De onverantwoordelijke staking in Amsterdam en Rotterdam De grootste nog levende Blauwe Zeeridder NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van Alles Wat kaar de stembus i Inter-Amerikaans verdedigingspact Benadeelt ons volk en schaadt de goede naam van ons land Engelse onderscheidingen voor Nederlandse Marinemannen Motie-van Poll door Kamer aanvaard 70.000 immigranten per jaar naar Australië O Kassier beroofd Churchill heden in ons land H.M. de Koningin ontvangt Churchill Weerbericht. Steenkolenproductie stijgt! Weer distributiezwendel HollandBelgië Uitnodiging voor atoombomproeven Perzië geheel ontruimd Zeeliedenstaking breidt zich uit Prijzen van autobanden en smeerolie sterk verlaagd Janus Kuiper wordt 90 jaar Wetsvoorstet van pres. Traman De Britse troepen verlaten Egypte Extra bon voor vlees WOENSDAG 8 MEI 1946. 79e Jaargang No. 9762, HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N-V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving ƒ2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Naar aanleiding van de staking 0er havenarbeiders in Rotterdam én Amsterdam wijst men ons van ide zijde van het directoraat-gene taal voor Zeehaven- en Rijnvaart- taken op enige ernstige nationale gevaren, die deze actie van de ha- yenarbeiders met zich brengt Het directoraat-generaal vergeet daarbij tiiet, dat er ook van sociale zijde érnstige bezwaren tegen de houding yan de arbeiders kunnen worden ingebracht, maar het wil zich be perken tot een verwijzen naar de économische nadelen, die de stakers Nederland berokkenen. Het moet de stakers toch iets zeggen, wanneer de minister van landbouw moet mededelen, dat bij een voortzetting van de staking na 20 Mei, het vetrant. soen niet zou kunnen worden gehandhaafd. Al schijnt het de stakers koud te laten, dat er bijvoorbeeld kolenschepen op lossen liggen te wachten, het Nederlandse volk zal beseffen, dat biermede onze industrie en daarmede onze gehele materiële voorziening (textiel, schoenen, bakkerijen, electrieiteit) weder om ernstig vertraagd wordt. Er wacht in beide Nederlandse havens een grote reeks van schepen, en hoeyeel zullen er zijn die onze havens voorbijgaan? Met grote moeite is er een transi- toverkeer in onze havens verkregen voor de Unrra, voor de 21ste geal lieerde legergroep aan de Rijn, voor Zwitserland en Tsjecho-Slowakije en de actie van de stakers brengt dit vervoer wel zeer ernstig in ge vaar. Het is voor de geallieerden fiiet zo bezwaarlijk, deze goederen dan maar te gaan lossen in een der Noord-Duitse havens, en Antwer pen, waar men zelf wel zo verstan- Op H.M.S. flotille-leider „Tromp" Zijn in een korte plechtigheid En gelse onderscheidingen aan Neder landse marinemannen voor hun moed, tijdens de oorlog betoond, uit gereikt. De bemanning stond op het achterdek aangetreden, toen de schout-bij-nacht, J. A. Gauw, com mandant van de Nederlandse zee macht, zich aan boord begaf, gevolgd door den Engelsen marine-attaché captain Jeffrey. De schout-bij-nacht hield een toespraak, waarin hij erop wees, dat de Nederlandse marine er trots op is, haar plicht tijdens de oorlog te hebben gedaan in samen werking met de marines der andere geallieerde volkeren. De Engelse marine-attaché reikte daarna de onderscheidin gen uit en wel aan den kap.-luit. ter zee v. d. Burgt en den luite nant ter zee eerste kl Doornick de O.B.E., aan den luit. ter zee eerste kl. Bijleveld de ,,bar" bij het D.S.C., den off. m: ssd. Ie kl. Kiepe het D.S.C., den serg: De Vries het D.S.M., den serg. Swaager, den korporaal-machinist Buttny en den matroos Glas het B.E.M. De schout-bij-nacht dankte den attaché voor de uitreiking en wenste de onderscheidenen geluk, waarna de marinierskapel van de Kon. Ma rine, die op de kade stond opgesteld, de Engelse en Nederlandse volks liederen speelde. dig is om in een eventuele staking toch zeker geen transitogoederen te betrekken, ligt angstig dicht bij Rotterdam, Wanneer deze actie wordt doorge zet, kan aan onze zeehavens een schade en slechte naam worden toe gebracht, die in jaren niet zal kun nen worden hersteld. Bovendien kan ons berooide en uitgeplunderde vaderland zich de weelde van zulk een avontuur zeker niet veroorlo ven. Behalve de zichtbare schade is er echter nog veel meer, o.a. dat onze reputatie wel zeer ernstig wordt benadeeld. Een schip, dat eenmaal een onzer havens moest voorbijlopen, omdat er staking was of dreigde, voert zeker niets aan ter versterking van Nederlands goede naam bij de zeevarende mogend heden. En hoeveel schepen, die in ballast naar Nederland zouden ko men om hier te laden, blijven nu weg, om liever hun lading naar el ders te vervoeren, dan in een sta kende haven te gaan liggen wach ten. Daarom verwacht men van over heidswege, dat het gezond verstand zich nog op het laatste ogenblik zal laten gelden en dat niet langer roe keloos gespeeld zal worden met een zo moeizaam verworven bezit als het vervoer door onze zeehavens. Wie de nadelen overweegt en des ondanks meedoet aan de staking, handelt rechtstreeks tegen het ge meenschapsbelang en dus tegen zichzelf. De Tweede Kamer heeft de motie- Van Poll, nadat deze gewijzigd was, Dinsdagmiddag aangenomen met 45 tegen 26 stemmen. (Voor de inhoud der motie zie men ons nummer van gisteren). Tegen stemden de anti-revolution- nairen, de christelijk-historischen en de liberalen. De Australische afgevaardigde bij de commissie voor uitgeweken per sonen der verenigde naties, Body, heeft tijdens de Dinsdag te Londen gehouden bijeenkomst gezegd, dat de Australische regering ten aanzien van de immigratie in Australië be oogt, 70.000 personen per jaar toe te laten. Het is de bedoeling naar even redigheid andere dan Britse onder danen voor immigratie in aanmer king te laten komen. Deze zullen echter niet naar Australië kunnen reizen, voordat aan de verplichtin gen tegenover andere personen, die recht hebben op voorrang, tegemoet is gekomen en het vervoer per schip vrijwel tot het normale is terugge bracht. Het zal misschien wel twee jaar duren, voordat de weg voor niet-Britse Europeanen vrij is. Mee- _>rhout. Drie gemaskerde mannen drongen binnen in de slaap kamer van den heer J. Dekkers, kas sier van de Boerenleenbank te Meer- lerhout onder de gemeente Mierlo. Onder bedreiging met revolvers en stenguns wisten de bandieten de sleutel van de brandkast te bemach tigen, waarna zij met een bedrag van ongeveer tienduizend gulden en een aantal spaarcertificaten verdwenen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Het kleine Zondagmiddag waren we op de Dijk. Daar kom je meestal terecht, wanneer je voor het eten nog even een slippertje wilt maken* in Den Helder, 't Was guur en dat had tot gevolg, dat behalve wij niet één Nieuwedieper op de hele zeeboulevard van het Wierhoofd tot de wind wijzer te zien was. Wij hadden aan do zee genoeg. Grijze wolken flarden Joegen over het water en de wind waaide door onzo haren. Soms viel het wolkendek open. Dan wierp de zon haar licht over de witschui mende koppen van het woelige Marsdiep en gle den de stralen ver weg over het witte zand van de Loodsmansduin op de zuidwestpunt van Texel. Aan de voet van de dijk staan weer de netten uit gezet. Dat trof ons. Het was* weer het oude ver trouwde beeld van de zwarte netten, gespannen tussen de magere palen, een paar meeuwen erboven af en aan zwevend in de hoop een reeds gevangen visje te verschalken. Tijdens de oorlogsjaren was dat verboden, 't Was zo lang geleden, dat het beeld bijna uit ons ge heugen was gewist. Dat de netten aan de dijkvoet er weer zijn, doet ons goed. 't Zijn van die kleine dingen, maar ligt al het goede en al het mooie niet dikwijls juist in het kleine?.... Wat nog niet terugkeerde. Dat zijn de filmvoor stellingen, die voor de oorlog door het Mu- suem op de Zaterdag middagen werden georga niseerd. Wij herinneren ons nog goed, hoe groot de belangstelling wel was. En terechtI De films wa ren het waard. We den ken terug aan de film die een tocht van den ontdekkingsreiziger Sven Hedin dwars door Cen- traal-Azië in beeld bracht, aan de vogelfilms van Burnet, aan de lezing van dr. Van der Sleen. Bo vendien op Zaterdagmid dag kan tenminste ieder een naar deze films gaan zien en op Zondagmorgen naar de z.g. „intellect- Daarna op doktersadvies: rust houden. Volgens dé „Daily Mail" heeft Winston Churchill gisteren in een brief onthuld, dat de geneesheren hem hebben aange raden „zoveel mogelijk rust te nemen". De brief was een antwoord op de uit nodiging van het gemeentebestuur van Inveraess, dat hem tot een bezoek had uitgenodigd om „Freeman" van de stad te worden. films" niet. Daartegen hebben velen principiële bezwaren. In andere plaatsen in Noord-Holland wordt Iets dergelijks ook altijd gebracht op de Za terdagmiddag enhet trekt volle zalen! Het Museumbestuur ne me haar eens genomen Initiatief weer op en tal rijken zullen het toe juichen. 2.286.000 rantsoenen margarine Tijdens de laatste Jaren van de bezetting en ook nog na de bevrijding eigenden zich verschil lende personen bij de Unilever Verkoop Cen trale een aantal bonnen voor vet en margarine toe tot een hoeveelheid, welke in natura omgezet en in pakjes achter elkaar ge legd de afstand Den Hel derpurmerend zou kun nen overbruggen. Een misdaad, welke het gehele volk aangaat. Hoe- vele zwakken en uitge- teerden hadden van die margarine ln de moeilijke dagen profijt kunnen trekkenf En daarvoor wordt dan 1 Jaar en 4 maanden mes aftrek van voorarrest ge-I eist. W, K. De Britse oud-premier heeft deze uit nodiging derhalve van de hand gewezen. De afgelopen weken, na zijn terugkeer uit de V.S., heeft hij onafgebroken vele openbare verplichtingen te vervul len gehad, die hem weinig rust hebben gelaten. Zo heeft hij het ereburgerschap van de stad Aberdeen aanvaard en wordt hem vandaag dat van Westmin ster verleend. Hij heeft aangezeten aan het diner ter gelegenheid van het jubi leum van de „Daily Mail" en ook nog tijd gevonden om in Edinburgh een toe spraak te houden tot de conservatieve partij. Kennelijk houdt het advies van zijn artsen dus verband met het gevaar, dat 't programma wan Engelands „Wartime- leader" al te zeer wordt overladen. Van het uitstellen van zijn officieel bezoek3 aan Nederland, ter gelegenheid waar van de Leidse universiteit hem het ere doctoraat zal verlenen, is echter vol strekt geen sprake. Hedenmiddag 5 uur zal Winston Churchill op Schiphol landen. In Engeland teruggekeerd, is de 71-jarige oud-premier echter voornemens het advies van zijn artsen op te volgen en zich een tijd van alle openbare verplichtingen volkomen verre te houden. H.M. de Koningin zal Winston Chur chill hedenmiddag te Amsterdam in het Paleis op de Dam ontvangen. Hare Majesteit vertrekt om 14.15 uur van het Paleis Soestdijk. KOELER. Noordelijke wind. Toenemende be wolking met later plaatselijk enige buien Lagere temperatuuren. Bericht van de wind- en storm- waarschuwingsdienst van heden avond 9 uur: in het district Noord wordt harde Noord Noord-Oostelijke wind verwacht. Wanneer wij de productie van de Nederlandse steenkolenmijnen over Maart 1946 vergelijken met die van April, dan blijkt er een zeer belang rijke stijging in de gemiddelde dag productie te hebben plaats gehad. Deze steeg van 24.300 ton per dag in Maart tot 26.093 ton per dag in April. UTRECHT. - Zelf verzorgers moeten hun bonnen voor vlees, melk en boter enz. Inleveren. In Houten zijn er veel zelfverzorgers, doch de distributieambte naren namen daar de ingeleverde bonnen mee naar huis om er met kennissen en familie een particuliere distributie- en ruildienst mee in te richten. Evenzo ging dat met dokterstoewijzingen en extra- rokerskaarten. Ook de ingeleverde inleg vellen van overleden Houtenaren werden voor deze particuliere ruilaffaires benut. Dat leverde de heren distributieambtena- ren weer schoenenbonnen en textielkaar- ten op. Door een toevallige onregelmatig heid is een enveloppe met dergelijke ruil- inhoud op weg van Rotterdam naar Hou ten door de post geopend, waardoor de zwendelaffaire uitkwam. Zeven ambte naren zitten achter slot, waaronder de directeur, die 50 textielkaarten en 5 extra-rokerskaarten in zijn bezit bleek te hebben. 15 extra treinen. Voor de interlandwedstrijden Holland— België op a.s Zondag ln het Olympisch Stadion te Amsterdam zullen door de Nederlandse Spoorwegen ln het geheel 15 extra-tréinen worden Ingelast. Acht stoomtreinen zullen naar Amsterdam vice versa lopen vanuit Leeuwarden, Alk maar, Groningen, Enschede, Apeldoorn, Nijmegen en twee uit Utrecht. Electri- sche treinen naar Amsterdam vlce versa vanuit Leiden, Zwijndrecht» Haarlem, Den Haag (twee) en Rotterdam (twee). President Trüman heeft alle landen, die lid zijn van de „Atoomenergiecommissie der Verenigde Naties", een uitnodiging gezonden om waarnemers voor de rege ring en voor de pers te sturen naar de proeven niet atoombommen ln de Bikini Atol ln Juli en Augustus. Een vertraagd Reuterbericht meldt, dat de woordvoerder van de Perzische rege ring, prins Firoes Mandag, de navolgende verklaring heeft afgelegd: „Door ons ont vangen rapporten bevatten aanwijzingen, dat de ontruiming van Perzië voltooid is." Thans is ook Vlissingen betrokken in de zeeliedenstaking. Op de rede van Vlissingen ligt de 1200 ton metende „Oranjepolder", die te weinig mensen aan boord had om een zeereis te kun nen aanvaarden en te Vlissingen is ge komen om manschappen te werven. De EVC heeft echter „posten" uitge zet om werkwilligen te beletten aan boord te gaan. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de prijzen van geïmporteerde auto- tanden aanzienlijk verlaagd zijn. Deze verlaging bedraagt voor buitenbanden ongeveer 2535 van de prijs, die in 1945 berekend werd, terwijl de binnen banden met 2545 in prijs dalen. Hieronder volgen de prijzen voor uit de V. S. geïmporteerde autobanden van enige courante maten, die thans onge veer in rekening mogen worden ge bracht. De voor banden van eenzelfde maat doch verschillend merk geldende prijzen wijken onderling iets af. Volgorde der getallen: Bandenmaten, buitenbanden: 60016, aantal inlagen 4, publiekprijzen 38.50; 600—16, 6, 48; 525—550X17, 4, 35.25; 525—550X17, 6, 44; 34X7, 10, 167.25; 650X20, 8, 97.50; 825X20, 10, 187. Binnenbanden: 600X16, 7.50; 525 550X17, 6.70; 34X7, 19.70; 650X20, 11.20; 825X20, 22.70. Smeerolie. Het vorig jaar was de prijs voor de verschillende soorten smeerolie onge veer 160 van die van voor de oorlog. De prijzen zijn op het ogenblik gemiddeld nog slechts 36 "/o hoger dan die van voor de oorlog en bedragen o.a. gemiddeld 67.20 per 100 kg gewone motorolie en 60.60 per 109 kg smeer olie voor versnellingsbakken. Volgende week, Vrijdag 17 Mei, wOté( het Nederlandse volk opgeroepen om zijn stem uit te brengen op een van de partijen, die in de eerstkomende vief, jaren ons land zullen regeren. Dat tt een taak van grote betekenis. We heb ben in de vijf jaren van bezettbig gé- voeld hoe funest de invloed is van eeil slechte regering. Een regering, dig niet het volk, maar zichzelf dient, alle zedelijke waarden overboord heeft geworpen. Ons volk heeft nu in handen, dat W haar democratisch recht, een eigen re gering te kiezen. Een regering waar in het vertrouwen heeft en die moet leiden op de weg naar herstel en ver nieuwing en, naar we hopen, nieuwe welvaart. Het Nederlandse volk is in politiek opzicht vrij slecht geschoold, in tegen stelling b.v. tot het Engelse, dat op de lagere school al politieke leiding krijgt. Deze onverschilligheid is oorzaak, dat men zich te weinig rekenschap geeft van het uitbrengen van zijn sfem. Een groot percentage stemmen van onwaarde leverde de stembus bli iedere verkiezing op. Dat zijn niet af- leen verloren stemmen, maar ontfi- wust speelt men daardoor de party h) de kaart, die men toch niet gaarne de touwtjes in handen zou geven. Mea moet daar vei rekening mee houdea. Wat van ons verwacht mag worden in de volgende week is, dat we be wust onze stem uitbrengen, dat we ons niet laten misleiden door handig ge richte reclame, maar dat we weten, dat de partij die we onze stem zullen geven, de partij ls, die Ir» haar befga* selen, maatschappelijk en geestelijk, ons ideaal voor staat. Voor Nederland staan nog rwaré jaren voor de boeg, jaren waarin grote staatsmanskunst er wijs inzicht nodig zijn om het schip van staat door de branding heen en langs tal van ge vaarlijke klippen, naar behouden ha ven te voeren. Welnu, de kapitein en de stuurlie den, die dit moeilijke werk hebben te doen, zult U volgende week kiezen. Doe het met overtuiging! B. 11 Mei 1856 werd in een klein, miezerig hnisje in de Oude Helder geboren, als zoon van Neeltje Huisman en Jan Kui per, Janus Kuiper. Over dat huisje voerden de meeuwen hun sierlijke glij vluchten uit in de prille voorjaarshemel, die zich over de Oude Helder welfde en de muziek die deze geboorte begeleidde W!as de muziek van de zich op de Dijk uitstortende branding. Negentig jaar geleden werd dit kind geboren en het was een kind, zoals ei duizend Oude Helderse kinderen ge boren werden. Er was feitelijk niets bij zonders aan. De wieg was armelijk, het huisje was hopeloos oud en simpel, de verdiensten van Jan Kuiper waren po ver. Eigenlijk hadden de Kuipers het vervloekt arm en dat de jonge Janus tóch welkom was, zal wel daaraan zijn toe te schrijven, dat zijn vader en zijn moeder van die oer-gezonde kinderen van de zee waren. Die Janus Kuiper werd later een groot man. met en naast Dorus Rijkers de grootste Blauwe Zeeridder van de Ne derlandse stranden. Hij bezat één eigen schap. die over alle andere domineerde: hij kende geen angst, hij heeft nooit ge weten wat datgene is wat de burgerman „vrees" noemt. Dat bleek al toen hij de eerste malen meevoer in de vletten, dat Jeugdige Londense meisjes bewonderen de ln bloei staande tulpen in Regent's Park, een gift van de Nederlandse bevolking aan de Engelsen als teken van dank voor haar bevrijding van het juk der Duitse overheersing. Amsterdam P. WASHINGTON. - President Truman heeft Maandag in het Amerikaanse Congres een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan het leger, de marine en het ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S. wordt toegestaan het programma van algemene samenwerking, dat tijdens de oorlog met de andere Amerikaanse staten was ingesteld, in de toekomst voort te zetten, teneinde alle legers van het Westelijk halfrond te standaardiseren. De oorlogsovereenkomst met de legers van Latijns Amerika eindigt in Juni a.s. Daarom tracht Truman een nieuwe wet door het Congres te doen aannemen en heeft het Departement van Buiten landse Zaken de bedoeling een Inter-Amerikaans verdedigingspact te sluiten met 20 andere republieken van Latijns Amerika. bewees hij toen hij de eerste keren in stapte in de reddingsvletten. Den Helder, dat stormnest op 53 gra den Noorderbreedte, was in die jaren een val voor schepen tijdens storm weer. Ontelbaar waren de schepen, die hier ten onder gingen. Ieder stormsei zoen opnieuw werden ze op de banken gesmeten en waren het dg zeeridders van Den Helder, die uitvoeren om te redden wat er nog te redden viel. Soms was het niets, soms waren het een paar half-verzopen mensen, soms een dee» van de lading. Janus Kuiper was een reus van een kerel en ontzaglijk sterk. Wat hij in zijn leven presteerde werkt sterk op de fan tasie. Hij was onvermoeid, hij redde honderden en honderden schipbreuke lingen en telkens opnieuw trok hij er op uit als de wilde stormen schepen kapot sloegen op de banken, op de gronden of op de Dijk. Later werd hij schipper van de red dingsboot en als zodanig heeft hij won deren van dapperheid verricht. Hoe men het ook beschouwt: Janus Kuiper van Den Helder is één der grootste mensen redders van Nederland in deze eeuw geweest. De mentaliteit van Janus Kuiper is niet zo gemakkelijk te analyseren. Waarom waagde deze man duizend maal zijn leven? Waarom bleef hij niet thuis, al die keren, dat er tóch niets te „verdienen" was aan een redding? Ik denk dat dit alleen te verklaren valt uit de stem die in het bloed van de Kuipers spreekt. Een stem, die gespro kén heeft in dit bloed eeuwen en eeuwen lang. Geslachten door, zo lang geleden al, dat de tijd grijs wordt en zich ver liest achter de verste horizon, Hjj redde honderden mensen.. Janus Kuiper redde honderden men sen. HU zag ze staan op de kapotge- ranselde schepen. DodelUk bevreesd wanhopig, verslagen. Hq trok driekwart verdronken drenkelingen in zijn boot en hU vocht met de zee zoals er naast Dorus Rijkers, zUn latere stiefvader, niemand met het water van Holland gevochten heeft. Janus Kuiper was een vechter van de zee en een vechter van groot formaat. HU doet denken aan de oude Vikingers. 11 Mei zal Den Helder zUn 90ste ver jaardag gedenken en de stad geniet het voorrecht dezen held van de Razende Bol, van de Haaks, en van al die moor dend gevaarlijke plaatsen in zee, bij zich te hebben. Want Janus Kuiper leeft in Den Helder en hU is er niet de minste burger. 11 Mei is Janus Kuiper, de grootste nog levende zeeheld, 90 jaar en het is goed dat het volk van Nederland weet wat het in de figuur van dezen zee ridder bezit. Iets meer dan alleen maar een kranige oude man, die met rechte rug door de straten loopt en op wiens hoofd dat onvergelijkelijk mooie zilve ren haar ligt. Iets meer dan alleen maar een brok wandelende historie, iets meer dan een levend symbool van het fiere reddingswezen der lage landen. Voor Den Helder is hij een der groot ste zonen van de stad, en hij is dat ondanks zijn poverheid, zijn eenvoud en de verstilling die over hem gekomen is. Wie Janus Kuiper tegenkomt en nog een grein fantasie in zijn bloed bezit, die moet zich realiseren dat hij staat van aangezicht tot aangezicht met een der dapperste mannen van 4» laatste eeuw. Een man, die Engelsen en negers, Spanjaarden en Duitsers, Japanners en Noren, Hollanders en Laskaren redde en nooit eerst vroeg van welke nationa liteit ze waren of tot welk ras ze be hoorden. Er was voor hem maar één ding belangrijk: er waren mensen in nood en die mensen moesten gered worden. f En dus redde hU hen. 11 Mei wordt Janus Kuiper, de Ko ning der mensenredders, die woont in de Van Speyckstraat, 99 jaar. Den Hel der en Nederland zullen hem niet ver geten, want &ls men hem vergat, zou men een plicht verzaken, waarover men zich later zon moeten schamen. Mei 1946. ANTHONY VAN KAMPEN. De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis mede. gedeeld, dat de Britse troepen Egypte zullen verlaten. Hij werd toegejuicht door Labour, maar de leider van de oppositie, Winston Churchill, verzocht om on middellijke opschorting van de be handeling van verdere kwesties, op dat er terstond gedebateerd zou kun nen worden. Zestig jaar lang, aldus Churchill, heb ik met regering en diplomatie te maken gehad, en dingen, die met zorg en moeite waren verworven, worden thans op schandelijke en dwaze wijze weggeworpen. Op 9 Mei zal voor de leeftijdsgroepen boven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vlees per persoon worden aaugewegeh.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1