Verrassende zege van het Nederlands Elftal DE KOERIER VAN LY0N TIVOLI Churchill op het IJ E.V.C. op paedagogisch pad De Nederl. hockeyploeg slaat de Belgische met 21 De Nederlandse dames wonnen met 10 Veel Wilkes, de man die uitblonk spanning en sensatie "wilkes Holland—België te Antwerpen BITAPARLO en MOURICE LEHMAN (Vervolg van pagina 1). Tocht op het IJ. Nog nooit heeft het IJ de aanblik ge boden die het duizenden bood, die op schepen, kaden en alle in de haven uit stekende punten ook maar de geringste plaats biedende punten, hadden inge nomen om getuige te zijn van de tocht die „the big one" maakte in het haven complex. Aan boord van „de Geulstroom" van de rederij Koppe N.V. hadden H. M. de Koningin en mr. Churchill gezamen lijk van het Kon. Paleis daarheen ge bracht op de achtersteven plaats ge nomen. Toen mr. Churchill aan de zijde van H M. de Koningin en gevolgd door zijn echtgenoote en dochter de Geulstroom verliet, was officieel de „Amsterdam- Churchill-day" geëindigd. Voor de burgerij was het slot van Churchlll's Amsterdam-day de terug tocht van het IJ naar de Dam en het had er veel van, dat de Amsterdammers deze prachtige Zomerse Zaterdagmiddag gebruikten om ,,d' ouwe man", .zoals lijn Amsterdamse erenaam luidt, nog eens extra toe te juichen. Het Damrak en de Dam stonden, zoals dat de laatste dagen gebruikelijk is, zwart van de mensen, toen H M. de Koningin en haar gast passeerden. Omstreeks half vijf arriveerde het hoge gezelschap op de Dam en terwijl de erewacht van het garnizoen van Ge- zagstroepen het gebruikelijke militaire eerbetoon gaf, verdwenen H. M. de Ko ningin en mr. Churchill in het paleis. Wie lacht daar?.... Het hoofdbestuur der Eenheidsvak centrale heeft den Minister van On derwijs te 's-Gravenhage het volgen de telegram gezonden: „Protesteren met kracht tegen te- Werkstelling studerende jeugd in Am sterdamse en Rotterdamse haven. Jeugdige niet-werknemers mogen niet op deze wijze onvolkomen en verkeerd voorgelicht, in conflicten van ouderen betrokken en tot arbeidersvijandige da den gebracht worden. Dit Is op psychologische en paedago- gische gronden onverantwoordelijk, het werkt 't ontstaan van onnodige tegen stellingen in de hand en is derhalve inoreel ontoelaatbaar. E.V.C. wil doorzetten. Van E.V.C.-zijde wordt medegedeeld, dat het besluit van de Unie van Trans portarbeidersbonden om de solidariteits- stakingen in de havens van Rotterdam en Amsterdam op te heffen, geen enkele invloed heeft op de verder door de E.V.C. te voeren actie. Het conflict is naar de mening van de E.V.C. nog steeds niet geëindigd. Zouden dè zeelieden in de gelegenheid worden gesteld om op de voorwaarden van vóór 4 April 1946 te monsteren, dan vindt het werk in de havens onmiddellijk doorgang. Het bo venstaande houdt in, dat als de zeelie den voorlopig weer kunnen gaan varen op deze voorwaarden, de E.V.C. zich bereid verklaard om aan de onderhan delingen over het vaststellen van nieu we voorwaarden deel te nemen. Hockey Amstelveen. In een bijzonder Snelle wedstrijd, gespeeld onder een blakende zon, heeft het Neder landse hockey-elftal in het Stadion te Amstelveen een volkomen ver diende 21-overwinning behaald op de Belgische tegenstanders en daar mede revanche genomen voor de op 31 Maart in Brussel geleden 32- hederlaag. Onze ploeg vertoonde ditmaal veel minder zwakke plekken dan de vorige maal in Brussel. De wedstrijd stond op een bijzon der hoog peil. In een vrij emotieloze wedsti.jd heeft 't Nederlandse dameshockey- ftftal een 1O-zege op België be- "wMr Op waarlijk schitterende wijze hebben de elf Oranje-jongens onder het oog van een tiental ministers, 55.000 toeschouwers en later zelfs de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard, een verdiende 63 overwinning be haald op hun rivaal Belgic. Niet door groots spel, maar zuiver door echt Hollands ent housiasme en dank zij betere schutters werd dit resultaat be reikt, Vooral het laatste is een beste troef voor de toekomst, zodat wij nu vol vertrouwen de verdere wedstrijden tegemoet kunnen zien. Reeds een half uur voor de wed strijd was het Amsterdamse stadion geheel gevuld. Een ieder wachtte op het grote moment en toen dan eindelijk de Blauw-Wit-juni- oren het veld opkwamen, wat dus het sein is van de komst der spelers, ging een ieder van zijn ze tel. De elftallen volgden al spoedig. Eerst de Belgen, daarna de Oranje mannen. Keurig stonden zij opge- stld voor de tribune, waarna min.- president Schermerhorn de spelers één voor één de hand drukte. Be wedstrijd Bij de Belgen stond Mermans linksbuiten voor Thirifays, die door een blessure verhinderd was. De eerjste aanvallen waren voor de Belgen en Kuppen begon slecht door al dadelijk hands te maken. Het wordt 01. Toen na 2y2 minuut spelen De- cleijn, de Belgische midvoor, de bal kreeg toegespeeld, was zijn schijn beweging zo goed dat hij plotseling een schietkans kreeg en onhoudbaar voor Kraak verdween de bal in de touwen, 01. Holland was echter geenszins ont moedigd en vooral op rechts werd aardig gecombineerd en kwamen goede aanvallen tot stand. Een keu rige omhaal van Rijvers had beter lot verdiend, maar doelman Daenen redde keurig. Een corner van Smit, die al enkele malen had gedemon streerd dat hij niet de juiste jinkshui- ten was, kwam goed voor doel. Wil kes kopte keurig in, maar weer redde Daenen op sublieme wijze. Aan de andere kant.moest Kraak een kan jer van Conpens keren, wat hem wel toevertrouwd was. De stand gelijk. Na 25 min. spelen kreeg Wilkes plotseling een schietkans, door een fout .van links achter Pai naye en resoluut ver dween de bal in de touwen, 1-1. Het gaf de Hollanders moed en bijna had Roozen suc ces, toen hij een vrijé schop van Pauwe net voor doel langs schoot, 't Was bijna 1—2 g.eworden, want nadat Decleijn in buitenspel- positie een bal kreeg, bleven de Hol landse backs staan, maar Kraak keer de het harde schot zeldzaam. Een vrije schop tegen Holland redde Kuppen op eminente wijze. De stand 21. Het tweede Hollandse doelpunt was werk van Roozen. Heel goed om speelde hij enige spelers en juist op het eritieke moment plaatste hij door naar Smit, die op resolute wy. ze Holland de leiding gaf- Het ge juich was groot. Zou Holland dan toch een kans maken? Tot aan de rust, nog 10 mm., ge beurde er weinig bijzonders De Koningin arriveert. Juist voor het rustsignaal werden wij echter opgeschrikt door een ru moer op de tribunes. Een ieder ging staan en tot grote verwondering verscheen daar de Koningin. Voor het eerst dat onze Koningin op Zon dag een voetbalwedstrijd bijwoon de. De spelers keken met schuchter heid naar H.M. en waarschijnlijk gaf dit hun de nodige prikkels. De tweede helft. In de tweede helft was het weer eerst België dat het initiatief nam en het duurde niet lang of de gelijk maker lag achter Kraak. Potharst kreeg een corner verkeerd op zijn schoen, Kraak werd verrast, greep mis en Coppens legde de bal achter hem. Het was 22. Het zou nog erger worden, want toen de Belgen op het middenveld heel goed samenspeelden, kwam de bal bij Decleijn, die zonder pardon Kraak weer het nakijken gaf, 23. Er was toen een kwartier ge speeld. Holland liet het er niet bij zitten en juist nadat Prinses Juliana en Prins Bernhard waren gearri veerd kreeg Wilkes de bal. Zoals hij dat alleen kan, passeerde hen enige spelers, gaf een hoge trek- bal en Drager zorgde met een su blieme kopbal voor de gelijkmaker, 23 Het wordt 53. Nog was het rumoer op de tribu nes van de komst der Koninklijke gasten niet verstomd of Drager ko gelde een schot op doel. Daenen ken hem niet stoppen. De bal kwam bij Rijvers, die zonder pardon hét leer voor de vierde maal in de touwen schoot, 43. Twee minuten later schoot Daenen slecht uit. Wilkes ving de bal op, dribbelde even en een hard schot deed Daenen voor de vijfde maal vissen, 53. Drie doelpunten in 7 minuten. Kort hierop raakte doelman Dae nen in duel niet Roozen, waarbij de eerste gewond werd en zich door Meers liet vérvangen. België bleef goed volhouden, ma?r het gevaar was toch bij Holland. Wel toonde Kraak nog enkele ma len zijn klasse, door harde schoten te keren, maar tot. do°lpnnten brachten dé Belgen het niet. De zesde. Zes minuten voor het einde gt-f Drager een voorzet. Rijvers stapte tactisch over de bal heen en Wilkes kogelde nr. 6 in de Bel gische touwen. Kort hierop kwam het einde en had Holland verd;end ge- wonnon, geheel tegen de ver- wachting in. RIJVERS Na afloop stelden de Hollandse spelers zich op voor de ere-tribune en werden door de Koninklijke gas ten van harte toegewuifd. Nog wel 10 miri. volgden er toen luide toe juichingen aan 't adres van de Prin ses en den Prins, die met lachende gezichten alles aanzagen en de me nigte met vriendelijke gebaren be dankten. Het was een gezellige sfeer en een bewijs van warmte voor de Hollandse zaak. Srel en -spelers. Ondanks het feit. dat de Belgen tegenvielen, was hun veldspel heter verzorgd. De techniek was goed en enkele malen vergastten zij ons op heel goed snel. Het elftal had er-lvtr zwakke plekken en vooral de beide backs waren zwak De beste spelers waren doelman Daenen, midvoor Decleijn en rechtsbuiten Lembe- rechts.- En Holland? Zy overtroffen alle Verwachtin gen. Kraak was weer goed, uitste kend zelfs. Hij ging alleen t}U het tweede doelpunt niet geheel vrij uit. Van de backs was v. d. Linden de beste, maar ook Potharst was uit stekend Hij had echter enkele zwak ke momenten. In de middenlinie speelde Kuppen een voortreffelijke midhalf-partij. Het was duidelijk te zien, dat hij verband zocht met zijn kanthalfs, wat ook steeds goed lukte. Pauwe was uitstekend, was steeds daar waar gevaar was en ruimde so- liede op. Soms nam hij wel eens wat te veel hooi op zijn vork. De Vroedt was de minste, maar toch ruim schoots voldoende. Hij had echter de gevaarlijkste vleugel tegenover zich. In de voorhoede was Smit in deze halve wedstrijd onvoldoende. Het doelpunt was goed, maar haast niet te misken. Rijvens was weer uitstekend, han dig, tactisch en een goede b^lcon- tróle. Hij was zijn plaats dubbel en dwars waard. Roozen was goed, maakte geen doelpunten, maar deed desondanks goed werk. Wilkes was de ljpste man van het veld. Hij heeft alles wat een voetbal ler moet hebben. Snelheid, balcon- tröle en een schot. Drie harde tref fers kwamen ditmaal van zijn schoen. Bravo Wilkes! Holléman was ook uitstekend, heel snel, veel te snel voor de Belgische backs en ook zijn voorzetten wa ren af. Drager speelde ook een goede tweede helft en hij lijkt ons voorlopig Sdez was goed, HOLLEMAN de linksbuiten. Scheidsrechter zonder meer. Vrijwel alle ministers waren aan wezig, alsmede de Belgische minister van Landbouw. De organisatie was perfect! OOK IN ZWITSERLAND EEN NEDERL. OVERWINNING. Het Zwaluwen-elftal behaalde gister in een te Bazel gespeelde wedstrijd een 7],-overwinning op het Bazelse elftal. De K.N.V.B. deelt ons mede, dat op 30 Mei te Antwerpen de return wedstrijd tegen de Belgen zal wor den gespeeld met onderstaand elf tal: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Potharst en v. 'd. Linden (beiden Ajax); midden: B. Pauwe (Feijenoord), Kuppen (Sjttard) en -de Vroet (Feijenoord); voor: Holleman (VUC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rij vers (NAC) en Drager (Ajax). De reserves zullen nog nader wor den bekendgemaakt. DINSDAG - WOENSDAG en DONDERDAG een nieuw programma met als hoofdfilm In de hoofdrollen o.a. Avontuur, emoties, liefdes verwikkelingen Een film vol dreiging en met een gespannen sfeer I

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3