WAAR BLIJFT DE PALING? Stadsnieuws Opening Speeltuin „Visbuurt" De plaatsingsmogelykheid bij de Marine Eerste lustrum K.V.H. Ergerlijk gebedel! Ans Neefkes komt naar Den Helder Huisduiner kermis De Leestaal in Mei Wam iiaan we heen? HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Maandenlang is er hard gewerkt „an de opbouw van de speeltuin „Visbuurt", en men is nu hiermede zover gevorderd, dat het bestuur heeft besloten, a.s. Zaterdagmiddag om 4 uur het speel tuinterrein te openen, mits de weers omstandigheden gunstig zijn. Bij deze opening zullen burgemees ter en wethouders aanwezig zijn, en voorts de Raad van Toezicht, het Cen traal bestuur en de afdelingsbesturen der Helderse speeltuinvereniging. Het Helders Fanfarecorps zal deze opening met muziek opluisteren. Het ligt in de bedoeling, dat de kin deren der leden van deze speeltuin zich Zaterdagmiddag om half vier op stellen in de Visstraat, en de ouders voor het hek van de speeltuin. Zodra het muziekkorps het .terrein opgemar cheerd is, moeten de kinderen daar achter aansluiten'. Als alles goed is op gesteld, zal de opening plaats hebben. Het clubgebouw is bij deze opening nog niet betrokken, daar dit nog niet gereed is, maar dit mag geen beletsel zijn, om de jeugd toegang te geven tot het terrein. Moge dit mooie werk der initiatiefnemers de waardering krijgen, die het verdient, en moge het ledental van de Heideree speeltuinvereniging met sprongen omhoog gaan! De Marine Voorlichtingsdienst meldt: Het bericht betreffende plaatsing bij en overplaatsing naar de Ko ninklijke Marine, dat op 28 Mei j.1. door de Marine Voorlichtingsdienst aan de pers is verstrekt, blijkt enig misverstand te hebben teweegge bracht. Ten overvloede wordt er dan ook nogmaals op gewezen, dat het hier uitsluitend betreft het dienstplichtig personeel van de lichting 1945, dat zijn dus de dienst plichtigen, die op het ogenblik op komen. Voor deze is plaatsing bij de zeemacht niet mogelijk, evenmin alR verzoeken tot overplaatsing van miliciens, die reeds ingedeeld zijn bij de landmacht, kunnen worden ingewilligd. Vandaag viert de korfbalvereniging „Helder" haar vijfjarig bestaan. Het was dus reeds oorlog, toen deze vereni ging, door een 25-tal korfbal-enthou siasten werd opgericht als een samen smelting van de drie oude verenigingen Elto, HKC en KVDH, wier ledenaantal dermate gedund was, dat een zelfstan dig voortbestaan onmogelijk was. Voorwaar geen gemakkelijke tijd voor voor een vereniging om te beginnen, maar toch werden al spoedig mooie successen geboekt. KVH deed in de competitie 1941'42 met 2 twaalftallen mee. Het eerste twaalftal werd kam pioen van de tweede klasse der NHKB, waardoor het promoveerde naar de eerste klasse. Het tweede twaalftal bleef in ae derde klasse. In de competitie 1942—'43 waren er al drie twaalftallen, waarvan het laat ste speelde in de vierde klasse. In deze competitie handhaafde het eerste elftal zich keurig, en het wist zelfs op de tweede plaats te eindigen. In het vol gende seizoen was er nog een twaalftal bijgekomen, ook in de vierde klasse. Het eerste en het tweede elftal wisten beide het kampioenschap van hun klas se te behalen, waardoor het eerste te recht kwam in de 3e klasse van de KNKB en het tweede in klasse 2 van de NHKB. Ir. het seizoen 1944—'45 werd niet ge speeld, maar wel in het seizoen 1945 '46, met drie twaalftallen, resp. in de derde klasse KNKB, de tweede klasse NHKB en de derde klasse NHKB. Het eerste twaalftal is uitgespeeld, en staat nu op de tweede plaats van onder. Gelet op het aanmerkelijke spelers- verlies is dit resultaat nog vrij gunstig te noemen. De vereniging telt op het ogenblik 65 leden. Het ligt in de bedoeling, op 23 Juni a.s. seriewedstrijden te doen houden op het HRC-B-terrein, waaraan o.a. ieel- nemen: 2 twaalftallen van Watervliet, 2 van Roda, 1 van MEO en 2 van KVH. GEREF. KERK. De Gereformeerde Kerk alhier heeft, ter vervulling van de tweede predi kantsplaats, een beroep uitgebracht op ds. G. Spijker, Geref. predikant te Urk. Het zal velen opgevallen zijn, dat paling dit jaar zo goed als niet in de regelmatige handel te krijgen is, over welk feit het AISTP met de „Coöperatieve Ver eniging IJsselmeervissers" een onderhoud heeft gehad. Van deze zijde achtte men de afwe zigheid van paling in de gere gelde handel des te raadselach tiger, daar de vangst van paling, op het IJsselmeer dit jaar zeer goed is, zelfs beter dan in de ja ren vóór de oorlog. Vanwege het grote belang, dat de zo vetrijke paling als volksvoedsel heeft, zijn aanvankelijk maatregelen genomen voor een eerlijke distribu tie, waardoor de handel in paling op dezelfde voet zou moeten worden voortgezet als vóór de oorlog. In tegenstelling tot de meer kapi taalkrachtige Noordzee-visserij, ken de men bij de IJsselmeervisserij geen groothandel, in welks plaats de commissiekooplieden stonden, die één procent van de omzet verdien den, en daarmee, gezien de grote hoeveelheden paling, tevreden wa ren. Na de oorlog treden deze men sen echter als groothandelaren op en velen van hen gaan tevens als venters langs de deuren. Zodoende bestaat er geen enkele controle op, waar en voor welke prijzen de pa ling wordt afgeleverd. De Spakenburger vissers hebben thans het besluit genomen met hun vangst in andere plaatsen binnen te lopen tot de Coöperatieve Ver. van IJsselmeervissers in de groothandel zal zijn ingeschakeld en bij het ven ten het huis-aan-huis-systeem zal worden afgeschaft, zodat de CCD de openbare verkoop zal kunnen con troleren. Volgens de Coöperatieve Ver. van IJsselmeervissers is het bedrijfs- schap niet genegen deze wensen van de vissers in te willigen. Van de zijde der eerstgenoemde wijst men er tevens op, dat de grote paling vangst van dit jaar belangrijke voor delen voor onze deviezenpost kon hebben, indien een surplus van ge rookte paling naar België zou kun nen worden uitgevoerd. Thans wer den, naar genoemde verenigir be weert, grote hoeveelheden paling naar België gesmokkeld, wat nóch onze deviezen-, .nóch onze voedsel positie ten goede komt. Het Ministerie van Sociale Zaken deelt mede: Het is in de laatste tijd gebleken, dat talrijke Nederlanders zich niet ontzien brieven naar Amerika en andere landen te zenden, waarin zij klagen over misstanden en onbillijk heden bij de verdeling der uit het buitenland ontvangen relief- goederen, terwijl zij daaraan veelal particuliere steunaanvragen verbin den, welke het karakter van bedel partijen dragen. Het behoegt geen betoog, dat deze handelwijze, welke de Nederlandse naam in het buiten land onberekenbaar schaadt, vol strekt moet worden afgekeurd. Indien men bezwaren heeft tegen het beleid van een der met de ver deling dezer goederen belaste in stellingen, dient men zich in de eerste plaats tot de betrokken in stelling zelve te wenden. Baat dit niet en meent men zijn grieven op deugdelijke gronden te kunnen handhaven, dan kan men zich ter zake wenden tot het ministerie van Sociale Zaken, uiteraard met ver melding van namen en feiten. Dansavond op Woensdag 19 Juni a-s. in Casino. Ans Neefkes, de bekende solo danseres, afkomstig uit Schagen en haar opleiding gekregen hebbend aan de school van Yvonne Georgi. zal op Woensdag 19 Juni a.s. een dansavond in het Casino geven. Geruime tijd trad Ans Neefkes niet op, doch ean maand geleden verscheen zijn in Schagen voor het eerst weer voor het voetlicht en het werd een avond van groot artistiek succes. De stampvolle Igesz-zaal juichte de jonge danseres bij herha ling toe en aan het eind van de uitvoering werd zij bedolven onder een lawine bloemen. Momenteel is men bezig een tournée door Neder land samen te stellen, doch alvo rens deze aan te vangen, staat de uitvoering in Den Helder op het programma. Hoewel wij nog nader op deze dansavond terugkomen, wijzen wij er op, dat het werk van Ans Neef kes de aandacht geniet van de eer- ste choreographen in Nederland en dat haar creaties gerekend worden tot het beste wat momenteel op dans-gebied in Nederland gegeven wordt. De bekende musicus Leo Honing zal haar begeleiden. HAVENBERICHTEN. Gisteren is in de haven aangekomen de Nederlandse kustvaarder „Kwiek", die met een lading mosseizaad onder weg is van Klincoe (Zweden) naar Weme'dinge. De kapitein achtte het beter, de laat ste torn niet tegen de harde Zuid westen wind in te maken, maar bin nendoor te varen. De „Kwiek" heeft in middels via de koopvaardijsluizen het Noord-Hollands Kanaal bereikt, en is naar Wemeldinge doorgevaren. We zijn gistermiddag eens naar Huis. duinen gereden, om te kijken hoe ons zee-oord het sinds enkele weken naak te. De situatie bleek weinig veranderd" de zee was even onstuimig, en van het strand was precies even weinig te zien Ean stevige Zuidwesten-wind joeg tussen de verveloze huizen door en grijze wolkslierten trokken langs het blauw van de hemel. Wat biedt Huis. duinen, vergeleken bij de goeie ouwè tijd" toch een troosteloze aanblik maar niettemin is er veel schoons te genie ten. Aan de wisselende schoonheid van zee en wolkenlucht heeft geen bezetter iets kunnen veranderen. En het zjjn juist deze beide factoren, die een plaats als Huisduinen zo aantrekkelijk kunnen maken. De rest komt met hard werken wel weer in orde! Er wordt ook hard gewerkt, we hebben het gezien. We weten niet, of aan het strand dit jaar nog gebaad kan worden: de waar schuwingen omtrent mijnengevaar e.d. doen op dit punt niet veel goeds ver wachten. In ieder geval, al wordt het badseizoen nog niet „echt" geopend, Huisduinen zal het met de Pinkster dagen ondanks dat wel druk krijgen. Een paar kermis-attracties zullen voor het nodige vertier zorgen. De Openbare Leeszaal werd gedurende de maand Mei bezocht (ïoor 358 man nen en 23 vrouwen, totaal: 381 per sonen. Uitgeleend werden: 2224 romans, 1320 studiewerken en 16f2 jeugdboeken, totaal: 5226 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: St Michielsgestel, van der Gijzel. Mensen, dieren en dingen over zichzelf; Keesing. Eerst de hoeve, dan 't hart; Spong. Ware vriendschap, Tugel. Rumoer in een kleine stad; Uterman. Eros in hinderlaag; de Vries. Het lied van Pierlala, Willink. Wouter; WolfCatz. Goud; van der Woude. Studiewerken: Zalt Bommel: Beckering Vinckers.Het Brabantse dorp; Cleerdin. De historische schoon heid van 's Gravenhage; van Gelder Df» historische schoonheid van Maastricht; Kessen De wonderwereld der chemie; Kruseman. Lexicon van Necïerlandse schilders en beeldhouwers ;Mak v. Waay. Stars and stripes en maple leaves, leven en streven in Amerika en Canada; Mees. Christelijke ethica; van Oyen. De nieuwe politiek; Suys. Nederland bóuwt tunnels; Werkman. Heiman Dullaart; Wille. Geschenken: Natuurkundige vraag stukken; Ellerbroek Smitt. De kleine parade; van Eyk Plantkunde; 2 din; Heinsius De stille plantage; Helman. Pali Buddhismus in Ubersetsungen; Seicïenstuecker. Ene ongelukkige; Toergenjew. Mientje; van der Torre. Met haar patroon getrouwd: la Tour. Vigdis Gunmarsdochter; Undset. Naakte maskers; Veterman. John Fen- wick; Ward. Onder het teken van den Islam; van Waterschoot van der Gracht. Njal, de ziener; Weber De man met de pels; Weyman. De cowboy-gravin; Williamson Zaterdag 8 Juni 1946. De Roskam, 2 uur: Poppenkast. 9 t/m 12 Juni 1946. Huisduinen: Kermis vermakelijkheden. Maandag 10 Juni 1946. Helderterrein, 2S> uur: H.A.V. Athletiektweekampen. door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 55. Troosteloos liepen we het eilandje rond. Want de zon ging al onder, cn we wisten niet, hoe we daar vandaan moesten ko men.... Tot we opeens, in een kreekje, een prachtige stevige roeiboot ontdekten. Dat was een uitkomst! Gauw maakten we de ket ting los waarmee zij aan de kant gemeerd lagl 56. Maar o foei! Wat 'n schrik! Daar werden we opeens van achteren beet gepakt I Het was de eigenaar van de boot een visser, die daar op het eiland z'n nachtverblijf had opgesla gen. „Mijn boot stelen, hè!", zei hij, ons dreigend aankijkend, „dat zullen we Je afleren! Allo, mee naar de politiel"

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2