HELDERSCHE COURANT Churchili in den Haag mei ongekende geestdrift ontvangen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELPER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begfoeiing door de Verenigde Vergadering der Staten Generaal Spoedige electrificatie van spoorlijnen in N.-Holland Zal Hirohito aftreden? Weerbericht. Vorrink neemt ontslag als regeringsgemachtigde 1940 10 MEI 1946 PaL»?*''nse kwestie voor de Ver. Volkeren? Nieuwe korpsen Kon. Landmacht ^RIJDAG 10 mei 1946. we jaargang na. 9734. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties XI cent per millimeter Telefoon 2349, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA Uitgave: N.V. Uitg. M«. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.GO. Postabonnementen f 3.0C Gironummer 1G0«6, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. mjIm Terwijl Winston Churchili zich van Amsterdam uit per auto naar Den Haag begaf, verzamelden de inwoners van de hofstad en de bezoekers uit verschillende delen van het land zich op de trottoirs langs de route, waarlangs de Britse oud premier zijn intocht zou maken. Nadat de Britse ex-premier om ruim half een de grens van de stad was gepasseerd, begaf de stoet zich naar het Binnenhof. Op weg daarheen werd mr. Churchili een zeer enthousiaste ontvangst bereid. Tegen kwart over één kondigde een in de verte hoorbaar gejuich de komst van den Britsen staatsman aan. Voor afgegaan door een stroom van rijkspo litie op motoren en enige auto s waar in zich de hoofdcommissaris van politie van Den Haag met hoge functionaris sen bevond, zwenkte 'n open auto van H. M. de Koningin, met daarin recht opstaande en wuivend den oud-pre mier van Engeland het Binnenhof op. Het enthousiasme daar kende geen grenzen. Menigeen liepen bij het zien van den man, aan wien we zoveel te danken -hebben, de tranen over de wangen. Vooral figuren uit de voor malige illegaliteit, die ook daar een plaats hadden gevonden, lieten zich niet onbetuigd. Kwart over één was het, toen Winston Churchili de auto verliet. Voordien echter werd de menigte weer zo geestdriftig, dat Churchili zich weer omdraaide, zijn zwarte hoed op de knop van zijn wandelstok hing en met de hoed erop in de lucht hief. Toen kende het applaus en het gejuich geen grenzen meer. Het gezelschap begaf zich daarna naar binnen. Voor Churchili de Ridderzaal betrad. Even voor half vier verliet Churchili in gezelschap van den kapt.-vlieger R. J. E. M, van Zinnicq Bergmann de Trèveszaal waar een de dejeuner plaats had. Hij begaf zich "naar de ingang van de Ridderzaal, waar hij het opge stelde wachtdetachement 's-Gravenha- ge onder luide toejuiching van een talrijk publiek inspecteerde. Om prceies half vier ging Churchili de Ridderzaal binnen. De ontvangst van Churchili in de Ridderzaal. Een gejuich op het Binnenhof kon digde precies half vier de komst van de familie Churchili aan. Allen ver hieven zich van hun zetels toen de ge- eerde gasten, begeleid door de com missie van in- en uitgeleide, de zaal binnentraden. De heer Churchili was vergezeld van zijn echtgenote en doch ter en de hem toegevoegde adjudant Van H.- M. de Koningin. °e heer Weiter geleidde den hogen Engelsen gast, de heer Wendelaar me vrouw Churchili en de heer Van der Goes v. Naters Miss Churchili. Terwijl bet gezelschap zich naar het podium begaf, klonk een hartelijk applaus, dat weldra overging in luide toejui chingen, waarvoor de Britse staatsman buigend dankte Daarop sprak mr. W. L. Vos van Steenwijk in het een welkomstrede uit. Baron de Nederlands Omstreeks 1 Augustus zullen op de lijn AmsterdamZaandam weer electrische treipen rijden! Na 1 September volgt de lijn Haarlem Velsen IJmuiden Uitgeest. Men doet er echter goed aan ge noemde data als voorlopig te be schouwen. Er komen over enkele weken weer perronkaartjes. De prijs zal echter voortaan 0.10 bedragen. Volgens berichten uit Tokio, uitgezon den door Radio New York, aal keizer Hiro Hito van Japan waarschijnlijk in de naaste toekomst besluiten om af te treden. VRIJ WARM. Zonnig en vrij warm weer, met zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Zuid-Oost. Mei: Zon op: 4.54. Onder: 20.20 Maan op: 15.12. Onder: 3.50 Winston Churchili begroet de enthousiaste menigte, die hem bij zijn aankomst verwelkomde. „Namens de Nederlandse volksverte genwoordiging heet ik u, mr. Churchili, welkom in haar midden. Wij zien in u den groten staatsman, aan wien na Gode niet alleen Ne derland. maar het gehele beschaafde Europa, ja de ganse wereld het verschul digd is, dat ten slotte de onafhankelijk heid der volkeren is bewaaud gebleven. Algemeen is de erkentelijkheid des wege hie- te lande. Wij geven er ons volkomen rekenschap van en erkennen 't met grote dankbaar heid, dat mede en in hoge mate aan Engelands krachtdadige bijstand in de latere jaren Nederland het herstel van zijne onafhankelijkheid heeft te danken. Die te dezen Engeland zegt, zegt Win ston Churchili. Immers dank zij uw zo wijs inzicht, zeldzame volharding, algenele toewijding en schier bovenmenselijke werkkracht was het u gegeven de oorlog door te zetten en naar een goed einde de weg te wijzen. Denken wij ons die zegen in, dan voor waar past het ons niet. naar het oud testamentische woord van den profeet, „ene klagelijke klacht te klagen", maar vervullen dankbaarheid en vreugde ons hart. Moge het u gegeven worden, naar Gods bestel en onder zijn zegen wel haast, ook daaraan uwe beste krachten te wijden. Dan kunnen wij in vol vertrouwen op den Heer der heirscharen de toekoms rustig tegemoet treden. Waar het mij bekend is, dat u bereid is in deze historische zaal het woord te voeren, voegt het mij verder te vw.jgen en u met grote erkentelijkheid het woord verlenen. (Men zie voor de rede van Churchili pagina 3.) De beschuldigingen, gericht tegen den heer J. J. Vorrink, regeringsge machtigde in algemene dienst bij 't ministerie voor algemene oorlog voering van het Koninkrijk en te vens voorzitter van de Partij van de Arbeid, in verband met de zaak Ar- nold Meijer, hebben den heer Vor rink aanleiding gegeven tot een krachtig openbaar vei weer, waarin het beleid van de bijzondere rechts pleging ter zake in het geding is ge komen. De regering heeft het volste ver trouwen, zowel in den heer Vorrink, als in het beleid van het directoraat- generaal voor de bijzondere rechts pleging, maar heeft in de discussie, die is ontstaan, aanleiding gevonden haar standpunt ter zake van de ver enigbaarheid van de ambtelijke en de politieke functie, die de heer Vor rink tot nog toe heeft bekleed, te herzien. Zij erkent de bezwaren, aan de dubbele positie van den heer Vor rink verbonden, te hebbefi onder schat. Laatstgenoemde heeft op grond daarvan besloten zijn ontslag te vragen als regeringsgemachtigde in algemene dienst. VICE-ADMIRAAL PINKE DOOR DE KONINGIN ONTVANGEN, H.M. de Koningin heeft gisterenmid dag te 12 uur vice-admiraal A. S. Pinke bevelhebber der Kon. Ned. Marine in het Oosten, op het Koninklijk Paleis op de Dam in gehoor ontvangen. Twee data's, die een korte spanne tijds overbruggen. Wat zijn 6 jaar in de wenteling der eeuwen; wat zijn ze zelfs in een mensenleven, dat toch met 70 of 80 jaar vol is. Een' korte poos, een gedachte, een droom. En toch is deze korte tiju vol ge weest van zwarte gebeurtenissen, van leed, dat de ene mens over de andere gebracht heeft, dat het ene volk het andere heeft aangedaan. Vandaag, zes jaar geleden, straalde even warm en weldadig de zon van de zomerhemel, het nieuwe leven openbaarde zich even uitbundig als nu. De natuur was vol beloften, al leen de mens was vol duistere be geerten en toen in de vroege morgen van die 10de Mei het Nederlandse volk wakker werd door het geronk van honderden Stuka's, toen het ver schrikt werd door het geratel van mitrailleurs en het gedonder van geschut, toen wilde het nog niet tot ons doordringen, dat dit de eerste golven waren van een zee van leed, die over ons land en daarna over Europa en de wereld zou gaan. Machtswellust, dat was de drijf veer tot deze boze daad; machtswel lust is ook lieden nog de oorzaak .van veel knechting en leed in het bevrijde land. Toch is er een machtig groot ver schil tusser(*die 10de Mei 1940 en die 10de Mei 1946 Op die eerste datum kwam de vijand, vandaag is de Vriend in ons land. Zes jaar geleden wapperde de ge hate hakenkruisvlag van de officiële gebouwen, vandaag hangt, naast on ze eigen driekleur, de Britse vlag als een huldebetuiging aan dien groten geest, Churchili, die door zijn vaste wil en onbuigzaamheid, den vijand overwon. Zes jaar geleden treurde het Ne derlandse volk, vandaag juicht het. Zes jaar geleden ging het berg afwaarts, vandaag gaan wij langzaam, de moeilijke weg naar boven Wij denken, hoe kan het anders, aan de millioenen, die deze dag niet beleven en aan hen, die vandaag treuren om geleden verlies. Hun of fer was niet tevergeefs, want wij leven weer in vrijheid Zes jaar, hebben ze ons iets ge leerd? B, Het Egyptische blad „Al Mokattnm" bericht uit „bevoegde bron" vernomen te hebben, dat de Sovjet-Russische re gering er mede in zou stemmen, dat de Palestijnse kwestie voor de V. N. wordt gebcgcht en dat zij haar steun daartoe zou hebben toegezegd. Bij K.B. is bepaald, dat: op 15 April 1946 zullen worden opgericht: Regiment „Prinses Irene", „Regiment Stoottroepen", le, 2e en 3e Mitrailleur- bataljon. Ie Verkenningsregiment, 9e Re giment Veldartillerie, le, 2e 3e en 4e Regiment Pantserafweergeschut, 3e Re giment Luchtdoelartillerie, le Regiment Pioniers, le Regiment Verbindingstroe- pen, le, 2e. 3e en 4e Geneeskundige af deling, le, 2e,. 3e en 4e Bataljon Aan- en Afvoertroépen, le afd. Technische troe pen en le Bataljon Uitrustingstrocp-n, van welke eenheden-4e vredessamenstei- iing nader zal worden vastgest-id. de minister-president bij hollaSid—belgie. Naar alle waarschijnlijkheid zal de minister-president, prof. W. Schermer- horn bij de interlandwedstrijd Holland— België, welke a.s. Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam, wordt gespeeld, tegenwoordig zijn.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1