NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Waar negentienduizend Amerikanen hun laatste rustplaats vonden Sjahrir voor ernstige politieke moeilijkheden? In Amerika, in Antwerpen, in Nederland Franco-regime geen gevaar voor de vrede? Plechtigheid te Margraten Zij vochten en stierven voor de vrijheid Beroof Duitsland niet van zijn bestaansmiddelen Weerbericht. Zijn altreden zou geheet nieuwe toestand scheppen Prijsverlaging in België Jhr. Van Kinschot thans burgemeester van Leiden Er wordt nog maar steeds gestaakt Het geblokkeerde geld HET GOOI JUICHT l Fusie met E.V.C. door N.V.V. aanvaard Van Mook naar Makassar De eerste „electrische" reed weer van Amersfoort naar Amsterdam Zegetocht langs de stations Roosevelt redde de situatie Oud-Hoofdredacteur van „Het Volk" veroordeeld Stalin weigerde tweemaal naar Washington te komen Attlee over de macht van de geest Wel een belemmering voor de Engels-Spaanse betrekkingen ZATERDAG 1 JUNI 1046. 70e Jaargang No. 9752. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N V. Uitg. M«. HolL Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving ƒ2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. vriendschap hebben opgebouwd, die, naar de Nederlandse regering hoopt, van blijvende aard zal zijn. Zij rus ten in bevriende aarde en wij bid den den Heer, dat hij hun dierbaren in de Verenigde Staten van Ameri ka moge troosten. Mogen zij in de aarde van het land, dat zij met op- offering van hun leven hebben be vrijd, in vrede rusten. In aanwezigheid van Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard werd Donderdag te Margraten (L.) ter gelegenheid van „Memorial-day" een herdenkingsplechtigheid gehou den op het Amerikaanse soldaten- kerkhof. Ruim 40.000 Limburgers waren getuige van deze uiting van dank baarheid jegens de Amerikaanse mannen, die hun leven gaven voor de bevrijding van <ms vaderland. Bij elk der rond negentienduizend graven was een kleine Amerikaanse Vlag geplant en waren bloemen neergelegd. Zij vormden een kleurige afwisse- ling met de onafzienbare rijen witte houten kruisen. Tegenover de krui sen waren twee vlaggemasten aan gebracht, waaraan de Amerikaanse ©n Nederlandse vlaggen in de Voorjaarswind wapperden. Op korte afstand hiervan was een podium op (geste1 d, waarop vele autoriteiten hadden plaatsgenomen. Onder hen merkten wij o.m. op: generaal Joseph T.Mac Narvey, opperbevel hebber van het Amerikaanse bezet tingsleger in Duitsland, luitenant- generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf; admiraal C. E. L. Helfrich, commandant van de zee macht Nederland; de ministers van oorlog en buitenlandse zaken, mr. J. Meynen en mr. J. H. van Royen, alsmede de ambassadeur der Ver enigde Staten, Stanley K. Hornbeck, die vergezeld was van zijn gehele staf. Voorts waren aanwezig de commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek en vrijwel alle Limburgse Kamerleden, alsmede de burge meesters van de meeste Zuid-Lim- fcurgse gemeenten. Prins Bernhard arriveerde om streeks 15 uur op het kerkhof, waar hij door den commissaris der Ko ningin en den Amerikaansen ambas sadeur ontvangen werd, terwijl een militaire kapel het Wilhelmus speel de. Nadat Zijne Koninklijke Hoogheid Op het podium bij de andere gasten had plaats genomen, ging de Ameri kaanse legerpredikant John. I.Rhea voor in gebed, waarna zijn ambtge noot Max Braude enige verzen uit de bijbel las. Hierop sprak de opper bevelhebber der Amerikaanse strijd krachten in Duitsland een rede uit: Hij zeide o.a.: „Ieder jaar op de 30ste Mei eert het Amerikaanse volk zijn gesneuvelde soldaten. Het is met de grootste dankbaar heid, dat ik namens het Amerikaan se volk onze waardering uitspreek voor U, Nederlanders, die een laat ste rustplaats verzorgden voor hen die hun leven gaven. Wij wetgn dat gij" erdoor zult zorgen alsof het uw eigen landgenoten waren. Hierna nam de minister van oor log, mr. Meynen, het woord. De mi nister zeide o.a.: Tegenover de doden, die hier be graven liggen, kunnen wij getuigen, dat voorzover onze twee landen be treft, wij hun idealen hebben ver vuld en een grote wederkerige Ernstig woord van Smuts In een te Londen gehouden radiorede ieeft generaal Smuts, de premier van Zuid-Afrika, Vrijdagavond verklaard1, dat de toestand in Duitsland een herziening der geallierde politiek vereist teneinde het hoofd te bieden aan -;e verschrikke lijke situatie die daar in een niet ver verwijderde toekomst dreigt. Vernietig met alle middelen het Duitsland van Bis- marck en Hitier, zo zeide Smuts, maar tracht niet een groot historisch volk van zijn bestaanmiddelen te beroven. Duitsland mag voor geruime tijd, ja nooit meer een militaire bedreiging vor men, en zal dit waarschijnlijk ook wel niet worden. Maar Duitsland kan gemak kelijk een niet minder gevaarlijke bedrei ging worden van een andere soort. Het kan een haard van infectie worden, die een groot deel van het continent kan be smetten, Een ineenstorting van mens en bedrijfsleven zal het hevigst gevoeld wor den in de Britse zone, en het odium daar van zal vallen op Gr.-Brittannië, als be zettende mogendheid. Daarom eist de toe stand een herziening van de bezettings- politiek. De V.N. vormen het positieve op bouwende antwoord op Hitiers plan van destructie. Alleen op die weg ligt het ge heim van de wereldvrede en van het be reiken der gestelde oogmerken. BEWOLKT. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, gel dig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: De Bilt, 31 Mei. - Meest zwaar bewolkt, met tijdelijke regjnval, die later overgaat in verspreide plaat selijke buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets koeler dan gisteren. Kranslegging. Na de beide redevoeringen had aan de voet van de vlaggemasten de officiële kranslegging plaats. Be halve Prins Bernhard, Mac Narvey. Stanley Hornbeck en minister Mey nen legden verschillende autoritei ten krans en bloemen neder. Een peleton soldaten loste hierop een ere-salvo boven de graven, welke gevolgd werd door de taptoe en een minuut stilte. Stram stond de ere wacht, bestaande uit Nederlandse soldaten, die zich ter linkerzijde van de graven hadden opgesteld, en Amerikaanse militairen, die ter rechterzijde hadden plaats genomen, in de hou ling. Roekloos stonden de duizenden belangstellenden daar achter en brachten hun stille hulde aan de talloze Amerikaanse strij ders, die hun leven offerden voor Europa's vrijheid. Nadat Captain Walter B. Sullivan de zegen gegeven had. speelde de kapel de Ameri kaanse en Nederlandse volksliede ren. Mrs. Jordans, presdente van de Bond van Amerikaanse oorlogswe duwen, wier man eveneens op Mar graten begraven ligt. arriveerde te laat voor het bijwonen van de plechtigheid. Doordat het vliegtuig uit New-York te laat op Schiphol arriveerde, kwam zij eerst om 18.15 uur aan, waar zij door den burge meester ontvangen werd. Per auto begaf zü zich alsnog naar Margra ten. De Belgische doelman weet een feilen aanval op zijn heiligdom af te weren. Van de Nederlandse spelers ziet men links Wilkes, rechts Roozen. Naar men verwacht, zal Sjahrir heden uit Djokjakarta, het nationalistische hoofdkwartier, terugkeren, waar de republikeinse regering met preside: Soe- karno en politieke leiders heeft beraadslaagd over de laatste Nederlandse voor waarden. Bijzonderheden omtrent het nieuwe voorstel zijn nog niet medegedeeld. Volgens nog niet bevestigde berichten uit het binnenland ziet Sjahrir zich geplaatst voor ernstige politieke moeilijkheden, doch Indonesische autoriteiten ontkennen, dat er enige mogelijkheid zou bestaan, dat zijn ministerschap gevaar loopt. De vertraging in Sjahrir's terugkeer, sinds hij Dinsdag J.1. naar Djokjakarta vloog, is waarschijnlijk te verklaren uit de kabinetswijzigingen, waarvan hij de mogelijkheid voor zijn vertrek heeft aangekondigd, zo wordt door deze autori teiten verklaard. Hoge Britse en Nederlandse autoriteiten nemen aan, dat Sjahrir een inge wikkelde politieke situatie bekwaam aanpakt. Zij zijn van mening, dat zowel hij als de oppositie zich bewust zijn van de ernstige invloed, die zijn val als premier op de betrekkingen tussen de Indonesiërs en de geallieerden zou hebben. „Indien Sjahrir zou aftreden, dan zou een geheel nieuwe toestand geschapen zijn, die een nieuw contact zou vereisen", zo verklaarde een hooggeplaatst Nederlander. Zoeloe-troepen, die deel zullen ne men aan de grote Victoria-parade te Londen, zijn in de Engelse hoofdstad aangekomen. Inplaats van geweren dragen zij assegaaien, het inlandse wa pen der Zoeloe's. HEKAANPASSING LONEN BUITENGESLOTEN. In een onderhoud met vertegenwoordi gers der Brusselse pers heeft de Belgi sche minister-president Van Acker tr aanzien van de „Prijzenslag" verklaard dat alle artikelen, ook die welke niet ge noemd zijn in het Staatsblad, een prijs vermindering van 10 pet. zullen onder gaan. De contröle zal veel strenger wor den en de in beslag genomen goederen zullen ter plaatse worden verkocht. Ver scheidene grote ondernemingen, die de officiële prijzen niet hebben geëerble- dled, zijn onder beheer geplaatst, de klei nere werden gesloten. De minister eindigde met de medede ling, dat de arbeiders, met wie hij een onderhoud had gehad, het allen eens waren dat loonsverhoging tot niets leidt en dat alleen prijsverlaging tastbare re sultaten oplevert, zowel voor binnenlands gebruik als voor export. 's-Gravenhage. - Naar het A, N. P. verneemt, is tot burgemeester van Leiden benoemd Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, thans burgemeester van Alkmaar. Deze benoemi.g gaat 16 Juni a.s. in. Amsterdam. - Vrijdagmorgen heeft een aantal chauffeurs van verschillende goederenvervoerbedrijven te Amsterdam geweigerd „besmette" lading van de haven naar de stad te vervoeren. v v r De directies dezer bedrijven onderhandelen met de leiding van ae ts, v. u. afd. transport. De minister van Financiën, prof. mr. Lieftinck, heeft een radiorede gehouden in verband met de geldsanering en het geblokkeerde geld, dat bij die gelegen- ,i held aan de circulatie werd onttrokken en dat door de banken en andere Instel lingen wordt bewaard. Het bedrag, waar het hier om gaat, zo zeide de minister, beloopt in-totaal verscheidene milliarden. Ieder van u moet het duidelijk zijn, dat, indien deze enorme geldhoeveelheid, die door de Duitsers tijdens de bezetting ln het verkeer werd gebracht, zou worden vrijgegeven, vele onheilen zouden intre den: een uitgebreide zwarte markt, buiten sporige prijzen en wegvloeien van de nog steeds schaarse goederen. Het reservoir, waarin zich het geblok keerde geld bevindt, heeft ln het afge lopen halfjaar onder scherpe bewaking gestaan. Er zijn landgenoten, die vrezen, dat geblokkeerde saldi voorgoed voor hen verloren zijn en dat hun bezit feitelijk door de overheid ls geeonfiskeerd. Dit is onjuist, het geblokkeerde geld vormt wel degelijk een vermogensbestanddeel, en wanneer gij ln de gelukkige omstandig heid verkeert, dat ge geen zware belas tingaanslagen hebt ontvangen of hebt te verwachte^, vertegenwoordigt het een waardevolle reserve, waarvan gij straks ongetwijfeld het bezit zult leren waarde ren. Dat ogenblik zal eerst recht aan breken, wanneer ge uw geblokkeerde te goed zult kunnen omzetten in vrij geld Daartoe staat slechts één weg open, n.1. door met uw geblokkeerde geld een in schrijf te kopen ln het Grootboek 1946. De gelegenheid daartoe zal worden open gesteld van 414 Juni a.s. De havenstaking te Antwerpen. Antwerpen. - De secretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond deelt mede, dat de Antwerpse dokwerkers alleen goederen uit Nederlandse sche pen lossen, die bestemd zijn voor België. Goederen, welke in Holland gelost fcadden moeten worden, blijven dus onaangeroerd. De hoofdbesturen vergadering van het NVV heeft unaniem het rapport in zake fusie met de EVC aanvaard. Daarvan is op 17 Mei aan de EVC kennis gegeven. Binnen veertien dagen welke intussen juist zijn verstreken moet de EVC haar beslissing mede delen. Tot nu toe werd zij nog niet bekend. Makasser (ANP ANETA). - Men ver wacht, dat van Mook in begin Juni naar Makasser zal gaan om met de verte genwoordigers der buitengewesten in de Bergstreek van Malino besprekingen te voeren over de toekomstige status van hun gebied. Amerikaanse arbeiders van anthraciet-mijnen niet aan het werk gegaan. New York. (Reuter.) 75.000 arbeiders van de anthraciet-mijnen in de' V.S. zijn niet aan het werk gegaan, nadat zij te middernacht hun werk verlaten hebben en een her ziening van loon. en arbeidsvoor waarden geëist hebben. Tijdens een conferentie, welke gisteren tussen mijneigenaars en vertegenwoordigers van de vakvereniging is gehouden, is men er niet in geslaagd tot een overeenstemming te geraken betref fende het nieuwe contract, dat in de plaats zou komen van het oude, dat te middernacht verliep. De eigenaars van de voetkool mijnen, waar 100 millioen ton kolen gedurende de pas geëindigde sta king verloren gegaan zijn, hebben een protest ingediend bij den Ame rikaansen minister van Binnenlandse Zaken. Julius Krug, tegen het con tract, dat tussen hem en John Lewis getekend is. Zij beweren dat het ..oneerlijk en rampspoedig" is. In verband met de kleine opper vlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten toestemming ontvan gen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen. Henry Ford, oprichter van de Ford Motor Co. en mevrouw Ford gezeten in de eerste door hem in 1896 gebouw de auto, ter gelegenheid van de voor bereidingen voor het gouden feest der automobielindustrie, waarbij Ford en andere auto-pioniers gehuldigd zullen worden. Staande rechts Henry Ford II, president van de Ford Motor Co. BERGEN AAN ZEE WEER PER SPOOR BEREIKBAAR. Bergen. (N.-H.) Na 3 jaar eva cuatie en een jaar herstel heeft Bergen (N.-H.) zich weer opgemaakt om zomergasten te ontvangen. Daar. voor was tot nu toe het gemis van de tram naar Bergen aan Zee, een grote handicap. Met vreugde ver nam men dan ook in Bergen, dat de Nederlandse Spoorwegen 3 Juni a.s. het baanvak AlkmaarBergen aan Zee weer in gebruik zullen nemen. Wat dit voor Bergen betekent, zal ieder begrijpen, die weet, dat in het zomerseizoen dagelijks duizenden, in Bergen vertoevende, zomergasten, er gebruik van maakten. Amsterdam. De electrische trein met directieleden der Nederlandse Spoorwegen, welke officiéél de in gebruikneming van het electrische net op het baanvak Amsterdam Amersfoort zou openen, vertrok Vrij dagmorgen om half tien uit Utrecht naar Amersfoort om via Amersfoort, Baarn, Hilversum, Bussum en Weesp naar Amsterdam te rijden. Deze eerste tocht is een ware zegetocht geworden. De belangstelling was overal overweldigend, zowel op de stations als langs de lijn. Op iedere stop plaats het Wilhelmus, bloemen, ver sieringen, vlaggen, toespraken en cadeaux. Men zou er van kunnen zeggen, dat de trein zich met moeite een weg baande door de juichende menigte. Het leek er op alsof nie mand in het Gooi op deze dag werkte. In Amersfoort, waar op het 2de perron een imitatie van de locomo tief „De Arend", de eerste locomo tief der spoorwegen uit 1874, stond opgesteld recipieerde de directie deij spoorwegen in de feestelijk versier de wachtkamer. Ook op de stations in de andere tussenliggende gemeenten spraken de burgemeesters, vertegenwoordi gers van VW, van K.v.K. en van de forensen. Meestentijds ging dit ge- paard met het aanbieden van cade aux. De fraai gestroomlijnde wa gens van de lange trein, die reeds in Utrecht versierd was en drie grote J kransen op de koplampen meevoer. de, werd langzamerhand onder de bloemen bedolven. Als gevolg van de vele toespraken en gelukwensen arriveerde deze eerste electr. t Vin vanuit Amers foort met ruim een uur vertraging in Amsterdam, waar hij om tegen half twee de overkappingen binnen gleed. Hier wachtte de waarnemend burgemeester, de heer B. C. Franke, de trein op. om op zijn beurt de di rectieleden geluk te wensen. Een muziekcorps van de Amster damse politie speelde ook hier het Wilhelmus. Veldmaarschalk Alexander, thans gouverneur-generaal van Canada, heeft te Montreal verklaard, dat toen tijdens de oorlog een gehele scheepslading met Amerikaanse Sherman-tanks, bestemd voor de Engelse troepen te Al Alamein, op de Atlantische Oceaan door Duitse duikboten tot zinken was gebracht, wijlen president Roosevelt de situatie redde door bevel te geven onmiddel lijk een nluwe scheepslading tanks uit te zenden, die nog op tijd arri veerde voor deze beslissende veldslag ln de Afrikaanse woestijn. Hendrik Lindt, thans 41 jaar, eens de fanatieke NSB-er en hoofdredacteur van de Arbeiderspers, is Woensdagmorgen door het Amsterdamse Tribunaal een half uur na afloop van de zitting tot een der zwaarste straffen veroordeeld, die het Tribunaal mag uitspreken. Wegens zijn landsverraderlijke artike len in de Arbeiderspers werd Llndt uit het recht ontzet ooit weer Journalistieke bezigheden ln woord of geschrift te ver richten. Voorts werd hij uit alle andere open bare rechten ontzet en veroordeeld tot Internering voor het Tribunaal niet te be palen tijd, omdat de maximum-straf, die het Tributnaal mag opleggen (10 jaar) voor Llndt niet voldoende werd geacht Voor de reizigers en vooral voor de forensen betekent deze electrifi- cering een tijdsbesparing van 34 mi nuten per 45 K.M. (De afstand vafi Amsterdam naar Amersfoort). Er zal zoals reeds bekend behou dens de stille uren, een halfuur dienst worden ingesteld en boven dien zullen dagelijks vijf speciaal voor forensen gereserveerde non-stop treinen rijden van en naar stations in het Gooi. LUCHTPOST NAAR INDO-CEBNA. Thans is ook verzending van lucht post mogelijk naar Indo-China. Het luchtrecht hiervoor bedraagt 40 cent per 5 gram boven de ge wone porten en rechten. Met maxi mum-gewicht is vastgesteld op 450 gram voor Cambodja en Cochin- China en op 20 gram voor de overige bestemmingen. De correspondentie voor Cambod ja en Cochin-China kan bovendien worden aangetekend. ONTWERP GRONDWET VAN SURINAME. De staten van Suriname hebben een schema van 14 punten ontworpen voor een nieuwe grondwet voor Suriname. Dl; voorstel zal door de delegatie aan H. M. de Koningin worden overhandigd. President Truman heeft gisteren op een persconferentie in Washington mede gedeeld, dat h(j Stalin tweemaal had uitgenodigd een bezoek aan Washington te brengen, doch dat uit Moskou beide keren een weigerend antwoord was ontvangen wegens de gezondheidstoe stand van den Russischen leider. TRUMAN'S NOODWET OP DE ARBEID DOOR SI NA AT AANV/ ARO. De Senaat heeft na een zitting, die tot na middernacht duurde, president Tru- man's noodwet op de arbeid met 61 te gen 20 stemmen aangenomen. Min.-president Attlee heeft het woord gevoerd in de jaarvergade. ring van de Church of Scotland. Hij zeide, dat geen enkel inter nationaal lichaam de vrede kan brengen als het niet de stuwende geestelijke kracht van het idealisme achter zich heeft. De wereld heeft behoefte aan gees telijke leiding, al dus Attlee. Welke ook de verschillen tussen de aan hangers der ker ken mogen zijn, zij houden het mensdom eendrach tige absolute waarden voor ogen door de naastenliefde te plaatsen boven het eigenbelang van het indi vidu. de groep of de natie. De wereld verlangt naar vrede, maar die vrede zal alleen komen wanneer mannen en vrouwen over de gehele wereld vervuld zijn van een posi tieve opvatting van hetgeen het menselijk leven behoort te zijn en wanneer zij even hartstochtelijk als zij tijdens de oorlog zich offers ge troost hebben thans ook zich wij den aan de gemeenschappelijke zaak van het gehele mensdom. In een brief, gedateerd 30 Mei, zegt Cadogan voorts: „Het regime van Franco en de represaille-maatregelen tegen politieke tegenstanders hebben „langzamer hand een verslechtering in de verhouding tussen Engeland en Spanje teweeg ge bracht". Deze verhouding is op het ogenblik zodanig, dat de Engelse regering duidelijk als haar mening te kennen geeft, dat, wanneer een zodanig regime in Spanje blijft bestaan, er geen kijk is op een verbetering der Engels-Spaanse .betrekkingen en de Engelse regering de candidatuur van Spanje als lid van de V. N. niet zal kunnen ondersteunen. Toch kan de Engelse regering het regime van Franco niet als een oorzaak van wrij vingen en als een gevaar voor de inter nationale vrede en veiligheid beschouwen. Het merendeel der tegen Franco gerichte beschuldigingen, die de Poolse delegatie voor de Veiligheidsraad heeft geuit, wordt door Cadogan weerlegd: Er is geen enkele fabriek voor atoomonderzoek ln het dorp Ocana bij Toledo, minder dan 100 Duitse geleerden bevinden zich op het ogenblik in Spanje, terwijl er geen enkel filiaal van de Kruppfabrieken is. Wel worden onder leiding van Krupp wapenen ln Spanje gemaakt, maar „deze zijn zeker niet van het nieuwste model". Slechts twaalf Duitse technici werken ln de Spaanse vliegtuigfabrieken en gevallen van inlijving van Duitse Gestapomannen bij de Spaanse Veiligheidspolitie kwamen slechts sporadisch voor. De Engelse re gering verklaart, dat er geen enkel bewijs voorhanden ls, dat de Duitsers in Spanje contact onderhouden met organisaties van nazi's of fascisten in het buitenland of dat de Duitsers in Spanje wetenschappelijke onderzoekingen verrichten inzake nieuwe oorlogsmethoden. Acht vliegtuigfabrieken werken in Spanje onder Duitse leiding, maar slechts een zeer klein aantal vlieg tuigen wordt afgeleverd. Sir Alexander verklaart tevens, dat het effectieve Spaanse leger uit niet meer dan 450.000 man bestaat, er zijn hiervan min der dan 150.000 man in het grensgebied van de Pyreneeën gestationneerd. In Catalonië zijn ongeveer 60.000 en niet 200.000 man, zoals werd beweerd door dr. Lange, den Poolsen afgevaardigde bij de Veiligheids raad.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1