De kunst gaat door het vrije land Stadsnieuws Belangwekkende tentoonstelling Burgeriiike Stand. Nieuwe passagierslijsten Plaatsvervangende kanton rechter benoemd Het werk van Pinkhof, Bakker en Van der Waay Feestavond perscnèelsver. Gebr. Meyer Soort. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT - Inderdaad, de kunst gaat door het vrije land, althans door een groot deel van ons vrije land. Wie eens vluchtig kennis neemt van de kunst-program ma's, waaruit de bewoners der grote steden na veel overpeinzing hun keuze kunnen doen, en daarnaast stelt dat gene, wat onze stad op dit punt te bieden heeft, kan een lichte jalouzie niet onderdrukken. Zo nu en dan komt hier een select toneelgezelschap, dat dan gelukkig een volle zaal trekt, terwijl met grotere tussenpozen muzikale kunstenaars de Noordpunt van onze provincie opzoe ken, doch dan ijlings naar andere oor den vluchten, omdat de grote leegten in onze concertzalen hun koud aan doen Het kan ons dan goed doen, te be merken, dat in deze woestenij van kunsteloosheid bij tijd en wijle een oase opdoemt, waar wij ons kunnen la ven aan de bronnen, waaraan de schoonheid ontwelt. Zo'n oase kunnen wij thans vinden in de Openbare Leeszaal, waar een keur- collectie van boekwerken tentoonge steld is, die alle de Kunst tot onder werp hebben. Broederlijk liggen daar bijeen werken over de woordkunst naast vakliteratuur over kunstsmeed werk, De moderne architectuur vindt een plaats naast de Griekse bouwstij len. We kunnen met bewondering ken nis nemen van de schitterende teke ningen van een Hans Holbein de Jongere, en van reproducties van Eembrandt's mooiste doeken. Prach tige portretten van Albrecht Dürer en meesterwerken van Vineent van Gogh. Even verder ligt een bandje over luidklokken en beiaarden en een paar kleine boekjes over oud-Chinees por- celein en Delfts Blauw, met fijne diep druk-illustraties. Zij, die belangstel ling hebben voor de grafische tech niek, kunnen zich verlustigen in Jan Poortenaar's „Boekkunst en Grafiek", waarin zij de ontwikkelingsgang van het boek sinds de oudste tijden kun nen volgen. Ook de muziek heeft een plaats ge kregen, hoewel het hier uiteraard moet blijven bij beschrijvingen van de le vensloop der kunstenaars en bij be sprekingen van het belang van hun oeuvre. Dvorak heeft gezegd: .Kunstgeschie denis is geschiedenis van de geest", waarmee hij wilde uitdrukken, dat in de ontwikkeling van de kunst zich de ontwikkeling van de menselijke geest afspiegelt. Zolang er mensen op aarde zijn, hebben zij de schoonheid gezocht en hebben zij getracht, datgene voor het nageslacht te bewaren, wat hun het mooist en belangwekkendst toe scheen. Zij hebben dat gedaan op pri mitieve wijze, door middel van rots tekeningen, of uitsluitend door het Bevallen: S. C. van HoepenBijl, d. C. J. Gieles—Visser, d. M. Schilder manDekker, d. H. Brouwervan Boordt, d. M. A. van Amersfoort Wever, d. J. H. DuursmaBooms, d. A. Bakde Groot, z. J. M. Gilles Neufeglise, d. M. C. Post—van Hartings- veldt, d. N. Ingelseyermaas, z. G. L. Beerens—Bruin, z. J. C. Kaamer—v. d. Bogert, d. P. SlortBuitelaar, z. J. Butterman—Bekius, d. A. Bremer— Kooij, d. N. de BoerKlomp, d. J. A. Pelsvan Lotten, d. Ondertrouwd J. J. van 't Oosten z. n. Heijkoop en J. F, Stubhe. J. J. v. der Goes en J. Mulder. Getrouwd: J. E. Wolzak en W. Dijk stra. J. Oosthuizen en A. Kossen. M. Haring en W. Stoof. K. de Waard en W. Kranenburg. W. Koning en J. L. Kalf. F. Sikkink en M. P. Munier. Overleden. T. Raat, v. 61 jaar. A. Kooiman, m. 63 Jaar. G. Folkers, v. 14 dagen. A. E. Trap, v. 34 jaar. G. Boersema, v. 2 weken. Schaken. versieren van hun gebruiksvoorwer pen. Maar langzamerhand toch is daar in groei en verdieping gekomen, zodat wij hoogtepunten kennen als de Egyp tische beschaving, de Griekse kunst, en eerder nog de schoonheden van het oude China. Van de vele milliarden, die reeds op deze aarde geleefd, ge werkt en genoten hebben, zijn slechts betrekkelijk weinigen zo hoog geste gen, dat hun namen thans aangetrof fen worden in encyclopedieën of meer uitgebreide werken. Maar het aantal hunner is toch wel zo groot, dat nie mand ooit in staat zal zijn, hun werk en de betekenis daarvan volkomen te leren kennen. Niettemin is het goed, eens een ten toonstelling als deze in de leeszaal te bezoeken, de werken eens door te bla deren, en dan de boeknummers van de meest interessante aan te tekenen, om die dan later, wanneer de expositie geëindigd is, uit de bibliotheek te le nen, en er grondiger kennis van te nemen. Wie zo deze tentoonstelling bezoekt, kan volledig instemmen met het motto dat op één der tafels staat: ,,Dc kunst gaat door het vrije land, door 't vrije land in Mei! Zij geeft ons vreugde, zij schept een band, zjj is voor tJ en mij!" NED. VER. VAN HUISVROUWEN Het bestuur van de afd. Den Hel der van bovengen, vereniging ver zoekt ons de aandacht der leden te vestigen op de vergadering op Don derdag 23 Mei in de bovenzaal van Café Postbrug; aanvang 's middags 3 uur. De agenda vermeldt o.a. de ver kiezing van een nieuwe presidente. Op ons bureau liggen thans ter inzage cïe passagierslijst van het motorschip „Weltevreden", dat met »24 repatriëren- den aan boord op 25 Mei t.e Rotterdam wordt verwacht, alsmede de passagierslijst van het m.s Nieuw Holland", dat met 1062 repatriërenden op 24 Mei te Rotter dam wordt; verwacht. Tot plaatsvervangende kantonrechters zijn. benoemd mr. G. D. Rehorst, burge meester v«n Texel en de inspecteur der Belastingen, de heer Schakel. OPENLUCHTSAMENKOMST. A.s Donderdag, 23 Mei, houdt het Leger des Heils een grote openluchtsamenkomst in de Jan v. Galenstraat hoek Herzog- straat des avonds om f uur. Leider van deze bijeenkomst is Kapitein H. Winter. Medewerking wordt verleend door het Leger des Heilsmuziekcorps. De Prawda heeft critiek geleverd op het Amerikaanse streven naar het ver krijgen van bases over de gehele wereld. (Reuter). De paus heeft een millioen Belgische francs geërfd van den op zeventigjarige leeftijd overleden kunstschilder Maurice Danseart De Noorder Kuiis/kring organiseert expositie. De „Noorder Kunstkring" gaat weer exposeren, en zij kan dit nu» gelukkig weer doen in een vrij land. Zes jaar geleden hield zij in ,.Musis Sacrum" haar laatste ten toonstelling En tussen deze beide exposities ligt een periode, waarin zo ontzettend veel is gebeurd. Mw' m zal c tentoonstelling een herdenkings tentoonstelling zijn, waarmede de drie leden van de kring, die het slachtoffer zijn geworden van de verschrikkingen van rassenhaat, terreur en oorlog, zullen worden herdacht In de eerste plaats noemen wij van deze drie den eminenten voor zitter van de Noorder Kunstkring, den heer Pinkhof, die bij velen be kend zal zijn. Het bestuur van de kring heeft gemeend, zijn werk. dat tijdens de oorlog angstvallig door enkele leden bewaard is gebleven, nog éénmaal aan de bevolking van Den Helder te tonen, alvorens het pan de erfgenamen wordf overge dragen Pinkhof was een fijnbesnaard mens en kunstenaar; zijn tekenin gen en aquarellen getuigen hiervan. Zijn werken bewijzen een levendige verbeelding van scherp waargeno men en innerlijk beleefde realiteit. In de tweede plaats is de tentoon stelling gewijd aan het werk van den heer Bakker, evenmin een on bekende; ook hij heeft veel ver dienstelijk werk gemaakt. De heer Van der Waag was nog slechts korte tijd lid van de kring. Hij beloofde echter door zijn enthousiaste werken /veel voor de toekomst. De tentoonstelling zal Maandag 27 Mei a s., 's avonds half ach», worden geopend in de Vakschool voor Meisjes Door middel van een advertentie zullen verdere mede delingen worden gedaan. Wij willen het bezoeken van deze ongetwijfeld belangrijke tentoonstelling van harte aanbevelen. Het ligt in de bedoeling, na bo vengenoemde tentoonstelling spoe dig een tweede te doen volgen, ge wijd aan 't werk van de leden van de Noorder Kunstkring. Op deze ex positie, die eveneens iets goeds be looft te worden, komen wij nog na der terug. Voor de tweede maal in dit sei zoen was het Zaterdagavond feest voor het personeel der fa. Gebr. Meyer, en wij kunnen zeggen, dat ook dit feest ten volle is geslaagd. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer Smits, de avond met een kort welkomstwoord aan een volle Casino-zaal, in het bijzonder aan de fam. Meyer en de vertegenwoordi gers van de zusterverenigingen „De Postiljon" en „Debo". Daarna werd een aanvang PPn„, met het afwikkelen van het gramma. Het begin Was veelt2°' vend: een z>eer mnnl ^ei0» vend: een zeer mooi tableau v hen die vielen", met declamatie zang onder leiding van den heer n v. d. Ploeg Tijdens de uiWin van dit werkelijk keurig numjj was de zaal muisstil. *r Het programma werd vervol^ met het optreden van de „Zingen®. Jantjes", wier bijdrage ook zeer Z de smaak viel. 11 Toen bewees de heer Smits niet alleen voorzitter te zijn, maar daar enboven ook een goed eonferenciei en artist. Hij toonde zijn kwaliteiten als zodanig verscheidene malen in spel en declamatie. Het kieinkoor „Zang en Vriend, schap", dat enige malen op de phn* ken kwam, leverde aardig werk Bijzonder goed waren de „Parola's" die wederom fraaie staaltjes van parterre-acrobatiek ten beste gaven. Als toegift kwamen de junioren- „Parola's", die een heel groot suc. ces hadden. Dan was daar de jeugdband van Hans Zuidweg, die met een gul „o. plaus werd ontvangen en tenslotte de Twee Helderse Jongens met hun harmonica's, die zich bijzonder goed op elkaar ingespeeld toonden. Het was een varieërend, hoewel enieszms overladen programma, dat vlot werd afgewerkt. Aan Mevrouw Zuidweg en aan de heren van der Ploeg en Smit werden na afloop bloemen aangeboden. Met muziek van de Five Tango Sei-enaders werd nog enige tijd na- gedanst. Schaken. SIMULTAANSEANCE. Zaterdagavond was mevr. F. Heemskerk, de dames-schaakkampioene van Neder land de gast van de Helderse Schaak club „Schaakmat", voor het houden van een simultaanseance. Dit was de eerste maal dat een dame in Den Helder kwam simultaanspelen en zeer zeker een bijzon derheid daar het schaakspel onder de dames betrekkelijk weinig beoefenaars telt. Mevr. Heemskerk bleek echter niet voor een kleintje vervaard en speelde aan 20 borden, waaronder een aantal leden van Schaakmat en enige leden van de zustervereniging Morphy. Na ruim 4 uur spelen behaalde zij het volgende resul taat: gewonnen 9 partij, verloren 3 par tijen, resp. tegen de heren: W. Peters, J. Wijker en G. v. Zonen (allen Schaakmat), alsmede 8 partijen remise tegen de heren J H. W. Jansen, J. Marsman, J. Noorde loos, J. Pranger, G. v. 't Veer, J. v. d. Kuyl (allen Schaakmate, J. Kingma en G Kleinbloesem (Morphy). De score van 65 die mevr. Heemskerk bereikte mag zeer verdienstelijk genoemd worden, in aanmerking genomen dat zij diverse sterke Helderse schakers onder haar tegenstanders had. Schaakmat kan hier mede op een geslaagcfe avond terugzien. Tennis. HELDERSE TENNISCLUB. H.T.C. X—Schagen I Alkmaar III—H.T.C. 7-0 S Koning, Directeur; J. Bijlsma, H00'^" redacteur; W Kok, Opmaak en Algemens Reportage: C. A Dekkers, Stadsverslag gever; J Bremer, Sportredacteur Hoofdeorrespondenten Texel. H J Anna Paulowna: Ph de Wilde. ringen: J Bals. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden) 29. "We vertelden haar, wat er gebeurd was en dat haar man er met onze bloempot vandoor was. >.Tja zijn zuster woont helemaal in Groendorp; ik kan er dus verder ook niets aan doen!" zei ze. Wij weer aan het huilen! „Wacht erels, Ik weet al wat!" klonk nu opeens een stem. Het was een groen teboer, die tussen het pu bliek stond, dat zich om ons heen verzameld had. 30. „Ik moet toch ook. die kant Uit?", vervolgde hij; „als jullie, meerijdt zullen we proberen, hem In te halen!" Zo gezegd, zo gedaan. We stapten op de bok, en de groente boer legde de zweep er over. Spoedig waren we In volle draf bulten de stad. En jawel, hoor, zo wat halverwege Groendorp zagen we -den vrachtrijder voor ons uit fietsen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2