HELDERSCHE COURANT Perzische troepen vallen Azerbeidsjan aan Oorlog tegen de zwarte markt in België begonnen De havenstakingen duren voort NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Iraanse kwestie Woensdag voor de Veiligheidsraad Weerbericht. Vlissingse haven nog steeds versperd Kabinet-Schermerhorn demissionnair Briefpost en deviezer Gen.-Majoor von Frjtag Drabbe naar Indië Postzegels der symbolen- en heldenserie na 1 Juni ongeldig Bovendien worden olie prijzen 10 pet verlaagd HONGER MAANDAG 20 MEI 1948. 70e Jaargang No. 9742. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur! S. KONING. Hoofdredacteur! J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving I 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. tam» Teheran, (Reuter). - Radio Tebris meldde Zondagavond, dat Perzische troepen Azerbeidsjan hebben aangevallen. De aanval werd ingezet vanuit het Zuidwesten, uit de streek der Koerden rondom het meer van Oermia. In Tebris is de staat van beleg afgekondigd. Er is een militaire regering gevormd en elkeen die zich na 11 uur des avonds op straat vertoont, wordt neergeschoten. Volgens waarnemers in Tehe ran kan het Perzische leger in het N.W. op zijn hoogst 10.000 man Het „nationale leger van Azer beidsjan" had reeds bevel ontvan gen om te vechten indien het werd aangevallen. De oorlog dreigde reeds, toen de onderhandelingen in Teheran met den „minister-presi dent" van Azerbeidsjan over de status van deze provincie binnen het Perzische rijk. mislukten. In een radio-rede had Pisjevari reeds het voornemen van Azerbeidsjan ver sterkt om zich met geweld te verzet ten tegen elke poging der centrale regeering de provincie binnen te trekken. De Perzische regeering heeft reeds wekenlang troepen samengetrokken langs de gehele grens van Azer beidsjan van Irak tot de Kaspische aee. NOG GEEN NIEUWE JAPANSE REGERING. Tokio, (AFP- Josjida heeft den Japanse keizer in kennis gesteld van het mislukken van zijn pogingen tot het vormen van een nieuwe regering, aldus meldt het Japanse persbureau. PRINS EN PRINSES. Prins Bernhard en Prinses Juliana zijn hedenmorgen per vliegtuig vertrokken teneinde een meerdaags officiëel bezoek te brengen aan Zwitserland. Weersverwachting, geldig tot Maan dagavond: Des ochtend geheel bewolkt, later brekende bewolking. Geen regen van betekenis, iets warmer dan gisteren. Zwakke wind. 21 Mei: Zon op: 4.39. Onder: 20.35 Maan op: 0.50. Onder: 8.25 sterk zijn, daar het elders gebon den wordt door bandieten en op standige stammen» Azerbeidsjan daarentegen, de dichtst bevolkte provincie van het land, zal waar schijnlijk een veel groter strijd macht op de been kunnen brengen Perzië weer op de agenda. New-York (Reuter). Zondagavond werd hier medegedeeld, dat de Per zische kwestie weer oo de agenda van de Veiligheidsraad der V.N. zal voorkomen in de zitting die Woens dagmiddag 3 uur a.s. zal beginnen. Op verzoek van den secr.-generaal der V.N. zal Giral, de min-presi- dent van de. Spaanse republikeinse regering, a,s. Donderdag de zitting te New-York van de sub-commissie van onderzoek in de Spaanse kwes tie bijwonen. De Veiligheidsraid is er van in kennis gesteld, dat alle buitenlandse troepen Syrië in de eerste helft van April hebben verlaten. In verband met de nog steeds voortdurende noodtoestand in de versperde haven van Vlissingen heeft het gemeentebestuur het vol gende telegram verzonden aan den ministerraad, den minister van openbare werken en wederopbouw en den minister van verkeer en energie: „Burgemeester en wethouders van Vlissingen, verontrust over omstan digheid, dat nog steeds ingang van haven van Vlissingen grotendeels door wrakken wordt versperd, waar door haven voor belangrijke aan loop verkeer niet beschikbaar is en bovendien aanvraag uit het buiten land om haven geregeld aan te doen is moeten worden afgewezen, drin gen met klem bij uwe excellentie op aan stappen te doen, dat onver wijld met opruiming wordt begon nen. Vlissingen, dat reeds Novem ber 1944 werd bevrijd, gevoelt hui dige toestand als zeer onbillijke ach terstelling bij havens als Rotter dam, Amsterdam en Delfzijl, waar aanstond na bevrijding met toegan kelijk maken is begonnen. 's-Gravenbage. - Vrijdag hebben de ministers hun portefeuilles ter beschik king van de Koningin gesteld. De Koningin heeft deze ter be schikking stelling in overweging ge nomen en de ministers verzocht in middels al datgene te blijven ver richten, wat zij in het landsbelang nodig achten. In verband met de deviezenbepa- lingen zullen met ingang van 20 Mei a.s. alle, voor het buitenland bestemde brieven (ook aangetekendedie meer wegen dian twintig gram, geopend aan een postinriehting (met uitzondering van de postagentschappen in de ste den), moeten worden aangeboden. Sluiting van deze stukken moet in tegenwoordigheid van den loketambte naar plaats vinden. De commandant van het korps mariniers, generaal-majoor H. F. J. M A. von Frijtag Drabbe, zal Dins dag 21 Mei 1946 per vliegtuig naar Indië vertrekken, voor het voeren van besprekingen en het inspecte ren van de 1ste mariniers-brigade. De generaal zal vergezeld worden door den hoofdofficier van admi nistratie der 2e klasse J. K. Leyen en zijn adjudant, dep kapitein der mariniers J. E. Budelman. De reis zal ongeveer twee maan den duren. I Zoals reeds enige tijd geleden bekënd werd gemaakt zullen de postzegels met afbeeldingen van de Germaanse symbolen en van zeehelden met ingang van 1 Juni buiten gebruik worden gesteld en hun waarde voor de frankering verliezen. In wisseling van deze postzegels tegen die van het gangbare type is niet mogelijk. De Belgische eerste-minister, Van Acker, heeft in de eerste mededeling over zijn „oorlog" tegen de zwarte markt en hoge prijzen gezegd, dat escadrons gendarmes langs de Bel gische grenzen patrouilleren, ter bestrijding van de handel in contra bande. Zwarthandelaars zullen, al- In de Fokkerfabrieken wordt hard gewerkt aan een opdracht van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart voor 66 zweefvliegtuigen. Een kijkje bij de constructie der vleugels. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat in de Sowjet-Unie brood, bloem en mar- caroni in de aanstaande herfst van de bon zullen gaan. Men is van plan in de loop van het volgend jaar het gehele bonnen- systeem af te schaffen. (Reuter). Amsterdam. - Het Hoofdbestuur der E. V. C. deelt aan het A. N. P. mede: Zaterdagavond is er contact opgenomen tussen minister-president Schermer- horn enerzijds en de E. V. C. anderzijds. In verband hiermede deelt de leiding der E. V. C. mede, dat de staking der Nederlandse zeelieden en de daaruit voort vloeiende havenstakingen, onverminderd zullen voortduren en dat Maandag morgen in Rotterdam en Amsterdam vergaderingen mét de zeelieden zullen worden belegd, waarin de sitnatie zal worden besproken. Voorts zal het onder houd dat de E. V. C. met den min.-president heeft gehad, nader worden toe gelicht. dus Van Acker, in plaats van te wor den beboet, zoals tot nu toe, tot gevangenisstraf van 10 maanden tot 5 jaar kunnen worden veroordeeld De prijsvermindering. Met ingang van 26 Mei zullen de prijzen en tarieven voor het vol gende met 10 verlaagd worden: voedingsproducten, goederen- en reizigersvervoer op de spoor- en tramwegen, autobussen, taxi's en vrachtauto's, het vervoer te water, petroleumproducten, auto- en rijwiel banden, rubberartikelen, textielpro ducten, bouwmaterialen (met uit zondering van straatkeien en van zand), sanitaire artikelen, alle me taalwaren, alle huishoudelijke arti kelen van metaal, hout, glas of aar dewerk, alle artikelen dienende tot onderhoud", Jycifers, verf en vernis, meststoffen,- photographische artike len, alle soorten van papier en kar ton, binnen- en buitenlandse boeken, electrische stroom, gas, steenkool voor huishoudelijk gebruik, riet werk, leder, chemische producten, posttarieven, hotels, pensions en restaurants, cinema's, schouwburgen en music-halls, dames- en heren kappers, maatkleermakers, schoen makers, drukkerijen, wasserijen en ververijen, snijden en plaatsen van vensterglas, alie verrichtingen in de havens. Berlijn, (Reuter). - De Britse sectie van de geallieerde bestuursraad in Duitsland deelt mede, dat een spe ciaal gevormde treinpolitie thans de aardappeltreinen in Duitsland bege leidt om deze treinen tegen over vallen van hongerigen te bescher men. De politie is gerechtigd van vuurwapenen gebruik te maken. Enige treinrovers werden reeds doodgeschoten. AMERIKAANSE SPOORWEG STAKING UITGESTELD. Washington, (Reuter). De Amerikaan se spoorwegstaking is uitgesteld tot 23 Mei.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1