12 Mei Moederdag- bloemendag Engels oniwerp voor een aparte Ruhrstaat OUD-GEREF, KERK De twijfèlachtige houding van oud-Minister de Geer Motie-Van Poll De Koog. Het a.s. bezoek van Churchill Industriën onder gealieerd eer Nieuwe Franse grondwet afgewezen Vit de noia-Gerbrandy Een daad van desertie Rode leger ontruimt Tebris in Azerbeidsjan Ds. VAN DIJK, Bijeenkomst oud-illegale werkers. Ds. H. C. v. d. FLIER van Enschedé Tweede Kamer Avondvergadering. 's Avonds om 8 uur werd de zitting hervat. De heer Palar betoogde o.m.: De heer Tilanus (C.H.): In Neder land worden collaborateurs berecht. In Indië gaat men er mee onderhan delen. Hij geeft voorts te kennen, dat de democratie verre te zoeken is. Motie Van Poll. De heer Van Poll geeft kennis van zijn voornemen de volgende motie in te ditnen. De Kamer, Op grond van de heden en vroeger gehouden 'beraads'agingen van oordeel, dat aan het Nederlands-Indische ge biedsdeel als deelgenoot van het ko ninkrijk een autonome bestuursvorm behoort te worden toegekend: Overwegende, Dat over de vorm en de mate van deze autonomie, zowel voor het ganse gebiedsdeel als voor zijn onderdelen, besprekingen gaande zijn. Dat het noodzakelijk moet worden geacht deze besprekingen ook met vertegenwoordigers van de buitenge westen te voeren sn dat intussen voor die gewesten al dadelijk met kracht naar de vorming van autonome orga nen behoort tg worden gestreefd. Dat het derhalve gewenst is de reeds geruime tijd in voorbereiding zijnde' rijksconferentie zoo snel moge lijk bijeen te roepen. Besluit. De regering met alle aan drang te verzoeken de in gang zijnde besprekingen voort te zetten, overeen komstig de in bovenstaande overwe gingen vervatte richtlijnen. En gaat over tot de orde van den dag. De heer Wagenaar (C.P.N.) is van oordeel, dat de commissie best had kunnen thuis blijven. Zonder haar verslag kan men zich toch wel een zelfstandig oordeel vormen. De minster van Overzese gebiedsde len, de heer Logemann meent dat het onjuist zou zijn in dit late nachtelijke uur nader in te gaan op de vele op merkingen die gemaakt zijn. Hij verzoekt daarop zijn rede te mogen afbreken. De voorzitter sluit daarna te half twee de zitting. BENOEMING. Mej. A. Kraai, onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is met ingang van 1 September benoemd tot onderwijze res aan de school van de „Groningse Schoolvereniging" te Groningen. Velen zien mej. Kraai node vertrek ken. Van 8 tot 13 Mei a.s. zal de Right Honourable Winston Spencer Churchill in Nederland vertoeven op uitnodiging van H.M. de Koningin en de Nederland se regering. De heer Churchill zal vergezeld zijn van mevrouw Churchill en Miss Chur chill. De gasten zullen verblijf houden in het Paleis op de Dam. Het vliegtuig, waarmede de heer Churchill de overtocht maakt zal laag over Walcheren cirkelen, alvorens het omstreeks 4.30 uur op Schiphol landt. Op het vliegveld wordt de heer Chur chill verwelkomd door vertegenwoordi gers van H.M. de Koningin en van de regering. Aan de grens van de gemeente Am sterdam zal de waarnemend burgemees ter hem opwachten en naar het Paleis op de Dam vergezellen. Donderdag 9 Mei wordt den heer Churchill door de regering in de Trèveszaal een dejeuner aangeboden. Des middags* om 3.30 zal de Britse staatsman in de verenigde zitting der Staten-Generaal worden toegesproken door den voorzitter en de rede van den heer de Vos van Steenwijk beantwoor den. Vrijdag, 10 Mei zal te Amsterdam een persconferentie worden gehouden. Vrij dagmiddag vindt de ere-promotie plaats in de St. .Pieterskerk te Leiden. Zaterdag 11 Mei zal de stad Amster dam den heer Churchill een gouden medaille aanbieden in de raadszaal van het stadhuis. Zondag 12 Mei zullen de heer en mevrouw Churchill en hun dochter dejeuneren op het Paleis te Soestdijk. Tenslotte zal op 13 Mei een bezoek aan Rotterdam worden gebracht. >ruk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. beji De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" seint nit Pa rijs dat een Engels ontwerp voor een aparte Ruhrstaat aan de Franse re gering is overhandigd. Volgens Franse diplomatieke cor respondenten stelt Bevin voor, een federale Ruhrstaat, waarin ook Bei eren, Wuerttemberg en andere sta ten worden opgenomen, in één fede raal rijk te vormen. In de Ruhrstaat zouden alle in dustrieën moeten worden gesociali seerd en onder beheer van een inter- geallieerde commissie worden ge steld. Engeland, Frankrijk, België. Nederland en Luxemburg zou den in deze commissie zijn vertegen woordigd, maar niet de V.S. en Sow- jet-Rusland. De commissie,, die voor 50 jaar zou worden ingesteld, zou ook het bestuur van de Ruhrstaat con troleren. De Franse correspondenten wi'""" er op, dat deze voorstellen geheel afwijken van 't Franse plan 't Rum- gebied te internationaliseren. De Fransen verzek'eren ook, dat volgens het voorgestelde ontwerp van Bevin de Ruhrstaat ook een ge deelte van de Rijnprovincie en West- falen zou omvatten en zodoende een groter gebied zou beslaan dan door de Franse regering voorgesteld. De uitslagen van het Franse referen dum over de nieu ve grondwet zijn door Radio-Paris als volgt bekend gemaakt: 9.280.386 stemmen vóór en 10.450.883 sternen t e g en de grondwet. Met ingang van heden hoeven voor het doen repareren van schoeisel met rubber zolen en -hakken, geen bonnen meer ingeleverd te worden. De leiding door den heer De Geer ge geven in de moeilijke dagen van 10—14 Mei 1940, was niet krachtig. In Londen manifesterde zich spoedig een onduidelijke houding, die naar later bleek neigde tot een compromis met de vüand, zodat de ambtgenoten, die hem afmaten naar zijn staatkundige loopbaan en grote technische kennis, in hun ver trouwen werden geschokt. Drie voojrvallen mogen dit verloop illustreren. Eerste voorval. In verband met de overgave door gen. Winkelman was het nodig, een communi qué uit te geven, dat voor de pers in het buitenland goede voorlichting gaf en de stellingname in Nederland als doorvech tende natie duidelijk stelde. Het was niet mogelijk den heer De Geer te krijgen tot de goedkeuring van een communiqué, dat dit doorvechten duidelijk stelde. Tweede voorval Het werd gewenst geoordeeld de heer De Geer achtte zulks zelf ook gewenst dat de minister-president een radiorede hield. Het is, ondanks de grootste moei te, aan niemand onzer noch aan den ge wezen leider van de Regerings-Voorlich tingsdienst, gelukt, van de inhoud van deze rede voor de uitzending kennis te nemen hoewel de heer De Geer zulks toegezegd had. Uiteraard was deze eerste rede van het allergrootste belang voor hetaanzien van het Rijk. Met allerlei lis tigheden is het den heer De Geer gelukt met een van Nederlandse zijde niet goed gekeurde tekst voor de microfoon te komen. De indruk van de rede in En geland was miserabel. Derde voorval. Een der eerste zaken, welkfe de regering had ter hand te nemen, was de regeling, nu vervat in het Besluit A 1 1940. De tekst van de zijde van Justitie met grote zorg opgesteld werd door den heer De Geer telkens weer stark gecritiseerd, tot dat het eindelijk gelukte het met hem eens te worden. Toen het echter er op aankwam, de voordracht aan de Koningin te tekenen, weigerde de heer De Geer, voorgevende, dat hij in het besluit een aantasting van de rechten van Neder landers zag. Dit argument was in strijd met de opzet van het besluit, hetwelk juist het tegendeel wilde, in strijd met de andere te verwachten maatregelen in het buitenland, met name in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Het besluit was een conservatoire maatregel in het belang van het -/Nederlandse deviezen- bezit, het was vooral een maatregel van echte Economie Warfare en dus alleszins noodzakelijk, vooral met het oog op de toekomst van hef Koninkrijk. Veel col lega's waren dan ook overtuigd, dat de eigenlijke reden en zulks kwam zo nu en dan om de hoek kijken bij den hear De Geer was (en dat geldt ook voor de eerstgenoemde voorvallen) zijn bereid willigheid om met de vijand tot een com promis te komen. Langzamerhand werd de positie van den heer De Geer onhoudbaar. Driemaal kwam hij in de vergadering van de ministerraad met een of andere opzet, gericht op het vinden van contact met de vijand. Als voorbeeld wordt afgedrukt een eigenhan dig door hem geschreven en getekend voorstel, dat is bewaard gebleven. Het luidt als volgt: „Naar aanleiding van het beroep, door den Führer van het Duitse Rijk in zijn Rjtfksdagrede van 19 Juli >.1. gedaan op redelijk en gezond verstand ter .beëindiging van de oorlgo, verzoekt de Nederlandse regering te mogen vernemen, op welke grondslag (met name wat de positie van Nederland be treft) de Führer zich voorstelt, dat op dit ogenblik vruchtbare besprekingen ter bevordering van de vrede zouden kunnen worden geopend. (w. g.) De Geer." In zijn eerste onderhoud met mr. Chur chill had hij al gesuggereerd een soort vrede van Amiens. De reacte laat zich denken. De ongerustheid van H.M. de Koningin steeg. Tegen het einde van Augustus 1940 vroeg de heer De Geer ontslag. Krachtens meerderheidsbesluit ging de ministerraad er toe over H.M. de Ko ningin te verzoeken den heer De Geer niet los te laten, ten einde niet naar bui ten een demonstratie te geven van on enigheid in de boezem der regering. In de daarop gevolgde kabinetsforma tie is de heer De Geer opzettelijk niet gevraagd, hoewel hij onomwonden te ken nen gaf, dat hij gaarne minister van Financiën wilde blijven. Na zijn aftreden leefde de heer De Geer vrij teruggetrok ken in Boxmoor buiten Londen tot aan zijn vertrek naar Lissabon. Hem werd door H.M. de Koningin, op grond van zijn ver diensten in het veyleden en omdat zijn houding toen nog niet aan oneervolle motieven scheen te moeten worden toe geschreven, krachtens eenstemmig besluit van de ministerraad, een hoge onder scheiding toegekend. De ministerraad keurde goed, dat de heer De Geer een opdracht zou krijgen om in Nederlands-Indië een onderzoek in te stellen, dat vooral op financiëel gebied lag. Bij den heer De Geer was zekere aarzeling te bespeuren om zich met de gedachte aan de voorbereiding tot zulk een reis vertrouwd te maken. Op 5 November 1940 vertrok de heer De Geer per vliegtuig naar Lissabon. Al spoedig kwamen berichten uit Lis sabon, die twijfel deden rijzen of de heer De Geer zijn woord zou gouden. Ik moge hierbij opmerken, dat pas door het verloop der feiten langzaam aan de regering te Londen is gaan begrijpen, welk spel door den vroegeren minister president is gespeeld. In Februari 1941 kwam plotseling de Boston-zender in Amerika met het voor de regering in Londen afschuwelijke nieuws, dat de heer De Geer, oud-minis ter-president, naar Nederland was terug gekeerd. Het Nederlandse volk heeft voorts een zeer gezonde geactie getoond door de daad van den heer De Geer als desertie, zo niet erger, te brandmerken. Voor de. Londense radio werd een ver klaring afgelegd, waarin de regering het tot haar plicht achtte' duidelijk te zeg gen, dat zi) dit heengaan van den heef De Geer niet slechts betreurde, maar het zeer tot haar leedwezen hestempelen moest als een daad van desertie, die een zwarte vlek werpt op een leven, dat zü zo gaarne in waardigheid had zien eindigen. Radio-Tebris meldt, dat de troepen van het Rode Leger begonnen zijn met de ontruiming van Tebris, hoofdstad van Azerbeidsjan, na een verblijf van 5 jaar in het land. De trek naar het sta- tion te Tebris begon door de straten, die versierd waren met Russische en Perzische vlaggen. De dag van vandaag is de datum, waarop alle troepen van het Rode Leger, volgens de overeen- komst tussen de Sowjet-Unie en Per. zië, Perzië verlaten moeten hebben. Een erewacht stelde zich op aan weerszij den van de hoofdstraat van Tebris en het Rode Leger werd, toen het het na tionale vergadergebouw bereikte, door den president van Azerbeidsjan, Sjabus- tari, toegesproken. In zijn rede zeide deze, dat het Rode Leger Azerbeidsjan grote diensten bewezen had. (Hoogstraat) A.S. WOENSDAG 8 MEI 's avonds 7.30 gaat voor: van Capelle a. d. IJsel. DE KERKERAAD- Alle oud-illegale werkers worden opgeroepen tot de vergadering van morgen. Woensdagavond, 8 uur, in Hotel „Bellevue", ter be spreking oprichting van een monument voor de gevallen illegale strijders. Op D.V. DINSDAG 7 en WOENSDAG 8 MEI a.s., *s avonds 8 uur, spreekt in de Lutherse Kerk (Weezenstraa-t) de bekende predikant-evangelist over het onderwerp: „Gratis bijbels met diamanten versierd". Medewerking is toegezegd door mevrouw A. GRAAFF—KAMP, orgel; het Li/^rse kerkkoor, o 1 v. den heer J. H: Keizer, de fthgbngade van het Leger des Heils, o.l.v. den heer G. J. Geus-. Samenzang uit de Joh. de Heer-bundel. Ieder is hartelijk welkom! Toegang vry-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3