't Herziene wapenstilstandsverdrag met Italië wordt vandaag ondertekend NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 320.000 drie- en vierentwintig-jarigen voor het eerst naar de stembus Zeven Arabische heersers gaan vergaderen Parijse conferentie verdaagd tot 15 Juni Het Duitse probleem vandaag nog aan de orde Polen verbreekt handels betrekkingen met Italië Franco is democraat! Garnera voor het laatst in de ring Politieke delinquenten mogen niet stemmen Hoofdacte examen 1946 Ned. Rode Kruis kreeg 9 ambulancewagens ten geschenke Post voor de „Willem v. d. Zaan" Sjahrir wil weer onderhandelen Lichte straffen in Unilevar-affaire Neder!and telde op 1 Januari j.l. 9 miltioen inwoners Nog weinig arbeiders in de Amsterdamse haven wérken Weerbericht. Frankrijk wil beveiliging legen een toekomstige Duitse agressie Ruhrgebied, Rijnland en Saar dan los van Duits'and Bidault schetst de Franse plannen ruim Als de bananen komen Het onderwerpPALESTINA Het Prinselijke Paar naar Zwitserland Amerikaanse carrière De kakkers krijgen 12 dagen vacantie Worden de sigaren goedkoper? Nederlandse vliegtuig industrie wordt geconcentreerd De „verzetsvierling" Artsen tegen ziekenfonds- besluit SchotlandZwitserland 31 DONDERDAG 16 MEI 1946. 70a Jaargang No. 9739. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJL8MA. Uitgave: N-V. Uitg. Mij. Hoil. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. De ministers van buitenlandse zaken, die thans te Par(js b(jeen z(jn, zt)n overeengekomen de conferentie tot 15 Juni te verdagen. Men zal dan weder om te ParUs bijeenkomen. De conferentie is overeengekomen het herziene wapenstilstandsverdrag met Italië, xoals voorgesteld door Byrnes, te onder tekenen. Voor de vredesconferentie is nog geen datum vastgesteld De ministers van buitenlandse zaken zuilen tijdens hun bijeenkomst van 15 Juni beslissen wan neer de vredesconferentie gehouden zal worden. Na lange discussies heeft de conferentie geen overeenstemming bereikt ten aan- zten van het voorstel van Byrnes om het .Oostenrijkse vraagstuk op de agenda te plaatsen. Van gezaghebbende zijde werd verklaard, dat de zitting van Donderdag de laatste zal zijn voor de verdaging tot 15 Juni. Men verwacht dat de Duitse kwestie zowel in de ochtend als middag zal worden be sproken. Aan het eind der conferentie zal geen communiqué worden uitgegeven. EEN NIEUWE JAPANSE REGERING. TOKIO (AFP). Generaal Mac-Arthur heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vorming van een babinet Josjida. Dat Sjidehara den nieuwen formateur heeft aanbevolen bij den Keizer, is slechts een fomaliteit. De regering zal onmiddellijk worden gevormd. Warschau. - De Poolse regering heeft de handelsbetrekkingen met Italië ver broken. Een officieel communiqué geeft als reden op, dat de Italiaanse autoriteiten beslag hebben gelegd op het Poolse schip „Atory", De Italiaan se regering beweert, dat het schip haar als waarborg moet dienen voor de schulden, die de oude scheepvaart maatschappij „Gdynia America", voor de oorlog heeft gemaakt. Bij de opening van de Spaanse Cor tes heeft generaal Franco de nadruk gelegd op het katholieke karakter van de Spaanse staat, die z. i. gebaseerd is op de christelijke voorschriften. .Een dergelijke staat", aldus Franco, „kan men niet ondemocratisch noemen. De ze staat is een echte democratie". Uitlevering van nazi's. De Britse regering oefent grote pressie uit op. Spanje om de jneer dan 8000 Duitse nazi-agenten in dit land uit te leveren. Tot nu toe zijn er slechts 400 naar Duitsland gevoerd. Ret herziene Italiaanse wapenstilstands verdrag zal vandaag officieel door de Big Four worden geparafeerd, voor de onder tekening door den Italiaansen minister president, de Gasperi, en den gealliëerden opperbevelhebber in het Middellandse zeegebied. Rome. Primo Camera, de Itali aanse ex-wereldkampioen boksen, zal nog éénmaal in de ring komen om een gevecht te leveren in Ame rika tegen Buddy Baer, dein broer van Max Baer, die hem in 1934 zijn titel ontnam. Camera verklaart, dat, afgezien van de uitslag, dit zijn laat ste gevecht zal zijn, om nog éénmaal een bedrag bij elkaar te boksen, waarmede hij in New York een bar of nachtclub wilt beginnen. Polen verbrak gisteren delsbetrekkingen met Italië. de han- Zware straffen bij overtreding. Hier en daar in den lande is enige ongerustheid ontstaan, naar aanleiding van het feit, dat verscheidene politieke delinquenten weer op vrije voeten zijn gesteld en deze daarom aan de verkie zingen zouden kunnen deelnemen. Ondanks het mogelijk voorkomen op de kiezerslijst en het ten gevolge daar van oproepen voor de stemming, mogen deze personen niet aan de stemming deelnemen. Doen zij dit toch, dan stellen zij zich bloot aan ernstige bestraffing (art. 195 Wetboek van strafrecht en art. 4 Tri- bunaalbesluit Aangezien deze personen op het stem bureau 1 ekend zijn en zij geen langdu rige gevangenisstraf zullen riskeren, bestaat er voor enige ongerustheid in dit opzicht geen reden. Er is echter ook een groot aantal per sonen, dat vóór de 31 December on voorwaardelijk in vrijheid is gesteld. Deze mogen natuurlijk wel stemmen. Het examen ter verkrijging van de akte als hoofdonderwijzer zal dit jaar worden gehouden te Breda, Arnhem. Roermond, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Zwolle. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afgenomen op Donderdag 11 Juli 1946, terwijl het mondelinge examen zal aanvangen op Dinsdag 23 Juli 1946. Dinsdagmiddag zijn door het Britse Rode Kruis negen ambulance wagens aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage overgedragen. De wa gens, bestuurd door Zuid-Afrikaan se, Canadese en Engelse chauffeuses, stonden in colonne opgesteld op de Boorlaan, toen major De Guise na mens het Britse Rode Kruis de ambulances aanbood. Jhr. G. Ver- spijck, directeur van het Neder landse Rode Kruis, dankte met en kele woorden voor dit nuttige ge schenk. Op zijn tocht van Ned. Itidië naar Nederland zal de „Willem van der Zaan" van 2427 Mei In Port Said en op 4 en 5 Juni in Gibraltar zijn. De mogelijkheid is opengesteld ge wone en aangetekende brieven en briefkaarten aan de opvarenden te zenden, die hun in die havens zal wor den uitgereikt. Deze correspondentie behoort dan uiterlijk op 19 en op 29 Mei as te zijn gepost en voorzien te zijn van de aan duiding „a/b Hr. Ms. mijnenlegger Willem van der Zaan". Franke'ring volg-'ns binnenlands ta rief. Verdere inlichtingen verstrekken de postkantoren. Batavia. - Na uit Soerakarta in Ba tavia te zijn teruggekeerd, heeft Sjahrir bevestigd, dat hij gedurende zijn reis naar midden-Java Soekarno niet had ontmoet. Een voltallige kabinetszitting zal waarschijnlijk in de volgende week In Batavia of Djokj^karta worden gehou den. Sjahrir heeft nog medegedeeld, 'dat hij bereid is te allen tijde de on derhandelingen dr. van Mook te her vatten. Rotterdam. De economische po litierechter heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voornaamste verdachten in de Unilever-affaire De directeurvan de Unilever Ver koop-centrale, A. v. d. P:, werd ver oordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf; de adj.-directeur W. F, D: en J: A. C: K. beiden tot 9 maanden en A. L. tot 8 maan den; de chef-inspecteur H. F. ten H tot 4 maanden en de chef-inspecteur H. tot 6 maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van preventief. Al deze straffen zijn conform de eis, be halve die tegen den directeur tegen wien 1 jaar en 4 maanden was ge- eist. De bekende Cunrakerk te Rhenen, die tengevolge der oorlogshandelingen grotendeels was vernield, wordt met het oude materiaal hersteld. Er wordt hard aangepakt en het werk vlot snel. Het bouwwerk ln de steigers. Eén der belangrijkste werken in de provincie Drente is de kanalisatie van de Wold A. Een overzicht tijdens het graven van een nieuwe bedding. Koning Gustaaf van Zweden begroet de Nederlandse tennisspelers, die te Stockholm vertoeven in verband met- de wedstrijden om de Davis-cup en een match, welke door den koning werd gespeeld, bijwoonden. V.r.n.1 van Swol, Timmer, Koors en Rinkel; In tegenstelling met de verwachting, die het besluit, dat de gemeenschappe lijke vergadering der moderne, christe lijke en rooms-kath., transportarbeiders- bonden hebben genomen, heeft gewekt, Is Dinsdagmorgen slechts een gering getal havenarbeiders wederom aan het werk gegaan. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: NOG VRIJ KOUD. Zwakke of matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Wisselend bewolkt met een enkele bui. Nog vrij koud. 17 Mei. Zon op: 4.45. Onder: 20.29 Maan op: 22.04. Onder: 5.32 PARIJS. (Reuter). - Byrnes heeft thans tijdens de conferentie van ministers van buitenlandse zaken te Parijs voorgesteld, op 12 November van dit jaar een speciale vredesconferentie bijeen te roepen, die zal beslissen over het lot van Duitsland. De Franse plannen. Bidault gaf een uiteenzetting van de Franse plannen ten aanzien van Duits land: Frankrijk wil de politieke en eco nomische internationalisatie van de Ruhr. Deze nieuwe staat kou bezet worden door internationale strijdkrachten, terwijl de integriteit dier staat door de belangheb bende mogendheden zou worden gewaar borgd. De mijnen zouden onteigend wor den en beschouwd worden als internatio nale nutsbedrijven. Tussen het Ruhr gebied en Duitsland zouden tolgrenzen bestaan. Een gedeelte van een gunstige handelsbalans van het gebied zou voor lopig gebruikt worden voor bevoorrading van de rest van Duitsland. Ret Rijnland. Ten aanzien van het Rijnland wil Bi dault een permanente militaire bezetting van de westelijke Rijnoever, en waarbij de bezettingstroepen ten zuiden van Keu len Frans zouden zijn, met eventueel Bel gische en Luxemburgse contingenten. De bezettingstroepen ten noorden van Keu len zouden Belgische, Nederlandse en des gewenst ook Britse zijn. Naar gelang de plaatselijke ontwikke ling zou er hetzij een - enkele Rijnstaat onder intergeallieerde militaire bezetting ontstaan, of twee afzonderlijke staten on der verschillende geallieerde bezetting. In dit kader zou het Rijnland zijn eigen binnenlandde aangelegenheden "besturen, zou eigen diplomaten hebben en een eigen financiëel en handelssysteem. De kolenmijnen van de Saar, die bij het Verdrag van Versailles aan Frankrijk werden toegewezen, zouden het eigendom van de Franse staat worden, efi het Saar- gebied zou worden opgenomen in het Franse douane en monetaire systeem. Het gebied zou onmiddellijk onder Frans ge zag komen, en Frankrijk zou daar een militaire macht handhaven voor het be waren van de orde en het bewaken van de grenzen van de Saar. De politieke status en de nationaliteit van de inwo ners zou worden opengelaten, terwijl Frankrijk de belangen van de Saar en tle Saarlanders zou behartigen. Bidault zeide, dat Frankrijk had toege stemd in de politieke decentralisatie van Duitsland. Men moet thans eerst de regionale structuur van Duitsland, die de basis zal worden van de politieke toe komst van Duitsland, verder ontwikke len. Frankrijk zsfl op 1 September ge meenteraadsverkiezingen doen houden en op 1 October verkiezingen voor de dis trictsraden. Frankrijk wil zich beveiligen tegen een Duitse agressie in de toekomst. Het wil geen annexatie van Ruhr, Rijnland of Saar, doch wil deze gebieden slechts van Duitsland scheiden. Omdat deze gebieden echter geen politieke of economische een heid vormen wi! Frankrijk een afzonder lijke regeling voor elk. Conferentie verdaagd. Van de zijde van de gemeente Rotterdam wordt ons gemeld, dat het aantal kiezers voor de aanstaan de Tweede Kamerverkiezingen niet 368.723 bedraagt, doch 382.594, zodat het totaal aantal stemgerechtigden in het gehele land op 5.243.798 komt. Voor de eerste maal zijn ook dege nen, die 23 '=n 24 jaar zijn, kiesgerech tigd, hun aantal wordt geraamd op 320.000. In vergelijking met het aantal kiesgerechtigden in 1937 (laatstgehou den Tweede Kamer verkiezingen) be draagt het accres ten aanzien" van 1946 17,2 pet. en na aftrek van de 23- en 24- jarlgen 10 pet. De overeenkomstige cij fers voor 1939 (Provinciale Staten) ten aanzien 'van 1946 zijn 12,7 pet. en 5,8 pet. Tenslotte kan nog worden medege deeld, dat de bevolking van Nederland op 1 Januari 1946 uit 9,298,888 Inwo ners bestond. Waarschijnlijk zal later blijken dat dit aantal iets te hoog is, maar meer dan 40.000 zal l\,et verschil zeker niet zijn. Dat het aantal inwoners per 1 Jan. 1946 niet nauwkeurig kon worden vast gesteld, is gelegen in het feit, dat ver schillende bevolkingsregisters op die datum nog niet volkomen in orde kon den worden gebracht. EVC stelt het lossen. voorwaarden voor Rotterdam. - Naar aanleiding van een tot haar gericht verzoek, deelt het be stuur van de EVC, bedrijfsgroep trans port-Rotterdam het volgende mede: „De bananenboot, die volgende week in de Rotterdamse haven verwacht wordt, kan met medewerking van de EVC worden gelost, mits daarbij de volgende voorschriften in acht worden genomen: le. Er zullen uitsluitend havenarbei ders aan het werk worden gesteld die zich Nhiervoor vrijwillig bij het bestuur der EVC hebben aangemeld. 2e. De lossing geschiedt mede onder toezicht van de stakingsleiding der EVC. 3e: Het totale door de havenarbeiders verdiende loon zal aan het bestuur der EVC worden ter hand gesteld, welk bestuur in overleg met de haven arbeiders een bestemming aan deze gelden zal geven. Van bovenstaand besluit is -zowel aan de scheepsvaartvereniging Zuid als aan minister Mansholt kennis gege ven, met het verzoek hierop zoo spoe dig mogelijk te antwoorden". Bij het Internationale biüarttour- nooi te Rotterdam leidt Nederland met 8 punten vóór België en Frank rijk (ieder 4). Azzam Pasja, de secr.-generaal van de Arabische Liga, heeft aan journalis ten medegedeeld, dat alle Arabische koningen en presidenten zeer binnenkort in een plaats nabij Egypte zullen bijeenkomen om van gedachten te wisselen over Palestina. Van de zeven leden der Arabische Liga zijn vijf koninkrijken, t.w. Egypte, Arabië, Irak, Transjordanië en Jemen. Syrië en Libanon zijn republieken. Nog nooit tevoren zijn deze zeven heersers in een samenkomst bijeen geweest. Zij zijn: de 66-jarige koning Ibn Saoed van Arabië, de 26-jarige koning Faroek van Egypte, de 77-jarige Imam Jehia Hamid Oedbin van Jemen, de 64-jarige Emir Abdoeilah Ibn Hoessein van Transjordanië, Emir Obdoel Blah, prins regent van Irak (voor den 11-jarigen koning Feisal II, president Sjoekri Al Koeatly van Syrië en president Bechara Al Khoerz van Libanon, De buitengewone zitting van de raad der Arabische Liga, oorspronkelijk bepaald op a.s. Zaterdag ln Syrië, ter bespreking van het rapport over Palestina, is tot Dinsdag uitgesteld. Het programma var>? het bezoek, dat H.H.K.K.H.H. Prinses Juiiana en Prins Bernhard aan Zwitserland zullen bren gen, is thans te Bern medegedeeld aan den daar vertoevenden verslaggever van het A.N.P. We geven een gedeeltelijke opsomming daarvan: Maandagochtend, 20 Mei, om 11 uur, zal 'het Prinselijk paar op het vliegveld Ciontrin bij Genève arriveren, waar zij zullen worden ontvangen door den Bondsraad Petit Pierre, den proto colchef Couttat en door de Kantonnale regering en 't stadsbestuur van Genève. Om 11.30 zullen de hoge gasten dan per auto vertrekken naar Kehr-Satz, waar de Zwitserse regering 't staatseigendom „Villa Lohn" te hunner beschikking heeft gesteld en waar zij zullen worden ontvangen door de gezamenlijke bonds raad. Dinsdagochtend 21 Mei, zal een auto tocht door de stad Bern worden ge maakt. Om 15 uur zal een receptie in het Nederlandse Gezantschap^gebouw plaats vinden van vertegenwoordigers van Nederlandse stichtingen en vererit- gingen in Zwitserland. In hetzelfde ge bouw zal dan om 18 uur weer de vol tallige Zwitserse Bondsraad worden ont vangen en Prinses Juiiana zal een ge schenk aanbieden en een rede uitspre ken. Deze plechtigheid zal door de drie Zwitserse radiozenders worden uitge zonden. De Woensdag, 22 Mei, zal des ochtends worden begonnen met een autotocht door het Kanton Bern. Om 16 uur zal Prins Bernhard de militaire paardenstallen van de Zwitserse staat in Bern bezoe ken. 's Avonds zullen Prinses Juiiana en Prins Bernhard in het Nederlandse Ge zantschap aan de Zwitserse regering een banket aanbieden. Donderdagochtend, 23 Mei, zullen Prinses Juiiana en Prins Bernhard weer naar Genève vertrekken, waar de Prin ses, als voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis, een bezoek aan het Inter nationale Rode Kruis zal brengen. Daar zal een diner worden aangeboden, waar na de Prins en Prinses de terugvlucht naar Nederland zullen aanvaarden. Van Nederlandse jongen. Op 17-jarige leeftijd kon in 1909 een Nederlandse 'jongen. Sam Broers, niet langer weerstand bieden aan zijn zin naar avontuur en hij vertrok naar Ame rika. Thans, 37 jaar later, is hij voor een kort bezoek naar ons land terugge keerd als president van de Firestone Tire and Rubber Export Company uit Akron (Ohio) en heeft hij op uitnodi ging van de Banden Import Maatschap pij N.V. te Amsterdam tijdens een he denmiddag te Amsterdam gehouden persconferentie enige bijzonderheden verteld over de Amerikaanse productie ven autobanden. Op 1 Januari hebben de Verenigde Staten de verkoop van banden vrij ge geven. Steeds meer komen er dagelijks op de markt, zodat er spoedig geëx porteerd zullen kunnen worden naar Nederland, indien ons land daartoe al thans deviezen beschikbaar heeft. Slechts aan de grotere maten voor vrachtwagens en opleggers bestaat zo nu en dan nog een tekort. De export staat onder contröle der regering, die ieder land een bepaald kwantum toe wijst. 7' In de Staatscourant van heden is op» genomen een wijziging van de rege ling van lonen en andere arbeidsvoor waarden in het bakkersbedrijf, waar bij voor het jaar 1946 de vacantie Is vastgesteld op 12 dagen. Met ingang van 1 Mei zijn de 49 op tanten, welke op de aocijns van siga retten werden geheven, tot 1 Mei 1947 gecontinueerd. De 100 opcenten, welke op de accijns van sigaren- en kerfta bak worden geheven, zullen met in gang van 1 Juni 1946 as. tot 40 worden verlaagd. De gehele maatregel is er een van tijdelijke aard en is van kracht tot 1 Mei 1947. De regering heeft, na kennis ge nomen te hebben van het rapport der vliegtuigindustrie-commissie, besloten, dat de Nederlandse vlieg tuigindustrie dient te worden gecon centreerd in een onderneming, welke de vorm van een naamloze vennootschap zal krijgen. De rege ring heeft zich bereid verklaard haar medewerking aan de opbouw van deze industrie te verlenen door de kapitaaldeelname en zo nodig de financiering van de ontwikkelings kosten van nieuwe vliegtuigtypen onder daarbij passende voorwaarden te bevorderen Bij de nadere uitwerking van deze beslissing zal de regering wor- den bijgestaan door een vertrou wensman. Londen, (ANPijAneta). - Het Lon- dense avondblad „The Star" publi ceert een foto van de Zwolse vier ling dar familie Kiffer onder de kop „De verzetsvierling" en verklaart verder: „Toen de Kiffer vierling 3 jaar geleden in de Nederlandse stad Zwolle geboren werd, hebben de Duitsers geprobeerd hen voor hun welvaartspropaganda te gebruiken, maar de ouders verijdelden al deze nazi-pogingen. De buitengewone algemene ver gadering der Nederlandse maat- jchappij tot bevordering der genees kunst heeft op haar vergadering van 13 April 1946 te Utrecht vastgesteld, dat de door de overheid voorgestel de honorariumherziening onvoldoen de rekening houdt met de mate riële bezwaren der artsen Deze ma teriële bezwaren, aldus de mede deling, hoe belangrijk ook, staan nog in betekenis achter bij de grie ven, die bestaan tegen het zieken- fondsbesluit. Dit besluit belet de artsen aan het Nederlandse volk een zodanige geneeskundige verzor ging te geven als zij mogelijk en noodzakelijk achten. Deze motie is inmiddels ter kennis van de over- ïeid gebracht. VOETBAL, In het Hampdenpark te Londen werd Woensdag voor een enthousiaste meeste van ruim 75.000 personen, de voi al- wedstrijd Schotland—Zwitserland ge speeld, welke in een Schotse 3—1-over- winning eindigde. Dat de Zwitsers zich ondanks hun nederlaag, dapper weerden, moge blij ken uit het feit, dat na de rust geen doelpunten meer werden gescoord. Het enige Zwitserse doelpunt, dat slechts weinige minuten na de aanvang werd gescoord, kwam van den rechts buiten Aeby. De Schotse doelpunten werden gemaakt door Liddell (2) en De Laney. De trein TienenTongere (België) is op het station Neerlande overvallen De zwaar gewapende bandieten open den de postpakken en gingen er van door met 40.000 francs. De plechtige herdenking van de ge vallenen der Meidagen van 1940 te Alkmaar door de 1ste Mil. afdeling. Een overzicht tijdens de plechtigheid. Op de achterarond de Kaaswaag

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1