HELDERSCHE COURANT Critiek van de zijde der Anti-Rev., Chr.-Hist. en Katholieken Er werden 2.286.000 rantsoenen margarine etc. achtergehouden .^NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXLJ., WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indië-debat in de Tweede Kamer Vergadering sloot 's nachts om half twee Weerbericht. Bisschopswijding De bonnenzwendel bij de Uniiever Mussert terechtgesteld Arnold Meyer binnenkort voor 't Bijz. Gerechtshof De „Mount Carmel mens" Massa-ontslag in de Amsterdamse havens DINSDAG 7 MEI 1946. T#e Jaargang N». 9431. VERSCHIJNT DAGELIJKS ^7ITT1 VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon «45, Den Helder. Dlrecteuri S. KONING. Hoofdredacteur! J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holi. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving t 2.60. Postabonnementen t 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. In de Riaandagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is aan de orde gekomen: Beraadslaging over de regeringsver klaring inzake Nederlands-Indië, waar bij tevens aan de orde wordt gesteld het verslag van de parlemenaire com missie Nederlands-Indië. De heer Schouten (A.R.) stelde voor de zaak in de afdelingen te behande len, gezien de grote mate van belang rijkheid. De heer Van der Goes van Naters (P, van de A.) v,erzette zich hiertegen, evenals de heer Van Poll (R.K.), hoe wel de laatste den heer Schouten zou hebben gesteund, indien de parlemen taire periode niet nog maar elf dagen duurde. De heer Schouten is niet be reid alles op te offeren aan het tem po, maar zal zijn gedachten niet om zetten in een voorstel. De heer Bajetto (R.K.) zegt: De re geringsverklaring is teleurstellend voor velen in den lande. De regering wenst de weg tot on derhandelen te volgen en dat is z, i. juist. Doch een accoord sluit men met een wederpartij, die de overeenkomst zal kunnen nakomen. In dit verband stelt spr. de vraag of de regering- Sharir dat kan. Spr. vraagt wie op het ogenblik de vertegenwoordigers der republiek In donesië zijn? De zogenaamde minister president Sharir zal op de duur geen gezag over het Javaanse volk kunnen hebben. De macht wordt uitgeoefend door gewapende benden. Waarom onderhandelt de regering uitsluitend niet afgevaardigden van Sharir? Vele Nederlanders en ook Indische Nederlanders zijn van mening, dat dr. van Mook niet op de goede weg is. Het beleid der Indische regering heeft niet het vertrouwen der Nederlanders in Indië, betoogt spr. De regering dient er naar te stre ven, dat aan hht al te persoonlijke re gime een einde wordt gemaakt. Er moet een grens zijn welke een souvereine staat niet laat overschrij den en die grens ligt daar waar de souvereine rechten in het gedrang ko men. Tenslotte verklaart spr. de regering niet op haar weg te kunnen volgen. De heer Schouten (A.R.) herhaalt dat hij afdelingsonderzoek wenselijk had geacht. Voorts wijst hij erop, dat degenen, die in de Japanse kampen hebben ge- zelen tot de conclusie moesten komen, dat er met hen niet meer gerekend werd. Spr.. kan zich niet verenigen met de NOORD-OOSTELIJKE WIND. Aan de kust tijdelijk nog krach tige, overigens meest matige Noord- Oostelijke wind, overwegend droog weer, in de ochtend plaatselijk lage bewolking, later op de dag overal zonneschijn, temperatuur ongeveer als vandaag. 8 Mei: Zon op: 4.59. Onder: 20.15 Maan op: 11.30. Onder: 2.46 constructie, volgens welke de republiek, welke van Japanse makelij is, erkend wordt. Zulk een erkenning houdt in de ontbinding van het konikrijk. Hij merkt op, dat het kabinet zijn beleid heeft laten voorschrijven door de revolutie. Dat betreurt spr. Er mag geen sprake zijn van enige zwakte te genover de revolutie. De heer Meyerinlcs (A.R.) merkt op, Z° er ooit een fascistische staat geweest is met totalitaire inslag, dan is dit aldus spr. de republiek. Ondanks het feit, dat de regering van dit alles kennis draagt, onderhan delt zij met Sharir en maakt gemene zaak met de republiek. Dat betekent, dat zjj naar de revolutie overloopt. De heer Korthals (Lib.) had een ver klaring als welke de regering heeft afgelegd, niet durven verwachten. Een kabinet, dat vrij wed demissionair is, had niet zo ver mogen gaan. Op Java bestaat de gruwelijkste ter reur. Zie vervolg pag. 3. Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" is na een afwezigheid van zeven jaren in het vaderland teruggekeerd. Bij de aankomst in IJmuiden waren tallozen ter begroeting aanwezig. De Haas P. Z. H. Exc. Mgr. St. J. M. Kuypdrs C. SS.R.^ de nieuwbenoemde Apostolische Vi caris van Suriname zal op Tweede Pink sterdag, 10 Juni, in de Kathedraal St. Jan te Den Bosch door Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch, tot Bischop worden gewijd. De plechtigheid begint om 10 uur. Eis voor den hoofdverdachte i jaar en 4 maanden In een zitting, die de gehele dag in beslag nam, behandelde de economi sche politierechter te Rotterdam Maan dag de zaak tegen de functionarissen van de Unilever Verkoopcentrale die betrokken zijn geweest bij het grote bonnenschandaal. De tenlaste legging vermeldde oja. het herhaalde lijk en geregeld onbevoegd in voor raad hebben en verhandelen van pak jes margarine en spijs vet. Om even over tienen nam de officier van Justitie, mr. J. van IJzendoorn, het woord om de uitvoerige tenlastelegging voor te lezen. De eerste getuige, dien de politierech ter mr. H. M. D. ter Haar Romenij on dervroeg, was de gedetineerde procura tiehouder J. B. Deze verklaarde, dat de 49-jarige ex-directeur A. van der P. hem indertijd had verzocht een bonnen reserve te vormen ten behoeve van het personeel en de directie. Get. had hier toe kans gezien doordat er een veror dening van de Duitsers kwam, waarin bepaald werd, dat alle voornadige hoe veelheden margarine moesten worden opgegeven. De Nederlandse autoriteiten hadden echter opdracht gegeven, aldus verdachte, voornaden achter te houden om deze te gebruiken voor het alge meen belang. Get. wist een bonnenpot van 500.000 bonnen te vormen. Voor eigen gebruik. De officier van Justitie merkte op. dat van deze hoeveelheid slechts een zeer gering percentage het personeel ten goede was „-komen. Bovendien heeft men het niet gelaten bij het achterhou den der door de Duitsers opgeeiste voor raden. Door malversaties heeft men kans gezien gedurende de bezetting en de tijd na de bevrijding tot Febr.1"" 2.286.000 rantsoenen voor eigen gen achter te houden. De tweede getuige was de echtgenote van A. van der P., die vertelde, dat haar man grote hoeveelheden levensmidde len ter beschikking heeft gesteld van noodlijdende bewoners in het dorpje De Kaag. Ook de voormalige chef-kok bij de Unilever Verkoopcentrale J. J. E. zeide, dat van der P. de voorraden ook wel degelijk gebruikt heeft in het belang van het personeel. A. van der P., die hierna door den politierechter werd ondervraagd ver klaarde voor een deel niet op de hoogte te zijn met wat er in zijn bedrijf ge schiedde. Als directeur, zo zeide hij. be moeide ik mij slechts met de hoofdlij nen berteffende de UVC. Dat hij wel eens bonnen ten eigen bate had aange wend, ontkende hij niet. Nadat de zitting drie kwartier was geschorst, nam de officier van Justitie het woord. Niet alleen onze binnen landse belangen zijn ernstig geschaad door de handelingen van verdachten, doch ook, wat misschien nog erger is, onze goodwill in het buitenland, aldus mr. IJzendoorn. Een goed beeld van ap achtergehouden aantallen pakjes boter krijgt men wanneer men weet, dat er een hoeveelheid pakjes werd ver duisterd, die naast elkaar gelegd, een ketting van 52 km. lengte zou vormen. Dit is een banaal voorbeeld, aldus de officier, maar we hebben hier met een banale zaak te doen. Eis. Hierna ging hij over tot de eis. Voor verdachte A. van der P. eiste hij een gevangenisstraf voor de duur van 1" jaar en vier maanden met aftretf van de tijd in voorarrest doorgebracht. A. L., W. F. C. W. D., J. A. C. K. K. hoorden 9 maan den tegen zich eisen en H. F. ten H. en H. A. H. respectievelijk 4 en 6 maanden. In een uitvoerig pleidooi betwistte de raadsman van verdachte A. van der P. de juridische grondslagen van de ten lastelegging. 's Gravenhage. 7 Mei. Namens don minister van Justitie wordt medeg». deeld, dat het doodvonnis tegen Ir. A. A. Mussert, wiens gratieverzoek door H. M. de Koningin werd afgewezen, he den in de vroege ochtend is voltrokken. Op last van den directeur-generaal voor bijzondere rechtspleging is Ar nold Meyer van het bewaringskamp „Ave Maria'» te Tilburg overgebracht naar het huis van bewaring te 's-Hew- togenbosch. De behandeling van z{jn zaak voor het bijzonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch kan binnenkort wor-, den tegemoetgezien. ALKMAAR—AMSTERDAM ELECTRISCH! Naar dr. P. T. H. Posthumus Meyes Zondagmiddag in zjjn wekelijkse radio-causerie mededeelde, is de her- electrificatie van de spoorlijn Am sterdamAlkmaar v.v. in Juli a.s. te verwachten. Londen, (L.P.S.) - Een nieuwa schakel op het gebied van de evo lutie van den mens is ontdekt door een Engelse archeologische expeditia in Palestina, welke op de berg Karmel het skelet van een man heeft uitgegraven, die voor meer dan 50.000 jaren geleefd heeft. AMSTERDAM. Daar het aan de sta-, kende havenarbeiders te Amsterdam ge stelde ultimatum, dat inhield ontslag bij niet hervatten van het werk op Maan dag 6 Mei door de stakenden in de wind is geslagen, hebben de samenwerkende havenbedrijven t« Amsterdam beden aan 700 havenarbeiders ontslag aangezegd, waarmee dus een nieuw stadium in do moeilijkheden in de Amsterdamse haven ia ingeluid. Bij de Fordm >tor Co. te Dagenham (Engeland) zal een 5 daagse arbeidswet c van 45 uur worden ingevoerd, terwijl do lonen een verhoging zullen ondergaan. Dit was het resultaat van besprekingen tussen de directie en vertegenwoordigers van li vakverenigingen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1