Opkomst dateert reeds van het einde der zestiende eeuw De „Heemskerk" in actie Nederlandse deelneming aan Victory-Day-viering te Londen 500 marechaussée's en 50 pantserwagens in Rotterdam Orchideeën uit New-York voor de Koningin Japans kabinet gevormd De Zaanstreek als industriëel centrum Zaandam bezit twee zeehavens Doodstraf geëist tegen beul van Ommen Is het juist? Batavia. De voorlichtingsdienst van de Nederlandse marine deelt mede, dat een landingsafdeling van H.M.S. „Jacob van Heemskerck" on langs een groot dorp op een eiland in de Javazee heeft doorzocht, waar bij een aantal extremisten werd ge arresteerd. Het dorpshoofd was de aanvoerder van een bende terroris ten, die haar werk maakte van het verspreiden van propaganda-materi. aal, dat van Java werd ontvangen. Voor dit werk werden zij belpond met voedselvoorraden. Deze voor raden werden echter niet onder de bevolking verdeeld, doch ten eigen bate verkocht. LONDEN. Luit.-admiraal C. E. L. Helfrich zal, als oudste opperofficier aan het hoofd gaan van de Nederlandse ver tegenwoordiging in de grote militaire pa rade, welke ter gelegenheid van de eer ste verjaardag van V-Day in Londen zal worden gehouden De delegatie bestaat voorts uit den generaal-majoor van bet Koninklijk Nederlands-Indische leger, N W. L. van Straten, en den chef van de generale staf en legercommandant, luit.- generaal mr. J H. Kruis, die vergezeld zullen worden door de stafofficieren kol. A. C. de Ruyter van Steveninck, den kap -vlieger F. J W den Ouden en den hoofdoficier vlieger 2e klasse H Schaper. Dagrna volgt een „Flagpartij" van drie onderofficieren Vaandeldrager is de op- permachinist der Koninklijke Nederlandse Marine, D C van Gent. De landmacht, het Nederlands-Indische leger en de ma rine zullen voorts elk door een détache- ment van acht onderofficieren en man schappen vertegenwoordigd zijn Deze dé- tachementen. die onder bevel staan van kol. A. C. de Ruyter van Steveninck, zul len op 1 Juni te Londen aankomen. Rotterdam. - In verband met de sta king in de haven zijn Zondagmiddag 500 marechaussees te Rotterdam, gearri veerd, gewapend met ongeveer 50 pantserwagens en trucks, teneinde in dien nodig de orde te kunnen hand haven Er wordt bovendien nog een groot contingent troepen verwacht. De manschappen zuilen het werk in de haven voorzover nodig overnemen. In tussen is de situatie nog weinig ver anderd. De in de haven aanwezige schepen worden door vrijwilligers ge lost en geladen. 's-Gravenhage. - Naar de K. L. M. ons uit New-York mededeelt, zal de heer Van der Hoek, horticultural director van het Rockefeller Centre in New-York tot de passagiers be horen, die de eerste K L. M.-retour vlucht New-YorkAmsterdam mee maken. Hij zal aan H M. Koningin Wilhel- mina orchideeën aanbieden, die af komstig zijn uit de Bothanische tuin van New-York. Deze orchi deeën behoren tot een zeldzame soort, die alleen op het Westelijk halfrond wordt aangetroffen. Tokio. Doordat te elfder ure de Japanse ministers van binnenlandse zaken en landbouw hun portefeuil les aanvaardden, is Sjigeroe Yosjida, de vijf dagen geleden aangewezen Japanse premier, er in geslaagd he den een kabinet te formeren. De Dionne-vijfling zal op 28 Mei aan staande haar twaalfde verjaardag vieren. (Reuter). De Amerikaanse nieuwsdienst In Duitsland meldt, dat cïe militaire Sowjet- autoriteiten, de eerste Duitse filmmaat schappij in Babelsberg hebben gemachtigd haar werkzaamheden te beginnen. De Zaanstreek U een goed voorb eeld van een industriëel centrum, dat zich steeds weer in de loop der Jaren heeft weten aan te passen aan de voor uitgang van de techniek en aan de toenemende omvang van ons handelsver keer. De opkomst van de Zaanse nijverheid dateert reeds van het einde der zestiende eeuw, van het tijdperk, dat de Nederlanders de wereldzeëen gingen bevaren. De schepen brachten granen voor de meelmolens, die weer het meel leverden voor de beschuitbakkerijen; deze maakten de scheepsbe schuit, welke werd geëxporteerd. De scheepvaart en de houtvaart op de Baltis'che landen brachten weer be langrijke industriëen met zich mee. Er was een tijd, omstreeks het einde der zeventiende eeuw, dat de Zaanstreek een der welvarendste gebieden van We6t-Europa is geweest. Zij heeft zich weten te handhaven: in 1850 deed de eerste stoommachine haar intrede en in de loop van de laatste honderd jaar is de windkracht vervangen door stoom, olie en electriciteit, hoewel men toch ook hier en daar nog de oude molens, eens de trots van den Zaankanter, in bedrijf kan vinden zoa's b.v. de enige nog werkende papiermolen „De School meester" te Westzaan. Industrie. Verschillende factoren hebben er toe bijgedragen, dat de Zaanstreek zich langzamerhand tot een middelpunt van industriële bedrijvigheid heeft ontwik keld. Het vlakke land maakte haar bij zonder geschikt voor de windmolen- Hoewei het liedje „En we gaan met z'n allen naar de Zaan, waar de wieken van de molens lustig gaan" dateert uit vroeger jaren, toch maaien er nog steeds molenwieken boven het nijvere Zaanse land industrie. Dan is zij gunstig gelegen aan de goed bevaarbare Zaan, die ver bindingen heeft met dé zeehavens Am sterdam, Rotterdam en Antwerpen en die ook met het Noordzeekanaal is ver bonden. Bovendien vormen de dichtbe volkte provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht haar achterland. Typisch is het dat het bedrijfsleven zo wel is ingericht op het vervoer te wa ter als op dat te land; de voorzijde van de meeste fabrieken staat aan de Zaan kant, de achterzijde aan de verkeers weg. De Zaanse industrie omvat beschuit, biscuit- en koekbakkerijen, cacao- en chocoladefabrieken, suikerwaren- en bonbonfabrieken, meelfabrieken, zui- vedfabrieken, graan- en rijstpellerijen, stijfselfabrieken, theesorteerderijen en koffiebranderijen, veevoederfabrieken, essencefabrieken, waxinefabrieken, olie- en margarinefabrieken, slachthuizen en bedrijven in koloniale waren en andere levensmiddelen, terwijl er behalve deze fabrieken van voedings- en genotmid delen ook industriëen zijn als de machi ne-, de Linoleum-, de blik- en de groot- houtverwerkende nijverheid. Wat het aantal en de grootte der fabrieken be treft, staat de gemeente Zaandam aan de spits (40.000 inwoners) van de streek; daarna volgen Wormerveer (9800), Koog aan de Zaan (6500), Krommenie (6000), Wormer (5100), Zaandijk (4000) en West zaan (3000). De beschuit- en koekfabrie- ken zijn merendeels te Zaandam ge vestigd, de meeste pellerijen en male rijen te Wormerveer en de stijfselfabri- cage te Koog aan de Zaan. Daarentegen zijn de cacao en chocoladefabrieken vrij wel over de gehele Zaanstreek ver spreid, al heeft Wormerveer hiervan het grootste aandeel. Wormerveer en Zaandam bezitten 'ook de meeste -olie slagerijen en rijstpellerijen, waarbij voor Wormerveer nog de fabricage van tar webloem en zeep en voo Zaandam nog die van verf en lak, zomede van essen ces moet worden genoemd. In de laatste jaren heeft zich te Zaandam, als cen trum van houtaanvoer, nog een hout verwerkende industrie ontwikkeld; zij vervaardigt deuren en vloeren. Krom menie tenslotte heeft een belangrijke blikindustrie. Verkeer. Het handelsverkeer heeft zich in de Zaanstreek uiteraard ook sterk ontwik keld en er is een regelmatige beurt vaart en een groot aantal bodediensten en ongeregelde vrachtautodiensten, ter wijl ook de meeste ondernemingen zelf wel over vervoersmogelijkheden be schikken. Zaandam heeft twee zeehavens, die vóór de oor'og door zeeschepen m t totaal circa 1 millioen m3. bruto wer den bezocht. Daarvan was ongeveer 20 pet. kustvaart; door de eigen'ijke zeeschepen werden ruim 300.000 ton goederen aangebracht. Voor de meeste fabrieken geschiedt de aanvoer van grondstoffen via de zeehavens Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen. Granen worden gewoonlijk te Amsterdam of Rotterdam in lichters of andere beurtschepen overgeladen en vervolgens over, de Zaan vervoerd. De Binnen-Zaan is nog bevaarbaar voor lichters van 1000 tot 1500 ton. Ook tus sen de verschillende bedrijven onder ling bestaat natuurlijk een voortduren de uitwisseling van goederen. Weinig schade. Tijdens de oorlog heeft de Zaanstreek weinig schade geleden door oorlogs handelingen; alleen de noordelijkste en zuidelijkste xfabrieken zijn beschadigd. Wel hebben de Duitsers ook- daar machines geroofd, o.a. bij de Neder landse Machinefabriek te Hembrug en bd Papierfabr. yan Van Gelder Zonen te Wormer, doch in het algemeen wordt de bedrijvigheid weer hervat en wordt er veel voor de export gewerkt, waarbij echter de schaarste aan grondstoffen voorlopig nog beperking noodzaakt. Voor de Derde Kamer van het Bij zonder Gerechtshof stond terecht J Driehuis, een 35-jarige schilder uit Amsterdam, thans wonende te Heer len; deze verdachte was in 1941 toegetreden tot het Duitse Kontroll Kommando en wel in het beruchte kamp Erika te Ommei, en nader hand in het Duitse strafkamp 35 te Heerde. Hij trad in beide kampen op als wachtman en Unterführer. En heeft zich in deze functies tegen, over de gevangenen beestachtig ge dragen. Zo liet hij bijvoorbeeld „gramofoonplaten draaien". De ge vangenen moesten dan met een vin ger in het oor en met de andere hand aan de grond rondlopen. Dit gebeurde zolang tot de slachtoffers er half gek van werden en er bij neervielen. De advocaat-fiscaal, mr. baron Van Vporst tot Voorst, zeide in zijn requisitoir, dat verdachte bezwaar lijk nog een mens is te noemen. Hem past terecht de naam van beul van Ommen. Hij was dan ook van mening, dat de zwaarste straf aan dezen mis dadiger dient te worden opgelegd, n.1. de doodstraf. Verdachte bleef bij het aanhoren van de eis vrijwel onbewogen. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Vragen aan den minister. 's-GRAVENHAGE, De heer Bajetto heeft aan den minister van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de evacuatie uit Siam van daar nog in kampen verblij vende Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen voorlopig is stopgezet? 2. Is het den minister bekend, dat het bericht van een dergelijke maatregel een zeer deprimerende invloed op de sub 1 bedoelde Nederlanders heeft gehad en nog steeds hééft? 3. Zijn of zullen er van reger^igswege maatregelen worden getroffen om in den door meerbedoelde maatregel geschapen noodtoestand te voorzien? Wat brengt de radio? DINSDAG 21 MEI 1946. HILVERSUM I. KRO: 14— Der Frei- schtitz, 15.Voor de vrouw. 16.De Zonnebloem. 17.Hedendaagse Neder- andse Kamermuziek. 18.Dinermuziek op het Cinema-Orgel. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.30 Voor de jongeren. 21.25 Filmkwarljer. 22.15 Avondgebed. 22.30 Ka tholiek nieuws. 23.15 Met drieën. HILVERSUM 1. AVRO: 14.— Met naald en schaar. 15.Wat vinden vrouwen van de politiek? 15.35 Ben Steggerda zingt. 15.45 Cocktails for two. 16.30 Kindertijd. 17.Dat kun jij ook. 17.30 Radiodans orkest. 18.30 Progr. voor de Ned. strijd krachten. 19.....en nu naar bed. 19.05 „De Waarheid over Java" (VIII) 20.08 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Hoorspel. 22.„Contact". 23.45 „Blues in the night". Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V* Te Hemer, in de Britse bezettingszone van Duitsland, zijn 3300 Nazi's, meest van de Gestapo en SS, in het kamp „RooseveltV, voormalig Duits krijgsgevan genen kamp, geïnterneerd. De geïnterneerden moeten de meest uiteenlopende werkzaamheden verrichten. De „Edelgermanen" ondervinden thans aan den lijve het kampleven, zij het dan op veel humaner wijze dan hun vroegere slacht offers*

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3