HELDERSCHE COURANT Amerika en Rusland betuigen hun wil tot samenwerking Nederlandse voorstellen beneden Sjahrir's verwachtingen NIEUWSBLAD VDQR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIGRINGEN EN ANNA PAULDWNA Italië kiest voor de republiek Weerbericht. Honderdste vliegtuig naar Batavia Pryzen dameshoeden Prinselijk echtpaar naar Victory-parade in Londen 45000 jonge Denen willon emigreren Indonesië Tegenvoorstellen op komst Kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen Met 70 pet. gestegen De naam S.D.A.P. WOENSDAG 5 JUNI 1946. 76e Jaargang No. 673 VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon »43, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. UI tg. MIJ. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16060, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. President Truman en de nieuwbenoemde Russische ambassadeur in Amerika, Nikolai Novikov gaven wederzijds verzekeringen voor samenwerking en be tuigden hun gemeenschappelijk verlangen naar wereldvrede ter gelegenheid van de aanbieding van de geloofsbrieven door Novikov bij de aanvaarding van zijn nieuwe post. Novikov volgt Andrei A. Gromyko op, die thans Russisch gedele geerde bij de Veiligheidsraad is. Novikov zeide o.m.: „Evenals in de oorlogsperiode, toen de wapenbroeder- schap tussen onze landen zulk een grote rol speelde bij de bevrijding der gehele mensheid van het fascistische juk, zijn ook thans de betrekkingen tussen Rus land en Amerika van groot belang voor de zaak van de universele vrede en de veiligheid. Het begrip hiervan moet iederen oprechten aanhanger van de vrede tot de conclusie doen komen van de noodzakelijkheid van een verdere en nauwere samenwerking tussen Rusland en Amerika". In zijn antwoord zeide president Truman o.m.: „De traditionele en langdurige vriend- sthap tussen onze beide volkeren werd bezegeld door het bloed van onze dap pere zonen in de gezamelijke strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden, die kortgeleden zó succesvol is be ëindigd. De geschiedenis van deze strijd legt getuigenis af van de waarde en de doelmatigheid van de samenwerking tussen onze beide naties voor de ge meenschappelijke zaak. Wij in Amerika zijn ons in het bij zonder bewust van de grote betekenis van de betrekkingen tussen Amerika en Rusland voor de zaak van de univer sele vrede en de veiligheid en voor de bevordering van de grondbeginselen en doelstellingen van het handvest der Verenigde Volkeren. Onze regering heeft deze doelen steeds nagestreefd, en het Amerikaanse volk heeft grote offers gebracht te hunner bevordering. Het verheugt mij U te verzekeren, dat deze regering zal voortgaan met te streven naar verbetering en verster king van de politieke, economische en culturele betrekkingen tussen onze landen. Alle voorstellen, die door Uwe regering voor dit doel mochten worden gedaan, zullen prompt en met sym pathie in overweging worden genomen en ik doe een beroep op Uw medewer king om te verzekeren, dat voorstellen van de Amerikaanse regering, die voor dit doel worden ingediend, in de zelfde geest zullen worden overwogen. Katholieken bij de verkiezing ver in de meerderheid. Naar radio Milaan meldt, zijn thans de stemmen van 28140 van de 35236 kiesdistricten geteld. De chris telijk democraten beekten 6.495.128 stemmen (39,3 pet). socialisten 4.010.000 stemmen (21,8 pet)com munisten 3.678-276 stemmen (20 pet). Volgens betrouwbare bronnen zijn in het referendum over de vraag monarchie of republiek een mil- üoen stemmen meer uitgebracht ten gunste van een republiek: een offi ciële bekendmaking dienaangaande is eerst Woensdag te verwachten. ZWAAR BEWOLKT. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, gel dig tot Woensdagavond: De Bilt, 4 Juni. - Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De overwinning in de oorlog tegen agressie heeft de wereld een erfenis nagelaten van honger, ellende en puin, die tientallen jaren van opbouwend werk zal vergen om de sporen uit te wissen. De na-oorlogse wereldproble men zijn ingewikkeld en tegenstrijdig en hun oplossing zal grote verdraag zaamheid en geduld vereisen. Ik ben er van overtuigd, dat de vol keren der wereld hun bekomst hebben gehad van de oorlog en dat met weder zijdse goede wil, volharding en gemeen schappelijke doelstelling een bevredi gende oplossing van alle problemen kan worden bereikt. Vrijdag 7 Juni a.s. vertrekt van Schip hol het honderdste vliegtuig van de Ne derlandse regeringsluchttransportdienst naar Batavia. Gezagvoerder is J. J. Mul der. De vlieger, die Churchill's vlieg tuig bestuurde bjj zqn bezoek aan Ne derland, zal als tweede piloot fungeren. DREIGENDE ZEELIEDEN. STAKING IN DE V.S. Marinetroepen opgeroepen. Alle vlootstations in de Ver. Sta ten waren gisteren afgezwaaid mari nepersoneel aan 't werven, teneinde de dreigende staking van duizenden Amerikaanse zeelieden te breken, die op 15 Juni hun schepen zullen verlaten, indien hun eisen tot loons. verhoging en een veertigurige werkweek niet door de reders wor den ingewilligd. Hoogste prijs 41,85. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zullen met ingang van 15 Juni a.s. alle door hoedenfabrikan- ten vervaardigde dameshoeden in de bol of in de rand een stempel dragen met de nummers 1 t/m 6. De hoogste prijzen, welke bij aankoop aan 't publiek in reke ning mogen worden gebracht, zijn voor wolvilthoeden, welke gestempeld zijn met de nummers 1, 2 en 3 resp. 12,87, 17,79 en 21,76. Haarvilthoeden zijn gestempeld met de nummers 4, 5 en 6; hiervan zijn de hoogst toelaatbare verbruikstersprij- zen resp. 24,38 31,39 en 41,85. Voor het vervormen inclusief op maken van dameshoeden mag aan de verbruiksters niet meer dan 7,75 in rekening worden gebracht. Van de kleinhandelaren wordt verwacht, dat zij op 15 Juni a.s. Igeen ongestempelde fabriekshoeden meer in voorraad zullen hebben. Naar wij vernemen zullen H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zich Vrijdag a.s in de namiddag per vliegtuig naar Londen begeven in ver band met de Victory Parade al daar, op Zaterdag a.s. In het Deense blad „Berlingsbe Tidende" komt het volgende artikel voor: „F.en onderzoek van het Deense instituut Gallup heeft vastgesteld, dat ook in de Deense jeugd een sterke neiging bestaat om zieh rf- ders te vestigen. 45.000 Denen, tus sen 1 en 35 jaar, wensen Denemar ken te verlaten. 31 pet. hiervan heeft voorkeur voor Noord-Amerika, 14 pet. voor Australië, terwijl kleine percentages Zweden en Zuid-Ame- rika als het land der belofte zien. „De indruk, dien ik van de besprekingen met de leiders van de nationale concentratie heb gekregen, is, dat, volgens het algemeen gevoelen, de Neder landse voorstellen ver beneden de verwachtingen zijn gebleven, zo verklaarde Sjahrir gisteravond tijdens een persconferentie. Hij voegde er aan toe, dat een van de voornaamste redenen voor de teleur stelling was geweest, dat de Nederlanders hadden geweigerd de onafhankelijk heid van Sumatra de facto te erkennen, ofschoon er ook nog andere punten zijn. Binnen een of twee dagen zal hij een begin maken met het ontwerpen van tegenvoorstellen. Dit ontwerp zal hij ter goedkeuring vervolgens aan Soekarno voorleggen. Hij zeide verder, dat hij niet kon voorspellen, hoe de Nederlanders op deze tegenvoorstellen zouden reageren en verklaarde, dat de Nederlanders bij het voorleggen van hun voorstellen hem nooit hadden gezegd, dat dit uiterste voorstellen waren. Volgens Sjahrir heeft het Indonesi sche kabinet „alle mogelijkheden, die zich zouden kunnen voordoen, indien de Nederlanders de Indone sische tegenvoorstellen niet zouden aanvaarden, overwogen". Met betrekking tot de radiotoespraak Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn indexcijfers gepubli ceerd inzake de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen De gemiddelden in zes gemeenten (Groningen, Enschede, Eindhoven, Tilburg, Dongen en Heerlen) in 1938/39 zijn daarbij als grondslag 190) aange nomen. Met betrekking tot deze cijfers dient, nog te worden opgemerkt, dat zij tot en met 1944 zijn samengesteld in de veronderstelling, dat hetzelfde werd aangeschaft als in 1935/36, in welke periode een budgetonderzoek werd gehouden. Van September 1945 af zijn echter de niet verkrijgbare artikelen uit de berekening weggelaten. Het totaal indexcijfer loopt vrijwel parallel aan dat voor voeding. Zij geven het volgend verloop te zien: Totaal Voeding 101.9 101.7 153.1 163.5 161.8 165.6 166.2 169.1 170.1 174.T Een geringere stijging geeft het indexcijfer voor de overige uitgaven te zien- het liep van 100.4 in 1939 op tot 128.6 in 1946. Daarentegen zijn de cijfers voor kleding, schoeisel, reiniging en woning inrichting en° huisraad verdrievoudigd. Dat voor kleding bewoog zich even wel sedert September 1945 in dalende richting: September 1945 325,2, Decem ber 1945 310,5 en Maart 1946 308,9. 1939 1944: JanuariJuli 1945: September December 1946: Maart van den radiospreker Soetemo, waarin gezegd werd, dat de Indonesiërs klaar stonden om binnen enkele dagen Soe- rabaja en Batavia aan te vallen, zeide Sjahrir, dat Soetomo niets met de TRDOF of enige andere officiële orga nisatie te maken heeft. „Wij hebben over hem en zijn radio station geen controle. Wat betreft de bezetting van Tange rang, ten Westen van Batavia, door Ne derlandse troepen, zeide Sjahrir, dat „de Nederlanders deze plaats dagenlang met artillerie en mortieren hebben beschoten". Met betrekking tot de evacuatie van de RAPWI verklaart^ Sjahrir dat hij tot op heden nog geen klachten had ontvangen, als zou het tempo niet snel genoeg zijn. In verband met het feit, dat poli tieke bijeenkomsten worden georga niseerd onder de naam „Oude SD AP", wordt van de zijde van het secretariaat van de „Partij van de Arbeid" medegedeeld, dat het ge. bruik van de naam SDAP, al dan niet met een toevoeging, juridisch ontoelaatbaar is en zo nodig met rechtsmaatregelen onmogelijk zal worden gemaakt. Op het laatste congres van de SDAP aldus wordt opgemerkt werd op regelmatige wijze een par. tijbestuur gekozen, dat belast is met alle werkzaamheden, welke zijn verbonden aan de liquidatie van de SDAP. Slechts voor dit doel func- tionneert dit bestuur nog. Alleen dit bestuur heeft het recht te beschik ken over de naam SDAP.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1