HELDERSCHE COURANT Autotocht door het heerlijke land De kwestie blijft op de agenda tengevolge van de onzekere toestand NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERENGEN EN ANNA PAULOWNA „Perzië" opnieuw m de Veiligheidsraad Gromyko was er niet bij Generaal de Gaiulle Weerbericht. Ook de V.S. wensen immigratie van Jaden in a Het Prinselijk Paar in Zwitserland Volledige staking bij de Amsterdamse Droogdok Mij. Kardinaal de Jong in de herfst naar Rome Het slopen van water- en windmolens verboden Voorstellen van de E.V.C. afgewezen DONDERDAG 23 MEI 1946. 70e Jaargang No. 9745 ton Hofdd VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur» 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V, Uitg. My. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukker^ v.h. C. de Boer Jr. Tijdens de Woensdag gehouden verga dering van de Veiligheidsraad, die in een gespannen atmosfeer verliep, was de Russische afgevaardigde, Gromyko, niet aanwezig. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Stettinius, verklaarde, dat het verslag van de Perzische regering over de ont ruiming door de Russische troepen van Perzisch grondgebied alleen sprak over een deel van Azerbeidsjan en niet af doend was. De voorzitter las vervolgens een tele gram van Soeltaneh voor, dat door Hoessein Ala, aan de raad was over handigd en waarin mededeling wordt gedaan van de onderzoekingen van een Perzische commissie in Azerbeidsjan waarin geloof wordt gehecht aan „be trouwbare plaatselijke bewoners" inza ke de verklaring dat de Russische troe pen de provincie per 6 Mei hadden ver laten. Voorstel van Stettinius. Stettinius stelde voor, dat de Perzi sche kwestie op de agenda van de raad zou blijven en dat de raad wederom het optreden in deze zaak zou uitstellen, daar zijn regering van mening was, dat de raad niet voldoende basis had om op het ogenblik handelend op te treden. De Britse afgevaardigde, Cardogan, zeide over de mededeling van de Perzi sche regering: „Ik kan dit bericht niet als definitief beschouwen". De Poolse afgevaardigde, dr. Lange, drong aan op het sluiten van de bespre kingen over deze kwestie. Van KI effens. Dr. van Kleffens, de Nederlandse af gevaardigde, stelde voor den Perzischen vertegenwoordiger, Hoessein Ala, aan de besprekingen te laten deelnemen, teneinde „sommige der vragen, die door de leden waren gesteld, op te helderen". Ala nam vervolgens aan de tafel plaats. Deze verklaarde, dat de klacht over Sowjet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Perzië nog op de Generaal Charles de Gaulle, de vroegere Franst^ regeringschef, is door de Britse regering uitgenodigd tot bijwoning van de plechtigheden ter viering van de overwinning, welke zullen plaats heb ben in Londen. De Franse president, Gouin, inviteerde de Gaulle om deel te nemen aan de feestelijkheden van achttien Juni de verjaardag van de Gaulie's beroep op het Franse volk in 194®. De generaal heeft beslist. nog niet WARMER. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Opklarend, stijging van tempera tuur. Matige naar Oost omlopende wind. Het laat zich aanzien, dat een pe riode van mooi, vrij warm zomer weer zal inzetten. 23 Mei. Zon op: 4.35. Onder: 20.39 Maan op: 2.21. Onder: 12.00 j agenda stond, beschreef Soeltaneh's te legram als „niet afdoend" en deelde de raad mede, dat „de Sowjettroepen lange tijd na de zesde Mei Azerbeidsjan wer kelijk hadden verlaten". Op een vraag van dr. Lange, of het intrekken van de Perzi.che klacht betreffende de ont ruiming nog van kracht was, of dat Perzië de klacht wederom aan de raad voorlegde, antwoordde Ala, dat de moeilijkheden in Azerbeidsjan stamden en het gevolg waren van vroegere In menging. Stettinius verklaarde hierop, dat, nu hij eenmaal den Perzischen afgevaar digde had gehoord, hij zelfs meer van mening was, dat het een fout zou zijn de Perzische kwestie te laten vallen. De Australische afgevaardigde, Has- luck, verklaarde, dat de raad reeds had besloten de Perzische kwestie op de agenda te houden ongeacht de klacht werd ingetrokken. De kwestie zou daar om op de agenda blijven. Nadat enige voorstellen waren ver worpen, werd de vergadering verdaagd, na eerst een Nederlands voorstel te heb ben aangenomen, voorstellende om de bespreking voor een korte tijd te ver dagen, waarbij de leden het recht zou den hebben de kwestie op elke wille keurige tijd op te werpen. Onderhandelingen tussen Perzië en Azerbeidsjan worden hervat. Officieel wordt medegedeeld, dat de Perzische regering het plan heeft binnenkort een missie naar Azer beidsjan te zenden ter voortzetting der besprekingen met de democraten in deze provincie. Een kijkje in een kinderkliniek te Serajewo, (Bosnië-Joego-Slavië), welke door de UNRRA is ingericht en geleid wordt door een Engelsen dokter. Ve'e vrouwen in Serajewo dragen nog de sluier voor het gelaat volgens het gebruik, dat stamt uit de tijd der Turkse overheersing 500 jaar geleden. Het departement van Buiten landse Zaken der V.S. heeft meegedeeld, dat de V.S. voor stander zijn van onmiddellijke immigratie van 100.000 Joden in Palestina. In verband hiermee zal overleg worden gepleegd met Joden en Arabieren. EERSTE KLM-VLIEGTUIG OP HET LA GUARDIA VLIEGVELD GELAND. Het eerste KLM-vliegtuig is om 14.44 Gmt. op het La Guardia vlieg veld geland. Vooruitgang in de Zwitserse nationale sleer Bern. - Wie Zwitserland reeds vóór de oorlog goed kende, en thans weer enige dagen iii dit vacantieland bjj uit nemendheid vertoeft, staat versteld over de veranderingen die de laatste jaren in het leven der Zwitsers hebben plaats gevonden. De persoonlijke smaak van den Zwitser is verfijnd en dus stelt hij hogere eisen. In hoge mate komt Nlit tot uiing in kleding en woningin richting. Zwitserland is niet meer het land, dat voor de mode zowel voor heren als voor dames op het buitenland is aangewezen, maar bezit thans een mo de-industrie, waarop menig land ja loers kan zijn. Aan het interieur van de hui zen wordt tegenwoordig bijzonder veel zorg besteed in tegenstelling tot vroe ger, toen zulks vaak bijzaak was. Kortom, de Zwitsers geven blijk hoe langer hoe meer een eigen nationale sfeer te scheppen, en naar buiten zicht baar te demonstreren. Bij prachtig weer maakten Prinses Juliana en Prins Bernhard Woensdag morgen in de omgeving van Bem een autotocht die bijna drie uur duurde, het was een rit, die over met loofbos sen bedekte heuvelen en langs vrucht bare, groene dalen ging. Onderweg werd herhaaldelijk stilgehouden opdat men van het vaak unieke uitzicht kon genieten. Bloemen en muziek. In een klein plaatsje, op 10 km van Bern, gebruikte het Prinselijke ijjar het middagmaal met den bondspresi dent Kobelt en den bondsraad Von Steiger, in een landelijk restaurant ge naamd ,Zum Loewen". Voor de ingang van het restaurant stond een groepje Nederlandse kinde ren opgesteld. Aan de Prinses werd een mooie ruiker aangeboden. Geruime tijd onderhielden de Prinses en de Prins zich met deze kinderen, die voor namelijk uit Delft en omstreken kwa men. Tijdens het middagmaal zong een da meskoor, in het fraaie Bernse costuum gestoken, dialectliederen. Een „Land- ierkapelle" zorgde met vrolijke wijsjes en welluidende „jodelsolo's" voor de muzikale omlijsting. Na het noenmaal begaf de Prinses zich naar het ..Lohn" aangezien de tocht haar nogal had vermoeid. Prins Bernbarci bezocht vervolgens de mili taire staatsstallen, waar prachtige de monstraties op hippisch gebied ten beste werden gegeven. De dag werd besloten met een gala receptie, die door het Prinselijk paar aan de voltallige bondsraad en vele officiële Zwitserse persoonlijkheden werd aangeboden. Dit evenement be tekende tevens het officiële einde van t Nederlandse staatsbezoek aan Zwit serland. De staking bij de Amsterdamse Droogdok Mij. is Woensdagmiddag algemeen geworden. Hadden Dins dagmiddag reeds achthonderd van de dertienhonderd man personeel het werk neergelegd, thans hebben de resterende vijfhonderd zich bij de anderen aangesloten, waarmede he. werk bij de Droogdok Mij. dus vol ledig tot stilstand is gekomen. Naar A.N.P. verneemt, zal het wel September worden eer Z.Em. kardinaal de Jong de reis naar Rome zal ondernemen om daar door den Paus tot lid van het college van kardinalen geïnstalleerd te worden. 's-Gravenhage. - Van de vele water- en windmolens, die eertijds ons Nederlandse landschap sierden, zijn er helaas vele onder slopers handen gevallen. Hiermede ging een belangrijk stuk Nederlandse cultuur verloren. De minister van O. K. en W. heeft dan ook besloten, dat in den vervolge voorlopig tot 1 Juni 1947, alle wind en watermolens als monument zul len worden beschouwd en niet ge sloopt mogen worden dan na voor afgaande toestemming van de Rijks commissie voor Monumentenzorg. Namens de Raad van Bestuur ir de Zeevaart etc., is het bestuur vai de EVC medegedeeld, dat af wijze n< is beschikt op haar verzoek tot deel neming aan mogelijke nieuwe osi derhandeüngen over de arbek" voorwaarden in de scheepvaart. LAATSTE TE SINGAPORE ONDER GEBRACHTE EVACUó'S NAAR NEDERLAND. Woensdag hebben ongeveer 100o Neder landse evaeué's (de laatste van de 13.0' die 9 maanden geleden naar Singapor kwamen) aan boord van de „Johan Witt" Singapore verlaten met bestemt

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1