HELDERSCHE COURANT Pessimisme te Batavia ten opzichte van de onderhandelingen Zegetocht van Prinses Juliana door Brabant Veiligheidsraad voorlopig nog niet zonder werk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Treindienst UitgeestHaarlem hersteld Geen Prinselijk bezoek aan de Ver. Staten Roerende eenvoud en gastvrijheid Weerbericht. De K.L.M. naar Bazel WOENSDAG 29 MEI 1948. 70e Jaargang; Na. 9750, —5,'1-IV VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon *343, Den Helder. Dlreetenr: 8. KONING. Hoofdredacteur! J, BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MIJ. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 8.60. Postabonnementen t 3.00 Gironummer 16006, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. o—m— De politieke toestand in Indonesië Een mogelijk ontslag van Sjahrir en de gevolgen Het gaat op Java nog niet alles naar wens. Een uiteindelijke beslis sing over de kwestie van de erken ning van de republiek binnen het Koninkrijk wordt niet verwacht, voor het republikeinse werkcomité van het Centraal Nationaal Comité zijn standpunt heeft bekend gemaakt. Wanneer in de afgelopen tijd de re publikeinen zich op politieke kruis punten bevonden, werd steeds het werkcomité gehoord. In dit geval zal de beslissing van het werkcomité waarschijnlijk wel de doorslag geven. Ondertussen zou in Soekarno's paleis te Djokjakarta een ontmoeting plaats hebben tussen de republikeinse regering en vertegenwoordigers van de nationale concentratie. De ontmoeting is gearran geerd om te komen tot de vorming van een coalitie-kabinet. Het in het oog lopende feit in deze is, dat dit alles gebeurd is in afwe zigheid van Sjahrir. Dit wijst weer op „het uiteenlopen van de standpunten" tussen de republi keinen van Djokjakarta en van Batavia, waar Sjahrir op zijn persconferentie van Vrijdagavond j.1. heeft gedoeld. In dien Soekarno en Sjahrir niet in staat zouden zijn het thans bestaand ver schil in standpunt te overbruggen en de werkelijkheid onder ogen te zien, dan acht men het onwaarschijnlijk, dat het kabinet-Sjahrir staande zal blijven. Een nieuw kabinet? Men krijgt de indruk," dat alle aan wijzingen zich richten naar de vorming van een nieuw kabinet, dat meer mili tante republikeinen bevatten zal dan Sjahrir's beide kabinetten. De kans, dat ten gevolge van een en ander Sjahrir zijn ontslag zal indienen, wordt in Batavia in ernstige overwe ging genomen. De gevolgen van zulk een ontwikkeling kunnen niet voorspeld worden, maar men kan met grond zeg gen, dat (a) het vinden van een nieuwen minister-president, met wien de Neder landers bereid zouden zijn de onderhan delingen te heropenen, niet gemakkelijk zal zijn, terwijl (b) de Soekarno-aanhan- gende republikeinen in het binnenland zich ongetwijfeld realiseren, dat zij er weinig bij zouden winnen, wanneer ver dere onderhandelingen met de Neder landers werden afgewezen, en de zaak werd gebracht voor de Verenigde Na ties, welke zeker als een eerste voor waarde op de zuivering van alle Japan se collaborateurs zouden aandringen. Naar wij vernemen zal de trein dienst tussen Uitgeest en Haarlem, die nog steeds gestremd was, met de nieuwe dienstregeling, Maandag 3 Juni a.s. hersteld worden. Een twee- uursdieffst zal worden ingesteld. Daarmee vervalt dan het autobus- verkegr tussen Alkmaar en Bever wijk. Naar het kabinet van den Prins de K. L. M. vanochtend mededeelde, be staat er generlei plan dat Prinses Juli- ana en Prins Bernhard in de naaste toekomst een bezoek aan de Ver. Staten .uilen brengen. Dinsdag heeft HKH Prinses Ju liana haar onlangs uitgesteld bezoek aan Brabant en het land van Heus- den en Altena gebracht. De bedoe ling van Hare Koninklijke Hoogheid, die een ware zegentocht heeft ge maakt, was zich op de hoogte te stellen van de toestand in de ge troffen gebieden en van de mate, waarin reeds herstel heelV plaats gehad. De tocht begon in het land van Heusden en Altena. Overal langs de weg stonden juichende kinderen en volwassenen, soms zo veel, dat de stoet van auto's zich slechts met moeite een weg kon banen. De Prinses ging onderweg de een voudigste behuizingen binnen en besteeg zelfs zoldertrappen om de slaapgelegenheden te bezichtigen. Siam legt kwestie met Frankrijk aan de Raad voor New York. (Reuter,) De pre sident van de Raad der Ministers van Siam heeft een brief geschre ven aan den secretaris-generaal van de verenigde naties. Trygve Lie, waarin Frankrijk wordt be schuldigd van inbreuk op de Sia mese souvereiniteit en verzocht wordt deze kwestie door de Vei ligheidsraad te laten behandelen. De brief van den Siamesen eersten minister, Pridl Panomyong, luidt als volgt: „Op 24, 25 en 26 Mei j.1. zijn Franse troepen de rivier de Mekong overgestoken en hebben met geweld Siamees grondgebied bezet, dat zij thans behouden. Deze aanvallen moeten worden beschouwd als een weloverwogen actie tegen de Siamese souvereiniteit en het be houd van de vrede." ENKELE BUIEN. Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond: Bewolkt weer met buien en plaat selijk onweer. Veranderlijke wind. Iets koeler. 30 Mei: Zon op: 4.28. Onder: 20.47 Maan op: 4.21. Onder: 20.28 Frans hoofdkwartier demen teert grensincidenten. Saigon. (AFP.) Een communiqué van het hoofdkwartier van het Fran se expeditieliger te Saigon luidt: „De berichten uit buitenlandse bron, betrekking hebbend op vermeende operaties van onze troepen op Sia mees gebied, behoren thuis in het rijk der fantasie. Men kan niet goed begrijpen, welk doel verantwoorde lijke kringen, die onjuiste berichten uitgeven, nastreven." NATIONALISATIE DER ENGELSE STAALINDUSTRIE. LONDEN (Reuter). Het Engelse La gerhuis heeft met 338 tegen 184 stemmen een motie aangenomen, waarin de beslis sing van de regering om „daartoe ge- eigende delen" van de Britse staal- en ijzer industrie te nationaliseren, wordt goedgekeurd. Voetbal. WILLEMSTAD—ARUBA 2—1. WILLEMSTAD. - In het tournooi ter ge legenheid van het 25 jarig bestaan van de Cura^aose Voetbalbond overwon Wil lemstad met 21 Aruba. De wedstrijden waaraan ook Feijenoord, Columbia en Suriname deelnemen, worden over een periode van 3 weken gespeeld. Brabant zou Brabant niet zijn als zich hierbij geen toneeltjes hadden afgespeeld van roerende eenvoud en gastvrijheid. Treffend was het ge zicht, toen de Prinses in Hank (ge meente Dussen-j een grotendeels verwoest huis bezocht, waar een echtpaar met 12 kinderen woonde. En toen de eenvoudige vrouw des huizes te horen zeggen: „Prinses U blijft toch zeker 'n kopje thee drin ken, ik heb er op gerekend." Het spéet de Prinses de vrouw te moe ten teleurstellen. „Och," zeide de vrouw, die ene keer van ons leven, dat de Prinses bij ons in huis komt...." Baron Baud wees er op, dat de bezoeken noodzakelijkerwijze erg kort moesten zijn. Onderweg bracht de Prinses o.a. een bezoek aan de feestelijk versier de woning van den 82-jarigen Nico van der Made te Wijk en Aalburg Van der Made, die al 50 jaar voor zitter van de Oranjevereniging is, droeg de versierselen van officier in de Orde van Oranje Nassau. Het slot van de tocht van Prinses Juliana door Brabant was een ge sprek met den heer Jos van Wijlen uit Vlijmen, die als kapitein Andre de leiding had van het Linecrosser werk. Hare Koninklijke Hoogheid betuigde hierbij haar spijt over het feit, dat zij nog zoo weinig kennis van dit werk had kunnen nemen en zij gaf te kennen, dat zij graag eens zo 'n tocht door de biesbos zou mede maken. Zeef getroffen was zij door de bijzonderheid, dat de Linecros- sers ook enorme hoeveelheden peni- ciline naar het Noorden hebben ge smokkeld, waardoor duizenden men senlevens zijn gered. Naar wij vernemen, is de K.L.M. voor nemens met ingang van 1 Juli a.s. een dagelijkse vliegdienst op Bazel te ope nen. Het nieuwe vliegveld van Bazel, dicht bij Muhlhousen, ligt op Frans grondge bied en werd op 8 Mei j.1. officiéél voor het luchtverkeer geopend. HONDERD NOODWONINGEN VLISSINGEN. TE VLISSINGEN. Dezer dagen ls een hon derdtal noodwoningen aan de haven van vilssingen in gebruik genomen. Met het Zwitsers barakkenkamp is hier dus een heel dorp ontstaan, dat zich vermoedelijk nog wel zal uitbreiden. Kijkjes uit 's Levens Venster DE KOMENDE FEESTDAG Morgen viert de Christelijke Kerk, zowel de Protestantse als de R.K. Kerk, haar Hemelvaartsfeestdag. Daar zijn mensen, die dit feest hebben veranderd in een natuur- feest. Amsterdam maakte er jaren geleden een Liefdadigheidsdag van. Met grote borden en met grote witte doeken waarop stond: Heden Lief dadigheidsdag! werd dit bekend ge maakt. Heel velen zien die dag wel naar de hemel, maar om te zien of de lucht blauw wordt en het feest- zonnetje wil doorbreken. De treinen zijn vol, de autobus sen dito. Op de wegen wemelt het van fietsen en mensen, die op deze vrije dag de aarde willen zien in haar ontluikende pracht! Mag dat dan niet? Natuurlijk! Gij moogt met de uwen die dag gerust genieten van de schoonheid, die de aarde u biedt. Eerstens is de aarde oorspronkelijk de nederige zuster van de hemeL Daar komt bij, dat om deze tijd van. het jaar die aarde schoon is. En toch 't is niet alles goud wat er blinkt. Wie goede ogen heeft ziet ook wat anders. De aarde is mooi, zolang de mens er niet komt. Wat een ellende, verwoesting, wat een verdriet is er op onze aarde! Daarom is 't nodig, ook eens een blik naar Boven te slaan, naar de hemeL De oude heidenen droomden van een soort heuvel in het Walhalla of in de Elyseese velden. De moderne heidenen lachen om het sprookje vaa een hemel. Maar Donderdag herden ken millioenen op deze aarde, dat er Eén is geweest, die de hemel, die voor de mens „Spergebied" was, is ingegaan en die hemel heeft openge laten voor allen, die in Hem ge loven. Met Hemelvaartsdag gaan de christenen met hun gedachten naar die berg, buiten Jeruzalem gelegen, om Jezus' hemelvaart te overden ken. Wat is dat een wonderlijke lucht vaart geweest. Wie schat de afstand van de Olijfberg naar de hemel? Er zijn sterren, zo onnoemelijk ver van onze aarde verwijderd, dat men met lichtjaren moet rekenen, om de afstand te schatten. Hoe geweldig moet dan de afstand wel zijn van deze aarde naar de hemel. Jezus gipg van deze wereld, een wereld vol ellende, nijd en haat, naar een andere wereld, waar geen zonde is en geen verdriet. De man, die twee werelddelen met elkaar verbindt, wordt bewie rookt door millioenen. Maar Hij, die twee werelden samenbindt, wordt vult u 't zelf maar in! Hemelvaartsdag is een grote feest dag voor de Christenheid. Velen denken dat deze aarde nog eens een hemel zal worden, wanneer de cul tuur haar hoogtepunt heeft bereidt. Maar er is geen Heilstaat zonder Heiland. Deze aarde is geen hemel en wordt 't niet. Een hemel met kerkhoven en cre matoriums dat bestaat niet. Over drie dingen zegt Augustinus zullen wij ons straks verwonderen: Ten eerste: Er zullen er in de he mel zijn, die wij er niet hadden ver wacht! Ten tweede: Er zullen er niet ziin, die wij er misschien stellig hadden verwacht! Ten derde: Het grootste wonde* zal zijn, als ik er mag komen!

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1