Indonesiërs vermoorden 3.000 Chinezen Rechtvaardige en onbevreesde beslissing over Spanje De bezetter stal voor 3,5 milliard NIEUWSBLAD WOB DEM HELDER. KOEBBAS. TEXEL. WIEBIMGEN EN ANNA PAULOWNA 30.000 personen in levensgevaar 23 Millioen K.M. zonder ongelukken Weerbericht. 11.000 slachtoffers van Belgisch verzet Italië's ongekroonde Koningin Eerst begin Augustus weer suiker voor allen De Veiligheidsraad Vergadering verdaagd tot Dinsdag Veertig millioen terug VRIJDAG 7 JUNI 1946. 70e Jaargang No. 9757. heldersshi courant «H.Pi» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties U cent per millimeter Telefoon *345, Den Helder. Dlrectenrt S. KONING. Hoofdredacteur! J. BIJLSMA Uitgave! N.V. Ultg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen t 3.00 I Gironummer 16060, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Wraak van Indonesiërs. Chinese vluchtelingen, die Woens dag te Batavia aankwamen, heb ben volgens Associated Press mede gedeeld, dat Indonesiërs een aantal van naar schatting 1000 Chinese mannen, vrouwen en kinderen heb ben vermoord, die het Tangerang- district, ongeveer 30 kilometer ten Westen van Batavia, verlieten. Het Franse persbureau AFP seint: De wanordelijkheden te Tangerang hebben volgens de laatste berichten niet minder dan 3.0®0 doden ver oorzaakt, terwijl door de brand die woedt, nog 30.009 personen in levensgevaar verkeren. 5.000 over levenden zijn erin geslaagd om de Nederlandse linies te bereiken. Zjj vertelden, dat de wegen bezaaid zjjn met de mishandelde lijken der slachtoffers als getuigenis van de wanhopige strijd, die de Chinezen slechts met messen gewapend tegen de goed gewapende en geünifor meerde Indonesiërs voeren. Tot op heden hebbed de geal lieerden naar het schijnt nog geen enkele actie ondernomen. 100 vierkante kilometer brandt. Ben woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier heeft hedenmorgen ver klaard, dat na de terugkeer van het vliegtuig, dat gisteren uitgestuurd is, gebleken is, dat een gebied ten Westen en ten Noorden van Tangerang van meer dan 100 vierkante kilometer ver brand is of nog steeds in brand staat. De hitte van het vuur werd door den piloot op 600 meter hoogte gevoeld. De laatste gecontroleerde cijfers stel len het aantal Chinezen, dat vermoord is, op minstens 300. Het officiële rap port zegt, dat de terreurbenden een Onderscheiding voor k.l-m. De „Inter American Safety Coun- eil" heeft voor het jaar 1945 de „Safety Award" toegekend aan het West-Indisch bedrijf der KLM, we gens het vliegen van ruim 23 mil lioen passagiers/km zonder enig let sel voor passagiers of bemanning. VRIJ VERVOER VOOR MILITAIRE INDIëGANGERS. De minister van Oorlog maakt be kend: Aan militairen, die behoren tot onderdelen, welke bestemd zijn voor uitzending naar Nederlands Oost- Indië, kan met ingang van 6 Juni éénmaal per veertien dagen vervoer voor rijksrekening worden verleend, mohammedaanse liga AANVAARDT BRITSE VOORSTELLEN. Radio New Delhi meldt, dat de raad van de Mohammedaanse liga voor geheel India met grote meer derheid de voorstellen der Britse kabinetsmissie heeft aanvaard. VRIJ ZONNIG. Weersverwachting, geldig tot mor genavond. Minder bewolking dan gisteren, overwegend droog. Westelijke wind. Nog betrekkelijk koel in het Wes ten, iets hogere temperatuur in het Oosten van het land. aantal personen in uniform tellen, dat waarschijnlijk tot de TRI behoort.' Nog 2000 Chinezen ingesloten. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden ongeveer 2.000 Chinezen die in Maoek zijn ingesloten, zich gedurende de laatste drie dagen en nachten zoo goed mogelijk verdedigd hebben. Zij beschikken echter slechts over een be perkte hoeveelheid wapenen, die zij van gesneuvelde of gevangen genomen leden van het volksleger hebben afge nomen. Men neemt aan, dat hun lot spoedig bezegeld zal zijn, tenzij een afdeling kan worden gezonden om hen te ontzetten Sjahrir over Tangerang. Gisteravond heeft Sjahrir een radio rede gehouden, -waarbij hij uitdrukking gaf aan zijn spijt over de massamoord op de Chinezen ten Westen van Tange rang. Hij zeide, dat hij zich de gevoe lens van haat en woede onder de Chi nese bevolking zeer goed kon indenken. Volgens Sjahrir waren deze ge beurtenissen te wijten aan het feit, dat „ons leger gedwongen was om uit Tangerang, dat tot nu toe on der controle had gestaan, terug te trekken". PRIJZEN VAN HARING VOORLOPIG VRIJ. Nu er een grote aanvoer is van nieuwe haring worden de prijzen voor maatjesharing, de zogenaamde primeurs, tot 1 Juli aanstaande vrij gelaten. Tegen die tijd wordt een nieuwe prijzenbeschikking vastge steld. In verband met deze maatregel is met ingang van 1 Juni 1946 de prijzenbeschikking haring en ha ringsproducten 1942, waarbij de haringprijzen voor de consumenten werden vastgesteld, ingetrokken. Het Belgische ministerie van landverdediging deelt mede, dat sinds de Duitse bezetting 8000 Belgische verzetsmannen de dood hebben gevonden en 300 van hen vermist zijn. Italië's ongekroonde koningin, Marie José, zal met haar vier kin deren naar kassabon vertrekken. Italië zal formeel een republiek wor den op of na 12 Juni a.s. In bijna alle kieskringen zijn thans de stemmen geteld. Voor de republiek zijn er bijna dertien mil lioen uitgebracht, voor de monar chie bijna elf millioen. (De juiste aantallen zijn resp. 12.737.396 en 10.752.532). Agence France Presse meldt na der, dat Marie José in Brussel is aangekomen. „Smartelijk, maar geen vlucht". „Het is zeer droevig voor mij Ita lië te verlaten, waaraan ik zoveel herinneringen bewaar", verklaarde koningin Marie José aan boord van de kruiser „Duca Degli Abruzzi", die haar naar Portugal zal brengen. „Ditmaal kan men niet zeggen, dat het vertrek van de koninklijke fami lie een vlucht is". De koningin zei- de verder: „De koning zal zich zo spoedig mogelijk bij ons voegen. Ook voor hem zal het vertrek.smartelijk zijn, doch we hopen in het land, dat ons ontvangt, de rust en vrede te vinden, waaraan wij na de laatste gebeurtenissen zozeer behoefte heb ben". Half Juli voor jonge kinderen. Zoals bekend is gemaakt, zal het niet mogelijk zijn, dat op de bon- nenlijst voor de volgende week een bon voor suiker wordt aangewezen. De lopende bonnen 374 en 874 zijn tot 22 Juni a.s.„verlengd. Blijft de situatie zoals zij thans is, dan zal het mogelijk zijn uit de hoeveelheid suiker, welke niet voor de verwerkende industrie nodig is, omstreeks half Juni de distributie van sui ker voor de jongste kinderen (0 tot en met 4 jaar) op normale wijze te hervatten. Onder deze omstandigheden zal het niet voor begin Augustus mogelijk zijn een bon voor een half rant soen voor de overige leeftijds groepen aan te vijzen. De regering stelt alles in het werk de nadelige gevolgen van het con flict voor het publiek zo gering mo gelijk te doen zijn. Zij heeft overwogen de ruwe suiker in distributie te brengen. Daaraan zijn evenwel zo veel be zwaren van technische aard verbon den, dat deze distributie niet op korte termijn is uit te voeren. De voorzitter, de Fransman Parodl, opende gisteravond de zitting van de Vei ligheidsraad te New York met woorden van leedwezen naar aanleiding van het aftreden van Stettinius als vertgenwoor- diger der Verenigde Staten. De Australische vertegenwoordiger, Avatt, nam vervolgens het woord om het rapport van de subcommissie over Spanje voor te leggen. Hij deed een beroep op de Raad om een „rechtvaardige en on bevreesde beslissing" te nemen. De daden van Spanje zijn een aangelegenheid van 0 4 9 0 0 De waarde van hetgeen de Duitsers aan goederen uit Nederland hebben wegge voerd bedraagt, gerekend naar die van 1938 circa 3l/g milliard gulden. Daarvan is tot nu toe door het com missariaat-generaal voor de Neder landse economische belangen in Duits land voor ca. 40 millioen gulden terug gevoerd. Momenteel kan de waarde van het teruggevoerde wel op 150 mil lioen gulden worden geschat, waarbij dan nog moet worden vastgesteld dat vele goederen thans óf niet te ver krijgen zijn óf alleen met een zeer lange levertijd kunnen worden gefa briceerd. De teruggevoerde goederen kunnen als volgt worden gespecificeerd: industriële uitrustingen enz ca. f 10.000.000.. Hierbij bevinden zich enige complete fabrieksinstallaties zoals die van de Mi- chelinfabriek te 's -Hertogenbosch, van de Gazelle-rijwielenfabriek, van de Alumi nium Wals- en Persbedrijven te Ouden rijn enz. Binnenvaartschepen X 5.000.000, Juwelen, diamant enz. f 1.250.000. Kunstvoorwerpen, waarbij 1100 schilde rijen f 16.000.000. Spoorwegmateriaai f 8.000.000. Bij dit materieel is o.a. 10.000 ton ma terieel van de bovenbouw, 38 km enkel spoor, 405 locomotieven, 3» loco motoren, 129 motorwagens van de lijn AmsterdamRotterdam, 363 personen wagens van de stoomtreinen, 350 ba gagewagens en 7456 goederenwagens (21000 zijn er nog weg, doch daar de wagens in een pool reden zijn ze over geheel Europa verspreid en er bestaat een goede kans, dat er nog vele zullen terugkomen); 51 wagenstellen en 21 los:l2 rijtuigen van de gestroomlijnde electrische treinen, 15 wagenstellen en 27 losse rijtuigen van de dieselelectrl- sche treinen, 12000 constructietekenin gen, 2 complete onderstations en een vrij groot aantal machines van de werkplaatsen te Utrecht. Veel van het materieel is in een deplora bele toestand, doch door revisie zal er een belangrijk gedeelte weer bruikbaar ge maakt kunnen worden. internationaal belang en de situatie i^ het volledige tegendeel van een „binnen-, landse toestand". Het doel van de voorstellen van de commissie is het verwijderen van een gevaar voor de Internationale vrede en een oorzaak van internationale wrijving. Het is een tragedie dat, terWijl Italië thans wordt gedemocratiseerd, het fas cistische regiem nog steeds bestaat in Spanje. „De democratie staat in geheel Europa weer op, behalve in Spanje, waar een bewind is gevestigd door middel van geweld en dat zich ook door geweld handhaaft. Dat is een uitdaging aan de Verenigde Naties", aldus Evatt. De commissie dringt er op aan dat de algemene vergadering van de V. N. een beslissing zal nemen, omdat alle verenigde volken hierbij betrokken zijn. Toen na de rede van Evatt de voorzit ter het woord aan een volgenden spreker wilde verlenen, bleek, dat niemand zich hiervoor aanmeldde. De Amerikaans© vertegenwoordiger stelde voor, het debat te verdagen, omdat de regeringen niet voldoende tijd hebben gehad om het rap port te bestuderen. De Britse afgevaar digde steunde dit voorstel. De voorzitter, Parodi, was van mening, dat het ernstige karakter van het onder werp een nader onderzoek noodzakelijk maakte. Hij was overigens van mening, dat de Raad, op grond van het bepaalde in het Handvest der Verenigde Naties, het recht had zich ook met een mogelijke bedreiging van de vrede bezig te hou den: indien men zich slechts met een onmiddellijke bedreiging zou mogen bezighouden, zou men, in een geval als dat van het Nazi-Duitsland, slechts op het allerlaatste moment ingrijpen. De Australische vertegenwoordiger Evatt sloot zich bij deze interpretatie aan. De Raad werd daarop verdaagd tot Dinsdag, terwijl de voorzitter zich het recht voorbehield een latere datum vast te stellen, wanneer de gedelegeerden dan nog geen instructies zouden hebben ont vanger

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1