r Stadsnieuws Vijftig motoren Vergadering Oud-Illegale werkerr Huisduinen herdenkt de dag der bevrijding Oasze oudjes en hun terugkeer Y Jaartallen T van Lijst 1 Staatsleningen van IV2 milliard SPORT Helder won verdiend H.R.C. 2—W.M S. 3 6—0 HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Iaa een lange, ronkende kudde trokken Zaterdagmiddag meer dan vijftig motor fietsen door de stad, als in een soort jsegetocht. Voorop twee zware machines, welker berijders extra hoge oranje hoe den droegen; een grote K.N.M.V.-vlag wapperde lustig in de wind. De groep kwam tot stilstand op het grasveld achter de Meeuwenstraat, waar behendigheidswedstrijden zouden worden gehouden. Met brede krijtlijnen waren op het gras een tweetal naast elkaar liggende banen gemarkeerd, die ieder op gezette afstan den van de nodige hindernissen waren voorzien. Er moest tussen een rijtje ke gels doorgereden worden, haarspeldboch ten moesten worden gedraaid, een mok water moes t spatvrij worden verplaatst en een zandbak moest worden „genomen". Op deze banen konden motoren van alle mogelijke typen hun kwaliteiten to nen, en konden de berijders laten zien, in hoeverre zij hun beestje in hun macht hadden Het meest aanlokkelijke renpaard was een bruingemoffelde Triumph-Twin 1946, die kwispelstaartend over het gras veld stoof. Maar de robuste B.M.W. met twee liggende cylinders was ook lang niet te versmaden, evenmin als de grotere DKW's, TWN's en een enkele andere bo ven de drie honderd vijftig cc. De meeste deelnemers waren echter op gekomen met kleine vinnige Eysink's, DKWRT'tjes en andere motoren van on der de zestig kilo. Er was zelfs een prut telaar, die waarschijnlijk uit de oertijd van het motorrijwiel stamde, maar niet temin lustig mee knetterde. Het was een aardige, sportieve strijd, d"ie door een kleine duizend toeschouwers werd bijgewoond. Het ging op de banen niet alleen om snelheid, maar ook om be hendigheid, reactievermogen en zelfbe heersing, en de banen waren zodanig in gedeeld, dat het verschil tussen zware en lichtemotoren niet van doorslaggevende betekenis was. Het bleek wel, dat de klei nere typen met hun grotere wendbaarheid in vele opzichten te prefereren waren. Alleen op de rechte stukken konden de „locomotieven" van hun cylinderinhoud profiteren. Er werd soms een gezellig val-nummer- tje weggegeven, maar het kwam toch al tijd goed af. Er werd wel raar „gezwie- berd", maar alles kwam toch op zijn pootjes terecht. Er was vastgesteld, dat het traject in de tijd van 120 seconden kon worden verreden. Elke vijf seconden die men later kwam, betekenden twee strafpunten, terwijl ook voor fouten in de baan gemaakt, strafpunten werden uitgedeeld. De heer J. Jimmink wist met slechts 16 strafpunten de eerste prijs in de wacht te slepen, welke prijs hij af stond aan den heer Visser, op wiens D.K.W.-RT. hij dit mooie resultaat had behaald. De tweede prijs was voor den heer G. Kruyff, die ook een keurige prestatie leverde en 17 strafpunten opliep. Hij be reed een Eysink-Jubileum met een cy linderinhoud van 125 cc. De derde prijs kreeg de heer A. 5mEu1- der, met 18 strafpunten. Er waren nog meerdere prijzen^ maar we kunnen ze niet alle vermelden. Ge heel onderaan stonden deelnemers met tegen de 100 strafpunten Toen de wedstrijd afgelopen was, blies de kudde loeiend de aftocht in de rich ting van het clubhuis van de K.N.M.V.- groep aan de Spoorgracht, waar de dor stige kelen werden gelaafd, en waar de prijsuitreiking plaats vond. We zien met belangstelling uit naar het volgende experiment van onze Helderse groep! Wij vestigen de aandacht van alle oud-il'egale werkers op de vergadering, die morgen-(Woensdag-)avond, aanvang S uur wordt gehouden in Hotel Belle- vue, en welke vergadering onder lei ding zal staan van den heer C. Jonker, medewerker G. D. N. (Geheime Dienst Nederland) en lid yan de G. O. I. W. N., afd. Utrecht. De bedoeHng van deze vergadering is, zoals wij in ons nummer van giste ren vermeldden, te komen tot oprich ting van een monument in onze stad voor alle gevallen Helderse onder grondse strijders. RECTIFICATIE. In ons verslag „Den Helder eerst geval len helden" komt o.a. de naam H. Hand- graag voor. Dit Is een zetfout. De juiste naam moet zijn: H. Handgraaf. MUZIEKSCHOOL „ONS GENOEGEN". Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in ons nummer van morgen betreffende de vergadering van morgen avond in de Muziekschool „Ons Ge- roegen", Koningstraat 31. Tot het bijwonen van deze vergade ring, waarop de plannen van den heer Krijgsman voor de naaste toekomst zullen worden besproken, worden naast de ouders der leerlingen ook alle Hel derse jeugdvrienden uitgenodigd. De vergadering vangt aan om 8 uur. Op de plaats, waar de gevallen geallieerde strijders rusten op het Huisduiner kerkhof, ver verwijderd van hun geliefden, had Zaterdag morgen een sobere plechtigheid plaats. De Huisduiner jeugd bracht hulde aan hen. die hun leven lieten voor de bevrijding van ons land. In diepe eerbied legde men een krans van losse bloemen op deze gewijde plek Een mooie gedachte van deze jonge Huisduiners om op de dag van vreugde voor ons volk, hen te gedenken, die er oorzaak van waren, dat de nacht der bezetting veranderde in de dageraad der be vrijding. Overigens heeft men op intense wijze deze herdenking te Huisdui nen gevierd. Onder ausspiciën van Huisduiner B lang hadden 's mid dags od het terrein van het Water leidingbedrijf kinderspelen plaats, die een zeer geanimeerd verloop hadden. Tal van aardige Drijzen en diverse versnaperingen droegen er toe bij om deze dag voor de jeugd tot een waar festijn te maken, 's Avonds werd in Dennenheuvel een gecostumeerd bal gegeven, waaraan eveneens verschillende prjizen waren verbonden. Wij hebben gezien, dat de actavi- teit van Huisduiner Belang weer on het voorloorlogse peil is gebracht, en dat kan niet anders dan tot het welzijn van Huisduinen leiden. Nog steeds ontvangen wij nood kreten uit de vreemde van oudere stadgenoten, die tevergeefs trachten naar Nieuwediep terug te keren. Zij hebben een eigen huisje, waarvoor ze jaren hebben gespaard, maar dat is verhuurd. Ze hebben in Nieuwe diep hun familie en hun vrienden, doch ze kloppen tevergeefs aan De deur naar Den Helder blijft geslo ten. Het is hard en hoe de autoriteiten ook van goeden wille zijn, zij zien geen kans, aan de verlangens van die o-ude Nieuwediepers tegemoet te komen. Ging het om een honderd tal, misschien zou er een weg ge vonden kunnen worden, maar het gaat hier om enige duizenden, voor wie geen woonruimte is. De feiten zijn deze: Den Helder heeft meer dan 3000 woningen, door afbraak en bombardementen ver loren en het is nu eenmaal niet mo gelijk om in het aantal, dat is blij ven staan, hetzelfde aantal inwo- MEI 1940-MEI 1945. Tussen de Nederlanders groeit begrip voor elkanders opvat ting. Alom verlangt men naar groter eenheid in verscheiden heid. na de bevrijding. 4 MEI 1945. Nederland Is vrij. De alge mene wens is: niet teru(f naar het oude! 23 JUNI 1945. Het kabinet van herstel en ver nieuwing. met prof. W. Scher- merhorn en W. Drees, „het kabinet der illegaliteit" benoemd. 9 FEBRUARI 1946. De Partij van de Arbeid ge sticht. De politieke doorbraak is een feit. Katholieken, vrijzinnig-democraten, protes- tants-christelijken, sociaal-de mocraten, „politlek-daklozen" e.a. ln één politieke partij. 17 MEI KAMERVERKIEZINGEN. Het volk van Nederland kiest dé S. L. MANSHOLT Min. van Voedselvoorziening, Landbouw en Visserij Deze ervaren stuurman moet aan het roer blijven. ners te bergen als vóór 10 Mei 1940. De werkers, die behoren allereerst een plaats in Nieuwediep te krijgen en daarmee is het meer dan vol. Men zal dus moeten wachten en helaas zal voor velen dit wach ten te lang duren totdat de op bouw zo ver is gevorderd, dat er ruimte is voor hen, die daar met sterk verlangen naar uitzien. Brandje. Gistermorgen vroeg brak brand uit ln een schuurtje aan de Achterbinnen haven. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur bedwongen. Het schuurtje brandde echter gehêel uit. Een lastpost. Zondagavond heeft de politie op ver zoek van een caféhouder een lastige klant uit de zaak verwijderd. Door hond gebeten. Een negenjarig jongetje heeft bij de politie aangifte gedaan van het droevige feit, dat een hond hem te pakken had genomen. Zijn Zondagse broek was daarbij in flarden gegaan. Een wetsontwerp is ingediend, waar bij de minister van financiën gemach tigd wordt ten laste van het Rijk geld leningen te sluiten tot een bedrag van 1 milliard en credietovereenkomsten of leningen aan te gaan in andere dan Nederlandse munt tot een bedrag van 500.000.000, gerekend naar de wissel koers geldende ten dage van het aan gaan van zodanige leningen. Een 72 overwinning. Helder heeft eindelijk weer eens kans gezien om de punten thuis te houden hoewel het er aanvankelijk slecht uit zag voor de witjakken. Het spel werd in de eerste helft droe vig ingezet. De verdeling was hopeloos en het leek wel, dat wie 't hoogst schoot kampioen was. Daarbij beging Helder de fout om de tegenstanders te veel in te sluiten, wat tot gevolg had, dat er geen doorkomen aan was. Het was juist een kolfje naar de hand van KW dat met verrassende aanvallen tegen dé wind in heel wat verwarring wist te stichten. Toen dan ook Kiesewetter even te langzaam was met wegwerken, zat de midvoor er zo tussen en scoorde onhoud baar voor Kossen. Gaandeweg werkte Helder zich even wel los en vooral De Leur was in de komendeperiode heel actief. Het spel was nog niet groots, maar toch ging er iets meer kracht van uit en dat was al voldoende om het de Krommeniërs lastig te maken. Voorlopig wist de doel man enige goede schoten te verwerken, maar toen De Leur een cornerbal keu rig voor doel plaatste, wist Dorlijn de gelijkmaker te1 scoren, 11. Het ging nu plotseling beter en kort hierna wist Dorlijn door te breken en langs den doelman verdween de bal in de touwen, 21. Met deze stand kwam de rust. Na de thee was het spelbeeld direct anders en had Helder het initiatief goed in handen en was ook het spel beter. Doordat KW nu de wind mee had, gingen de ballen wat meer naar de -Helderse kant en daardoor kreeg Helder veel meer ruimte, iets wat juist nodig was. Himpers gaf een goede bal af en hoewel de doelman niet geheel vrij uit ging, was het doelpunt van Dorlijn toch goed geplaatst en had Helder met 31 de leiding. Het hek was nu van de dam, want kort hierop maakte Horik met een goed gericht schot het vierde doelpunt, waarmede de zaak althans be keken was. Maar toch ging Helder door en nadat KW de achterstand tot 4—2 had verkleind, was het weer Dorlijn die een bal op zijn slof nam en het vijfde doelpunt was geboren. Uit een penalty maakte Vonk 6—2, waarna eindelijk Himpers het genoegen smaakte ook een doelpunt te maken en het was een goed doelpunt, keurig met het hoofd in doel geplaatst. Het was een verdiende overwinning, die best van pas kwam, want ook dê concurrenten vergaarden weer punten, Racing 2 heeft haar zegereeks voort gezet en op overtuigende wijze van een onsamenhangend W 3 gewonnen. De wedstrijd was^voor de rust, toen H. met de sterke wind in de rug speelde, het aankijken nauwelijks waarch daar de scheidsrechter een fluitsolo ten beste gaf, zodat elk behoorlijk voetbal dood- gefloten werd. In deze periode wist H. door De Schipper met een goed schot en uit een scrimmage, met medewer king van den W-doelman 2 x te scoren. Na de rust speelde H. een stuk beter wist tegen de wind in een flinke veldmeerderheid te verkrijgen, die zij in een viertal aardige doelpunten wist uit te drukken. Zij nog vermeld, dat een W-speler het veld uitgestuurd werd. door G. TH. ROTMAN. 7. Er stond een bosje kinderen bij elkaar, die telkens stonden te lachen. Toen we dichterbij kwa men, zagen we, dat het een poppenkastve.-toning was Nu,zoiets hadden we nog nooit gezien. We zetten de pot zolang op een wagen, waarvan de voerman ook bij de poppenkast s'ond te kijken en mengden ons onder het publiek. 8. Het duurde niet lang, of we waren helemaal ln de avonturen van Jan Klaassen verdiept. Zo erg, dat we de hele bloempot vergaten. Nu, daar zouden we spijt van hebben, want plotseling gaf Saartje, Oie toevallig omkeek, een schreeuw van schrik „De pol!" riep ze, „onze mooie pot!" (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2