit on derwerp ook ter sprake brengen", aldus de heer Vorrink. Spreker erkent, dat er contact is geweest met Arnold Meyer, met de N.S.B. en ook met Van Rappard. Dat contact had spreker nuttig en nodig geacht om er achter te komen, wat in het brein der bezetters rondspookte met betrekking tot de bedoelingen met het Nederlandse volk. Ten opzichte van Meyer lukte dit contact wonderwel, want het was Meyer zelf, die het contact zocht. Er is een onderhoud geweest, waarin Arnold Meyer zich als volgt tegen mij uitsprak: „Ik wil con tact met het N.V.V. en ik wil de beschik king over de bladen van de Arbeiders pers. Vfij hebben de leidende elite en jullie hebben cïe massa. Komen wij tot een vergelijk, dan zijn wij onweerstaanbaar en vormen een sterk front tegenover de Duitsers" 4 Hierop heeft de heer Yorrink geantwoord, dat daarvan nog niets kon komen, want dat tussen 't democratische en het autoritaire stelsel een te diepe af grond gaapte. Dat is alles wat het recht streekse contact met Meyer betreft. Al het andere is gelogen, aldus de heer Vorrink. Dat hij bij zijn verhoor door den SD te loslippig zou zijn geweest, waardoor ver scheidene leden van het Nationaal Comité door zijn toedoen zouden zijn gearres teerd, o.a. dr. J. A. Ringers, prof. R. Kranenburg, mr. E. E. Menten, J. S. van Houten en mr. A. M_ Joekes, ontkende de heer Vorrink. Hij deelde mede, dat mr. Menten voor 1 April 1943, de datum waar op spreker met zijn vriend Van Looy te Eindhoven Werd gearresteerd, reeds vast zat en de anderen op dezelfde dag wer den opgepakt. „Het is onmogelijk, dat dit laatste door het verhoor van mij is ge schied", aldus de heer Vorrink, „want dit verhoor vond veel later plaats". WEINIG VERANDERING. Half tot zwaar bewolkt, plaatselijk enkele regenbuien, meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. 27 April: Hoog water: 3.5616.00 Laag water: 9.3022.49 als van den aanvang af reeds werd me degedeeld is geweest een juist en vol ledig inzicht te krtlgen in de wederzijdse standpunten. Deze besprekingen, die dus geen on derhandelingen waren, hebben op vele punten tot resultaten geleid, in verband waarmede na overleg met de Staten Generaal aan den luit.-gouverneur- generaal, dr. H. van Mook, nieuwe in structies zullen worden verstrekt. Uiter aard zijn er punten geweest waarover geen overeenstemming kon worden be reikt, mede omdat aan de Indonesische delegatie geen mandaat tot het voeren van onderhandelingen verstrekt was. Op grond van het mondelinge overleg in Ne derland, dat ten aanzien van de kennis der wederzijdse standpunten verhelderend gewerkt heeft, mag worden aangenomen, zo vernemen wy van dezelfde zyde, dat de komende onderhandelingen te Batavia tot resultaat zullen kunnen leiden. Aantekening verdient nog, dat de suggesties, die dr. van Mook naar Nederland meebracht, tot onmiddel lijk doel hadden een zwijgen der Gapenen mogelijk te maken. Voor de daarop volgende besprekingen nopens de status van Indonesië vormt de regeringsverklaring van 10 Febr. 1946 nog steeds de grond slag. De Nederlandse regering is thans in de gelegenheid het probleem in zijn volle omvang aan de Staten- Generaal voor te leggen en daarna de instructies op te stellen, op grond waarvan dr. Van Mook de bespre kingen in Batavia wederom zal kun nen opnemen. Het Amerikaanse departement van marine deelt mede, dat de as- mogendheden tijdens de oorlog 1.110 onderzeeërs en 162 schepen verloren hebben. Hierbij zijn 9 slag schepen. Winston Churchill zal bij zijn be zoek aan Nederland, dat van 8 tot 12 Mei a.s. plaats vindt, vergezeld worden door zijn echtgenote. Het staat nog niet vast of Chur chill de reis per vliegtuig of per boot zal maken. Indien hij echter per vliegtuig oversteekt, ligt het in zijn voornemen gebruik te maken van de gewone K.L.M.-dienst. De afdeling pers en publiciteit van de dienst der repatriëring deelt me de, dat het Centraal Bureau verzor ging oorlogsslachtoffers afd. repa triëringszaken met ingang van he den verplaatst is van Carel van Bij- landtlaan 30 naar Wassenaarscheweg 14, Den Haag, telefoon 117463 t.m. 117466. VICE-ADMIRAAL PINKE ZONDAG VERWACHT. In verband met het bericht om trent de reis van vice-admiraal Pin- ke naar Nederland, deelt de Marine- Voorlichtingsdienst nog mede, dat de vice-admiraal Zondag a.s. per skymaster op Schiphol wordt ver- wacht; Spanje en de Ver. Naiiee Bij de hervatting van de discussie over de Spaanse kwestie, sprak eerst de Australische vertegenwoor diger, gevolgd door Stettinius, den Amerikaansen gedelegeerde. Stettinius zeide: „Op grond van onze inlichtingen kunnen wij het er niet mee eens zijn dat er een situ atie bestaat, die volgens art. 39 en 41 van het handvest, die actie vraagt. Het Australische voorstel om een sub-commissie van vijf te benoe men voor een onderzoek naar de situatie met betrekking tot het re- Donderdagmiddag is te Parijs de conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van de vier mogendheden begonnen. Op deze conferentie zullen de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Finland worden opgesteld en de toekomstige status van West-Duitsland worden bespro ken. De conferentie wordt gehouden in de „Victor Hugo-Zaal" van het Palais de Luxembourg. De vier ministers, Byrnes, Bevin, Molotof en Bidault, zijn in arm stoelen om een ronde tafel gezeten, hun voornaamste assistenten op gewone stoelen. Achter elk der ministers is een tolk geplaatst. Voorstel van Byrnes. De Amerikaanse minister van buiten landse Zaken was in gezelschap van Benjamin Cohen, adviseur van het Departement, Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, was verge zeld van Oliver Harvey, assistent-onder staatssecretaris. Molotof, de Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken, verscheen tezamen met den plaatsvervangend minister Wisjinsky. De twee laatstgenoemden werden bij hun aankomst voor het gebouw, nadat zij uit hun auto waren gestapt, ge ëscorteerd door een wacht van acht Russische soldaten, die hen naar binnen begeleidde. De eerste bijeenkomst van de confe rentie werd gepresideerd door Bidault. Het opstellen van de dagorde en van het reglement van de conferentie vorm den op deze bijeenkomst de punten van behandeling. De ministers zullen te 16 uur Vrij- Volgens een bericht van Associated- press zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs een voor stel voorleggen, dat alle Europese landen gedurende vijf jaren hun in- en uitvoerrechten zullen laten vervallen, teneinde het economisch herstel van het continent te bespoedigen. Een regionaal bureau van de NMV V.N. zou volgens het voorstel te Genève worden geopend, waar ook de Europese economische raad gevestigd zou zijn. Franco ter sprake. Te New-York is van bevoegde zijde verklaard, dat de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken te Parijs zal pogen, in onderlinge overeen stemming te komen tot een oplossing i van het probleem, welke actie onder- dagmiddag wederom bijeenkomen en het eers1 a punt van de door de deskun- j u dSen opgestelde agenda in behandeling moet worden ten ar, en va. het 1 regiem van Franco in Spanje. giem-Franco, kan de instemming van de Amerikaanse regering wegdra gen." Gromyko. Vervolgens kreeg de Russische vertegenwoordiger, Gromyko, het woord. Hij leverde critiek op de Britse argumenten, dat er onvol doende gegevens zijn voor een actie, en zeide, dat deze „formule" hem herinnerde aan Genève. Het voor stel, een commissie van onderzoek te benoemen, was dezelfde methode als werd gebruikt ten tijde van de Jap. agressie tegen Mandsjoerije. Gromyko leverde een gedetail leerde en verbitterde critiek op de non-interventiepolitiek van Enge land vóór de oorlog, en hij zeide, dat Engeland een non-interventie politiek voerde bij de Italiaanse agressie tegen Abessinië, de Duitse en Italiaanse interventie in de Spaanse burgeroorlog, en de agres sie van Hitier tegen Europa. De be wering, dat er „onvoldoende bewijs" was, is gewoonlijk door Engeland gebruikt, aldus Gromyko. „Een commissie van onderzoek naar 't probleem-Franco zal slechts een herhaling zijn van de ongeluk kige en bankroete methoden van het verleden." Gromyko eindigde met te zeggen, dat de „ondersteuners van de non- interventiepolitiek altijd om aan- vullend feitenmateriaal vroegen". Het is de taak van de verenigde na ties om de oorzaak van het gevaar voor de veiligheid, dat voortspruit uit het bestaan van een fascistisch regime in Spanje, weg te nemen. Het is de taak der verenigde na ties het Spaanse volk te helpen tot het herkrijgen van de democratische ^vrijheden. Gromyko verwierp het argument, dat het verbreken der di plomatieke betrekkingen, Franco sterker zou maken. Naar. aanleiding over bezorgde vragen inzake de mogelijkhs'd van burgeroorlog in Snanje, zeide hij: ..Burgeroorlogen hebben in sommige landen n'et altijd kwade gevolgen gehad." Hij verk'aarde zich tegen t voorstel om een commissie sam-n te t'eHen, omdat zu'ks zowel op de openbare mening in de wereld a's an de democratische krae'-fnii >n Onanie zelf een negatief effect zou- De Ned afgevaardigde, rr ""an Kirffers. zeide vó'~ de Aur' resoluter +.-» 7* :v-« Da z'Hinr werd v i tot April, 's middags vijf uur.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1