HELDERSCHE COURANT De Koning van Siam vermoord? Seyss Inquart voor de vierschaar Een grootse gebeurtenis in de Londense metropool NIEUWSBLAD VOOR DEN KELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIER1KGEN EN ANNA PAULOWNA „Wij zijn hem dank verschuldigd," beweert hij Weerbericht. De „Arme rijken" van Nederland Het referendum in Italië Mussert's adjudant veroordeeld Ongeval of moord? Vi ctory-p ar ade Sjahrir's tegenvoorstellen spoedig te verwachten DINSDAG II JUNI 1946. 70e Jaargang No. 975#, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon *313, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MD. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16006, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. oHkIIm i Een speciale verslaggever van het A. N. P. seint uit Neurenberg: Met Schuschnigg's laatste woorden: „God bescherme Oostenrijk", begon de verde diger van Seyss-Inquart gistermorgen de aanbieding van het bewijsmateriaal voor den voormaligen Rijkscommissaris. Seyss-Inquart nam langzaam en een tikje nerveus plaats in de getuigenstoel en begon met zachte stem zijn getuige nis. Hij volgde het voorbeeld der andere beschuldigden, door eveneens te be ginnen met een uitvoerige levensloop, waarin hij met kennelijke trots zeide, dat hij in de vorige wereldoorlog driemaal onderscheiden was wegens dapperheid tegenover de vijand. Seyss Inquart gaf een zeer uitvoerige schildering van de ontwikkeling tot de „anscliluss" van D-^stenrijk. Met de moord op Dolfuss had hij, naar hij zeide, niets te doen gehad en met de nazi's in Duitsland had hij voor 1937 geen enkele bemoeiing gehad. „Ik heb getracht twee groepen bijeen te brengen, die zoals de historie bewe zen heeft, niet bij elkaar te brengen waren". Met deze woorden vatte Seyss zijn houding in de anschluss samen. Nederland Toen in de namiddag de hoofdaan klacht inzake Nederland ter sprake kwam, ving Seyss aan met breedvoerig zijn eigen redevoeringen te citeren, ten bewijze, dat hij nooit de bedoeling had gehad het nationaal-socialisme aan Nederland op te dringen. „Het kan op de Nederlanders wel eens dien indruk gemaakt hebben, omdat tenslotte slechts de NSB als partij overbleef, maar nooit heb ik met staatsdwang van de Neder lander verlangd, dat hij nationaal-so- cialist werd of het lidmaatschap der partij als vooropstelling doen gelden voor het uitoefenen van algemene rech-, ten", zo zeide hij. Tegen de beschuldiging, dat vier duizend executies zijn uitgevoerd, be tonde Seyse, dat de Duitse ge rechten tot midden- 1944 minder dan achthonderd doodvonnissen uitspraken of minder dan er slachtoffers vieilen bij de luchtaanval op Nijmegen". Echte gijzelaars-executies waren vol gens hem slechts die van Augustus 1942 en het was aan hem te danken, dat toen niet vijftig doch slechts vijf werden neergeschoten. Van executies in het kamp Vught had hij eerst in Neurenberg gehoord; zij moesten op order uit het rijk gebeurd zijn. Voor de toestanden in de Nederland se concentratiekampen noemde Seyss zich niet verantwoordelijk; zij stonden onder de politie. Seyss gaf toe, dat ta Vught en Amersfoort exfcessen voor kwamen, doch deze waren volgens hem onvermijdelijk. Het Rode Kruis had nooit bezwaren geuit over de kampen en dat was voor hem een geruststelling. Overigens waren de dingen, die in Ne derland gebeurd waren niet te vergelij ken met de excessen in andere landen. De arbeidsinzet. Langdurig sprak Seyjs over de ar beidsinzet waarbij hij toegaf dat van het half millioen Nederlanders in Duitsland de helft gedwongen was. Hij zeide niet te zijn opgetreden te gen de sabotage van Nederlandse ambtenaren waardoor een millioen vrijstellingen werd n gegeven. In 1944 had "hij nieuwe eisen van Sauckel voor 250 duizend man afgewezen. De daarna door de weermacht uitgevoer- ENKELE BUIEN. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: De Bilt, 11 Juni. - Wind tussen Zuid-West en West, afnemend. Plaatselijk nog enkele buien. Vrij koel. de razzia's waren bedoeld als maat regel tegen de verzetsbeweging en vielen buiten zijn verantwoordelijk heid. Onder de druk van deze razzia's waren daarna nog meer geregelde de portaties voorgekomen, waarvoor Seyss de volle verantwoording op zich nam Hij gaf toe, dat de Neder landers in Duitsland ondragelijke toe standen met de Duitsers moesten delen. Anti-Semiet! „Ik moet openlijk zeggen, dat ik als anti-semiet naar Holland gekomen ben", zo begon Seyss zijn verantwoor ding over de Jodenmaatregelen. Hij zag de Joden als vijanden van Nazi- Duitsland *1 zonder zich in de schuld vraag te verdiepen meende hij slechts met dit feit rekening te moeten hou den. „Het is moeilijk thans over deze din gen te spreken, omdat alles klinkt als een hoon", zo getuigd hij aan het einde van de zitting. Aanvankelijk nerveus, later volkomen rustig en docerend, heeft Seyss zijn getuigenis afgelegd. Duidelijk .sprak uit hem de advocaat, die het gehele systeem van de verde diging beheerste en herhaaldelijk zijn eigen verdediger aanvulde en corrigeer de. Het kruisverhoor zal morgenmiddag aanvangen en Seyss zial vermoedelijk nog twee volle dagen op de getuigen stoel zitten John J. Allan, een vertegenwoordiger van het Amerikaanse leger des heila te Chicago, die juist teruggekeerd van een reis n. Europa, verklaarde Vrijdag, dat de „arme rijken" de meest beklagens waardige lijders" zijn van Nederland. Hun kinderen zijn ondervoed en slecht gekleed omdat door het blokkeren van hun geld zij slechts over een onvoldoen de hoeveelheid geld kunnen beschikken, terwijl zij door hun stand van steun zijn uitgesloten. Het ligt in de bedoe ling van Allan het Amerikaanse leger des Heils te verzoeken, aan kinderen uit dit milieu kleding te zenden. Nederland verkeert in behoeftigêr omstandigheden dan de andere voor malige bezette landen van Europa, ald. Allan. Bijna alle mannen, vrouwen en kinderen hebben onderkleding nodig. Het Italiaanse hooggerechtshof heeft gisteren de volgende eind cijfers van het referendum bekend gemaakt: Voor de republiek 12.672.767 stem men, voor de monarchie 10.688.905 stemmen. Het Tribunaal te Utrecht heelt Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen A. Kessler, voormalig adjudant van Mussert. De uitspraak luidde: drie jaar internering met aftrek van voorarrest en verbeurd- verklaring van 50.000 van zijn vermogen. Volgens een telegram van Asso ciated Press uit Bangkok heeft men den koning van Siam Zondag even voor twaalf uur dood in zjjn paleis gevonden. Een woordvoerder van de koninklijke hofhouding verklaar de, dat een „geweerschot" de dood heeft veroorzaakt, aldus het tele gram. Zou 19 Juni naar Washington gaan. Verleden week Vrijdag deelde een telegram van Reuter uit Washington mee dat volgens een aankondiging van het ministerie van buitenlandse zaken de 21-jarige koning Ananda Mahidol van Siam een uitnodiging der V. S. had aanvaard en 19 Juni te Washington werd verwacht. De koning zou met de Weken van intense spanning en grote bedrijvigheid hebben zich Zaterdagmor gen in alle vroegte in de Engelse Me tropool, die van een huizéhzee in een vlaggenzee werd omgetoverd, ontladen in een vaak .uitbundige Victory-stem ming. Twee nachten tevoren hadden ver schillende enthousiaste toeschouwers al hun plaatsen ingenomen. Stipt om 9 18 uur vertrok de gemechaniseerde colon ne vanaf Regentspark. Even later zette de marscolonne zich in beweging, om zich op Parliament Square bij de geme chaniseerde colonne te voegen, waarop gezamenlijk langs Whitehall naar „The Mali" getrokken werd de grootste Al lee langs het St. James Park, die zich vanaf Trafalgar Square tot aan Bucking- ham Palace uitstrekt. Millioenen bewonderden en bejubelden d» indrukwekkende stoet, die een groots en veelkleurig schouwspel ople verde. Halverwege de „jMall" stond de grote tribune opgesteld, vanwaar de Engelse koning de parade afnam. Hier arriveerden reeds geruime tijd tevoren verschillend^ hogere function- narissen, ambassadeurs en gezanten. Vervolgens naderde een groot aantal hofauto's, in één «waarvan zich HKH Prinses Juliana en ZKH Prins Bernhard bevonden. Zij namen temidden van verschillende koninklijke gasten uit het buitenland en leden van de Engelse Ko ninklijke familie, op de tribune plaats. Nagenoeg op de vastgestelde tijd pas seerde de kop van de gemechaniseerde colonne de koninklijke tribune. Het En gelse Koningspaar nam staande de pa rade af en ook alle andere gasten ver hieven zich van hun zetels. Meer dan een uur daverden de voertuigen van allerlei aard voorbij. Van vrijwel elk legeronderdeel, van elke gemechaniseer de eenheid, waren er voertuigen in de op tocht.' Na een korte onderbreking volgde de marscolonne, welke geopend werd door de vertegenwoordigingen van de gealli eerde strijdkrachten. Het Amerikaanse contingent had de eereplaats gekregen en werd gevolgd door de Chineese en Franse contingenten. De Sowjet-Unie had geen vertegenwoordiging* gezonden en ook de Polen hadden zich daarvan onthouden.' Na Frankrijk volgden de vertegenwoordigin gen van de overige landen in alphabeti- sche volgorde. Het Nederlandse contingent, door drie officieren voorafgegaan, volgde op de ver tegenwoordiging van Nepal en werd ge volgd door het Moorse contingent. De Nederlanders maakten een goede indruk. Tijdens de parade van de marscolonne be gon de regen, die zich af en toe al eens druppelsgewijs had laten voelen, te val len, zodat het laatste gedeelte van de colonne, die uit de vertegenwoordigingen van de geallieerde en de Engelse lucht strijdkrachten was samengesteld, met op gestoken kragen werd gadegeslagen. ARNOLD MEYER KOMT MORGEN VOOR. De verdediging in de zaak van Arnold Meyer, welke morgén voorkomt voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto- genbos'ch, heeft als getuigen décharche doen dagvaarden de heren H. PetLllon te 's-Gravenhage en dr. H. L. M. van Schaik te Wassenaar. koningin, zijn moeder en de hofhouding 22 Juni naar Engeland vliegen om zich daarvandaan naar Zwitserland te bege ven. De koning heeft de oorlogsjaren in Zwitserland doorgebracht en keerde verleden jaar December naar Siam te rug. Nieuwe koning van Siam. De wetgevende vergadering van Siam heeft met algemene stmmen prins Phoemiphon Aboeldet, de 18-jarige broer van de Zondag overleden koning Ananda Mahidol, als nieuwe koning gekozen en evenzo een uit drie leden bestaande regentsschapsraad benoemd, die de jeugdige koning in staatszaken zal terzijde staan. Ongeval of moord? Bangkok, 9 Juni (AFP). Volgens de laatste officiële berichten is de koning van Siam door een ongeval om het le ven gekomen. Het lijk van de jeugdige vorst, waarvan het hoofd door een ko gel doorboord was, werd in de slaap kamer gevonden. Uit bevoegde Indonesische kringen wordt vernomen, dat Sjahrir het ont werp voor de nieuwe Indonesische te genvoorstellen zoo goed als voltooid heeft. Zij liggen over het algemeen in het kader van de besprekingen, welke ge durende het verblijf van lord Invercha pel te Batavia gehouden zijn. Dezelfde Indonesische kringen ^wijzen ^r op, dat de mening, welke in sommige Indone sische kringen bestaat en volgens wel ke de laatste Nederlandse voorstellen niet zo ver gaan als de oorspronkelijke, niet juist is. De voorlopige voorstel len, opgesteld gedurende 'het verblijf van lord Inverchapel te Batavia, om vatten zowel suggesties van Nederland se en Indonesische zijde als van lord Inverchapel. Het was de bedoeling dat deze voorstellen door de Nederlandse regering, indien deze daarin toestemde als haar eigen voorstellen zouden wor den aangeboden. Dat deze methode niet gevolgd werd, is zuiver het gevolg van het feit, dat bij het bezoek van Soe- wandi en Soedarsono aan Nederland bleek, dat de Nederlandse regering niet van plan was het voorlopig ontwerp te steun-sa.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1