HELDERSCHE COURANT Benoemd tot ere-raadslid der gemeente Men is het met elkaar eens en weer niet eens NIEUWSBLAD VQQR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Vijf dagen oorlog Weerbericht. Triomftocht van Churchill door Rotterdam „Dit is een land van glimlach en bloemen" Vijftien jaar voor de Marchant et d'Ansembourg Twaalf jaar voor mr. J. H. Carp 400.000 Amerikaanse mijnwerkers weer aan de slag! Woensdag de Duitse kwestie ter sprake Wie krijgt Triëst? DINSDAG 14 MEI 1946. 70e Jaargang No. 9737, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directenr: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mt). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen t 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukker)] v.h. c. de Boer Jr. Heden is het zes jaar geleden, dat het ,,oude" Nederlandse leger de wa pens moest neerleggen, na roemvolle strijd. Is het dan roemvol, om in zo'n korte tijd verslagen te worden? Ze ker, want het is niet de nederlaag, maar het onversaagd aanbinden van de strijd, die roem brengt. En ieder wist dat er niet de minste kans op overwinning was. Dat verhoogt de roem te meer! We geven een kort beeld van de strijd. De Duitsers vielen ons land met vier kolonnes binnen.De eerste ging door Groningen en Friesland naar de afsluitdijk, maar werd daar gestopt. "Haar artillerie werd, welke Nieuwe- dieper weet dat niet?, door de „Johan Maurits van Nassau" tot zwijgen ge- bsacht. De tweede kolonne rukte door Twente naar den IJssel, stak die wel dra over en ging via de Veluwe naar de Grebbe-linie. Deze kolonne heeft niet veel succes gehad. De derde ko lonne viel via Westervoort en Arnhem de Grebbeberg aan. Taai hielden onze mannen stand, maar overmacht in ar tillerie, duikbommenwerpers en, voor al. geoefendheid brachten de vijand na enkele dagen door onze stellingen. Ge brek aan oefening en ontstane verwar ring deden een Nederlandse tegenaan val falen, mede doordat de troep in eigen vuur raakteEindelijk viel de vierde Duitse kolonne de Maas in Noord-Limburg aan, en overschreed die na een halve dag. Toen rukte men, met pantserttoepen, snel door Brabant op en bereikte de Moerdijkbruagen. Er was nog een vijfde kolonne, die door Zuid-Limburg trok, maar die was voor Be'aië bedoeld, en was niet van bete kenis voor de rest van ons land. Maar. de Duitser had nog een aparte verrassing, troepen uit de lucht vielen zowel de vliegvelden om den Haag aan, teneinde zoo snel mogelijk Ko ningin en regering in handen te krij gen, als ook en dat heeft ons de genadeslag gegeven de hoofdpunten van de onmarsweg van Brabant naar het Noorden! De vijand wist de Moerdijkbruggen te nemen en te houden, het eiland van Dordrecht te bezetten, vliegveld en bruggen van Rotterdam te nemen en vast te houden. Hulp aan Dordrecht en een poging Waalhaven te herove ren, beide geleverd door de lichte Divisie, hadden geen succes. Dp vier de, pantserkolonne reed naar het Noor den. en de Vesting Holland zou ten dode gedoemd zijn geweest, ook al hadden onze. troepenteruggetrokken van de Grebbelinie. de Nieuwe Hol landse Waterlinie weten te behouden. Toen heeft de Duitser Rotterdam ge bombardeerd, tijdens een plaatselijke wapenstilstand! Waarom? Vreesde men hulp aan ons uit Engelandl Was de situatie aan het Belgisch-Franse front niet naar wens? We weten het nog niet. In ieder geval, op 14 Mei kwam de Duitser tevoorschijn. En Nederland ging een nacht van vijf lange jaren in. Op het ogenblk begint meer en meer de aandacht te ontwaken voor de prestaties onzer dapperen. Het wordt ook tijd. want in wezen waren die ten ondergang gedoemd en niets minder moedig dan de illegalen. Te land, het verdedigen van bunkers door enkele geisoleerden, de nederlaag der para- Meest matige wind tussen Noord en Oost. In het Noord-Westen van 't land hier en daar 'n buitje, vrij koud. 15 Mei: Zon op: 4.48. Onder: 20.26 Maan op: 19.48. Onder: 4.50 Het bezoek van Winston Churchill aan Rotterdam is een ware triomf tocht geworden. Niet alleen half Rotterdam was op de been om den grote onder de groten te aanschouwen, maar van heinde en ver scheen alles wat zich deze dag vry had kunnen maken voor dit hoge bezoek naar Rotterdam te zijn gekomen. Het viel moeilijk te detineren wat er nu anders was dan anders, alleen kon men zeggen, dat de werkstad Rotterdam bij hoge uitzondering uit de plooi viel en hoe meer het uur van het bezoek naderde, hoe meer deze geleidelijke metamorfose zich voltrok. Precies kwart over twaalf arriveerde de eregast aan de grens van de gemeente, waar het reeds zwart zag van mensen, die niet ophielden met juichen en wuiven met hoeden en vlaggetjes. Burgemeester Oud, met ambtsketen getooid, was den groten staatsman tegemoet getreden en verwelkomde hem. Daarna begon de zege tocht naar het raadhuis door een haag van mensen naar de Coolsingel. Rechtoo staande in zijn auto nam Churchill de hulde der Rotterdammers in ontvangst. Voor het raadhuis op de Coolsingel was een enorme menigte samengestroomd, ve len van Britse of Nederlandse vl-iggetjes voorzien. Omstreeks half een kwam de stoet daar in zicht. Ook hier moesten alle zeilen worden bijgezet om de enthousiaste massa in bedwang te houden, maar het gelukte voortreffelijk ondanks de vreugde dans, die sommige groepjes midden in de menigte uitvoerden. Nadat Churchill met vrouw en dochter uitgestapt was en joviaal de menigte had begroet, inspec teerde hij de erewacht welke voor het bordes van het raadhuis stond opgesteld. Erewacht van mariniers. Een erewacht van mariniers, wier corps in de Meidagen van 1940 bij de verdedi ging van de Maasbrug een onoverkomelijk struikelblok voor de Duitsers had ge- gevormd. En steeds maar weer juichte en wuifde en danste de menigte en zij was niet eer tevreden voordat de grote Brit op het bordes van het raadhuis staande opnieuw zijn hoed als vrijheidssymbool op de knop van zijn wandelstok had geheven en mevrouw Churchill vriendelijk wuivend met haar bloemstuk de menigte voor de zoveelste maal had begroet. Churchill in de raadszaal. Daar komt dan Churchill, een der man nen, die door onverzettelijkheid begaafd heid en grootheid van hart alles bereik ten, wat zij wilden bereiken. Applaus dondert en rolt, overgaand in een storm achtig gejuich. Churchill wordt binnen- chutisten bij den Haag, toegebracht door piepjonge recruten, en zoo talloos vele andere gebeurtenissen in de de lucht: de volkomen doodsverachting der vliegers, die met soms 15 jaar oude toestellen het tegen de modernste Duitse jagers toch opnamen, en met succes vaak dat alles is de bewon dering volop waard. Ter zee is niet veel gebeurd. Maar de „Friso" wist een oversteek over het IJsselmeer naar Noord-Hollland te verijdelen, de „Van Galen" bestookte Waalhaven, in een bommenregen, de „Z. 5" verschoot al zijn munitie op de Rotterdamse bruggsn, zelf onder zwaar vuur liggend. De grote dagen der Ma rine moesten echter nog komen, en zijn ook gekomen. Op 4 Mei vertoefden we ih gedach ten op de Waalsdorpervlakte en bij de vermoorden in de martelkampen. Laten we heden stille hulde brengen aan 't oude leger, dat niet minder ge reed stond het leven voor het Vader land te geven, door later zoo velen uit de burgerij dat deden. dH. geleid door een commiSise van vijf raads leden, waaronder een vrouwelijke afge vaardigde. Hij glimlacht, doch ziet er moe uit. Op de eretribune hebben vele autori teiten plaats genomen. Naast burgemeester Oud op de verho ging, tegen de achtergrond van het Rot terdamse wapen, zetelt hij en weldra be gint burgemeester Oud zijn toespraak. Een burgemeester spreekt, het toekom stige ereraadslid luistert, ernstig en wel willend. Dan zal Churchill gaan spreken. Stilte valt als zijn stem, die een haast zwevende klank heeft in de grote zaal weerklinkt. Ook de stem klinkt vermoeid. De grote man is soms moeilijk verstaanbaar, maar als hij iets bijzonders zeggen gaat, dan is zijn geluid plotseling metaalachtig en na drukkelijk. Churchill begon met zijn dank uit te spreken voor de eer, die hem te Rotterdam wordt bewezen. Met een lachje naar den voorzitter zegt hij, dat hij tot zijn spijt wel niet alle raadszittingen zal kunnen bijwonen, doch dat deze ene zitting hem bijzonder vëel genoegen verschaft. „Ik weet ook niet, of ik herkozen moet wor den, maar dat komt wel goed". Churchill zegt, dat hij, zijn vrouw en zijn dochter een heerlijk bezoek aan Ne derland hebben gebracht. Dit is een land vaff glimlachen en bloemen, zegt hij. Prachtige bloemen zijn het, overal in dit Nederlandse voorjaar. Er is vreugde in dit land en hartelijkheid, en als vreugde zou kunnen doden, zou ik hier niet meer staan". Ik heb, aldus Churchill, goede hoop voor de toekomst. Terug naar Engeland. Om kwart voor zes vertrok Churchill per vliegtuig van het vliegveld „Valken burg". Prins Bernhard vloog met zijn toe stel een eind met het toestel van de K.L.M. mede en deed den hogen gast zo uitgeleide. Mevr. en Miss Churchill zullen nog enige dagen in ons land vertoeven. De Limburgse Kamér van het bij zonder gerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen M. V, E, H, J. M, Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg, voormalig commissaris der provincie Limburg, ex-districtsleider der NSB in die provincie, ex-bijzon dere gemachtgde van Mussert en ex- hoofdraadsheer der NSB. Het Hof achtte de Marchant et d' Ansembourg schuldig aan het voort gezette misdrijf van opzettelijke hulp verlening aan de vijand in tijd van oorlog. Het veroordeelde hem tot 15 jaar gevangenisstraf met levenslange ontzetting uit beide kiesrechten en met recht van cassatie. Er was tegen hem de doodstraf geëist. De adv.-fisc. bij de Bijzondere Raad van Cassatie, mr. Langemeyer, conclu deerde tot vernietiging van de senten tie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de voormalige president van het vredesgerechtshof, dr. J. H. Carp, veroordeeld is tot 18 jaar gevangenisstraf en tot veroordeling van den requirant tot een gevangenisstraf van 12 jaar. De meerderheid van de 400.000 sta kende mijnwerkers is naar de mijnen te ruggekeerd. voorlopig voor de tijd van 14 dagen, gedurende welke periode men tot een definitive overeenstemming hoopt te geraken. Ongeveer 30.000 mijn werkers in Pensylwanie echter geven er de voorkeur aan te wachten tot het de finitieve contract getekend is, alvorens aan het werk te gaan. Omtrent het re sultaat van de gehouden besprekingen tussen vertegenwoordigers van de vak verenigingen en de werkgevers, is nog niets tjgkend. GREPEN UIT HET NIEUWS. —Bij de herdenking op de Grebbeberg op heden zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard namens H.M. de Koningin een krans leggen. Voor de eerste vangst nieuwe Hol landse haring werden gisteren te Vlaar- dingen prijzen geboden van f 800—f 900 per ton. De kwaliteit is goed. Conferentie te Parijs duurt voort Reuters diplomatieke correspondent schrijft: De conferentie van ministers van bui tenlandse zaken, die thans in informele zitting in het bureau van Bidault bijeen is, moet nog de belangrijke vraagstuk ken Triest en de Italiaanse herstelbeta lingen onder ogen zien. Andere belang rijke Italiaanse problemen zijn: de ver deling van de Italiaanse vloot tussen de geallieerden, 't vraagstuk van de Frans- Italiaanse grens, grenswijzigingen en de- militarisatie van bepaalde gebieden en ten slotte de status van de bilaterale verdragen tussen geallieerde landen en Italië. De Amerikaanse Minister van bui tenlandse Zaken, Byrnes, heeft voorge steld, een datum voor het houden van een vredesconferentie vast te stellen. Molotof verzet zich tegen dit voorstel Triëst. Byrnes verklaarde, dat hij bereid Was het Franse voorstel ten aanzien van Triëst, waarbij deze stad aan Italië ge geven wordt, en het gehele zuidelijk deel van Istrië aan Joego-SIavië, te aanvaarden, omdat dit juist is. Ook Bevin kon zich met voorstel verenigen. Duitsland. Byrnes stelde vervolgens voor de Duitse kwestie Dinsdag te behande len, doch Molotof zeide, dat eerst de vredesverdragen met de voormalige vazallen van de as moesten zijn af gehandeld. Men kwam ten slotte overeen, de Duitse aangelegenheden Woensdag te behandelen. Naar wbare bron verluidt, heeft F -isteld dat ook China aan de 1 van de Duitse kwes tie deel z- Er is geen beslissing te dien aanzien genomen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1