Nederland eert zijn strijders uit de Meidagen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOESRAS, TEXEL, WIERINEEN EN ANNA PAULOWNA Verdaging van de conferentie te Parijs tot 15 Juni Meer dan 5 millioen stemgerechtigden De moed, waarmee zij streden, zij ons tot voorbeeld" Weerbericht. Weer een schip voor de Rotterdamse haven Een commissie v. d. Veiligheidsraad naar Perzië? Een „oplossing" van Byrnes Nu in Juli vredesconferentie? De a.s, verkiezingen voor de Tweede Kamer JONDEN SE ^RIEVEN „In Engeland staat een huis Grote zuivelhoeve by Bandoen? verwoest De „Jan van Galen" in actie Havenstaking in Amsterdam geëindigd De Fokkerfabrieken in nood In 2 weken werden 13333 mijnen geruimd! Adolf Hitier adres onbekend WOENSDAG 15 MEI 1946. 70« Jaargang No. 9738. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N V. Uitg. Mg. Holl. Noorderkwartier, ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving ƒ2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. In schier alle garnizoensplaatsen van Nederland en op vele plaatsen, waar 'felle gevechten werden geleverd tegen de Duitse overweldiger tijdens de' dagen yan Mei 1940, zijn gisteren plechtige herdenkingen gehouden. In gedachte vertoefde men bij hen, die tijdens de korte, verbeten strijd het hoogste offer gaven voor het vaderland. Aan al deze herdenkingen uitvoerig aan dacht te schenken, is niet mogelijk. Vandaag ook is het mij een voorrecht aan allen, die in de Meidagen van 1940 deel uitmaakten van het Nederlandse leger en streden onder bevelen van den opperbevelhebber luit.-generaal Winkel man, mede te delen dat het H. M. de Ko ningin behaagd heeft, aan den oud-op perbevelhebber generaal Winkelman de hoogste Nederlandse onderscheiding toe te kennen, te weten het grootkruis in de Orde van de Nederl. Leeuw. Door deze onderscheiding eert het Nederland se volk niet alleen den opperbevelheb ber en voor kover het persoonlijk is, in het bijzonder ook voor zijn moedig ge drag na de capitulatie, maar in hem eren wij hiermede het gehele Nederland se leger, dat in die dagen de ongelijke strijd had te voeren. Laten wij thans in de strijd die gaan de is en waarin wij niet op een verloren post in het leven staan, doch met de mogelijkheid der overwinning in het ge zicht in die strijd om het heil van ons vaderland iets aan de dag te leggen van de moed en de kracht, waarmee zij stre den, die wij vandaag het allermeest eren. De slag. Hierna nam Baron van Voorst tot Voorst het woord, die in het kort de heldhaftige strijd in 1940 memoreerde. De slag om de Grebbelinie begon bij het krieken van de dag op 11 Mei 1940 en heeft daarna 60 uur ononderbroken voortgeduurd tot in de middaguren van 13 Mei, toen slechts een nieuw front uit komst kon bieden. De vuurproef, hier door onze solda ten ondergaan, was er een met onge lijke wapenen. Daarnaast traden nog factoren op, die het moreel van de troe pen afbreuk deden, zoals spionnage en misbruik van Nederlandse uniformen. Soldaten, gij, die hier rust, gewonden, gij, die hiervan thans nog de tekenen draagt, zo zeide de lt.-generaal, het is niet vergeefs geweest, Uw strijd hier op de Grebbeberg heeft de kiemen gelegd voor de latere overwinning. Nederland is weer vrij, ook dank zfj u en wij zul len het vrij handhaven. Moge de strijd macht van heden zich spiegelen aan hen, die met de wapenen in de hand vielen. Na da rede van dan gouverneur der residentie decoreerde Prins Bernhard onder plechtige stilte het vaandel van het 8e regiment infanterie. Vervolgens legden de Prinses en de Prins een krans voor het grote kruis, waarop minister Schermerhorn, namens de regering, eveneens een krans aan de voet van het kruis legde. Ook de mari ne-deputatie, de deputatie van het KN IL, van de bond van Ned. militaire oorlogsslachtoffers, van de Britse mili taire missie en van de Koninklijke land macht brachten een plechtige hulde aan de gevallenen. Plechtigheden vonden plaats o.a. te Rotterdam, waarbij ook de 900 burgers Welke slachtoffer werden van „het" bombardement werden herdacht, ver der te Mill (Oost-Brabant), te Amster dam, op het vliegveld Ypenburg, den Haag, bij Komwerderzand op de af sluitdijk en op de Grebbeberg. Op de Grebbeberg. Honderden zijn Dinsdag op het kerkhof op de Grebbeberg bijeen ge weest en hebben eerbiedig de doden herdacht. Voor het grote kruis, op het midden yan het kerkhof, stond e;n vaandel- wacht, bestaande uit voormalige leden van het 8e regiment infanterie met het vaandel van dit regiment, dat ge durende de oorlog door enige soldaten in veiligheid was gebracht, in hun mid den. Naast het kruis wapperde aan e;n lange mast de Nederlandse driekleur halfstok. Tegenover het kruis waren piaatsen gereserveerd voor de officiële genodigden, terwijl aan de andere zijde een groot aantal oorlogsinvaliden uit 'de Meidagen had plaats genomen. Rond dit geheel stonden in carré troepen opgesteld. Onder de officiële genodigden merk ten wij o.m. op: De luitenant-generaals Dijxhoorn, Kruis, Muller Massis en J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, den minister-president en luitenant-gene raal Van Hoogenhuyzen. Alle buitenlandse militaire attachés, een deputatie van het KNIL onder lei ding van generaal-majoor Verniers yan der Loeff, van marine onder leiding van Schout bij Nacht Gauw, comman dant van de zeemacht Nederland, de burgemeester van Rhenen, den heer Hardenbroek en het kapittel van dra gers van de militaire Willemsorde. Omstreeks 11.15 uur arriveerde HH. KK, HH. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die begroet werden door ge neraal Kruis, terwijl een militaire ka pel het Wilhelmus ten gehore bracht. Vervolgens betrad de minister-pre sident, prof. ir. W. Schermerhorn het spreekgestoelte, l Hij zei a.o.: Koninklijke hoogheden, toehoorders van nabij en van verre. In de rij der hedenkingsdagen neemt deze 14de Mei een eigen plaats in. Op de avond voorafgaand aan de nationale feestdag zijn wij tezamen stil geweest en hebben het hoofd gebogen en ge dacht aan hen allen, die op een of an dere wijze in en rondom de oorlog ge durende vijf lange en bange jaren het leven hebben gelaten. Vandaag geden ken wij in het bijzonder hen. die In de oorlog van Mei 1940 in de strijd zijn gevallen en daarin hebben gele den. Thans nu voor de eerste maal rege ring en volk zich opmaken voor deze herdenking, lijkt dit alles lang geleden, is het oorlogsgebeuren van Mei 1940 overspoeld door al hetgeen daarna over leder van ons en over ons gehele volk kwam. Toch, toehoorders, wanneer wij even stil staan op een plaats als deze 'dan rijzen voor ieder onzer weer de beelden op uit de Meidagen van 1940. Dan beleven wij opnieuw de spanning en de teleurstelling, dan schrijnt op nieuw voor hen, die in die dagen de tijding van de dood van een dierbare bloedverwant kregen, de pijn om dit verlies. Voor hen in het bijzonder ligt deze 5-daagse oorlog niet ver beneden de horizon van hun aandacht, wegge drukt door hetgeen na die bange da gen over ons allen kwam. Hun herin nering aan die oorlog zal helaas nim mer vervagen, Met eerbied staan wij vandaag in onze gedachten naast al dezulken en reiken hen de hand. ZJJ waren de eersten van de meer 'dan 200.000 Nederlanders, wier le vensdraad door het oorlogsmonster, dat over Europa kwam, werd afgesne den. Toehoorders, vandaag zullen door Z. K. H. Prins Bernhard militaire onder scheidingen worden uitgereikt aan de nagelaten betrekkingen van hen, die zich in deze strijd hebben onderscheiden en die door hun daden getuigenis afleg den van persoonlijke moed en dapper heid en trouw aan de zaak van het va derland, van mensen, die op het juiste ogenblik ja wisten te zeggen. KÓUD EN BTJIÏG. Geldig tot Woensdagavond. In het binnenland meest matige, aan de kust tijdelijk nog krachtige Noord westelijke wind, wisselende bewol king met regen- of hagelbuien. Koud voor de tijd van het jaar. 16 Mei. Zon op: 4.46. Onder: 20.28 Maan op: 20.57. Onder: 5.09 Rotterdam, 14 Mei. Het Noorse stoomschip „Tigre", dat Maandag de haven van Rotter dam binnenliep, heeft rechtsom keer gemaakt, toen de kapitein vernam, dat de staking in de haven nog voortduurde. Het schip heeft nu naar Lissa bon koers gezet. VRIJWILLIGERS VOOR HET WERK IN DE HAVEN. Rotterdam, 14 Mej. Dinsdag morgen zijn 250 studenten van de Technische Hogeschool te Delft en 90 MTS-ers uit Dordrecht per trein te Rotterdam aangekomen. Zij heb ben zich als vrijwilligers gemeld voor het werk in de haven en zijn onmiddellijk aan de slag gegaan. Wij tekenen hierbij aan, dat het nu na meer dan een maand staken hoog en hoog tijd wordt, dat de re gering op doeltreffende wijze maat regelen dient te nemen, opdat niet nog grotere schade dan thans reeds is geschied aan onze internationale handelsbelangen en de belangen van Rotterdam als haven zal worden toegebracht. Staken is een wapen van den arbeider, maar hij moet ook weten hhe hij dit wapen hanteren kan. Er is een grens! (Red.) Nadat „De Doden" van Muus Jacobs was voorgedragen en een padvindsters- leidster namens de Nederlandse jeugd gesproken had, klonk het commando „opent de ban". Onder tonen van het „Wilhelmus" reikte Prins Bernhard hierop de door H. M. verleende onder scheidingen aan nabestaanden van de gevallenen uit. Op het kerkhof werden vervolgens door velen bloemen neergelegd als sym bool van dankbaarheid tegenover hen, die hun leven voor het vaderland gaven. Als symbool van een altijd durende gift zullen ieder jaar door de Nederlandse regering duizenden bloembollen worden aangeboden aan de Koninklijke Britse Marine. Nederlandse Marva's overhandigen tulpen aan haar Engelse collega's In de marine-barakken te Devonport. De Veiligheidsraad van de V.N. ziet zich voor de mogelijkheid van een nieuw debat over Perzië ge plaatst, De onderhandelingen tus sen de Perzische regering en Azer- beidsjan zijn in een impasse geraakt en er is geen officieel nieuws om trent de bewegingen van het Rode leger. De afgevaardigden zijn ken nelijk verontrust over het uitblijven van de bevestiging van de Sovjet- Russische ontruiming. De laatste aanwijzing, die de afge vaardigden van de V.N. te Washing. ton hebben ontvangen, is dat Soel- taneh liever geen „commissie van onderzoek" naar Azerbeidsjan zendt; hij geeft er de voorkeur aan te Wachten tot de onderhandelingen met den Azerbeidsjaansen „premier" in een meer gevorderd stadium zijn gekomen. Als de Perzische regering Maandag a.s de Veiligheidsraad nog niets over de ontruiming door het Rode leger kan mededelen, zijn enige afgevaardigden van plan, zo wordt van bevoegde zijde verno men, de raad voor te stellen zelf een commissie naar Perzië te zenden /oor een zelfstandig onderzoek. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, welke verkiezing op 17 Mei aanstaande zal worden gehouden, bedraagt voor het gehele land 5.229.927. Bfl de verkiezingen voor de Tweedt Kamer in 1937 was het aantal kiezers 4.462.859, waarvan toen 4.212.903, zijnde 94,40 aan de stemming hebben deelge nomen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, gehouden in April 1939, bedroeg het aantal stemgerechtigden voor het gehele land 4.623.414. De gemeente, met het grootste aantal stemgerechtigden, is Amsterdam, met 493.711 personen. De gemeente met het kleinste aantal stemgerechtigden is Ritthem, in dë provincie Zeeland, met 75. Het aantal kiezers in de onderschei dene kieskringen is bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen als volgt: Kieskring I: 's-Hertogenbosch 311.369 Kieskring II: Tilburg 264.145 Kieskring III: Arnhem 306.718 Kieskring IV: Nijmegen 251.649 Kieskring V: Rotterdam 368.723 Kieskring VI: 's-Gravenhage 295.168 Kieskring VII: Leiden 265.991 Kieskring VIII: Dordrecht 337,277 Kieskring IX: Amsterdam 493.711 (244.851) (216.807) (249.182) (214.641) (330.^03) (278.304) (230.802) (449.009) Kieskring X: (204.155) Kieskring XI: (253.618) Kieskring XII: Kieskring XIII: (244.421) Kieskring XIV: (227.127) Kieskring XV: (290.4981 Kieskring XVI: (223.550) Kieskring XVII: (103.786) Kieskring XVftl: (250.586) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de aantallen kiesgerechtigden in de overeenkomstige kieskringen in 1937. In 1939, bij de Provinciale Statenverkie zingen, was het aantal stemgerechtigden te Amsterdam 465.350, te Rotterdam 346.708 en te 's-Gravenhage 291.477. Molotof tegen toelating van China. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Byrnes, heeft gisteren op de Parijse ministersconferentie voorge steld, de Raad na de bespreking van het Duitse vraagstuk te verdagen tot 15 Juni Voorts deed Byrnes een voorstel het her ziene wapenstilstandsverdrag met Italië terstond te ondertekenen en een vredes conferentie bileen te roepen tegen 1 Juli of 15 Juli. Byrnes' voorstel werd door Bi- dault en Bevin onmiddellijk gesteund, maar de Sovjet-delegatie zei, dat zi) de voorstellen wenste te bespreken en op de agenda te plaatsen evenals de Duitse kwestie. Molotof stelde gistermorgen de vraag of er een regeling was getroffen voor het terugtrekken van de geallieerde troepen, nadat het vredesverdrag met Italië was ge tekend. Indien het vredesverdrag met Italië een dergelijke clausule zou bevat ten, verklaarde Rusland zich bereid van haar eis tot het handhaven van troepen in Bulgarije, langs de verbindingswegen met Oostenrijk af te zien. Bevin maakte aan Molotof duidelijk, dat Roemenië en niet Bulgarije als tegenhanger voor Italië zou worden beschouwd. Oostenrijk. De Amerikaanse minister, Byrnes, pro beerde tijdens de bijeenkomst van giste ren het probleem Oostenrijk wederom ter sprake te brengen, doch Molotof verzette zich daar tegen en merkte op, dat de plaatsvervangers van de ministers reeds moeite genoeg hadden met het gereed ma ken van vijf vredesverdragen zonder dat het nog nodig was een nieuw verdrag hier aan toe te voegen. China wenst toegang. In Amerikaanse conferentiekringen werd vernomen, dat het mogelijk is, dat heden bij de bespreking van Duitsland Chinese gedelegeerden aan de conferentie tafel plaats zullen nemen. Volgens een Amerikaanse bron heeft de Franse minister Bideult, die Maandag presideerde, eraan herinnerd, dat alle vier regeringen verzoeken van de Chinese re gering hadden ontvangen, om aan de be sprekingen van de Raad inzake Duitsland te mogen deelnemen op grond van de over weging, dat de Raad normaal vijf leden telt en dat zij alleen tot vier is geredu ceerd voor de bespreking van de verdra gen met de satellieten van de As. De Amerikaanse, Britse en Franse ge delegeerden gingen accoord met toelating van de Chinezen. Molotof verzette zich in beginsel daar niet tegen, maar hij merkte op, dat de discussies van Woensdag slechts voorlopig zouden zijn. Volgens een Inlich ting uit Amerikaanse bron zou hij gezegd hebben, dat de Chinezen moesten wachten tot de slotbesprekingen. IV. (Van onzen specialen Londense correspondent). LONDEN, 5 Mei 1 Er draait hier op 't ogenblik een gezel lige Franse nonsens-film, die ik wilde zien, en zo toog ik de vorige week naar Oxford Street, helemaal ingesteld op een lach-avond. De bioscopen werken hier allemaal van 's morgens elf tot 's avonds tien, aan één stuk door, zonder pauze of onderbreking tussen twee voorstellingen, zodat je soms aller-ongelukkigst net bij de „zoen die alles goedmaakt" binnen komt, dolblij dat een uur wachten in de queue eindelijk met succes bekroond is, (na betaling van tenminste 2/6 1.25). Dit keer trof het echter anders en de eerste ogenblikken wist ik niet goed of ik wel terecht was: op het doek draaiden, in bonte warreling, allerlei figuurtjes door elkaar, U kent het soort wel:l mannetje stelt 100.000 mensen voor, 1 baaltje 1000 ton cement, 1 plan 100 m3 hout, en on derwijl was het theater vervuld van wat ik alleen maar aan kan duiden met. „een grote stem", die cijfers noemde, cijfers die, toen zij eindelijk tot mij doordron gen, in al hun naaktheid» zo veelzeggend waren, dat de schrik mij om het hart sloeg, schrik die vaste vorm aannam, toen het beeld veranderde en straat na straat met oude, vervallen, lelijke, zwartgerookte hier „the slums" heet, de sloppen, waar huizen te zien gaf, kilometers van wat datgene, wat wij in Holland „achter buurt" noemen, nog villapark bij verge- mgggm THE RIGHT HONOURABLE WINSTON CHURCHILL heeft Nederland weer verlaten. „Ik heb wel een kwart millioen mensen ge zien," zo zeide hij. Misschien waren het er wel meer.... want allen wilden den groten staatsman zien en huldigen. Op deze foto zien we hem in de tuin van Soestdijk tijdens de ontvangst op het Paleis van het Prinselijk Paar. Ook de drie prinsesjes wist Churchill direct voor zich te winnen en Beatrix kreeg gelegenheid om haar Engels op te halen.. leken is. En die „grote stem" vertelde vertelde van de ellende die wordt gele den,, de kindersterfte, de ziekten, de verbijsterende hygiënische toestanden, het menselijk lijden, geen tien minuten van waar een huis een huis is, en een straat niet tevens riool. Deze film was in opdracht van de regering gemaakt, en zo boeiend als alleen het leven zelf kan zijn, een wereld waarin mensen wonen die nog andere bezigheden hebben dan over mo derne schilderkunst praten, en moeilijk doen over liefdesaangelegenheden. Dit probleem gaat ver uit boven de strijd der jJblltleke partijen, en de inzichten van d enen minister tegenover de opvattingen van den ander. Hier staat werkelijk de toe komst van een land, van dit land op het spel, en de oorlog heeft dit hele, on gelofelijk ingewikkelde cómplex van moeilijkheden, dat hier „housing", huis vesting, heet, door de vernietiging of be schadiging van rond twee millioen wonin gen tot een vrijwel onoplosbare puzzle gemaakt. Men moet namelijk niet verge ten dat hiervan niet los te maken ls een andere ontwikkeling, die al tientallen ja ren gaande ls en dat is de overbevolking ln de steden ln het algemeen, en speciaal in de kolos Londen, die zijn kinderen niet meer „verwerken kan". Wie hier op een spitsuur wel eens heeft geprobeerd dwars een kruispunt over te steken, of binnen het halfuur in een bus te komen, en wie, omdat hij dichterbij geen woning vinden kon, Iedere dag ruim twee uur in een trein, van of naar zijn werk, moet door brengen (en dat is hier schering en in slag), die weet wat ik bedoel. Overvolle steden, enorme oorlogsschade, uitgebreide sloppen. Toen Hercules de beruchte stallen van Koning Augias in één dag moest schoon maken. nam hij het kloeke besluit, er een hele rivier door te laten stromen. Daar aan doet het plan denken, dat de rege ring nu allerwege propageert: De „4 mil lioen nieuwe huizen", niet samengepropt in toch al overvolle steden, maar, in een harmonisch geheel met fabrieken, werk plaatsen, winkels, bioscopen, theaters, parken, scholen, ziekenhuizen, alles wat een mens nodig heeft, samengevoegd tot geheel nieuwe steden van ruwweg de grootte van Zwolle of Leeuwarden, ge bouwd hetzij rond een reeds bestaande kern, hetzij „zomaar midden in het gras"; economisch geheel onafhankelijk, door een brede strook platteland van de grote .moederstad" gescheiden, maar toch niet verder dan een uur sporens er vandaan, als planeten ln een zonnestelsel, die ieder een geheel op zichzelf zijn, maar hun levenskracht ontvangen /van een cen traal punt. In tiert Jaar moet dit plan werkelijkheid geworden zijn. En de kran ten, die dit „het grootste project van alle tijden" noemen, zijn er dit keer niet zo erg ver naast. P.S.Om de Franse film héb ik gela chen, hoewel niet, zoals bij de voorfilm, samen met het hele publiek, daverend geapplaudlseerd. De zuivelhoeve „Generaal de Wet" de mooiste zuivelhoeve in Neder. lands-Indië is door extremisten geheel verwoest. Het verlies van deze hoeve met 1400 stuks ultge. zocht vee wordt als een ernstige slag voor de veefokkerij in Nederlands. Indië beschouwd. Japanse Instructeurs voor de T.R.L Volgens de republikeinse radio te Batavia zijn een aantal Japannezen, behorende tot het tweede transport van Japanse krijgsgevangenen van het binnenland naar Probolingo, in het binnenland voorlopig vastgehou den ten einde te worden aangesteld tot leiders of instructeurs van de T.R.I. Deze maatregel werd genomen overeenkomstig een verzoek van Soekarno, De Voorlichtingsdienst van de Ne derlandse marine deelt mede, dat in het kader van de gebruikelijke con trole van het prauwenverkeer op wapens de „Jan van Galen" aan een operatie t ^gen zeerovers onder de Zuidkust van Borneo heeft deelge- gen een versterking van "s werd een operatie uit- !oor het KN.I.L., waarbij adojager assistentie ver. nomen de zee- gevoel-.-' een t leende On dens s is de Jan van Galen tij- an patrouillevaart langs de Noordkust van Sumatra ten Oosten van Kota Radja van de kust af met granaten beschoten. Na enige salvo's van de grote batterij werd het vijandelijk geschut tot zwijgen ge bracht. De besturen van de samenwerkende organisaties in het havenbedrijf hebben naar aanleiding van de oproep van den burgemeester van Amsterdam Dinsdag morgen een zeer druk bezochte gecom bineerde ledenvergadering gehouden. Daarin werd met algemene stemmen besloten aan de oproep van den burge meester gehoor te geven en hedenmor gen de arbeid te hervatten. Verder is overleg gepleegd met het bestuur van de scheepvaartvereniging „Noord". Dit heeft de toezegging gedaan voor alle havenarbeiders die morgen weer aan het werk gaan de ontslagen in te trekken. Dit geldt zowel voor de stichting samenwerkende havenbedrij ven als voor de vaste arbeiders van de diverse maatschappijen. De politiemaat. regelen rond het havencomplex zijn ver scherpt. Regering beslist! Naar A.N.P. verneemt, hebben da voorzitters van de beambten- en arbei derskernen van de N.V. Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker te Amster dam zich heden naar Den Haag begeven ten einde aan Z.Exc. den Ministerpre sident kenbaar te maken, met welke grote zorg het personeel van de Fokker fabriek door het bij voortduring uitblij ven van een regeringsbeslissiing ten aanzien van het door de Commissie- Tromp uitgebrachte advies over de toe komst van de vliegtuigindustrie in Ne derland, is vervuld. Die zorg neemt toe, met de mogelijkheid, dat bedoelde be slissing ,niet vóór de verkiezingen zal worden genomen, in welk geval een nieuwe periode van onzekerheid gedu rende niet te bepalen tijd zou ingaan! In de periode van 30 Maart tot 14 April werden door de mijnopruimings- dienst in ons land 13333 mijnen ge ruimd. Van de met dit werk belaste Duitsers kwamen er twee om het le ven, terwijl er een licht gewond werd. Door de opruimings- en bergings die nst werden 93 ton munitie onscha delijk gemaakt, waaronder 21 bom men. Het eiland Walcheren is nu voor ruim 50 pet. van mijnen gezuiverd. In de bovengenoemde periode werden daar 12523 mijnen geruimd. De Deense journalist Tage Van- sted heeft verteld dat hij op 21 April j.1. tussen de ruines van Hitiers kan selarij te Berlijn een brievenbesteller tegenkwam, die een briefkaart, ge adresseerd aan „den heer Adolf Hit- Ier", wilde bezorgen. De kaart kwam uit Hamburg en er op geschreven stond de wens, dat Hitier nog vele malen in voorspoed zijn verjaardag (20 April) zou mogen vieren. De brie venbesteller wist niet, wat er mede te doen. Onder het Duitse publiek, dat zich ter plaatse verzameld had, ging een luid gelach op, toen men van de kaart hoorde. Iemand zei. „Adolf Hitier?? nooit van gehoord!" Vansted bood aan, de kaart te ko pen voor tien sigaretten, doch de brievenbesteller bleek een plichts getrouw man. Heel plechtig schreef hij op de kaart: „adres onbekend", en bezorgde haar op het bureau voof onbestelbare stukken....

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1