Van twee avontuurlijke jongens Tandartsen aan de tand gevoeld „Kerk en Vrede" her-s;:, kt Burgemeester Mijnlieff burgemeester van Alkmaar? Nederland schandalig behandeld Sueel niet met mitnen Extra bon voor „meat and vegetables" Het verdrag van Versailles vernietigd Katholieke overwinning in Frankrijk Stettinius treedt toch af De Vierdaagse Wereldschaaktournooi te Zaandam Uii de pers: Plannend en ramend Twee avontuurlijke jongens van ne gen en twaalf jaar, afkomstig uit een tehuis aan de Amstelveenseweg, wilden er eens uit. Zij togen naar Rotterdam en kwamen prompt met de laatste trein terug. Maar het was een beetje laat ge worden en dus achtten ze het beter niet midden ki de nacht aan te belden en legden zich ter ruste op een schuit, die aan de Prins Hendrikkade gemeerd lag. Of hun geweten' bgon te knagen of dat er een andere oorzaak was, in ieder geval schenen zij ondanks hun vermoeidheid niet rustig te slapen, want.... midden in de nacht viel een van de jongens overboord en of dit nog niet genoeg was, geraakte ook de twee de jongeman bij zijn pogingen zijn vriendje te redden in de Prins Hen drikkade. Een 20-jarige voorbijganger, die hun hulpgeroep hoorde, slaagde erin hen beiden op het droge te trekken. Na zich te hebban afgedroogd zijn de avonturiers naar het tehuis aan de Amstelveenseweg teruggebracht. Of zij hier nogmaals zijn afgedroogd Vermeldt de historie niet. Maandag of Dinsdag zullen de tand artsen die te hoge prijzen aan hun patiënten hebben berekend, bezoek van de prijscontröle ontvangen. Reeds enige tijd geleden zijn een 1200 patiënten ge hoord, die zich een nieuw gebit hadden moeten aanschaffen. Zij behoorden allen tot de zgn. verplicht verzekerden en dus tot de groep van kleine Inkomens. Er waren weinigen onder hen, die niet twee- of driemaal meer dan de toegestane prijs hadden betaald. Bij de gevallen, die tot nu toe In de verklaringen van ziekenfondsen en paiënten werden genoemd, kwam tel kens de klacht naar voren, dat fonds patiënten in de behandeling bij par ticuliere patiënten ten achter werden gesteld en zelfs in het geheel niet werden behandeld. Contante betaling van de te hoge prijs was een veel voorkomende eis, naast be taling in natura, betaling onder de tafel, betaling op spaarkaarten, waardoor men het gebit pas kreeg, wanneer de kaart voi was, of verhoging van de prijs, wan neer de behandeling al was begonnen. Het spreekt vanzelf dat vele mensen, die niet over een ruim inkomen beschik ken, hierdoor in grote moeilijkheden ge raakten. Zaterdag 1 Juni 1.1. werd te Amsterdam opnieuw opgericht een gemeenschap van christen-antimilitairisten „Kerk en Vrede" als landelijke afdeling van de „inter national Fellowship of Reconciliatlon" (I.F.O.R.) Voorzitter van het voorlopig hoofdbe stuur is prof. dr. G. J. Heering, Oegst- geest; secretaris J. J. Wentink, Argonau- tenstraat 31, Amsterdam. Een aantal door de Duitsers geroofde tramwagens is in zwaar gehavende toe stand in de hoofdstad teruggekeerd. Bovenstaande foto toont hoe het „Her- hrenvolk" in de Amsterdamse tram wagens huis hield. Naar wij vernemen bestaat de mogelijk heid, dat burgemeester mr. M. Th. Mijn lieff, burgemeester van Anna Paulowna, benoemd zal worden tot burgemeester van Alkmaar, in de plaats van jhr. van Kinschot, die, zoals wij mededeelde, be noemd is tot burgemeester van Leiden. Menzies neemt het voor Nederland op. De leider van de Australische op positie, R. G. Menzies, zeidé van. daag: „Australië heeft de Neder landers zo schandalig beloond, als enige geallieerde ooit öffor enig land werd gedaan. Hoewel Australië heel wat aan de Nederlanders te dan ken heeft, sneed het de toevoer af en stond toe, dat met medicamenten geladen schepen in de havens wer den vastgehouden. De betrekkingen met de Nederlanders zi.in in handen gelegd van een collectie kade-com munisten en alle goodwill, die ooit tussen beide volken bestond werd vernietigd. Te Austerlitz, gemeente Zeist werd Zatrdag jl. een reünie gehouden door reserve-officieren van 15 r. a., die hier in 1940 gelegerd waren Na 't diner begaven zich omstreeks half negen een drietafl officieren naar de kelder van het gebouw en kwam terug met een drietal zgn. Riehelmijnen, die ze tracht ten te demonteren. Door een opper wachtmeester werden zij met deze ge vaarlijke dingen naar buiten verwe zen. Na slechts enkele stappen gedaan te hebben ontplofte een der mijnen, waardoor de kapitein van Steen van Ommeren onmiddellijk werd gedoodr- De luitenant Groen liep 1 evensgevaarlijke verwondingen op. Op 6 Juni zal een bon worden bekend gemaakt voor ,,meat and vegetables" voor personen in de leeftijdsgroepen boven vier jaar. In verband met de Pinksterdagen kunn;n reeds op Vrijdag 7 Juni op deze bon blikjes van gemid deld 16 oz, variërend van 12 tot 20 oz (340 tot 567 gram) worden gekocht. KADERSCHOOL ZEEBURG JUBILEERT. Militaire demonstraties op 7 Juni a.s. Op Vrijdag 7 Juni a s. worden in het Kamp Zeeburg te Amsterdam ter gele genheid van het 1-jarig bestaan van de Kaderschool voor beroeps- en reserve officieren uitgebreide militaire demon straties en -wedstrijden gehouden, waaraan verbonden een défilé voor Z. K. H. Prins Bernhard, dan Chef van den Generalen Staf Luitenant-Generaal mr. H. J. Kruils an andere hoge leger- autoriteiten en genodigden. De dag wordt besloten met een geeellig samen zijn. Het elftai van „Haarlem'', dat in zijn het kampioenschap behaalde. Het blijkt, dat de Duitsers het origineel van het vredesverdrag van Versailles, dat hun nederlaag in de eerste wereldoorlog bezegelde, heb ben vernietigd. Het document was tegelijk met vele andere stukken in 1940 in handen van de Duitsers gevallen. Terwijl het gealliëerde leger na de ineenstorting van Duits land een zeer groot aantal Franse documenten heeft terug kunnen vinden, was het vredesverdrag van Versailles onvindbaar. Bij onder zoek bleek toch, dat Hitier dit do cument, waarbij Duitsland erkende schuldig te zijn aan den eersten wereldoorlog, had laten vernietigen. Het heeft hem weinig geholpen.... De laatste gegevens over de verkie zingen, welke gisteravond bekend ge maakt werden, luiden als volgt: MRP 162 zetels, communisten 144 zetels, so cialisten 123 zetels, gematigden (rechts centrum) 37 zetels, Algerijnse onafhan kelijke partij 11 zetels. Deze zetelver deling is gemaakt naar aanleiding van de thans bekende uitslagen. De mening van de Franse pers. Alle avondbladen wijzen op de winst van de vooruitstrevende katholieken en de achteruitgang van de socialisten. Door sommige bladen worden de com munisten die zetels verloren hebber niettemin als „tweede overwimaa beschouwd („Le Monde"). Verscheidene kranten zijn van me ning, dat thans eefi lid van de MRP hoofd der regering zal dienen te wor den. creëerend, die weer tot uitgaven leidt, die door onze economische omstan digheden geenszins worden gewettigd en die de zwarte markt voedt. Het is niet alleen een somber beeld dat wij moe ten ophangen van onze staatsfinanciën, het is ook uitermate treurig. Niet alleen bewegen de uitgaven zich op een peil, dat voor ons land zelfs in normale omstandigheden abnormaal hoog zou moeten heten, maar het staat thans in schrille tegenstelling tot onze grote verarming. Om van de daarbij plaats heb bende „geldsmijterij", waartegen ook minister Schermerhom waarschuw de, maar te zwijgen. Waarschuwingen zijn ech ter niet genoeg. Er moet worden gehandeld! Zou het geen aanbeve ling verdienen, zegt het blad, om deze. in de grond zuiver economlsch- wetenschappeHike vraag stukken door gemeen over leg van deskundigen uit ambtelijken en wetenschap- pelijken kring te doen on derzoeken om uit de im- .passe te komen? afdeling der eerste klasse van ue KNVB Gisteravond is te Washington of» ficieel medegedeeld, dat de heer Ed» ward Stettinius, gedelegeerde def Ver. Naties, zijn functie heeft neer» gelegd. Als opvolger van Stettinius wordt de vroegere Amerikaanse gezant tè Londen John. G. Winant genoemd. Een onderhoud met majoof Breunese. Een onderhoud met majoor Breu nese omtrent de „Vierdaagse", welke van 2326 Juli te Nijmegen gehou den zal worden, deelde deze aan het ANP mede, dat dit jaar 'zeker wan delaars uit Denemarken en Frank rijk aan de marsen zullen deelne men en het aantal deelnemers ge schat kan worden op 4500. Ditmaal zal de start niet geschie den vanuit de Prins Hendrikkazer- ne, maar uit „De Vereniging", het bekende Concertgebouw aan het Keizer Karelplein. De derde dag zal de mars niet naar Arnhem geleid worden, daar de weg NijmegenArnhem totaal ongeschikt is geworden. Inplaats daarvan zal nu de route lopen dwars door de Overbetuwe langs de dor. pen Lent, Bemmel, Huissen, Elden, Driel, Eist, Valburg, Herveld, Loe- nen, Lent, Nijmegen. De vlaggen- parade vindt weer plaats op de z.g. wedren, terwijl de taptoe voor ,,De Vereniging" zal worden geblazen. In afwijking van de vroegere ge woonte zullen nu de deelnemers on dergebracht worden bij de burgerij, zodat ditmaal het tentenkamp ach terwege zal blijven. Voor huisves ting en ontvangst der deelnemers en voor eventuele feestelijkheden is te Nijmegen een comité van actie ge vormd. dat nauw samenwerkt met de technische leiding van de vier daagse en nu reeds beschikt over 2500 bedden bij particulieren, die ock voor de voeding der deelnemers zullen zorgen. Ook de UW heeft haar volledige medewerking toege zegd. Schaken- Het wereldschaaktoumooi, dat de Zaanse schaakclub ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan organiseert, is gistermiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden te Zaandam geopend. Naast 24 schakers in de reserve inter nationale sectie zullen 16 deelneemsters in de damesafdeling elkaar bekamoen om het dameskampioenschap van Ne derland. Nadat de vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W. aan het bord van dr. Euwe contra Kramer de eerste zet had gedaan, namen de wedstrijden onder grote belangstelling een aan vang. Het is een uiterst moei lijke taak voor een minis ter van Financiën thans een begroting aan te bie den, die meer dan een slag in vde lucht is. Het is nog moeilijker voor een buiten staander da ware betekenis der officiëele gegevens te beoordelen. Thans, meer dan een jaar na het einde der bezetting komt de toe stand van onze overheids financiën ons nog chaoti scher voor dan toenmaals. Het overgrote deel der posten berust op zeer ruwe schattingen; wij hebben nog steeds geen duidelijk beeld van de omvang van het totaal der over heidsverplichtingen en van de financiëele eisen, welke de tegenwoordige stand der overheidsfinanciën en de uitvoering van de plan nen der regering stellen.. Wat de staatsschuld be treft hebben wij nog steeds geen volledig overzicht; evenmin kennen wij een concreet stel maatregelen om deze ondraaglijke Jast te realen. Met moeite heeft men bij de schrifte lijke behandeling der Ver- mogensdanwasbelasting den minister iets van zijn ver dere voornemens in zake de algemene vermogens- heffing tot vermindering der staatsschuld kunnen ontfutselen. De staatsschuld zal om streeks 25 milliard bedra gen, waarvan 10 milliard vlottend. Deze laatste zal „wegens eigen financie ring" dit jaar met 2 mil liard stijgen. Voorshands toont het bedrag aan^uit- staand schatkistpapier een daling: van 8.7 milliard op 1 Januari j.1. tot 6.7 mil liard per 1 Mei. Maar de Schatkist heeft daartegen over haar tegoed bij De Ned. Bank, ontstaan door absorptie van het „oude" geld, dat ter wille van de geldsanering moest ver dwijnen, zien dalen van 2.4 milliard tot 1.2 milliard, waardoor de bankbiljetten- circulatie weer is •geste gen van 1 milliard tot 2.2 milliard, aldus nieuwe .„zwevende -Jtoopkracht"

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3