Nieuwe Bonnen Stadsnieuws Over bananen, jonge iepen en nog wat Een bezoek aan onze gemeente-kas Het „Regenboog-cabaret" bracht „Pak an!" Duizend gulden voor het M.S.F. Nieuwe tuchtrechter voor de prijzen Poging tot inbraak HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Toen we enige dagen geleden dat bericht in de couranten lazen over de aankomst van een schip met bananen, toen hebben we enige ogenblikken zitten te peinzen en getracht ons zo nauwkeurig mogelijk de smaak van deze uiterst exquise vrucht voor de geest te halen. Wij zijn er tenslotte, na eindeloze pogingen, in geslaagd, wat tot resultaat had, dat wij met te meer spanning en belangstelling uitzagen naar de dag, waarop de eerste trossen bananen binnen onze veste gebracht zouden worden. Wij hadden goede hoop, dat deze dag spoedig zou aanbreken, maar nu men zich hier en daar geroepen voelt „naar het sta kingswapen" te grijpen, begint deze hoop wel enigszins te verminderen. En fin, wij kunnen bananen nog als een luxe artikel beschouwen, wat niet van alle artikelen gezegd kan worden, die ten gevolge van de nu meer dan ooit onge wenste staak activiteit onze Nederlandse neuzen voorbijgaan! Bij de bananen.... Het woord banaan liet ons echter niet los! Op een gegeven moment schoot ons door het brein, dat wij in Den Helder al lang bananen bezitten, en wel in de Ge meentekas achter de Soembastraat. Ter stond zijn wij kaswaarts gepeddeld, en hebben wij bij de banaan audiëntie aan gevraagd. Die wij prompt verkregen. Daar stond zij nog, de bananenplant, met in top een flinke tros groenige vruchten, die al aardig het volwassen formaat begonnen te naderen. Een ge deelte van de tros was weggebrand, ten einde alle beschikbare levenssappen aan de nog resterende vruchten ten goede te doen komen. De enorme bladeren strek ten zich wijd uit, en bewogen zachtjes in de tocht, die door een der ventilatie- raampjes naar binnen kwam. Een welda dige koelte in deze warme kas. Deze bananenplant stond daar zo be scheiden, temicïden van al die kleurige bromelia-variëteiten, varens en ananas planten. Even verder enkele honderden potjes met kruidje roer-me niet, waarvan de blaadjes bij de geringste aanraking zo geheimzinnig samenvouwen, om dan na enige seconden plotseling weer in de normale stand terug te veren. Die warme -kas, met haar temperatuur tussen de 70 en 75 gracfen Fahrenheit, is een waar lustoord voor den plantenlief hebber; de vele, vele, prachtige bloemen in de fraaiste kleuren, de duizenden bla deren, die alle mogelijke tinten en nuance verschillen tussen licht- en donkergroen te genieten geven, en dan daarbij de koste lijke geur, die de gehele kas doortrekt met een ijl parfum. Naast deze warme kas zijn er nog, twee: een gematigde en een koude kas. In de laatste staan vele palmen, en nog meer vetplanten en cactussoorten. De bakermat van onze parkflora. Maar de meeste planten bevinden zich toch in de bakken buiten, waar meer dan 3000 geraniums en 2000 begonia's in potjes staan te wachten op het tijdstip, dat zij in Een reuzen-koopje Mevrouw X ging uit winkelen. Zij wilde zich verzekeren van één dier Amerikaanse mantels, die in een grote Helderse zaak ten verkoop werden aan geboden. Toen ze in de winkel aankwam, trok zij haar eigen jas, een nog keurig uit ziend exemplaar, uit, en zij paste één der buitenlandse mantels. Zij posteerde zich voor de spiegel en bekeek zich van alle kanten, wat natuurlijk enige tijd in beslag nam. Toen ze haar keus ge maakt had, en haar eigen mantel weer wilde aantrekken, kon ze een kreet van schrik niet onderdrukken, want.... haar goeie ouwe trouwe jas was ver dwenen. Zenuwachtig keek ze om zich heen, en toen zag zij, dat bij de kassa een andere dame stond, met de mantel van mevrouw X. over de arm! Mevrouw X. snelde erheen, en zei: „Mevrouw, dat is mijn jas!" „Weineen, mevrouw, ik* was eerst!" „Ja maar, 't is m'n eigen mantel, die had ik even op de toonbank neergelegd om andere te passen Het gezicht van de andere dame werd tweemaal-zo lang, toen zij van haar mooie buit afstand moest doen. Ze was juist zo blij geweest met dit reuze koopjel onze stadsplantsoenen zullen worden neer gezet. We kunnen ons haast geen voor stelling vormen van de zorg, die de onge veer 15000 potplanten vereisen, voor ze zover zijn, dat ze in de perken kunnen worden neergezet. We begrepen toen dubbel, hoe pijnlijk het voor den heer Van der Lijn en zijn mannen is, telkens weer te moeten constateren, dat stadge noten planten hebben uitgetrokken, of op andere wijze de perken ruïneren. We me nen ons te herinneren, reeds enige malen het gilde der „perkenvernielers" tot de orde geroepen te hebben.... Een groot gedeelte van het terrein der gemeentekas staat dicht begroeid met jong geboomte, meest iepen en lijsterbes sen. Er zijn bomen bij van drie jaar en ouder, wier stammetjes echter in de verste verte nog niet doen denken aan de zware bomen die wij zo graag in het stadsbeeld zouden zien. Daarvoor moeten we nog ettelijke jaren geduld hebben. Maar we hebben in verschillende straten al gezien, dat door de gemeentelijke dienst voor de plantsoenen jonge bomen langs de trottoirranden zijn neergezet; hopen wij, dat deze zeer voorspoedig zullen, ge dij én, opdat onze stad in niet al te verre toekomst tot de lommerrijke oorden kan worden gerekend! Het Regenboog-cabaret, onder lei ding van Willy van Hemert, heeft Dinsdagavond voor de R. A. O. aan onze Helderse militairen een recht ge noeglijke avond bezorgd. Wij hebban reeds meermalen gemerkt, dat dit ge zelschap ernaar streeft, zijn cabaret avonden niet alleen maar te laten zijn een opeenstapeling van grappen en grollen, die het publiek van de ene lachbui in de andere moeten storten, maar veeleer esn bonte afwisseling van humoristische scènes, waarin aan de ernst des levens aandacht wordt be steed op een zodanige wijie. dat de lachspieren paraat kunnen blijven. De meeste van de programma-num mers, ook in deze cabaret-revue „Pak an!", lichten ieder voor zich een klein tipje op van een met problemen bela den sluier, terwijl zo nu en dan kleine concessies aan hét publiek gedaan moetan worden door het inlassen van meer uitsluitend komisch bedoelde momenten. Wij voor ons vinden, dat Willy van Hemert en de zijnen op de goede weg zijn, al zullen er verscheidenen zijn, die deze vorm van kleinkunst niet we ten te appreciëren, óf omdat hun lach-instinct grovere prikkels nodig heeft, óf omdat zij de diepere zin van het gebodene niet vatten. Vooral het laatste is pijnlijk, want men komt op een cabaret-avond om te genieten en niet om aan eigen „botheid" herinnerd te worden Het is moeilijk om vast te stellen, welk onderdeel van het programma het meest is geslaagd De samenspraak alias conference tussen Willy van He mert en Ko van den Bosch over „De viezen" had wel een ietsje vlotter en soepeler gekund, maar later bewezen beide artisten toch over zeer te waar deren kwaliteiten op het gebied van de kleinkunst te beschikken. In de De jongstleden Zaterdag gehouden straat- en huiscollecte voor het Ma- rine-Sanatoriumfonds heeft de prachtige som van 897,06 opge bracht! De ter elfder ure geplaatste op roep had tot resultaat, dat zich ong. dertig collectanten aanmeldden, wat voor een groot gedeelte te danken was aan de medewerking van de di rectrice der Vakschool voor Meisjes en den directeur der Ambachtsschool. Onder de collectrices bevonden zich twee verpleegsters, die tezamen de respectabele som van 208,06 bij een hebben gegaard. Bravo, zuster tjes! Een paar meisjes, respect. 10 en 12 jaar oud wist het tot ruim 50 te brengen. Ook prachtig ge daan, hoor! Het resultaat van deze collecte is des te mooier, als we bedenken, dat voor de oorlog, toen Den Helder nog zo om en nabij de 40000 Inwoners telde, de opbrengst meestal niet meer dan 500 bedroeg. Den Helder heeft geofferd en goed. Wij zijn daar verheugd over, vooral omdat het geld bestemd is voor de t. b. c.-bestrijding in de marine gezinnen. De bevolking van onze stad heeft andermaal bewezen, dat zij de marine een warm hart toe draagt! Eskimo-scéne hebben wij wij willen het eerlijk b'ekennen tot het „dé masqué" niet geweten, met Willy van Hemert te doen te hebben! Dit nummer was overigens, zowel qua inhoud als op voering, bijzonder goed. Mela Soesiman deed hierin keurig werk, zoals trou wens in al haar bijdragen. Zij weet door haar optreden het auditorium ademloos te boeien. Haar bijdragen hadden voor het merendeel een ietwat cynisch-melancholisch karakter, in te genstelling tot mevrouw Smits, die het meer zoekt in de luchtige ironie, getuige haar „Rede, tot de ongetrouw de dames" en haar visie op het ambt van werkster! Van de andere der In totaal zeven medewerkenden willen wij in het bij zonder noemen Peter Kellenbach, die als veelzijdig pianist een groot aandeel in het programma had. Vermelden wij nog, dat de heer Bouman namens de commissie van O. en O. in een korte toespraak de da mes van alle militairen uitnodigde, om zich aan te melden als collectrice voor de op 13, 14 en 15 Juni a.s. te houden huis- en straatcollecte voor O. en O.. in verband met de komende sportweek, waarover wij reeds enige malen in ons blad hebben geschreven. Bij K.B. is benoemd met ingang van 1 Juni 1946 mr. J. Peter, te Til burg. tot tuehrechter voor de prij zen in het arrondissement Amster dam en tot waarnemend tuchtrech ter voor de prijzen in de arrondis sementen Haarlem, Utrecht en Alk maar. 292 algemeen 293 algemeen B 58 reserve C 58 reserve B 59 reserve B 60 reserve Voor de tweede helft van de periode 1946 (26 Mei tot en met. Juni) geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606: 286 tm. 290 algemeen 800 gr. brood 291 algemeen 400 gr. brood 200 gr. kaas 100 gr. bloem 1600 gr. brood 800 gr. brood 2 kg aardappelen 100 gr. kaas Bonkaarten KF 606: 371 BMV 125 gr. boter 372 BMV 250 gr. marg: 374 suiker 400 gr. suiker Bonkaarten LA, LB, LC 606* 239, 240, 241 en 242 vlees 100 gram vlees 235 aardappelen 2 kg aardappelen A46 melk 2 liter melk B 46, C 46 melk 3i/2 liter melk Bonkaarten KD, KE 606: 786, 787 algemeen 800 gr. brood 788 algemeen 100 gr. kaas 789 algemeen 100 gr. bloem D 58 reserve 800 gr. brood E 58 reserve 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits Bonkaarten KG 606: 871 BMV 125 gr. boter 872 BMV 125 gr. margarine 874 suiker 400 gr. suiker Bonkaarten LD, LE 606: 739, 740 vlees 100 gr. vlees •735 aardappelen 1 kg aardappelen D 46, E 46 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz.: T 29 2 rants. tabaksartikelen V 29 100 gr. chocolade of suikerw. X 29 2 rants. tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardap. pelen zijn geldig tot en met Zater dag 1 Juni as. Voor de week van 2 tot en met 8 Juni zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aaidappe- len. boter, jam, thee, tabak, versna peringen en zachte zeep. GELDIGHEIDSDUUR BOTER BONNEN VERLENGD. Het Centraal Distributiekantooï deelt mede, dat de geldigheidsduur van de boterbonnen 867 BMV en 369 BMV is verlengd tot en met 8 Juni a.s. Dank zij de oplettendheid van enige leden van het spoorweg-perso neel, werd Dinsdagavond om 10.15 uur een man op heterdaad betrapt) bij een poging om in te breken in het pakhuis van de firma Grunwald op het spoorwegemplacement. ,p Door gerinkel van glas werden zij er op attent gemaakt en zij slaag den erin den man te grijpen. Zij stelden de politie van het feu in kennis, waarna de man naar het politie-bureau werd overgebracht. De zaak wordt verder onderzoent- door G. TH. ROTMAN. 33. Nu hadden wij er geen erg in gehad, dat kin deren niet zonder gelelde in een herberg mogen ko men. Zo gauw we dan ook binnen waren, kwam de herbergier op ons afstor men. „D'r uit! D'r uit!" brulde hij, woedend zijn vuist iutstekend. Gillend holden we weg, dwars de weg over. terwijl de her bergier ons tot aan de deur nastoof. 34. Toen hij weer naar binnen was gegaan en de deur weer achter zich had toegedaan, keerden we voorzichtig terug en gin gen naast elkaar tegen de muur vlak naast de deur zitten. „Nu ontsnapt hij ons niet meer!" zei ik; „als hij de deur uitkomt, hebben we hem!" (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2