HELDERSCHE COURANT Opdracht om in Nederland verschroeide aarde toe de tactiek der te passen Geheime boodschap van Sjahrir aan Truman NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Seyss Inquari voor zijn rechters Seyss „vreesde" voor slechte behandeling der Joden Gaf opdracht tot fusillering van 200 Nederlanders De zaak van arbeiders over de gehele werld ondeelbaar Weerbericht. Umberto weigert Italië te verlaten Amerika helpt honger- gebieden Dodeljjk verkeersongeval te Laren Nederlanders geen begrip voor de grote ver anderingen WOENSDAG 12 JUNI 1948. 79e Jaargang No. 9780. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon Den Helder. Directeuri 8. KONING. Hoofdredacteurl J. BIJLSMA. Uitgave» N.V. Uitg. Mt). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16000, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. aiéa Roerloos zittend op zijn getuigenstoel heeft Seyss-Inquart gistermorgen met onbewogen stem zijn verantwoording voortgezet. Hij deed een nieuwe be kentenis, toen hij de Jodenvervolging behandelde. „Ik geef openlijk toe, dat ik tegen de eviacuering der Joden ern stige bedenkingen had. Ik vreesde, dat de behaneldig slecht zou zijn en de hardheid van de oorlog vooral te hun nen laste zou komen." Daarom had hij, naar hij voorgaf, drie tot vier maanden tegenstand tegen deze maatregel gebo den. Doch tenslotte had hij zijn bezwa ren moeten terugnemen, daar de SD als voorwendsel voor de deportatie gebruik te, dat de aanwezigheid van Joden in het strijdgebied bij een invasie gevaar lijk zou zijn. De plundering op zijn initiatief. Wat de plundering van Nederland be treft gaf Seyss toe, dat deze ten dele door zijn diensten wias uitgevoerd, of schoon het initiatief en de omvang van Berlijn uitgingen. Hij trachtte de „be nutting van het economische potentiël" te rechtvaardigen door te zeggen, dat de bepalingen van het Haagse landoorlogs reglement in deze door de moderne oor log achterhaald zijn. Gisteren heeft de Britse minister-pres., Attlee, het woord gevoerd op het congres van de Labourparty te Bornemouth. Hij wees er op, dat de Labourregering reeds 73 wetsontwerpen bij het parlement had ingediend! en dat 55 daarvan reeds de koninklijke goedkeuring hadden verkre gen. Hij verklaarde, dat de Britse T_.a- bourbeweging nimmer een tot de Britse eilanden beperkte beweging was geweest, doch altijd had erkend1, dat de zaak van de arbeiders over de gehele wereld on deelbaar is. „Wij hebben steeds voor ogen ge houden, dat men zichzelf niet een kleine zone van veiligheid kan scheppen en de rest van de wereld in de ellende laten". „In onze buiten landse politiek zien wij de toetssteen van ons socialistisch geloof, zeide hij. Wij streven er naar, de werelcïvrede te bevorderen door collectieve vei ligheid. wij moeten leven in een we reld met staten van verschillend ka rakter. Wij vragen voor anderen de* vrijheid, zoals wij die zelf verlangen. Wij pogen ook die vrijheid tot effect te brengen, getuige Indië'. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: De Bilt, 11 Juni. - Plaatselijk buien, hier en daar met onweer, zwakke tot matige wind tussen Zuid en West, ongeveer zelfde tempera tuur als gisteren. ®e vernieling een eis van de weermacht. De vernieling van havens en slui zen was een eis van de weermacht, doch Seyss' interventie zou hebben voorkomen, dat in Rotterdam alles vernield werd. Seyss deelde mede in 1945 van Bormann order te hebben gehad in Nederland de tactiek der ver schroeide aarde toe te passen en alle technische installaties te vernielen. Hij was er zich van bewust, dat dit de ondergang van Nederland zou hebben be tekend en kwam met speer overeen de order niet uit te voeren. Ook het in 1944 gegeven bevel om de mijnen op te blazen bij de Amerikaanse opmars in Limburg liet hij na afspraak met Speer niet uitvoeren. De inundaties. Voorts heeft Seyss ten aanzien der inundaties opgemerkt, dat deze volgens Amerikaans oordeel tot 30 April bin nen de mate van het militair geoorloof de gebleven waren. Volgens de verte genwoordiger der Nederlandse rege ring te Londen was op de technische uitvoering der inundaties niets aan te merken zeide hij. Van de inundatie van de Wieringermeer was hij niet in kennis gesteld. Goede samenwerking met Christiansen. „Met Christiansen heb ik altijd goed samengewerkt. Het gerecht zal moeten beslissen of ik lieg of hij zich vergist", zeide de beschuldigde, toen Dubenest hem een verklaring voorlegde door Christiansen bij het vooronderzoek in Nederland afgelegd, inzake de executie van vijf gijzelaars na de mislukte spoor wegaanslag te Rotterdam. Seyss zeide, dat zijn getuigen zullen komen bevesti gen, dat deze zaak van Rauter en Chris tiansen uitging en dat hij geïnterve- nieërd heeft om niet 25, doch slechts 5 mensen neer te schieten. Zie vervolg pag. 3. Verwarde toestand. Gisteren werden alle troepen rond het Quirinaal teruggetrokken, hoewel de Koninklijke Standaard nog gehesen is. Koning Umberto zou weigeren Italië te verlaten, voordat het Hooggerechtshof op 18 Juni officiële uitspraak zou heb ben gedaan over de uitslag van het re ferendum. Hedenmiddag heeft het Ita liaanse kabinet over deze kwestie ver gaderd. Tijdens de Italiaanse kabinetszitting, die heden gehouden werd, is besloten, dat de Italiaanse premier Alcide de Gasperi direct de functie van hoofd van de staat zal overnemen. Dadelijk na de kabinetszitting ging de Gasperi naar het Quirinaal, waar hij dit besluit aan koning Umberto overbracht. Met 27 millioen mud tarwe. President Truman's hulpcomité heeft er op gewezen, dat sedert 1 Mei meer dan 27.000.000 mud van de Amerikaanse tarweoogst van 1945 aangekocht is voor verscheping naar de hongergebieden overzee. De uitvoer in het jaar van Juli 1945 tot Juni 1946, voornamelijk naar de hon gergebieden overzee zal ongeveer 135.000.000 mud bedragen. Gisterenmorgen om 11.45 uur vond een ernstig ongeval plaats op het kruispunt Rijksweg]Hilversumse- weg te Laren. De heer J. M., een landbouwer uit Laren, kwam op de fiets uit de richting HilversflTTï. Daar hij geen voorrang verleende, kwam hij in botsing met een auto, komende uit de richting Baarn, welke met een snélheid van 60 km reed en bestuurd werd door den heer L. D. uit Roermond. De heer M. werd op de tramrails geworpen en met een ernstig'; schedelbasis- fractuur naar het Sint Jansziek^n- huis te Laren vervoerd. Daar is hij inmiddels overleden. "Victory Day. Millioenen mensen hebben te Londen het voorbijtrekken der troepen uit het gehele Britse Imperium en uit de geallieerde landen ter gelegenheid van de viering van Victory Day, gadegeslagen. De stoet, wachtend te Westminster, om de gemechaniseerde afdelingen te volgen Drew Pearson, een bekend journalist, heeft in een artikel verklaard, dat pre sident Truman juist een geheim© bood schap van Sjahrir heeft ontvangen. Deze boodschap is op Kerstmis geschreven en zij is Amerika binnengesmokkeld, nadat men over de halve wereld de Britse inlichtingen dienst om de tuin had ge leid. Pearson citeert uit de tekst daar van het volgende: „Aangemoedigd door de wetenschap, dat gij noch uw regering ons in onze grootste strijd om ons nationaal bestaan in de steek zult laten, neem ik de vrij heid u te schrijven. In de hoop en het vertrouwen, dat u ons de hulp zult ge ven, welke wij zo dringend nodig heb ben. „Zoals wij hebben aangenomen en zo als uw minister van buitenlandse zaken het heeft uiteengezet gaf het man daat de Britten niet he recht om plich ten aan de Indonesiërs op te leggen, hetgeen zij thans gedaan hebben en nog doen. „De Britten hebben duidelijk laten zien, dat zij met het oog op hun verplichtingen aan de Nederlanders geen keus hadden. Ze hebben hier Nederlandse troepen laten landen en hebben de bewapening van Neder landse soldaten, burgers en Indo- Europeanen toegestaan. Van dezen hebben de meesten weinig begrip voor discipline en voor controle over het gebruik van hun vuurwapenen. Velen zijn normaal noch gezond. Ter- wille van het prestige hebben de Ne derlanders handelingen verricht zon der begrip te tonen voor de grote ver anderingen, welke in de Indonesische Republiek hebben plaats gehad. „Wij hopen, dat gij als hoofd van een land, dat steeds in de strijd voor vrij heid, rechtvaardigheid en zelfbeschik kingsrecht in de voorste gelederen heeft gestaan, van uw invloed gebruikt zult willen maken. Teneinde het bloedvergie ten te doen ophouden. Wij hopen, dat de Verenigde Staten ons zullen willen hel pen. Wij hopen geen territoriale ambi ties en wij willen niemand onrecht doen, zelfs de Nederlanders niet. Wij willen van onze strijd voor de onafhankelijk heid geen rassenkwestie maken. Wij wen- schen een regeringsstelsel zoals het uwe, waarin aan het gewone volk recht, vrij heid en veiligheid ten deel valt."

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1