HELDERSCHE COURANT Tegenvoorstellen van Sjahrir 20.000 stakers in Amsterdam en Rotterdam NIEUWSBLAD VQOR DEN KELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULQWNA Indonesia geen autonome staat binnen het koninkrijk? Indones /oor de jfce*d!:ra?.:±? Kalinin overleden België onze beste klant Weerbericht. Zuinig met koffie en cacao De kabinetsformatie Fortuinlijk dinertje De oorzaak van het conflict Eindelijk personenauto's Een moeilijke opdracht Ter c!"-J v DINSDAG 4 JUNI 1944. We Jaargang No. #754 tSTHS^ VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 eent per millimeter Telefoon «45, Den Helder. Directeur! S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave! N.V. XJitg. MO. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.sa Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16006, N.V, DrnkkerU v.h. C, de Boer Jr. Ia welingelichte kringen te Batavia wordt verwacht, dat Sjahrir Dinsdag middag «met tegenvoorstellen naar Batavia zal terugkeren. Men neemt in deze kringen aan, dat deze tegen voorstellen ln hoofdzaak zullen behel zen de eis, dat de republiek Indonesia geen autonome staat binnen het kader van het koninkrijk zal zijn, doch eer der een onafhankelijke staat, welke aanvankelijk met het koninkrijk door een verdrag zal zijn verbonden. De erkenning van het de facto gezag over Sumatra zal waarschijnlijk eveneens deel uitmaken van de in het tegen voorstel vervatte eisen. In republikeinse kringen wordt verklaard, dat dit of een daarop zeer gelijkend sche ma in tegenwoordigheid van sir Archibald Clark Kerr tussen Van Mook en Sjahrir te Batavia in het laatste stadium der be sprekingen is besproken, waarna Van Mook het aan de Nederlandse regering heeft overgelegd, welke, aldus deze repu blikeinse bron, daarmee niet accoord heeft willen gaari. Kabinetswijziging. Betreffende het republikeinse kabinet te Batavia verwacht men in republikeinse kringen, dat, behalve <Je drie kabinets wijzigingen, die door Sjahrir zijn aange kondigd, gisteren nog enige mutaties te Djokjakarta zijn besproken. Waarschijn lijk zal Mohammed Natsir, de minister van voorlichting, in zijn functie worden hersteld, terwijl wellicht nog enige porte feuilles op andere wijze zullen worden verdeeld. Naar men verwacht, zal het nieuwe kabinet worcïen gevormd uit leden van de vier grootste partijen: de socialis tische partij van Sjahrir, de P.N.I., de Masjoemi en de P.B.I. Vooral de laatste partij in het huidige kabinet slechts vertegenwoordigd door een onderminister schijnt in het binnenland belangrijk gegroeid te zijn. Men verwacht gèen com munist is het nieuwe kabinet. Agence France Presse verneemt uit New York, dat Michajl Iwano- witsj Kalinin, oud-voorzitter van de Opperste Raad der Sowjet- Unie, gisteren is overleden. Kalinin behoort tot de oude revolu- tlonnairen. Hij werd voor de proletari sche revolutie verscheidene mallen ver oordeeld en o.m. naar Siberië verban nen. Hij was de zoon van een boer uit het gewest, dat toentertijd Twjer heet te en werd geboren iti 1875. Hij ontwikkelde zich door zelfstudie van industriearbeider tot een der lei dende figuren van de communistische partij. In 1944 werd hij tot „held van de socialistische arbeid" uitgeroepen. In Maart van dit jaar is België na de Verenigde Staten en Duitsland een var de belangrijkste leveranciers voor Nederland geweest met een tonnage van J40.000 voof' koopwaren (in verge lijk met 116.000 ton in Februari). Anderzijds is België in Maart de belangrijkste koper van Nederland ge weest. Tezamen met Luxemburg is er voor 184 millioen frs gekocht. TIJDELIJKE WEERS- VERBETERING. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Dinsdagavond: De Bilt, 3 Juni. - Stijging van temperatuur. Wisselende bewolking, hier en daar nog enkele verspreide buien. Zwakke, later matige naar f Zuid-West of Zuid teruglopende wind. Wens van Amerikaanse Congresleden. Tien democratische leden van het Ameri- gaanse Congres hebben er ln een schrij ven aan Stettinius, den Amerikaansen af gevaardigde bij de U.N.O., op aangedron gen, „dat de Indonesische kwestie ter onmiddellijke behandeling op de agenda van de Veiligheidsraad van de Verenigde Volkeren geplaatst wordt". Eerste Rapwi-trein niet gearriveerd. De Rapwi-trein, die, naar de republi keinen aan het Britse hoofdkwartier hadden beloofd, met de eerste op deze wijze geëvacueerde personen gisteren uit het binnenland zou arriveren, is niet aangekomen. Uit betrouwbare Indone sische bron wordt vernomen, dat deze evacuatie per trein wederom moest worden uitgesteld, daar er technische belemmeringen waren. De Indonsiërs hebben het gealliëerde hoofdkwartier daarvan op de hoogte gesteld. Daar er enige vertraging is ontstaan in de aanvoer van koffie is het niet uitgesloten! dat in Juli niet op tijd een koffiebon zal kunnen worden aangewe zen, Een ieder wordt aangeraden, hier mede rekening te houden. Ook de aanvoer van caco verloopt thans niet geheel naar wens. In ver band hiermede zal op 16 Juni voor alle leeftijden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschikbaar worden gesteld. Zoals bekend is dit rantsoen bestemd voor acht weken. Nadat de kabinetsformateur gedu rende de vorige dagen den voorzit ter van de Kamerfractie van de Katholieke Volksparty ontvangen had, zou hij gisteren den voorzitter van de Kamerfractie van de Party van de Arbeid ontvangen. Het ligt in zyn voornemen in de loop van deze week ter bespreking van het door hem ontworpen regeringspro gram met de voorzitters van andere fracties contact op tc nemen. Een hongerig man stapte dezer dagen een restaurant binnen te Ca- terham in het Engelse graafschap Surrey. Hij verlangde niet anders dan snel een goed maal te krijgen. Tot zijn verbazing werd hij ontvan gen door een glimlachenden en bui genden gérant, die hem met allerlei eerbewijzen begeleidde naar een ver sierde tafel. De klant meende al, dat men hem voor een ander hield, of dat men plotseling had ontdekt, dat hij erfgenaam was geworden van een groot vermogen, toen hem werd me degedeeld, dat hij de besteller zou zijn van de millioenste maaltijd in dit restaurant. „Meneer Millioen" di neerde kostelijk als gast van de di rectie en kreeg ten slotte voor zijn vrouw een grote vruchtencake mee en een bonboekje voor 26 gratis maaltijden. DE ZAAK SEYSS-INQUART. De zaak tegen Seyss-Inquart, die tweede Pinksterdag zal aanvangen, zal ongeveer vier dagen duren. DE UNILEVER-AFFAIRE. De officier van justitie heeft hoger beroep aangetekend van de uitspraken, welke gedaan zijn met betrekking tot het Unilever-schandaal. Bij de stakingen van de zeeliedeft en de werkers in de havens en haven bedrijven te Amsterdam en Rotterdam zijn op dit ogenblik circa 20.000 mensen betrokken. Nauwkeurig is dat aantal niet vast te stellen omdat het nog voortdurend groeit. Zo voegden zich, kort na de binnenkomst van de „Boissevain", in de hoofdstad bijvoorbeeld 300 man personeel van de dek- en civiele dienst bij de stakers Het zeeliedenconflict, dat wel genoemd mag worden het „moederconflict", omvat alleen reeds 4000 man, de meerderheid der bemanningen van 174 schepen. van het daarin bepaalde, doch wel, dat Als dit conflict zal zijn opgelost zijn tegelijkertijd de daaruit ontstane sym pathiestakingen van de havenarbeiders en de arbeiders in de industrie en ver voerbedrijven, die nu niets te maken willen hebben met alles wat zij als „besmet" beschouwen, geëindigd. Wat is de inzet van de zeelieden staking? Kort geformuleerd: De er kenning van de E. V. C. Als men deze vierde vakorganisatie, in casu, de af deling transport van de E. V. C tot mede-ondertekening van de nieuwe C. A. O toelaat, hervatten de in de aanhef genoemde 20.000 mensen hun werk Het conflict ontstond toen begin April vele zeelieden weigerden te monsteren op die nieuwe voorwaarden, daar zij aan de vaststelling daarvan geen deel hebben gehad. Zij erkennen de leiding van de in Unie samenwerkende vak bonden niet als hun afvaardiging en het resultaat van haar onderhandelin gen met de reders, neergelegd in de nieuwe C. A. O Dat zij nu mede wensen te onderte kenen betekent niet de aanvaarding zij zich daarmede erkend weten omdat volgens een daarin neergelegde clau sule, elke verandering in of vernieu wing van de C. A. O. slechts de vrucht kan zijn van onderhandelingen tussen de partijen die haar ondertekenden. (Van onze Rotterdamse corr.) Eindelijk dan toch zijn er ook eens personenauto's in Nederland aangeko men van overzee. Het Amerikaanse ss. „Kyska" bracht 75 zespersoons Ohevro- lets 1946 naar Rotterdam, die zo spoedig mogelijk in distributie zullen worden gebracht. Gelukkig heeft de havensta king de lossing niet in de weg kunnen staan en hebben vrijwilligers gezorgd voor een snelle lossing van deze auto's, waaraan in Nederland zulk een zeer dringende behoefte bestaat, in het bij zonder wel bij de artsen. Er zullen nu spoedig meer peraonm- auto's volgen, wel is waar niet in vol doende mate om geheel aan de zeer grote vraag te voldoen, maar toch met enige duizenden. Behalve Chevrolet® komen er ook Btricka, Oldmobile» en Pontiac». De taak, waarvoor minister Beel, de Katholieke kabinetsformateur, zich geplaatst ziet, is een uiterst moeilijke. Bij welke combinatie vindt hij een kabinet, dat vrucht baar werk kan verrichten? Een samengaan met de Partij van de Arbeid, dat het meest voor de hand lag, omdat de Katholieke Volkspartij en de Partij van de Ar beid over een voldoende meerder heid beschikken om hun gemeen schappelijke planr.en door te zetten, heeft voor de katholieken zijn be zwaren, door de vrij straffe eisen, die de P. v. d. A. aan dit samen gaan verbindt. In het bizonder be treft dit het standpunt ten aanzien van Indonesië, waarvan de P. v. d. A. een principe-kwestie van de eerste rang maakt. Of de weg, die de Partij van de Arbeid, in het Indonesische vraag stuk bewandelt de weg is, die de Katholieke Vblkspartij tot het einde met haar wil volgen, is een open vraag. Mogelijk is, dat de links ge- oriënteerde katholieken, achter het standpunt van de P. v. d. A. staan, maar of dit met de gehele partij zo is, staat te bezien. Dan ligt voor minister Beel de weg naar een nationaal kabinet open, maar daarin zouden dan ook de communisten een plaats moeten vinden, als het op brede basis ge grond zou zijn. Men voelt de moei lijkheid. De tegenstellingen in ko'n kabinet zouden zo groot zijn, ook al berust het op zakelijke basis, dat het geen lang leven beschoren zou kunnen zijn. De nabije toekomst eist'voor ons land de beantwoording van tal van principiële vraagstuk ken, zowel op economisch als finan cieel gebied en de opvattingen daar over zijn zo zeer verschillend, dat een botsing in het begin van haar optreden reeds onvermijdelijk zou zijn. Behoefte aan kabinetcrises heeft ons land niet. Het heeft een drin gende behoefte aan een vast bestuur. Tenslotte is er de mogelijkheid van een rechtse regering. Ons volk heeft zich bij Kamer- en Statenver kiezing uitgesproken voor een rechts kabinet. Meer dan 60 procent van de stemmen bij de laatste verkie zing waren op de rechtse partijen uitgebracht. Dat zegt, dat ons volk in meerderheid zich uitspreekt voor een regering, die leeft uit de chris telijke beginselen. Wij erkennen, dat ook een coalitie van de rechtse groepen vele moeilijkheden met zich brengt en dat b.v. het stand punt van de a.r. ten opzichte van het Indonesische vraagstuk veel verschilt van dat van de katholieke volkspartij, dat veel meer dat van de P. v. d. A. benadert. Is hier ech ter ook niet de mogelijkheid van toenadering? Gemakkelijk zal dat niet zijn, want ook de a.r. zullen op dit punt, evenals de P. v. d. A. van geen schipperen weten. Waarlijk, de taak van minister Beel is niet te benijden, en of hij in zijn opdracht zal slagen en hoe hij zal slagen, is nog een volkomen open vraag. B. Tegen den voormaligen leider van de „Groep tien" te Rotterdam, den vroegeren SS-Obersturmführer en ex kapitein der staatspolitie C. Harmsen, is Maandagmid dag in de zitting van het Bijzonder Ge rechtshof wegens landverraad de dood straf geëist. Uitspraak over 14 dagen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1