Een grote dag voor Janus Kuiper Stadsnieuws Een eigen bank en een prachtig radiotoestel De Koerier- van Lyon Tante Pos wordt weer jong INGEZONDEN. Ernstig protest van onderwijzers Doodstraf aan 61 misdadigers van Mauthausen heden voltrokken De grote man en drie kleine prinsesjes Wat brengt de radio? HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Janus Kuiper's negentigste verjaardag is voor Neerlands oudsten redder een onvergetelijke dag geworden. Het hoogtepunt was ongetwijfeld voor hem de officiële ontvangst ten raadhuize, waar h(j allerhartelijkst door burgemeester Ritmeester werd toegesproken, onder aanwezigheid van den gemeente-secretaris, mr. Van Bolhuis, de wethouders Van Loo en Mulder, den marine-commandant kapt.-Iuit. ter zee J. C. d' Engelbronner, ds. F. Tollenaar, en bijna al de leden der vereniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering", getooid met hun vile medail les. Onder de Callantsogers zagen wij zelfs den 82-jarigen Maarten Mooy, terwijl ook de man, dien wij gevoegelijk Janus' biograaf kunnen noemen, Anthony van Kampen, met zjjn echtgenote aanwezig was. Om kwart voor elf namen de burge meester en de andere officiële persoon lijkheden achter de groene tafel plaats, en even later betrad de oude kras~e Janus, binnengeleid door den heer Van Bolhuis, de raadzaal, op de voet ge volgd door Kuiper's dochter en een aantal andere familiéleden. „Een sterk man, naar lichaam en geest. „Ik ben nu tien jaar burgemeester van deze gemeente", zei burg. Rit meester", maar het is in die tijd nog nooit gebeurd, dat één der inwoners werd uitgenodigd ten stadhuize om hem te feliciteren met zijn verjaardag. Wij hadden ook naar je woning in de Van Speykstraat kunnen gaan, maar we vonden het op deze dag, de verjaardag van één onzer bekendste ingezetenen, wel gewenst, een officiële ontvangst ten raadhuize te organiseren. Janus Kuiper, jij bent de man van „Stormnest", het boek waarin Anthony van .Kampen zoveel van jouw avon turen heeft beschreven. Dat is allemaal goed afgelopen, en wij zijn verheugd dat je het op deze hoge leeftijd nog uit stekend maakt, niet in het minst dank zij de goede zorgen van ie dochter, die je op voorbeeldige wijze ter zijde staat. Je bent een sterk man, naar li chaam en geest. Je hebt zovele kra nige prestaties kunnen verrichten, omdat je overtuigd was, dat je je geheel moest inzetten ten dienste van je medemensen. V.eel medailles sieren je borst; honderden mensen heb je gered, en dat is voor ons, die vredelievend van geest zijn, van grote betekenis. Het doet ons steeds grote vreugde, je te zien lopen, ge sierd met het ordeteken van den Nederlandsen L»puw! Een bank voor Janus! Wij weten, dat je verschillende keren hebt gevraagd, wanneer bij het monu ment op het Helden der Zeeplein weer een bank kwam te staan voor de blauwe zeeridders. Wij willen je nu vertellen, dat we zo'n bank hebben neergezet, met een aparte zitplaats voor jon, waarbij een bordje staat: „Zitplaats van Janus Kuiper!" En we hebben die plaats ge kozen midden op de bank, dan kunnen ze je er tenminste niet afduwen!" De aanwezigen onderstreepten deze originele hulde met een gul applaus, •waarna de burgemeester- den jarige van harte gelukwenste onder het aan bieden van een doos heerlijke sigaren. „Ga ze oproken op je eigen bank, niet omdat ze zo slecht zijn, maar het is jouw bank en het zijn ook jouw si garen!" De burgemeester complimenteerde Janus daarop namens het Dorus Rij kers-fonds. en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Janus Kuiper bedankte den burge meester en zei, dat hij de sigaren toch thuis zou oproken, want anders moest bij ze maar delen met anderen. „Wie bij me thuis komt vandaag, krijgt een si gaar, maar deze niet!" „Jullie maken me rjjk De voorzitter van ..Moed, Volharding en Zelfopoffering", de heer Van Dok, feliciteerde Janus namens de vereniging, en bood hem een enveloppe met in houd aan. „Jullie maken me rijk", zegt Kuiner. „Bedank de vereniging van me!" Nadat de heer Kolster namens de Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij zijn gelukwensen had overgebracht, en allen Janus de hand hadden geschud, was de korte, intieme plechtigheid ten einde. Daarna bleven allen nog enige kwartiertjes bijeen onder het genot van koffie, gebak en.»., een prim „slokje". Toen gingen Janus Kuiper en zijn familie naar huis, en in de kleine woning aan de Van Speykstraat hebben velen hem op deze hoogtij dag bezocht. En die velen hebben daar het prachtige geschenk gezien, dat Janus 's morgens van den heer Heyligenberg had ontvangen; een excellent radio-toestel, met alle mo gelijke golfbereiken, waarmee Janus, wanneer hij dat wenst, ook kan af stemmen op de boten der reddings maatschappijen. Zaterdagavond is hem door het Ste delijk Muziekkorps een serenade ge bracht. Wij kunnen ons voorstellen, dat de jarige op deze dag door al dat „ru moer" rondom hem wel een klein beetje beduusd geworden is, maar toch zal het hem, nu hij zijn tiende decen nium is binnengetreden, goed gedaan hebben, dat zovelen met hem mede leven en dat hij de Koning der Blauwe Zeeridders in de avond van zijn leven niet wordt vergeten! MEDEDELINGEN JEUGDCOMITE. Aan de deelnemers van de Oog-en- Oor-cursus wordt medegedeeld, dat de cursus voortaan 's Woensdagsmiddags om 3 uur gegeven wordt. Er zijn nog enige lessen blijven liggen; die kun nen dan worden afgehaald De directie van het Tivoli-theater verzoekt ons, de aandacht van het pu bliek erop te vestigen, dat de film „Van Mayerling naar Serajewo" slechts t/m Maandagavond kan wor den gedraaid, daar deze film onver wacht in enkele gastvoorstellingen in de residentie moet worden vertoond. In plaats daarvan wordt nu van Dinsdag- t/m Donderdagavond de hoofdfilm „De koerier van Lyon" ver toond, waarin de hoofdrollen worden gespeeld door sterren als Maurice Léhman, Pierre Blanchar, Dita Parlo en Copeau. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor hel; diplo ma machineschrijven bij het Insti tuut „Mercurius", alhier, mej. M. Sterteveld en de heren C. T. Mahieu en H. B. Rietveld. Vanmorgen ontvingen wij van een relatie uit een klein plaatsje in Pennsylvania (Ver. Staten) een brief, die daar vier dagen geleden werd gepost. Wij willen dit simpele feit even vermelden; omdat het een duidelijk bewijs is van het tempo, waarin de posterijen weer hun diensten aan de mensheid verrichten. .(Buiten verantwoordelijkheid der redactie) De volgende motie werd naar aanlei ding van het gesol-met de onderwijzers- salarissen aangenomen op de huishoude lijke vergadering van de afdeling Duin kant van «Je Nederlandse Onderwijzers Vereniging, omvattende de gemeenten Egmond, Bergen, Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen. Motie: De afdeling Duinkant van de Neder landse Onderwijzers Vereniging, in ver gadering bijeen op Woensdag 8 Mei 1946, gehoord de besprekingen over de sa lariëring der onderwijzers, geeft als haar mening te kennen, dat tot de scherpste strijdwijze moet worden overgegaan, indien niet aan de gerechtvaardigde eisen van de onder wijzers wordt voldaan. dat ten spoedigste het vormen van een stakingskas dient te worden voorbereid, dringt er bij het hoofdbestuur op aan de nodige stappen daartoe te doen, besluit deze motie ter kennis te bren gen van het hoofdbestuur en van de pers Namens de afdeling Duinkant van de N.O.V.: P. J. C. MAARS, voorzitter. B. SCHUIL, secretaris. DEN HELDER, 6 Mei 1946. Geachte redactie. Gaarne zou ik op U medewerking wil len rekenen om lucht te geven aan mijn gemoed na het lezen van het verslag over de onthulling4 van een gedenkplaat voor de gevallen burgers in de verzetsbewe ging. Het spreekt van zelf, dat de burgers van Den Helder het als een ereschuld moeten beschouwen aan hen, die vielen, om hun namen aan de vergetelheid te qntrukken, maar gaarne zou ik eens van de organi satoren willen vernemen wait de beweeg redenen zijn geweest om slechts een ge deelte van hen die vielen in naam op deze gedenkplaat te doen gedenken. Ik weet zeker cïat ik niet de enige ben in onze stacf die zich over deze blunder", zo niet moedwillige nalatigheid vol gramschap zit te ergeren. Ik vind dit een daad elk comité onwaardig en het spijt me te moe ten zeggen dan geen enkel excuus van dit comité aanvaardbaar is, daar de auto riteiten van iedere gevallen burger van a tot z met alle omstandigheden op de hoogte waren. De redactie die het artikel schreef duidde reeds met namen enige van onze. dappere burgers aan die „vergeten" waren of was hun daad van verzet niet groot genoeg, betaalden zij het ook niet met hun leven. Er zijn er echter nog meer. Neen, heren van het comité en burgers van Den Helder, er blijft slechts één weg open, deze gedenkplaat te vervangen door 17. Maar Saar schoot mij te hulp. Ze probeerde den man achteruit te trek ken aan het staartje dat hij van achteren had zit ten en waarmee de man nen hun broek nauwer of wijder kunnen maken. „Laat m'n zus los!" riep ze dreigend, of „Krak!" ging het opeens* 's Mans broek was'van achteren helemaal open gescheurd, zodat hij ons in do steek liet en met 'n hoofd, als vuur naar huis holde! 18. Nog trillend op onze benen van de doorgestane angst, wanhopend, of we ooit de bloempot zouden terugvinden, ja, niet eens de weg wetend in de stad. sloegen we op goed geluk een zijstraatje in. Opeens riep Saar, die toevallig door het raampje van een pakhuis keek: „Kijk eens! Daar stéét de wagen?" Het proces tegen de misdadigers van het concentratiekamp Manthausen is ge. eindigd. Een en zestig verdachten wer. den schuldig bevonde%:aan verkrachting van wetten en oorlogsgebruiken. d« vonnissen worden heden geveld. Luit kolonel Will Denson (V. S.) heeft de doodstraf tegen allen geëist. De verdachten namen de schuldver klaring kalm op en sommigen maakten grapjes en lachten, toen zij het gerechts gebouw verlieten. Tijdens dit proces werden door den ex-gevangene Francisco Boix tweedui.' zend uit eerf collectie van zestigduizend foto's, die beelden gaven van ransel partijen, moorden, mensen die op prik keldraad werden geëelectrocuteerd, men sen die werden „gebakken" of neerge schoten, overgelegd. Deze foto's werden door SS-lieden gemaakt, doch moesten op bevel van Berlijn na de val van Sta- lingrad vernietigd worden. Boix verstop te een deel van de collectie. Zondag was de grote man de gast van het Prinselijk Paar op het paleis te Soestdijk. Na de piaaltijd begaf het gezel schap zich naar het park achter het paleis, waar de prinsesjes Irene en Beatrix, bij wie zich later ook prin ses Margriet voegde, met Churchill aan de hand naar de grote vijver wandelden: een alleraardigst huise lijk tafereeltje. Churchill met de vrolijk babbelende prinsesjes daar aan het water. Enige ogenblikken later kwamen ook prinses Juliana, die een groen toilet droeg, en prins Bernhard, die in de generaals uniform van de Kon. Luchtmacht was gekleed, bij het vrolijke groepje, dat zich nu naar een andere kant van de vijver begaf, waar een leger pers fotografen hun werk konden doen. Kort daarna aanvaardde de familie Churchill de terugtocht naar Am sterdam, hartelijk uitgeleide gedaan door het prinselijk gezin. HILVERSUM I. 17.— Mandolinata. 18.-= Stichts Salonorkest. 18.45 Sportpraatjei 19.20 Met band en plaat voor u paraati Kath. Volkspartij 19.30 Verkiezingstoc spraak. NCRV 20.20 Dubbel MannenkW: 21.05 Marinierskapel der*" Kon. Marine; 22.30 Moeilijke teksten uit het Nieuwë Testament. 23.50 Schriftlezing. HILVERSUM II. 16.45 Vrolijke voordracht. 17.30 Rode Kruis praatje: 18.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkr. 19. en nu naar bed. 19.15 Hawaiïan serena- ders. Anti-Rev. Partij 20.05 Verkiezings- toespraak. AVRO 20.25 De kunst gaat door het vrije land. 21.30 Hoorspel „Zo als jij wilt". 22.Weet je nog wel; oudje. 22.30 Dutch Swing College HL een algemene, zonder namen, of één met alle namen, maar dan ook géén één uitge- zonderdt Het is beter ten halve gekeerd dan tert hele gedwaald. Hoogachténd: A. ABERSON. (Nadruk verboden.! door G. TH. ROTMAN.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2