Amsterdam begroet Europa's bevrijder 15 Juni vredesconferentie te Parijs STAKEN. Veiligheidsraad weer bijeen voor de Perzische kwestie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een zee van enthousiasme golft door de hoofdstad Churchill geeft het V-teken en rookt zijn Havanna Churchill boven Vlissingen Stalin-, Churchill- en Roosavelt-lanen te Amsterdam Vordering van woonruimte en inkwartiering Vetzetskruis ingesteld Byrnes s*eH voor: Weerbericht. Toch Duitsland op de agenda? 21 Belgische mijnwerkers omgekomen Egypte over 2 jaar ontruimd? Victor Emaimel gaat aftreden Z.H. de Paus licht ongesteld Meer karnemelk Nieuwe Skymasier „Rotterdam" gedoopt Ook Nederlands vertegen woordiger bij de a.s. atoombomproeven 1800 N.S.B.ers melden zich voor de mijnen MaarGromyko ontbreekt DONDERDAG 9 MEI 1946. We Jaargang No. 97SS, HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N-V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen 3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. (VAN ONZEN SPECIALEN VERSLAGGEVER). „Churcbill komt vandaag!" Dót waren de eerste woorden, die ons tegen klonken, toen we Woensdag morgen het Centraal Station In Amsterdam uitkwamen. Tegelijkertijd had de spreekster ons reeds lintjes In de Nederlandse en Engelse kleuren op de borst gespeld. En terwijl we de stad inwandelden, zagen we hoe men zich allerwege opmaakte om den man, die vijf jaar lang aan het hoofd stond van de Engelse oorlogvoering en zich al die tijd gaf met geheel zijn wilskracht en zijn leider schap voor een zaak, die ook zo geheel en al de onze was, een groots welkom te bereiden. „Churchill komt vandaag!" Dat was imerkbaar aan de meer dan normale Örukte in de treinen, die naar de hoofd stad reden, dat was merkbaar in de istad zelf aan de talrijke Nederlandse, Engelse en Amerikaanse vlaggen, die vrolijk wapperden in de straffe voor jaarswind. Dat was te zien aan de éta lages in de grote winkelstraten. In pieerdere stond het portret van den hogen gast uitgestald gedrapeerd met (3e gealliëerde kleuren. Op de Dam. Even na het middaguur klonken in 'óe City de pittige klanken van mili taire marsmuziek. Voorafgegaan door <3e Kon. Marinierskapel trok een com pagnie van de School voor reserve-of ficieren der Mariniers onder leiding Van Majoor Groeneweg naar de Dam. Voor het Paleis werd halt gehouden en betrok de compagnie in de vlotte Ame rikaanse uniform de erewacht onder grote belangstelling van de zijde van het publiek. Om kwart voor twee had H. M. de Koningin het Paleis te Soest- dijk verlaten en om ongeveer half drie werd zij op de Dam verwacht om straks Winston Churchill persoonlijk te kunnen verwelkomen bij het begin van zijn vijfdaags bezoek aan ons land. Intussen begaven wij ons naar het Leidseplein, en verzekerden ons van een plaats in een K. L. M.-tax, welke ons naar Schiphol ging brengen. Daar immers zou de familie Churcbill voet zetten op Nederlandse bodem 'en daar zou de eerste officiële begroeting plaats vinden. Schiphol. Om half drie stopt de auto op de „Vrijheidsstraat" waarlangs de ver schillende noodgebouwtjes zijn opge trokken. Het is er druk. Met auto's en bussen koAien en vertrekken passa giers en reeds arriveren talrijke auto riteiten en genodigden. Eerst om vijf uur zal het lijntoestel Van de K. L. M. met de familie Chur chill komen, maar die paar uurtjes wachten zijn ons slechts welkom. Schiphol is een machtig beeld van berstel, opbouw en doorzettingskracht van de Nederlandse geest. Wat de ft. L. M. binnen de tijd van één jaar presteerde grenst aan het wonderbaar lijke. Thans per dag tachtig starts en jandingen, vier maal per week naar Batavia, verder verbindingen in Euro pa tot Scandinavië, Praag en Madrid toe en last but not least de luchtlijn naar New Yok daar mag zeker met ere over gesproken worden. In de eer ste drie weken van Maart werden 9000 passagiers vervoerd! Een imposant schouwspel is het al <3ie zilver-blinkende vogels hier bijeen .te zien. Daar wordt juist het toestel van de American Oversas Airlines aan de grond gezet. Het machtige toestel, dat 26 passagiers binnen 18 uur over 'de Oceaan bracht, komt vlak voor ons tot stilstand. Het is het „Flagship Bos ton". Straks zal 't weer de terugtocht aanvaarden. Intussen verzamelen we ons op de gereserveerde plaatsen in afwachting van de komst van Churchill. De verslaggevers van zes grote Engelse kranten waren present. Zij zullen Churchill gedurende deze da gen „op de voet" volgen, ten einde het Engelse publiek zo goed mogelijk te kunnen vertellen hoe Nederland hun groten leider ontvangt. Het gehele vliegveld is afgezet door een groot aantal marechaussees. Te- gencver de plaats van aankomst stelt zich op het 2e bataljon van het le re giment infanterie onder commando van Majoor W. Henssens. Dit zal hier <3° erewacht vormen. Ook het escorte Rijkspolitie op motoren, veertig man sterk, rijdt het veld op. Dit zal Chur chill straks vergezellen op zijn rit naar ■de Dam. Meerdere autoriteiten nemen hun plaatsen in. Namens de regering zijn aanwezig min.-pres. Schermerhom en de minister van buitenlandse zaken dr H. E. van Roijen. Verder de Kap. der Vliegers Zinnincq Bergman door H. M. de Koningin Churchill als ad judant toegevoegd en namens H. M Het vliegtuig, dat Churchill naar ons land bracht, heeft op zijn tocht laag boven Walcheren gecirkeld, om den Engelsen staatsman de gelegen heid te geven met eigen ogen de schade te zien, welke dit eiland voor onze bevrijding moest worden toe gebracht. Op het Vlissingse strand vormden padvindsters een grote V en de woorden: „Thank You". Van de zijde van het publiek bestond grote belangstelling, terwijl aller wege gevlagd werd. met recht, want hij, Churchill heeft het verdiend! Diner ten Paleize. 's Avonds bood de Koningin Churchill in het Paleis op de Dam een diner aan. Vele genodigden zaten mede aan o.a. Prof, Schermerhorn, minister van Roij en, prof. Gerhrandy en de Britse am bassadeur. W K. De gemeenteraad van Amsterdam heeft hedenmiddag besloten de naam ^an de Amstellaan te veranderen in Stalinlaan. die van de Noorder Amstel- aan in Churchill-laan, die van de Zuider Amstellaan in Rooseveltlaan en die van het Daniël-Willinkplein in Victorieiaan. WETSONTWERP DOOR EERSTE KAMER AANVAARD. In deze toch nog altijd abnormale tij den, waarin duizenden oorlogsslachtoffers een dak boven hun hoofd zoeken, waarin nog eens duizenden repatriërenden ge herbergd moeten worden en waarin het tekort aan huizen geschat wordt op niet minder dan 300.000, moet de overheid ge rechtigd zijn om woonruimte te vorderen en inkwartiering te gelasten. Een ontwerp van wet met deze strekking is op Maart j l. reeds door de Tweede Kamer aangenomen. Gisteren aanvaardde ook de Eerste Ka mer het. De vrees werd geuit, dat deze wet veel verbittering zal wekken. Baron Van der Feltz uit Middelburg pleitte daarom bijzonder voor gemeente lijke advies-commissies. Van uit Den Haag konden immers onmogelijk deze netelige kwesties goed geregeld worden. De minister van Binnenlandse Zaken, dr Beel, betoogde, dat deze wet geboren was uit de bittere noodzakelijkheid der tijden. Zij zou het helaas in de praktijk zonder verbittering in sommige gevallen niet kunnen stellen. De regerings-voorlichtingsdienst meldt: Op gemeenschappelijke voordracht van alle ministers is bij K.B. van 3 Mei 1946 ter erkenning van bijzondere moed en beleid, aan de dag gelegd bij het ver zet tegen de vijanden van de Neder landse zaak en voor het behoud van de geestelijke vrijheid een onderschei ding ingesteld, genaamd het Verzets- kruis. Dit Verzetskruis kan ook post' huum worden toegekend. Bloesempracht in Noord-Holland. De oren van Schellinkhout, gezien door de 'loeiende vruchtbomen in de omgeving. A. H. F. P. LICHT BEWOLKT. Licht bewolkt weer met frisse wind tussen Noord en Noordoost. 10 Mei: Zon op: 4.56. Onder: 20.18 Maan op: 14.00. Onder: 3.33 Schout bij Nacht N, Rost van Ton ningen Chef van het Mil. Huis. De Kon. Marine wordt verder ver tegenwoordigd door den Kap. Luit. ter Zee Hendrikse, Marinecommandant van Amsterdam, Ook de ambassadeur van Groot-Brittannië Sir Neville Bland met familie arriveert. Churchill! Precies op tijd, om vijf uur, verschijnt de Dakota boven Schiphol. Zilverwit glanst het toestel in het zonlicht. Klei ne jagers van de R. A. F, cirkelen ter begroeting boven 't veld. Terwijl „Flag ship Boston" naar de startplaats rolt, komt het toestel met Churchill tot stil stand. Het trapje wordt aangerold. Persfotografen dringen naar voren en richten hun toestellen. De erewacht presenteert het geweer. En daar is hij dan! Zodra de figuur van den staatsman in de deuropening van de cabine verschijnt, gaat er 'n luid gejuich op. Churchill is gekleed in een donker costuum, donkere gleufhoed en gebruikt een klein wandelstokje. Schout bij Nacht Rost van Tonningen is de eerste, die Churchill namens H. M welkom heet. Churchill inspecteert de erewacht. Hij doet dat serieus. Soldaat voor sol daat blikt hij in de ogen, en ziet in hen de mannen, die ook Nederland in zijn leger groot willen doen zijn. Voor een moment is hij weer de grim mige grote soldaat Waar is mijn jas? Een open auto staat klaar en staande in de wagen neemt Churchill de toe juichingen in ontvangst. HU zwaait met zijn hoed en zijn twee vingers ma ken het bekende V-gebaar. Victorie! De Hollandse voorjaarswind is nog fris en Churchill wil zijn jas grijpen, maarvindt hem niet. Dan maar weer uit de wagen en op zoek. De ge hele stoet autoriteiten begeleidt hem en wij lopen ook maar mee. Vlak bij de machine, komt Churchill's detective met de teruggevonden jas en helpt zijn meester er in en weer terug naar de auto. Churchill is gerust en even later verschijnt reeds de onaf scheidelijke sigaar In de tweede wagen nemen o.a. Mevr Churchill en haar dochter Miss Mary plaats De motoren van het escorte slaan aan en daar gaat de stoet onder luide toejuichingen Amsterdamwaarts. Weer op de Dam. Met razende vaart jaagt onze auto langs de weg, door Amsterdam's stra ten. Overtoom, Leidseplein, Spui 't Paleis. We zijn er. Op de Dam is al les in afwachting. Een grote menigte heeft zich daar verzameld. Intussen wordt de stoet langs heel de weg lui de toegejuicht. Overal staan dichte rij en mensen. In Amstelveen brachten kinderen een zanghulde. Voor het Pa leis is het enorm druk. De erewacht staat weer aangetreden. Van de Pa leiskoepel waait de Koninklijke Stand aard. Even na zes uur gejuich. Amster dam huldigt Churchill. Men zwaait en men roept en men lacht en staande in de wagen zwaait ,.hij" terug, met zijn hoed, met het V-gebaar en hij dankt met een vrien delijke lach. Ook tegen de mensen in de vensteropeningen der gebouwen zwaait hij met zijn hoed. Telkens opnieuw zwelt het juichen aan. Bij de Paleis ingang wordt Churchill verwelkomd door Hofmaarschalk Jhr. Zikkinge. De deuren s'uiten zich. Enkele minuten wachten De balkondeuren gaan open. Weer Churchill, rechts van hem Ko ningin Wilhelmina. Het enthousiasme van het publiek is enorm en van het balkon komt de dank voor dit juichen de huldebetoon, dat minutenlang duurt Zé verwelkomden de Amsterdam mers den fieren ouden staatsman en De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Byrnes, heeft gisteren op de ParUse ministersconferentie voorge steld om op 15 Juni in Pargs een vredes conferentie te houden, waaraan 21 lan den zullen deelnemen. De Britse, Franse en Russische ministers deelden hierop mede, dat zU zich, alvorens over dit onverwachte voorstel een beslissing te nemen, met hun regeringen in verbin ding moesten stellen. Molotof zeide, dat hU het met deze of een willekeurige da tum eens was, mits de vredesverdragen van te voren klaar waren. De ministers verklaarden zich accoord met een voorstel van Byrnes, om de plaatsvervangers van de ministers een lijst op te laten stellen van de punten, waarop overeenstemming is bereikt en een andere lijst van de opengebleven kwesties. Men kon er tijdens de zitting van gisteren niet in slagen tot overeen stemming te komen over de herstelbeta lingen van Italië. Het rapport van de commissie voor de Italiaanse herstelbetalingen werd tij dens de ochtendzitting van gisteren aan de ministers overgelegd. Het doel van dit rapport was, vast te stellen in hoe verre Italië in staat is aan de geallieer de eisen in zake herstelbetalingen in geld en natura te voldoen. Uit de samen stelling van het rapport bleek, dat de vier delegaties nog volkomen van me ning verschilden. Molotof hield nog steeds vast aan zijn eis voor schadever goeding, terwijl Engeland, Frankrijk en Amerika naar voren brachten, dat Italië dat momenteel reeds in niet onbelang rijke mate afhankelijk is van hulp uit het buitenland, niet tot herstelbetalin gen in staat is. Het Duitse probleem. In tegenstelling met geruchten, dat de conferentie van de vier ministers tegen het einde van de week zou af lopen, heeft een lid van de Amerikaanse delegatie gisteren medegedeeld, dat de conferentie zal voortduren tot de vol gende week. Deze zegsman wees er op, dat de agenda van de conferentie een volledige bespreking van het Duitse pro bleem eist. Misschien zal minister Byr nes nog het Oostenrijkse probleem ter sprake brengen, ondanks het feit, dat de Sovjet-Unie hiertegen voortdurend 21 mijnwerkers zijn omgekomen tijdens een ontploffing in de mijnen van Lodelinsart bij Charleroi. Achille v. Acker, eerste minister en minister van steenkolenvoorziening, heeft zich naar de plaats der onheils begeven. bezwaar maakt. Over het vredesverdrag met Finland bestaat practisch geen ver schil van mening, zodat het ontwerp rechtstreeks naar de vredesconferentie kan worden gestuurd. Men verwacht, dat op de zitting van vandaag het Duitse probleem op de agenda zal wor den geplaatst. Reeds gisteren vonden voorbereidende besprekingen plaats door Britse en Franse economische en poli tieke experts tot het onderzoeken van het Franse voorstel tot afscheiding van het Roer- en Rijnland en twee Britse voorstellen, om .deze gebieden econo misch van Duitsland af te snijden, maar toch onder Duitse souvereiniteit te laten. CAïRO (Reuter). Lord Stansgate, lei der der Engelse delegatie voor de onder handelingen met Egypte, heeft gisteren een belangrijke bijeenkomst gehad met Sldky Pasja. Men neemt aan, dat de kwestie van de datum, waarop de En. gelse ontruiming van Egypte voltooid zal zijn, het voornaamste punt der bespre kingen vormt. Naar verluidt verzeke ren de Egyptenaren, dat twee jaar ruim voldoende zou zijn voor de voltooiing der ontruiming, in welke periode, zo zeggen zij toe, het Egyptische leger kan zijn ver dubbeld. Koning Victor Emanuel van Italië zal, vóór het plebisciet van 2 Juni over de Italiaanse monarchie, afstand doen van de troon, meldt A. P. uit Rome. Het document voor de troonsafstand is nog niet opgesteld. De chef van het koninklijke kabinet, Falcone Lucifero, deelde aan A. P. mede, dat de Italiaanse wetgeving geen document kent voor troonsafstand. „Al wat de koning te doen heeft", aldus Lucifero, „is te zeggen: „Ik doe afstand". Dan is het gebeurd". De omroep van het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de Paus tot nader order alle openbare audiënties heeft af gelast wegens een^ lichte ongesteldheid. Sinds 14 April heeft het publiek weer karnemelk bij den melkboer kunnen kopen. De hoeveelheden waren evenwel ge ring en de detaillisten konden, vooral in het Westen, niet steeds aan de vraag voldoen. Thans is er enige verbetering gekomen in de karnemelkpositie en kan op iets ruimere schaal karnemelk zonder bon geleverd worden. De K. L. M. zal in de toekomst nieuwe machines op alle lijnen gaan ge bruiken. Dit nieuwe type draagt de naam van „Flying Dutchman", terwijl elk toestel een streeknaam krijgt, zoals Friesland, Groningen e.d. De eerste „Flying Dutchman" boven Nederland,- Onder zeer grote belangstelling is Woensdagmorgen op Schiphol het vlieg tuig „Rotterdam" officiëel gedoopt, Ir. E. Driessen deelde mede. dat het nieuwe vliegtuig de eerste Skymaster is, speciaal gebouwd voor personenver voer. Alle andere waren tot nu toe om gebouwde oorlogsvliegtuigen. Er kunnen 44 passagiers mee vervoerd worden. De romp heeft geen benzinetanks maar de vleugels zijn geschikt gemaakt voor de berging van benzine, waarvan 13600 li ter kan worden meegenomen, voldoende om 7000 km. aan een stuk af te leggen. Een etappe over de Oceaan is slechts 3500 km. lang, zodat de veiligheid ruim schoots gewaarborgd is. De 4 motoren hebben ieder 1450 pk. en behouden ook op grote hoogte hun vermogen. Onder de ruime cabine bevindt zich een ruim te voor 2,5 ton vracht. Het leeggewicht van het vliegtuig is 18 ton, het totaal gewicht 33 ton. de snelheid 300 tot 350 km., zodat de route naar Amerika in 20 uur kan worden afgelegd. De lengte bedraagt 28,5 meter, de hoogte 8,5 meter en de spanwijdte 36 meter. De cabine heeft ruime bagagenetten, die in West- Indië ook zeer geschikt bleken te zijn zo nodig— voor passagiers. Men heeft het grootst mogelijke comfort toegepast, zodat zelfs een stopcontact aanwezig is voor een electrisch scheerapparaat. De plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, deelde mede, dat met machtiging van president Trüman, uitnodigingen zijn verzonden aan alle leden van de commissie van onder zoek inzake atoom-energie van de UNO, voor het laten bijwonen van regerings- en persvertegenwoordigers van de proeven met atoombommen, die gedurende Juli en Augustus zullen plaats vinden bij Bi kini Atol en de Marshall-eilanden. De bijwoning zal aan een van te voren door het Congres goed te keuren toe wijzing van marine-schepen voor dit doel onderworpen zijn. De proeven geschieden geheel onder auspiciën van de Amerikaanse regering en betreffen geen gecombineerde of in ternationale operatie. De commissie van onderzoek inzake atoom-energie is samengesteld uit ver tegenwoordigers van de volgende lan den: Australië, Brazilië, China, Egypte Frankrijk, Mexico, Nederland, Polen Rusland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, allen leden van de Veiligheidsraad, en Canada. Het Is helaas niet voor het eerst, dat we op deze plaats over dit onderwerp moeten schrijven. Er zijn veel arbei ders, die menen, dat nu de tijd rijp is. dat ze moeten zien te krijgen wat ze krijgen kunnen. Vijf jaar lang is hun voorgespiegeld, dat straks hun tijd aan zou breken en die woorden, zijn niet tot dovemansoren gesproken. De com munistische Eenheidsvakbeweging moe digt die houding van „we zullen halen wat er van te halsn isaan door haar stelselmatige propaganda tegen vermeende uitbuiterij of z.g. onrecht matige eisen van werkgevers. In Amsterdam en Rotterdam, in Vlis singen en waarschijnlijk in andere ha vensteden van ons land liggen schepen te wachten op lossing. Schepen met levensmiddelen, schepsn met bouw materialen, schepen met kleding. En aan de kant lopen de arbeiders, met de armen over elkaar en de E. V. C. wakkert het vuurtje aan, door zijn le den te verbieden aan de slag te gaan voordat een erkenning van de ver eniging Is verkregen. Een prestige kwestie dus, waarbij met het belang van het Nederlandse volk en de goede naam van ons land, gespeeld wordt. Is het wonder, dat de regering zich niet dwingen laat door een stel vakbe stuurders? Is het wonder, dat de bur gemeester van Rotterdam vrijwilligers oproept, om de schepen te lossen? De minister van Landbouw heeft er reeds op gewezen, dat wanneer de staking wordt voortgezet, het vetrant- roen na 20 Mei wel niet gehandhaafd zal kunnen worden. De industrie zal er haar terugslag door ondervinden. Dit alles is meer dan ergerlijk, het is .een misbruik maken van een machtspositie. De arbeider is zich er echter van be wust, dat de werkgever hem nodig heeft, dat de arbeidsmarkt schraal is en dat men daardoor dingen af kan dwingen, die niet redelijk zijn. Men vergeet één voornaam ding: zijn plicht tegenover de gemeenschap. Wie aanspraak wil maken op rechten heeft allereerst zijn plichten te ver vullen en dat verzuimen de duizenden, die zich door valse leuzen laten af houden van werk. dat dwingend nood zakelijk moet worden verricht. Ieder weldenkend mens zal tegen over deze beweging van de E. V. C. afwijzend staan en wij hopen en ver trouwen dat zoveel vrijwilligers zich aan zullen melden, dat de stakers zich zelf en niet de gemeenschap door hun houding duperen. Zij verdienen niet anders. B. Uitgaande van den dir.-generaal Bijzon dere Rechtspleging is voor enige tijd in de kampen van politieke gedetineerden de mogelijkheid opengesteld zich vrijwil lig te melden voor arbeid in de Ned. mijnen. Bijna 1800 NSB-ers hebben zich aangemeld. Sinds enige maanden zijn er reeds een 500-tal aan het werk, geheel gescheiden van de overige arbeiders. Het betrof hier voornamelijk geoefende mijnwerkera. De 1800 politieke delin quenten, die thans in aanmerking komen, ondergaan een voorlopige keuring, waar bij ongeveer 30 pet. ongeschikt moet wor den verklaard. Men verwacht, dat er ten hoogste een 1000 man ten slotte te werk kunnen worden gesteld. GELDIGHEIDSDUUR NATIONALE HULP-ZEGELS. De nationale hulp-zegels (zomerzegels 1946) zijn tot en met 31 December 1947 geldig voor frankering. Gromyko, de afgevaardigde van de Sovjet-Unie, was gisteravond bij de behandeling van de Iraanse kwes tie door de Veiligheidsraad afwezig. Daarmee maakte hij zijn bedreiging waar van 23 April, dat hij weigerde aan verdere besprekingen over de Jraanse kwestie deel te nemen, na dat de Raad zijn verzoek om de zaak van de agenda af te voeren, had af gewezen. De plaatsevervangende Austr. af gevaardigde, Hasluck, zei van me ning te zijn, dat de afwezigheid van den Sovjet-Russischen gedelegeerde, afbreuk deed aan het functioneren van de Raad. Hij achtte dit een aan gelegenheid. waaromtrent zeer spoe dig een regeling getroffen zou moe ten worden. Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde, zei, dat, of schoon de afwezigheid van Gromyko „ontwijking van verantwoordelijk heid" betekende, dit niets afdeed aan de werking van de Raad. Er be stond geen effectief verschil tussen afwezigheid en onthouding van stem ming, verklaarde hij. De voorzitter van de Raad las een brief van den Iraansen ambassadeur Hoessein Ala voor, waarin werd me degedeeld, dat de Russen 4 provin cies van Iran hebben ontruimd, maar dat hy niet in staat was inlichtingen te verschaffen of Axerbeidsjan reeds was ontruimd. Van Russische zijde waren geen inlichtingen ontvangen. De afgevaardigde van de Verenig de Staten, St ettinius, diende een voorstel in, de afhandeling van deze zaak uit te stellen tot 20 Mei, tenzij Iran eerder verslag van de toestand had uitgebracht. Dit voorstel werd door de Raad aangenomen, waarna de zitting werd verdaagd. De Egyptische minister-president lieeft Woensdagavond in het parle ment aangekondigd, dat de Egyp tische regering heeft besloten een overeenkomst met de Veiligheids raad aan te gaan in de zin van arti kel 43 van het Handvest der Ver enigde Volken. Hij verklaarde, dat zijn regering de Britse regering op de hoogte van dit plan heeft ge bracht. Artikel 43 van het Handvest luidt: 1. Ten einde bij te dragen tot de handhaving van internationale vrede en veiligheid, nemen alle leden der Verenigde Naties op zich, de Veilig heidsraad op diens oproep en over eenkomstig een bijzondere overeen komst de beschikking te geven °veJ gewapende strijdkrachten, bijstand en faciliteiten, met inbegrip van rechten van doortocht, noodzakelijk voor de handhaving van internati onale vrede en veiligheid. ,_1ori De paragrafen 2 en 3 Jand<\e* resp. over nadere bijzonderheden over de te geven bijdragen en over de wijze van onderhandeling en slui ting dezer overeenkomsten-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1