HELDERSCHE COURANT Er komt voorlopig geen suiker meer op de bon NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULDWNA Het eerste „resultaat" der stakingen Militairen blijven de schepen lossen Stakingen in Amsterdam weer uitgebreid Min. Beel als kabinets formateur aangezocht Weerbericht. 170 millioen mark Communisten grootste partij in Tsjecho-Slowakije Dr. Hirschfeld gaat in beroep bij de kroon Op welke partij stemt U? 5.244.872 stemgerechtigde kiezers voor de Provinciale Staten In Noord-Holland ruim één millioen NAAR DE STEMBUS Engelse minister van voedsel voorziening afgetreden DINSDAG 28 MEI 1948. We Jaargang No. 974», O» H.ui VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 1345, Den Helder, Directeur: S. koning. Hoofdredacteur: j. bijlsma. Uitgave: N.V. Uitg. Mt). HoU. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 10000, N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. De staking in het Amsterdamse havenbedrijf breidt zich steeds meer uit. Maandag zijn ook de 40 man personeel van de N.V. Leidse Oranje- Nassauveem in staking gegaan, toen bij dit veem een lichter voor de wal kwam geladen met Ameri kaanse tabak. De arbeiders ver klaarden deze tabak besmet en wei gerden te lossen. De directie heeft hen hierop ontslagen en tracht nu vrijwilligers te vinden. Ook bij het graanexpeditie- en veembedrijf H. Schutter Jzn., een controlebedrijf, zijn de controleurs in staking geigaan, omdat hun was opgedragen een partij haver van het s.s. „Aalsum, bestemd voor een ha- vermoutfabriek, welke gelost was door de rederij met behulp van vrij willigers, te controleren. Deze sta king omvat 14 man. Ook ii dit ge val heeft de directie het staken als een vrijwillig ontslag beschouwd en wordt getracht werkwilligen te vin den. Het personeel van de rederij Koppe, dat met de overslag van vlees in blik was belast, weigerde Vrijdag j.1. dit werk voort te zetten. Deze artikelen worden normaal ge lost en vrijwilligers hebben zich eveneens beschikbaar gesteld om dit te distribueren. Personeel van de marechaussee en de gemeente politie begeleidt het vervoer. Het personeel van de W«ster Sui ker Raffinaderij werd Maandagmor gen voor de keus gesteld al of niet de nodige werkzaamheden aan de z.g. „besmette" suiker te verrichten. Een negatief besluit zou als dienst weigering worden aangemerkt. 475 werknemers hebben het werk gestaakt. 130 gingen aan het werk. Geen suiker meer Zoals bekend, is ons land in de laatste maanden voor zijn suiker- 's-Gravenhage, 27 Mei. - H.M. de Koningin heeft Maandag Dr. L. J. M. Beel in gehoor ontvangen en hem de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te genieten. Dr. Beel heeft H.M. verzocht, deze opdracht in beraad te mogen houden. WARMER. Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond: Afnemende bewolking, zwakke wind, overwegend droog, warmer. 29 Mei: Zon op: 4.29. Onder: 20.45 Maan op: 3.56. Onder: 18.58 voorziening geheel aargewezen op invoer. De stakingen in de havens in Rotterdam en Amsterdam hebben er toe geleid, dat grote hoeveel heden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden, heeft de staking reeds te lang geduurd om het sui kerrantsoen onverminderd te kun nen handhaven. Daarbij is inmid dels nog gekomen de staking in de Westersuikerraffinaderij te Amster dam, zodat thans van een regel matige suikervoorziening geen spra ke meer kan zijn. Men moet er dan ook reke ning mede houden, dat na de lopende bon voorlopig geen bon voor consumptiesuiker zal kun nen werden aangewezen. Het pu bliek w»rdt dan ook dringend aangeraden met de suiker, welke zij thans nog ter beschikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door de consumentenbon te laten ver vallen, hoopt men in staat te zij» de voorziening van de in dustrieën nog zolang mogelijk in stand te houden. Er bestaat dus kans. dat de voor ziening van het publiek met jam en andere producten op de jambon, versnaperingen e.d. voorlopig niet te zeer zal stagneren. Toestand in Rotterdamse haven vrijwel ongewij zigd. Ook Maandag is er zo goed als geen wijziging gekomen in de situa tie in de haven. Volgens de scheep vaartvereniging Zuid zijn er Zater dag en Zondag ongeveer 25 sche pen binnengekomen, hetgeen nodig heeft gemaakt alle beschikbare mi litairen in te zetten. Nog steeds wordt er op volle capa citeit gewerkt. MAARSCHALK TITO BEZOEKT MOSKOU. Belgrado, (AFP). - Volgens een of ficieel communiqué is Tito voor een vriendschappelijk bezoek naar de Sowjet-Unie vertrokken in gezelschap van minister Rankowitsj, generaal Po- powitsj en andere vooraanstaande per sonen. Berlijn, (DPD), - De aan de ge allieerde kommandantur voorgelegde Berlijnse begroting voor opruiming van het puin en voor de opbouw in 1946 bedraagt 170 millioen R.M. Hierbij komt nog 30 millioen van hetgeen uit het boekjaar 1945 is overgeschoten. Praag, (AFP). - Op grond van de resultaten der verkiezingen zal de nieuwe nationale vergadering ongeveer als volgt zijn samengestld: Communisten (Tsjechen en Slowaken samen) 115 zetels; Tsjechische socia listen (Benesj) 55 zetels); Chr. Volks partij (katholieke Tsje Hen) 47; Recht se democraten (Slowaken) 42 zetels; Tsjéchische sociaal-democraten 36 ze tels; Partij van de Vrijheid (Slo- waaks) 3 zetels. Partij van de Arbeid (Slowaaks) 2 zetels. Samen 300 zetels. De meerderheid is dus in handen van de partijen van het linkse blok (com munisten, sociaal-democraten en Par tij van de Arbeid). Naar wij vernemen heeft dr. Hirsch feld aan wien de regering eervol ontslag heeft verleend als secr.-gen. van de voor malige departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van landbouw en visserij, en die cfe bevoegdheid had in beroep te gaan bij de Kroon op grond dat dit besluit genomen is in afwijking van het advies der commissie-Scholten, van deze bevoegdheid gebruikt gemaakt. Veel kiezers zijn niet bekend met het nummer van de lijst, dat hun partij draagt. Het stembiljet, dat wij straks in hancfen krijgen, geeft alleen de namen van de candidaten; de nummers van de lijsten, maar niet de namen van de partijen. Wij menen er daarom goed aan te doen een opsomming te geven van de lijstnum- mers en partij-namen. Bij loting is voor Kieskring Den Helder Lijst 1 uitgevallen. De partijen dragen de volgende lijst- nummers: 2. Communistische Partij Nederland „De Waarheid". 3. Anti-Revolutionnair. 4. Partij van de Arbeid. 5 Staatskundig Gereformeerde Partij. 6 Roomsch-Katholieke Volkspartij. 7. Christelijk Historische Unie. 8. Partij van de Vrijheid. 9. Christelijk Democratische Volkspartij. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, welke op 29 Mei aanstaande zal worden gehouden, bedraagt voor het behele land 5.244.872. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, gehouden 19 April 1939, waren 4.623.414 personen stemgerechtigd. Het aantal kiezers in de in Noord-Holland gelegen kieskringen is bq de aan- staande verkiezingen als volgt: Provincie Noord-Holland totaal: 1.031.691. Kieskring 1, Amsterdam 493.711; Kieskring 2, Den Helder 62.334; Kieskring 3, Hoorn 75.581; Kieskring 4, Zaandam 93.084; Kieskring 5, Haarlem 109.135; Kieskring 6, Velsen 93.632; Kieskring 7. Weesp 104.214. Morgen wordt de Nederlandse kie zerfes) opnieuw opgeroepen om zich naar de stembus te begeven, ditmaal om de leden van de Provinciale Staten te verkiezen. De belangstelling voor de ze verkiezingen is over het geheel ge nomen veel geringer dan voor die van de Tweede Kamer. Dat is in zettere zin te begrijpen. Het bestuur van het land is nu eenmaal wijder dan dat van de Provincie. Een Kamerlid is een ge zagsdrager, wiens naam nationale re- putat'e kan verwerven, die in de lan delijke pers wordt genoemd. Een lid van de Provinicale Staten, heeft begrens der naam. Zijn taak is niet zo omvat tend als die van het Kamerlid. Toch is het volkomen fout om de verkiezing van de Provinicale Staten als van minder betekenis te achten dan die van de Kamer. Allereerst hebben de leden van de Proviniciale Staten de zorg over de huishouding van de Provincie, over Kanalenaanleg en we gen, over de voorziening van onze electriciteit en waterleiding, terwijl uit het college van de Proviniciale Staten dat van de Gedeputeerde Sta ten gekozen wordt, die o.m, het toe zicht hebben op de gemeente huishou dingen en op verschillende uitgaven en: besluiten van het gemeentebestuur. Zo heeft dus de gemeente meer te ma ken met de Staten dan met de Kamer en is in zeker opzicht de verkiezing van de leden van de Proviniciale Sta ten belangrijker voor de gemeente dan die van de Kamer. Maar van nog meer omvattende be tekenis is de verkiezing van de Pro vinciale Staten, omdat de leden van de Provinciale Staten gezamenlijk aan wijzen de leden van de Eerste Kamer, die de belangrijke taak hebben de be sluiten van de Tweede Kamer al of niet te bekrachtigen. Zo is dus ook de verkiezing van de leden van de Pro vinicale Staten van betekenis voor ons landsbestuur. Wie dus morgen ter stembus gaat zij zich bewust van de belangrijkheid van de taak. die hij te verrichten heeft. Bij de verkiezing van 17 Mei is het per centage stemmen van onwaarde nog veel te groot geweest. Wij herhalen, wat wij toen schreven, dat wie niet stemt of wiens stem van onwaarde is. de partij in de kaart speelt, die hij niet wenst. Elders in dit nummer geven we de nummers van de lijsten en de namen van de partijen, die morgen aan de stem busstrijd deelnemen Men neme daar goed kennis van. want de nummering van de lijsten is anders dan die van 17 Mei en de mogelijkheid van ver gissing is dus niet buitengesloten. Men kenne zijn verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap. B, Londen. (ANP-ANETA). - Sir Ben Smith, de Engelse minister van voed selvoorziening, is afgetreden. John Strachey, parlementair onder staatssecretaris voor luchtvaart is be noemd tot minister van voedselvoor ziening, en hij zal worden opgevolgd door Geoffroy de Freitas. In een verklaring van Downing Street 10 wordt medegedeeld, dat de minister van voedselvoorziening een zeer zware werktaak heeft gehad en dat hij reeds voor Pasen zijn taak had willen neerleggen. Doch dat hij op verzoek van den minister-president aangebleven was tot na het bezoek van Morrison aan Washington.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1