HELDERSCHE COURANT Uitreiking van de gouden medaille van de stad Amsterdam Begin van Italië's ongeluk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ChurchiU's Amsterdam-day Kleurenfeest op het IJ W eerfoericht. Luxueus Spaans centrum in Londen Gaat kabinetszitting te Djokja niet door? Azerbeidsjan door Rode leger ontruimd 1 Sept. referendum in Griekenland Electriciteitsrantsoenen verhoogd 9 Mes 1936 De troonbestijging van Umberto II Vicfor Emanut! te Aiexandrië MAANDAG 13 MEI 1946. 79e Jaargang No. 9736. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 3345, Den Helder. Directenri S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MU. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen I 3.00 Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. c. de Boer Jr. Amsterdam. - De Amsterdamse bevolking, die in de afgelopen dagen H. M. de Koningin in haar taak als gastvrouw van the right hon, Winston Spencer Churchill, zo hartelijk heeft bijgestaan, beleefde Zaterdag de belangrijkste dag van het bezoek, omdat Churchill de Zaterdag geheel voor Amsterdam had ge reserveerd. Er stonden een bezoek aan de gemee nteraad, waarbij hem de gouden medaille van de stad Amsterdam werd aangebo den, een dejeuner in het historische gebouw van de Nederduits Hervormde Diaconie aan de Amstel in de zaal, waar Amsterdam's burgemeesteren in 1814 met een groot bal, aangeboden aan den souverein, prins Willem van Oranje, de bevrijding van de Napoleontische over heersing hebben gevierd, en tenslotte een tocht door de haven, op het programma. De ontvangst ten stadhuize, Het waa precies twaalf uur toen op de binnenplaats van het stadhuis de tonen van het Britse volkslied klon ken, gespeeld door de stafmuziek van het Amsterdamse politiemuziekcorps, waarmede Churchill op het stadhuis werd verwelkomd. Aan de ingang van het gebouw stond de waarnemend bur gemeester, wethouder B. C. Franke geflankeerd door zijn beide boden in hun plechtige uniform met steek en staf. Nadat Churchill had plaats genomen, trad burgemeester Franke naar voren, om den gast toe te sprekm. Na een kort inleidingswoord sprak: Amsterdam is U zeer veel verschul digd en wij zouden or.ze dankbaarheid een bewondering in een blijvende vorm tot uitdrukking willen brengen. Wij kennen hier het instituut van het ereburgerschap voor iemand, die zich bijzonder voor de stad onder scheiden heeft, niet, en wij hopen, dat U ons wilt toestaan om aan onze eigen tradities vast te houden. Wij verzoe ken U daarom ons toe te staan U het hoogste eerbewijs, dat wij kunnen toe kennen, te geven: De Gouden Medaille van de stad Amsterdam. Uit naam van alle burgers van Am sterdam, de hoofdstad van Nederland verzoeken wij U deze medaille als te ken van onze grote en blijvende dank baarheid en bewondering te willïn aanvaarden, met de verzekering dat onze stad met Uw volk.en met onze geallieerden in een vredige wereld wil samenwerken. Toen Mr Schokking Churchill de gouden medaille en de oorkonde over handigde, speelde het politiemuziek corps het Wilhelmus. Mr. Churchill nam hierna op zijn eigen en zoo gemoedelijke wijze het woord om te bedanken voor de eer, die hem werd aangedaan. Het gemeenteraadslid, mej. Mr. S H, Corrie Tendeloo, hief een „leve Chur chill" aan, dat spontaan werd overge nomen, waarna de ontvangst was ge ëindigd. Op de binnenplaats bracht het poli tiecorps de gasten een muzikale groet en daarna begaf het gezelschap zich op de motorboot „Prinses Irene", wel ke voor het stadhuis gemeerd lag. Op zijn tocht door de Amsterdamse grachten werd hij begeleid door een VRIJ KOEL. Weersverwachting, geldig "tot Maandagavond: Bewolkt met matige wind tussen Noord en Oost. Oeen regen van be tekenis. Vrij koel. 14 Mei: Zon op: 4.50. Onder: 20.24 Maan op: 18.39. Onc^r: 4.34 permanent gejuich, dat hoogtepunten bereikte, telkens als hij het V-teken maakte Aan het Binnengasthuis be groetten de talrijke verpleegsters in spreekkoor den Britsen ex-prmier. Het is en ware triomftocht langs de grachten, de trots van Amsterdam, ge worden. Lunch in 19e eeuws décor. De zaal in de Ned. Herv. Diaconie aan de Amstel, waar het Amsterdamse ge meentebestuur Churchill een lunch aan bood, was onder leiding van jh. D. C. Roëll, hoofddirecteur van het Rijksmu seum, herschapen en gebracht in de sfeer die daar geheerst moet hebben in 1814 toen de burgemeesteren van Am sterdam een groot hal hebben aangebo den aan den suovereinen Prins Willem van Oranje om de bevrijding van het Franse juk te vieren. Na dit dejeuner geschiedde een han deling die als de hele omgeving aan de achttiende eeuw herinnerde. Twee boden van het stadhuis, die voortdurend achter de zetel van Win ston Churchill bleven opgesteld, gaven hem de gelegenheid tot handwassing met een zilveren schaal en schenkkruik, een werkstuk van Jan Lutma, die bij gelegenheid van de inwijding van het Amsterdamse stadhuis in 1655 voor het eerst werden gebruikt. Zie vervolg pag. 3. Londen. - De „Daily Herald" schrijft, dat generaal Franco een luxueus Spaans centrum zal doen openstellen, grenzend aan de Spaanse ambassade op het Eaton Square. Het betreft een huis met vijfenzestig kamers, „waar de gasten in diepe armstoelen cocktails en sherry kun nen drinken en naar lezingen kun nen luisteren." De directeur is prof. Don Antonio Pastor, die verklaarde, dat Spanje over „veel geld" beschikt Soekarno is er niet. Volgens een bericht van den Aneta- correspondent Robert Kiek zou blijkens mededelingen van Britse officieren, die Sjahrir op zijn reis naar Soerakarta per vliegtuig hebben vergezeld en vervol gens weer zijn teruggekeerd, „niet alles in orde" zijn bij de Indonesische repu blikeinen. Toen Sjahrir te Soerakarta arriveerde verwachtte hij in staat te zullen zijn aldus Robert Kiek een kabinetszitting met Soekarno te kunnen grrangeren. Hij vernam echter, dat Soekarno gelijk dit ook enige maanden geleden het ge val is geweest in gezelschap van Sja- rifoedin, den Indonesischen minister van Defensie, voor de duur van een week was vertrokken voor een reis door Java, o.m. om een militaire academie te Tegal te openen. In verband hier mede verwacht men, dat de kabinets vergadering niet door zal gaan. TEHERAN (Reuter). Naar radio Te- bris heeft bekend gemaakt, heeft het Rode Leger nu alle delen van Azerbeirsjan ver laten, terwijl alle kazernes en kampe menten door het Perzische leger ztin overgenomen. ATEHENE. Volgens het orgaan van de regeringspartij zal het referendum in Griekenland over de vraag of het land een monarchie of een republiek zal wor den, gehouden worden op Zondag 1 Sep tember. Aldus zou de regering bij besluit hebben afgekondigd. De regering heeft een boodschap gericht tot koning George om hem van dit besluit in kennis te stel len en zijn goedkeuring te verzoeken. De Kamer zal bijeenkomen om het besluit te ratificeren. 8 Kwh. per periode. Nu de zomer in zicht is en de kolen- positie een opheffing van de beperkende bepalingen helaas nog niet toelaat, is overwogen in hoeverre ook de volstrekt ontoereikende elecriciteits-rantsoenen voor de derde en vierde periode eniger mate konden worden herzien. Ondanks het uitblijven van de zomertijd bleek een verhoging met 8 Kwh per periode het uiterse, waartoe kan worden over gegaan. Er mogen thans derhalve de volgende hoeveelheden worden ver bruikt: April/Mei en Juni/Juli onder scheidenlijk 20 Kwh, en 16 Kwh,, Mei' Juni en Juli/Augustus telkens 17 Kwh. De rantsoenen voor kookdoeleinden. zo wel voor gas als electriciteit, moeten voorlopig nog ongewijzigd blijven. NIEUWE HOLLANDSE HARING. ÏJmuidea. De eerste logger met nieuwe Hollandse haring „De Kat wijk 18" i* Zondagavond te IJmuiden binnengelopen. ROME.0 Victor Emmanuel III zou den datum van 9 Mei, de tiende verjaardag der uitroeping van het Keizerrijk Ethio pië, hebben gekozen om af te treden, om dat, naar hy gezegd zou hebben, het ongeluk dat Italië naar de nederlaag heeft geleid, begonnen is op 9 Mei 1936. De Romeinse pers constateert, dat het aftreden van Victor Emmanuel geen rechtstreekse gevolgen heeft gehad. De nieuwe koning krijgt geen nieuwe be voegdheden, doch behoudt die welke hij bezat als luitenant-generaal van het Ko ninkrijk. Er is geen regeringscrisis ont staan en de Gaspafi behoeft geen eed in handen van Umberto II af te leggen. Orde en rust moeten gehandhaafd blijven, zo schrijft de pers eenparig, tot aan de datum van het referendum (Zondag 2 Juni), waarop het volk zal kunnen zeggen of het voor een republiek of een monar chie is. DE TROONSBESTIJGING VAN UMBERTO II. ROME. Zaterdag heeft Markies Pas- quale Diana, de Italiaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel, den Paus het docu ment overhandigd, waarin de nieuwe ko ning öfficiëel den Paus in kennis stelt van zijn troonsbestijging onder de naam Um berto II. 's Morgens is op le Piazza del Popole voor 70.000 mensen een enorme anti- monarchistische betoging gehouden. De bijeenkomst duurde een uur en werd be sloten met een grote optocht naar het Viminale, de zetel van den minister president? Alle republikeins-gezinde par tijen, bnder wie ook de Katholieke Chr. democratische partijen namen hieraan deel. ssw»«!i»ow« H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de te Amsterdam lig gende flottieljeleider „Tromp". De vorstin werd ontvangen door vice-admiraal Stoeve, commandant van de Ned. Zeemacht en kapt, ter zee Stam, commandant van de „Tromp". VICTOR EMMANUEL TE ALEXANDRIc. Ex-Koning Victor Emmanuel van Italië is Zondag te Aiexandrië aangekomen. Volgens het Italiaanse Nieuwsbureau AN- SA heeft koning Urïlberto tijdens een on derhoud met minister-president de Gas- peri aangedrongen op de voorbereiding van een spoedige administratieve, mili taire en politieke amnestie op grc^a schaal. Volgens het Ministerie van Justi tie behoeft iedere amnestie de mede ondertekening van den communistischen minister van Justitie Togiiatti. Koning Faroelc van Egypte heeft Cairo verlaten om zich op weg te begeven naar Aiexandrië, waar hjj een ontmoeting zal hebben met den voormaligen koning van Italië, Victor Emmanuel.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1