Stadsnieuws De geschiedenis Tan Den Heider tentoongesteld Gemeenteraadsverkiezing Bandendiefstal opgehelderd Bedrijfsunie in het bouwbedrijf Waar onze meubels thans heengaan De puf- en nestregeling seizoen 1946 LANGS DE VELDEN. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat tijdens de bezetting in Duitse handen was, werd na de capitulatie in zwaar gehavende toestand terug gevonden. Na zes jaar vaart „De Hoop" thans weer voor het eerst üit, om de bemanning van de haringvloot medische en religieuze bijstand te verlenen. Wie denkt, dat Den Helder een stad is zonder geschiedenis, een stad zonder meer door Werf en Marine uit de grond gestampt, vergist zich deerlijk de bescheiden, maar niettemin interessante tentoonstel ling in het Natuur Historisch Mu seum in de Vroonstraat, over de groei van onze Jutterstad is er een sprekende getuige van. Hier werd bij de opening op Zaterdagmiddag j.l. een poging gedaan om daaraan meer bekendheid te geven; een juiste en waardige stap in de goede richting, want zovelei. weten zo be trekkelijk weinig af van het ont staan en de groei onzer stad. We zien er dit weergegeven langs de wanden aan de hand van talloze kaarten waaronder vele originele uit de 17e en 18e eeuw de oudste weergevende het land ten prijs aan eb en vloed, doorsneden door diver se kreken en stroompjes met hier en daar enkele eilandjes en gronden als het Koegras en het latere de Kooij, in het Noorden en Westen weggeknaagd door de erfvijand, de zee, doch later ingedijkt door hechte zeeweringen met als gevolg de na tuurlijke uitslijping van een kreek, waaruit onze haven ontstond. We zien er de bouwplannen en de eer ste kaarten van de Rijkswerf, oude kaarten van stad en omgeving; daarnaast treffen we er de waardig heidstekenen aan de brandstok ken der oude brandmeesters en verder een bonte reeks van honder den foto's van Dorus en zijn ridders van parades, festiviteiten, van oude buurtjes van hen die hier geschiedenis maakten, ja van wat al niet Van alles dat het hart van menig oude Jutter zal verwarmen door de talrijke herinneringen aan dagen van vroeger en dat het Jut ters jong de historie van zijn ge boorteplaats zal bijbrengen en leren waarderen. We raden dan ook een ieder aan eens een kijkje te gaan nemen op deze tentoonstelling, 't Zal hem en haar nauwer met zijn plaats bin den wellicht werd hier de eerste steen gelegd voor een toekomstig groots museum van de Geschiedenis van Noord Hollands' Noorderkwar tier. Eén Prot.-Chr. lijst. In een gecombieerde vergadering van de A.R.. en C.H.-verenigingen Jf te Den Helder werd de volgende gecombineerde candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld: mr. J. Mulder; J. van der Veer; Coen Bot; J. van Zwijn- drecht; G. J. Eijlders; W. de Boer; H. Ras; M. Olivier; J. Dreef; H_W. Kramer; G. de Glopper; H. G. Fon tein; H. Bruijns; J. de Jonge; P. van der Spek; H. G. Moen. Zoals bekend, was de CDU reeds in de A.R .opgenomen. Enige weken geleden werden uit de marinegarage een 47-tal autoban den ontvreemd. De recherche heeft toen onmiddellijk een onderzoek ingesteld, met als resultaat, dat in de afgelopen week de beide daders konden worden gearresteerd, als mede een heler. Laatstgenoemde is een garagehouder uit Alkmaar. Tot op heden zijn 25 banden op gespoord, die waren verhandeld voor een totaal bedrag van 3900. OVERPLAATSING, De ontvanger der registratie en suc cessie W. van Duinen, te Den Helder, is met ingang van 1 Juni 1946 ver plaatst naar Amsterdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der be lastingen aldaar. Tussen de drie plaatselijke orga nisaties, n.1. de Alg. Ned, Bouwar- beidersbond, de R.K. Arb.bond ,,Sint Joseph" en de Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond, afd. Den Helder, is thans een afdeling der Bedrijfsunie tot stand gekomen. Het doel der plaatselijke Unie is de behartiging van de sociaal-eco nomische en hygiënische belangen van de werknemers-bedrijfsgenoten. De Unie is bevoegd met inachtne ming ,van de zelfwerkzaamheid der afdelingen bepaalde initiatieven te nemen, controle uit te oefenen op de naleving van collectieve arbeids overeenkomsten e.d., ert desgewenst te bevorderen dat in ondernemingen met meer dan vijf werknemers één of meer vertrouwensmannen wor den benoemd. Het bestuur van de plaatselijke Unie is als volgt samengesteld: voor zitter C. Reijers, ANB, 2e voorz. A. J. Mulder, „Sint Joseph", segr.- penn. G. Vink, Loodsgracht 39, NCB. RIJKSSCHOOLTOEZICHT. De inspecteur van het L.O. in de inspectie Den Helder verzoekt ons mede te delen, dat hij in de maand Juni verhinderd is spreekuur te houden. RECLASSERING. Wij verwijzen naar de adverten tie, waarin de plaatselijke reclasse- ringsverenigingen worden uitgeno digd, om afgevaardigden te zenden naar de vergadering, die Vrijdag avond a.s., aanvang 8 uur. zal wor den gehouden in de zaal van den heer Krijgsman, Koningstraat 31. In deze vergadering zal de op 6 Juli a.s. te houden speldjesdagworden besproken. HAVENBERICHTEN. Als bijlegger is in de Nieuwediepse ha ven aangekomen de zeesieepboot „Schel de", met een grote baggermolen op sleeptouw, onderweg van Hamburg naar Rotterdam. In afwachting van gunstiger weersomstandigheden heeft de sleep lig plaats genomen voor de Marinekazerne. De Engelse kranten maken blijk baar met instemming melding van het feit, dat de Engelse zeeplaatsen meubelen uit Holland zullen krijgen om hun hotels en zomerhuizen ge meubileerd te krijgen voor de zomer weken. Kwaliteit, model en afwerking worden geprezen als belangrijk bo ven het gemiddelde van wat men in Engeland kan kopen. Vis is een belangrijke grondstof voor de bereiding van veevoeder. De vismeel- fabrieken gebruiken voor menselijke con sumptie niet geschikte vis, die wanneer ze uit de Noordzee afkomstig is „puf" en wanneer ze uit het IJsselmeer afkomstig is „nest" genoemd wordt. Onder puf wordt verstaan ondermaatse vis, die met de voor de markt geschikte vis wordt meegevangen en waarvan het geen zin heeft ze terug in zee te werpen omdat ze reeds dood1 is. Nog levende onder maatse vis moet over boord geworpen worden. Als nest wordt o.m. beschouwd: spiering, kleiner dan 10 cm en pos. Niet alleen de vismeelfabrieken, doch ook pluimveehokkers, vossenfarms en for ellenkwekerij en maken voor de voe dering van hun pluimveestapel, vossen en forellen gebruik van deze puf en nest. Teneinde een juiste verdeling onder de belanghebbenden te bevorderen heeft het bedrijfschap voor visserijproducten te zamen met 't bedrijfschap voor pluimvee en eieren 'n regeling getroffen, welke is neergelegd in de puf- en nestverordening van eerstgenoemd bedrijfschap. Volgens deze regeling zijn de vissers verplicht de aangevoerde puf en nest af te leveren aan handelaren in puf en nest en aan vismeelfabrieken. De voor een toe wijzing van puf en nest in aanmerking komende pluimveehouders, vossenfarms en forellenkwekerijen ontvangen van het bedrijfschap voor veevoeder, resp. het bedrijfschap voor pluimvee en eieren een toewijzing. De puf en nest, welke niet door de handelaren wordt afgenomen, moet uit sluitend aan de vismeelfabrieken worden afgeleverd. De prijs, welke aan de vissers betaald wordt, mag ten hoogste f 2.15 per 100 kg bedragen. Zondagavond, Na de fraaie «uccessen van Mr Leavy met Racing begint er nu in de arbeid van onzen tweeden Engelsen coach eveneens tekening te komen. Speciaal in de tweede helft van de ontmoeting van hedenmiddag laten de leerlingen van Mr. Julian een fris geestdriftig spelletje zien, dat prettig aandoet. De jongens uit Wormerveer blij ken er geweldig op gecharmeerd te zijn deze wedstrijd te winnen. Tegen het einde beginnen de wit- jakken deze pogingen echter met een doortastend en een goed tempo è-la-Racing, definitief te verhinde ren. De Amsterdamse arbiter van Mou- rik krijgt het druk, speciaal met enkele gasten, die slechts thuis zijn in spelregels. Ook in de Zaan moet men maar veel profijt zien te trek ken van de zo nuttige spelregel- testavonden! Intussen komen we nu dichter bij de voorspelling van Mr. Julian, na melijk „wij zullen In het midden eindigen". Het heeft mij recht goed gedaan, lezers, te kunnen constateren, dat het aantal zogenaamde sportlief hebbers, dat altijd in stilte een beetje vreugde beleefde bij het ver nemen van tegenslagen van ande ren, voortdurend afneemt. Naast liefde voor je eigen club, moet het toch mogelijk zijn, waardering te hebben voor anderen. Naar mate men dit principe voor ogen houdt zal het genoegen toenemen. A, propos, voor zover U wel eens van hem hoorde! Jan van Gessel, de bekende secretaris van de scheidsrechters zal binnenkort na een eervolle staat van dienst van 27 jaar, de Bond vaarwel zeggen. Met recht mag hij het den zeeman na zeggen: „laat varen hen die varen lusten. Ik heb gevaren, ik wens te rusten!" Inderdaad van Gessel heeft gevaren en lang niet altijd met mooi weer. Zaterdagmiddag in Bellevue zal de voltallige commissie nog een keer in ons midden zijn en zal Nieu- wediep, dat altijd min of meer z'n enfant chéri was, hem kunnen be danken. Dat de sport ons jong houdt is wel in bijzondere mate op hem van toepassing. Toch moet hij, even als wij allen, tenslotte een plaatsje zoeken in de tribune. Ik zal U wel niet behoeven te zeggen lezers, dat deze ervaring niet uitsluitend van toepassing is op de sport. Tenslotte nog een enkel woord over de grote athletiekwedstrijden die onze H.A.V. georganiseerd heeft op 2e Pinkster dag. De meisjes zullen zich meten met Blauw-Wit uit Amsterdam, ter wijl Vlug en Lenig uit Den Haag onze jongens een lesje hoopt te geven. Alles athletiek van de eerste rang, lezers! Ik wens U veel ge noegen. Toean Tik-Tik... BENOEMD. De heer L. P. Pieterse, hoofd der school te de Waal, Is met ingang van 1 Sept. In gelijke functie benoemd te Wolphaartsdijk op Zuid-Beveland. door G. TH. ROTMAN. 49. Daar de veldwachter echter met z'n benen op de kant gebleven was. krab belde hij spoedig weer overeind. Hij schudde zich uit als 'n poedel, die ge zwommen heeft, en stak dreigend de vinger op. „Wacht maar, Ik krijg jul lie wel, dieven!" riep hij ons na: „nu weet ik, wie hier de laatste tijd overal kippen gestolen hebben! Naar het verbeterhuis ga je, zonder pardon!" 50. „Gauw! Gauw! Hij ziet ons voor dieven aan!" zei ik tegen Saar. Ik had haar de riemen overgege ven, want ik had van roeien geen verstand Nu, Saar kón het: binnen twee minuten waren we een heel eind van de kant Maar toen zagen we tot onze schrik dat de veld wachter naar een der an dere hulzen was gelopen en daar ook in een bootje «prong! (Nadruk verboden.) r

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2