Den Helder eert gevallen helden maatschappelijke ORDENING en GEESTELIJKE VRIJHEID No. 1 van Lijst 1 Den Helder viert de Bevrijdingsdag Stadsnieuws Gedenksteen onthuld in de hal van het Raadhuis ,Het lijk' „De Naamlozen van 1942" Bij het vertrek van Ds. Cramer DE GRONDSLAGEN VAN HET NIEUWE NEDERLAND 1 "VlmanshSlt^ I Min. van Voedselvoorziening, landbouw en^ Visserij Circus Saltarino Ernst en vrolijkheid Wat brengt de radio? HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Zaterdagmorgen heeft in de hall van het Raadhuis de onthulling plaats ge had van een gedenkplaat, ter ere van de burgers, die bij hun strijd in het ondergronds verzet tegen den vijand, gevallen zijn. De genodigden, onder wie wij opmerkten den commandant van <ïe Marine, den kap. luit. ter zee J. C. d'Engelbronner, den directeur der Marinewerf, den hoofdoff. der M.S.D. Ie kl. K. Bolk, dfen garnizoens commandant, maj. Roodenburg en den chef staf der Marine, luit. ter zee der le kl. D. J. A. Westerveld, verzamelden zich in de Raadzaal. Daar waren ook aanwezig de nagelaten betrekkingen xan de slacht offers, de leden van de illegaliteit, oud- raadsled'en, bestuursleden van verschil lende verenigingen en een groep kamera den van de gevallenen uit Anna Paulowna. De raadszaal was versierd met palmen en oranje-bloemen. Om 10 min. over half elf kwam het vol tallig college van B. en W. binnen. Woord van den burgemeester. Burgemeester Ritmeester wees er in een toespraak op, dat we op deze dag herden ken alles wat geschied is, het leed1, maar ook de dag van vreugde, die ons de vrij heid bracht. We herdenken hen, die ge werkt en gevochten hebben en die geval len zijn in hun strijd. Met grote dankbaarheid en diepe eer bied gedenken we die mannen, die wisten, dat ze niet konden bestaan in een ge knecht Nederland. Zij hebben gebracht het zeer grote offer van hun leven. Zij, die achter bleven, brachten echter een nog groter offer, zij verloren de steun van man, zoon of vader. Wij moeten atlijd bereid zijn hen bij te staan. Het leed, dat door hen gedragen is, die in concentratiekampen hebben doorge bracht, is groot geweest. Zij zijn echter ge louterd door de gedachte aan de komende vrijheid van ons land, de vrijheid voor hun vrouw en kinderen. Burgemeester Ritmeester las daarna een van de prachtige gedichten uit cfe verzets tijd voor, waarna hij een kort - woord richtte tot de nagelaten betrekkingen en hen uitnodigde de onthulling bij te wonen. De genodigden begaven zich daarna naar de vestibule van het Raadhuis, waar zich achter een grote vlag, de gedenksteen be vond. Burgemeester Ritmeester leest nog een Illegaal vers voor over de „Vrouwen van Holland", waarna hij zegt, dat de gevallenen in de geest bij ons zijri. Een voor één roept hij de namen af van de gevallenen en als antwoord daar op geeft een ambtenaar het „present" Het is een ontroerend moment. Daarna valt het doek en onthult een sobere, fraaie gedenkplaat, waarop een twintig tal namen van gevallen stadgenoten. Daarboven staat, als een waarachtig getuigenis voor deze levens: „Den Va- derlant ghetrouwe blijf ik tot in den doet". Wij geven hier de namen: J. Bakker, Z. Besterveld, P. H. de Booy, L. Bosch, J. J. H. Buikes, H. Dirkzwager, J. Dol. H. Handgraag, H. M. Kok. P. A. H. de Koning, A. de Leest, J. Ludema, A. M. Michels, G. Philipsen, J. A. Roman, A. Men is er in geslaagd het aangespoel de lijk te indentificeren. Het is gebleken, dat het het stoffelijk overschot is van een Duitsen krijgsgevangene, die in Oc- tober 1945 van de Pyrotechnische werk plaatsen was ontsnapt en blijkbaar bij zijn ontvluchtingspoging is verdronken. Enige weken geleden berichtten wij, dat door onvoorziene omstandigheden de voorstelling van „De Naamlozen van 1942" moest worden uitgesteld. De Casino-directie deeide ons mede, dat zij er thans in geslaagd is, het stuk toch nog in dit seizoen naar Den Helder te krijgen. Het Amsterdams- Rotterdams Toneelgezelschap. onder artistieke leiding ^van A. van Dalsum en A. Defresne. zal het stuk opvoeren op Maandag 3 Juni a.s. Wij komen op deze opvoering nog nader terug. AUTO GESTOLEN. Bij de politie werd aangifte gedaan, dai een auto was ontvreemd, die ge parkeerd stond voor een café in de Koningstraat. Een onderzoek is inge- «teld. Vermaat, A. P. de Visser, K. Vreugden- hil, A. B. v. Waarden en R. Zwinder- man. Het is jammer, dat aan deze opgave enkele namen ontbreken. Wij denken aan die van Abbenes, Bax en Buys en wellicht nog anderen", die in de strijd voor het recht gevallen zijn. Na de onthulling van de gedenkplaat werden door vrienden en strijdmakkers kransen neergelegd. Het monument is uitgevoerd in genuanceerd zandsteen, terwijl de gedenkplaat zelf, waarin de namen der herdachten zijn gehouwen, van comblanchienmarmer is. Aan de voet van het momument is een bloembak aangebracht; de frisse bloemen, die daarin steeds zullen staan, zijn het symbool van de eer biedige herinnering aan de gevalle nen, welke bij de Helderse bevolking levend zal blijven. Burgemeester Ritmeester sloot daarna deze eenvoudige, doch ontroerende plechtigheid met het Onze Vader. Oprichting monument voor gevallen illegale strijders. Naar wij vernemen, zal Woensdag avond 8 uur in hotel Bellevue een ver gadering worden gehouden yan de ge- zamenlijke illegaliteit in onze stad, om te komen tot de samenstelling van een Comité, dat de bedoeling heeft de op richting van een monument voor alle gesneuvelde illegalen voor te bereiden, Als gevolg van het emeritaat van Ds. Enklaar, is de taak van Ds. Cramer, als hulpprediker naast Ds. Enklaar, ten ein de. Met ingang vian 1 Mei is Ds. Cramer geroepen den bekenden predikant Ds. K. Strijd te Hengelo bij te staan ig diens omvangrijke werk. Bovendien is nu een einde gekomen aan zijn arbeid als gees telijk verzorger van de politieke gevan genen op het Fort Erfprins, welk werk door Ds. Cramer namens de Hervormde Kerk werd verricht. Een opvolger is reeds benoemd, zodat ook deze arbeid voortgezet zal worden. Nu hij voor goed onze stad gaat ver laten, is het goed hem eens openlijk te danken voor het vele en goede werk, dat hij deed. Als „Vrijzinnig" theoloog werd hij, vooral 'buiten Den Helder, in orthodoxe kringen vaak zeer gewaardeerd. Zijn werk als leider van de Zondagsschool cursus werd door de gemeenteleden van beide richtingen op hoge prijs gesteld. Wij wensen Ds. en mevrouw Cramer op hun nieuwe arbeidsveld veel zegen toe. GESLAAGD. Voor de kort geleden te Alkmaar en Utrecht gehouden examens van de Ver. tot bevordering van het slagers vakonderwijs, slaagden onze stadge noten de heren R. Kossen (Juliana- dorp), A. Bandt, C. Deutekom en J. Bijl, Laatstgenoemde behaalde van al le examinandi de hoogste cijfers, en hij ontving als beloning daarvoor de gildepenning. Vil vet. M Deze ervaren stuurman móet'aan het roer blijven Een circus heelt onze zocht, en van de zijde van r derse publiek was daarvoor Hf- langstelling. Misschien Ws grote belangstelling wel <j van het feit, dat de organL" het plaatsen geven wel wat t sen overliet. Hierover gW scheidene ontevreden stemmen Het programma werd vlot werkt. Om een enkel onderdeel noemen: het was vooral de dendressuur van den heerst van Schijndel die veel J. dering oogstte; het paard da o m. een Engelse wals. Het trane» werk van Miss Estrella was goed k noemen, evenals dat van de Vi Rcthlems en de Twee Ceders. clownerie was bijzonder geestig Wij verwachten, dat het Nefe lnndse circus Saltarino met medewerkers ov de ingeslagen dan ook veel succes zal ooesten, DS. V. D. FLTEF. SPREEKT. A.s Dinsdag- en Woensdagavonl hoopt de bekende Predikant-K; gelist ds. H. C. v. d. Flier van schede, te spreken in de Luthers V»rk (Weezenstraat). STRAATLANTAARN AANGEREDEN Door een auto is een straaflaataan in de Vijzelstraat aangereden, ten i volge waarvan de glazen kap is j tvoken. Den Helder heeft de eerste verjaardag van de bevrijding op passende wijze ge vierd. Waar ernst moest zijn, was ernst, en wanneer gefeest mocht worden, werd ook feest gevierd. Op de vooravond van de Bevrijdings dag, op de nationale herdenkingsavond, namen velen deel aan de stille omgang, anderen begaven zich ter kerke om daar van hun dankbaarheid te getuigen, ter wijl nog anderen hun heil zochten in cen tra van vermaak De Bevrijdingsdag zelf begon met een betrokken lucht en een kille wind. Over al hingen de vlaggen halfstok. Een som ber beeld. Het was, of stad en natuur hun rouwkleed hadden aangetrokken. Klokke elf uur werden de twee minuten stilte in acht genomen. Daarna brak het leve weer los, en mochten de vlaggen weer vrijuit wappe ren. Ook de zon kwam door. Het was feestl Het was precies één uur toen de ver wachte formatie van twaalf Lancasters boven de stad verscheen; op vijfhonderd meter hoogte schoven ze voorbij, met brullende motoren, alsof ze ons toerie pen: weten jullie het nog, hoe we toen over trokken, bij duizend tegelijk, met bommen en later met brood? Ja, het was feest in de stad, en we heb ben het gevierd. Onder een zee van vlag gen werden volksspelen gehouden, werd muziek gemaakt, werd gezongen en ge danst. Een stoet van meer dan vijftig ronkende motorfietsen, bereden door sportieve stad genoten, bood ons een aanblik, die ons hart sneller deed kloppen, omdat we een dergelijk motoriek festijn in na-oo£logs Den IHMer nog niet hadden meegemaakt. We hebben ons vier uur lang temidden van de uitlaatgassen opgehouden, en we hebben die penetrante geur met vreugde ingeademd. Morgen zullen we er meer over vertellen. Toen de bevolking 'zich tussen zes u zeven Inwendig had versterkt, begon ti drukte in de stad weer hand over hand toe te nemen. Vooral toen onze muzieit korpsen gingen aantreden voor hunrai. gangen door de stad. Om half negen bs- gonnen zij kris-kras de Helderse straten te doorkruisen, schijnbaar doelloos, mui allen kwamen tenslotte toch terecht i., het Sportpark, waar een grandioos va» werk werd afgestoken. Hemelhoge vaar- pijlen en donderende knaleffecten, ven blindende ontploffingen en gloeiende kleurschakeringen, zij boden de toeschou- v. ers een feeërieke aanblik! Inmiddels werd'voor ons bureau in ie Koningstraat gestadig doorgedanst, d< een menigle, die ongekend groot was. in andere stadsgedeelten waren het ver schillende buurtverenigingen, die volks spelen en dergelijke vermakelijkheden hadden georganiseerd, welke veel aftr hadden. De rust keerde in de stad terug, het middernachtelijk uur reeds was ver streken, en het tweede levensjaar bevrijd Nederland was aangevangen, zal dat Jaar ons brengen? VOOR MAANDAG 6 MEI 184{- HILVERSUM 2. NCRV: 13'M Saionorkest. 14.— Voor jonge 16— Bijbellezing. 17.15 Mand,°.1!" SDor-,pr De stem van Zuid Afrika. 18. 19.20 Met band en plaat voor u 8 (19 30 Chr. Hlst. Unie: Verk.ezing* spraak). 21.30 De bevrijding van dam. 22.30 Moeilijke teksten _u« »e testament. 22.50 Gewijde Schriftlezing. 14 30 Voor1 HILVERSUM 1. vrcuw. 15.30 Voor de kleuters^ 18.30 Progr. voor de Ned. strijdkracj muziek. S.it school is uit. 17-30 Rode ff'y^^chten. 18.30 Progr. voor de Ned. stirij 19.30 Om en nabij de twintig. van de Arbeid: Verkiezingstoespraa^. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verl •bode»-' 5- In plaats van twee vrije middagen hebben we op school de hele Zater dag vrij. En zo stapten we de eerstvolgende Zaterdag naar de stad, die nog een half uur verder weg list dan Zandwolde. Daar waren bloemenwinkels ge noeg, waar we voor ons geld voor Moeder een mooie pot konden kopen. 6. Ofschoon we in de stad bijna geen weg wis ten, zagen we al gauw een bloemenwinkel, waar we een prachtige bloempot met een mooie plant er in kochten. Het was een hele toer om het zware ding te dragen, zoals je ziet. Opeens zei Saartje- Kilk eens, wat is daar te doen?"

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2