HELDERSCHE COURANT Kamp Vught met Joods vermogen ingericht Vijf jaar tegen den Zwart Front geëist leider van NIEUWSBLAD VOÊSR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULQWNA Weerbericht. Afschaffing van belastingen 28000 motorvoertuigen Seyss over de plundering van Nederland Directeuren Wilton-Feyenoord in vrijheid Het Nederlandse volk uitge hongerd om de weermacht te steunen donderdag m juni 1M«. Jaargang No. «Mt, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon >345, Den Helder. Directeur! 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V, Uiig, Mi). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen I 3.00 Gironummer 16066. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Arnoid Meijer voor zijn rechters „Mijn voornaamste taak was te verhinderen, dat Mussert aan de macht kwam". Na een fel requisitoir eiste de procureur-fiscaal, mr. Deelen, gisteren tegen Arnold Meyer vijf jaren gevangenisstraf, ontzetting uit de kiesrechten en het ver bod een ambt uit te oefenen voor het gehele leven. Grote belangstelling. Het is precies tien uur als Arnold Meijer de civiele zaal van het Bosse Hof wordt binnengeleid om de be- handeling van zijn zaak door het bijzonder gerechtshof mede te ma ken. De zaal is tot in de uiterste hoeken gevuld met verslaggevers en belangstellenden en er heerst een sfeer van spanning. Meijer is weinig veranderd. Hij ziet \vat bleek, maar een enkel onbewust ge baar zou kunnen betekenen, dat dit ver oorzaakt wordt door een geladen span ning, die hem vervult, nu de dag van zijn berechting is aangebroken. Dan betreedt het bijzonder gerechtshof de zaal en neemt onder volkomen stilte zijn plaats in. De landbouwer Arnold Meijer. De publieke tribune is compact gevuld met belangstellenden, als de behande ling een aanvang neemt. Op de formele vragen van de president, mr. Th. R. J. Wijers, antwoord Meijer, dat hij in 1905 te Haarlemmermeer is geboren, dat zijn voornamen Arnoldus Josephus zijn en dat hij te Oisterwijk woonachtig is. Als zijn^ beroep geeft hij op landbouwer. Dan neemt de procureur-fiscaal het woord voor het voorlezen van zijn zeer lange tenlastelegging. Hij leest het do cument met zijn vele citaten op rustige, afgemeten toon, met nadruk en klem toon, waardoor, ondanks de lengte van het stuk, de inhoud ervan voor de aan wezigen gaat leven. Er wordt met aan dacht naar hem geluisterd. Als een film rolt de lange dagvaarding door zijn han den. Het is elf uur, als de procureur fiscaal zijn voorlezing heeft beëindigd. Gedurende zijn ondervraging betoogde Arnold Meijer, dat het schrijven van zijn artikelen niet alleen diende om zijn vol gelingen voor te lichten, maar ook om de bezettingsautoriteiten te bewegen een voor Nederland gunstige politiek te voe ren. De artikelen werden dan ook altijd in het Duits vertaald en aan de autori teiten verstrekt. Men moet de aangehaalde uitlatingen zien in onverbrekelijk verband met het tijdstip, waarop en de gebeurtenissen, in verband waarmede zij geschreven wer den. Sommige zijn zeer duidelijk gericht tegen de NSB. Lang werd nog gesproken over het propageren van een duurzame vriend schap en samenwerking met Duitsland, waarop Meijer betoogde dat hij steeds deze vriendschap en samenwerking van vele voorwaarden afhankelijk had ge steld: Nederlands onafhankelijkheid, de groot-Nederlandse gedachte, e.d., waar van het vaststond, dat de Duitsers er vierkant tegen waren, waardoor het ge heel een theoretisch karakter kreeg. Wat ik als mijn voornaamste taak zag, aldus Meijer, was het verhinde ren, dat Mussert aan de macht kwam, want dat betekende annexatie. Hij vertelde in dit verband, dat de Duitsers kort na de capitulatie bij hem NOG ENKELE BUIEN. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: De Bilt, 12 Juni. - Meest matige wind, aanvankelijk uit uiteenlopen de richtingen, later tussen Noord en West. Wisselend bewolkt met nog enkele regenbuien. Weinig verande ring in temperatuur. kwamen en hem zeiden: Wij moeten van Mussert niets hebben. U bent onze man en dat hij toen direct gezegd heeft: Eerst moet de oorteg gewonnen zijn en blijken, dat de rechten van ons ook wor den geëerbiedigd. Ik had voor mijzelf kunnen bereiken, wat ik wilde in deze dagen, maar heb altijd het Nederlandse belang voorop gesteld, aldus de beklaag de. Het requisitoir. Verloop van zijn arrestatie. In de namiddagzitting begon het re quisitoir van den procureur-fiscaal, mr. F. A. G. Deelen, die d.t aanving met een overzicht van zijn beleid inzake de ar restatie van Meyer Dat Meyer zich nooit op de Konings hoeve te Tilburg heeft gemeld, die door den sous-chef van het Militair Gezag als plaats van internering was aange wezen, moet betreurd worden. Had hij dat wel gedaan, hij zou velen veel heb ben bespaard. Meyer gaf als reden voor zijn wegblijven op, dat zijn verdediger de zaak niet duidelijk aan hem had me degedeeld. Na de ontsnapping van Ar nold Meyer zijn alle mogelijke pogin gen gedaan hem te arresteren. Dat dit niet is gelukt, is niet zo verwonderlijk, als men bedenkt, dat het onderduiken de Nederlanders tijdens de oorlog als het ware tot een tweede natuur is ge worden. Dat Meyer zich pas laat in de avond te Oisterwijk aanmeldde (waar de procu reur-fiscaal 's nachts verblijft) vond zijn oorzaak in autopech. Na de mededeling dat Meyer met zijn geleide naar Oister wijk onderweg was, heeft spreker de sleutel van het gemeentehuis gekregen en daar heeft Meyer zich toen ter be schikking van de Jusitie gesteld. (Zie vervolg pag. 3) De fiscus komt evengoed aan zijn trek. In verband met het zo overzichtelijk mogelijk maken van ons belastingstelsel staat op het programma von den minis- er van Financiën o.a.: Het afschaffen van enkele belastingen zonder dat haar opbrengst wordt prijsge geven. Zo overweegt hij de afzonderlijke vermogensbelasting, welke voor natuur lijke personen nog zal blijven bestaan, af te schaffen door haar in te bouwen in de inkomstenbelasting. Voorts over weegt hij de onder de bezetting inge voerde commissarissen-belasting even eens te doen verdwijnen en de op brengst van commissariaten zwaarder te treffen in de inkomstenbelasting. Afschaffing van het besluit op de di videndbeperking 1941 met zijn thans niet meer opleverende superdividend belasting en herkapitalisatiebelasting is voorts in overweging. Zodra de herzie ning van de sociale verzekering aan de orde komt, zal ook worden voorgesteld, de vereveningsheffing te doen verdwij- Te Bandoeng heeft een bende van 20 man een kampong benoorden Tjimahi aangevallen. Zij roofde kleding en geld. Men neemt aan, dat dit als wraakoefe ning geldt voor het verkopen van kippen aan Brits Indise troepen. Staan te roesten op het vliegveld Deelen. Arnhem, 12 Juni. - Onder de rook van Arnhem ligt het door de Duitsers ge bouwde vliegveld Deelen. Gedeeltelijk opgeblazen hangars en bunkers zijn hier de laatste resten van de bezetting, maar ook de geallieerde luchtmacht heeft er zijn sporen achter gelaten. Op de startbanen, waarvan eens de Duitse jagers afrolden en het luchtruim kozen, staan thans keurig in 't gelid en soort bij soort, als wachten zij op het sein om aan de Victory-parade deel te nemen, ruw geschat een 28.000 motor voertuigen. De vroegere eigenaars, de Canadezen, zijn reeds lang gedemobili seerd en gerepatrieerd. Wie de nieuwe eigenaars zullen worden is nog onbe kend. Wel ligt het in de bedoeling van het departement van Financiën, waar onder de dump thans ressorteert, zo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de liquidatie. Het vrachtvervoer zou zeer bij een snelle liquidatie-procedure gebaat zijn. Reeds staat een jaar lang, o.a. voor het vrachtvervoer per auto, zo broodnodige materiaal in regen en wind te verroesten. Duizenden vracht auto's en motoren, de transportmiddelen van een gemotoriseerd leger, ze wach ten op hun definitieve bestemming rust roest. En als het nog langer duurt, wordt de sloper de laatste eigenaar. NIEUWS IN HET KORT. In Noorwegen is een inzame ling van voedingsmiddelen, voor namelijk ingeblikte, gezouten en ge droogde artikelen, voor verzending naar noodlijdende landen, begon nen. De Belgische inspectiedienst van de voedselvoorziening heeft op 7 Juni j.1. ongeveer 550.000 eieren voor normale verkoop in beslag ge nomen. Tijdens de zitting van vandaag heeft Seyss-Inquart gezegd, dat de Duitse soldaten in Nederland Neder landse boter, kaas en andere dingen naar huis mochten zenden, bijna zonder aan enige beperkingen ge bonden te zijn. Als zij met verlof gingen, mochten zij zoveel meenemen, als zij dragen konden, aldus Seyss. In het kader van de economische plundering van Nederland werden de Joden 400 millioen gulden en de Vrijmetselaars 8 tot 10 millioen gul den lichter gemaakt. Het geld, zo verklaarde Seyss, moest op deposito rekeningen van banken geplaatst worden. De procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft last gegeven tot invrij. heidstelling van C. T. Teschmacher, F. Muller en A. C. Metzelaar, direc teuren van de N.V. Wilton-Feyen- oord te Schiedam, alsmede van en kele lagere functionnarissen in die vennootschap. Naar wij vernemen, beperken de feiten, die in deze zaak ten laste gelegd kunnen worden, zich tot medewerking aan de uitzending van arbeiders naar Duitsland, alsmede economische collaboratie mej den vijand. Er zijn sterke aanwijzingen, dat zij inderdaad in beiderlei opzicht veel te slap zijn geweest. Uit het voorgaande volgt dus rechtstreeks, dat invrijheidstelling is geschied hangende het nader onder, zoek en in afwachting van de be rechting. Kruisverhoor Seyss Inquart Een speciale verslaggever van het ANP seint: Het kruisverhoor door den Fransen aanklager over de rol van Seyss-Inquart in Nederland werd Woensdagmorgen be ëindigd. Seyss zeide, dat van het in be slag genomen Joodse vermogen veertien millioen zijn gebruikt om het kamp in Vught in te richten. De rest, ongeveer vierhonderd millioen, was niet door het Rijk benut, doch nog aanwezig in het „Vermogen und renten Anstalt". Seyss gaf ook toe, dat hij de liquidatie van bet vermogen der vrijmetselaarsloges had uitgevoerd. „Hebt U niet gedreigd, dat het Nederlandse volk zou verhongeren door de spoorwegstaking?", vroeg Du- benest. Hij gaf toe een embargo op sche pen te hebben gelegd, doch zeide dat deze maatregel niet een groot practisch effect had, daar het verkeer toch reeds was on derbroken door de scheepsvorderingen der weermacht. Bovendien waren in Sep tember volgens hem de gevolgen nog niet te overzien en moest hij alles doen om de weermacht te steunen bij de vorde ring. Ten aanzien van de economische plundering zeide Seyss, dat hij volkomen begreep, dat het Nederlandse volk de Duitse economische maatregelen als plun dering ondervond, doch hij hield vol, dat deze kwalificatie juridisch niet te recht vaardigen was. Dubenest stelde voorts nog enkele vra gen over de activiteit van den „kunst beschermer" Miehlmann in Nederland en qver de Jodendeportatie naar Auswttz, terwijl vragen over gijzeling en inunda ties niet meer werden toegestaan, daar deze vraagstukken Dinsdag reeds werden behandeld. De Amerikaanse aanklager Thomas Dodd begon vervolgens het ver hoor inzake Seyss' rol in Oostenrijk. Seyss ontkent medeplichtigheid aan moord op Dolfuss. Seyss Inquart ontkende voor het tribu naal dat hij betrokken was geweest in het moordcomplot tegen den „kleinen kanselier" Dolfuss, die in de zomer van 1934 werd gedood. Hij erkende, dat hij Hitier kort voor de Duitse bezetting van Oostenrijk op de hoogte hield van de plannen om „Oostenrijk te redden" door een volksstemming. „Misschien had ik nog meer kunnen verhinderen en het spijt mij wanneer dat niet gebeurd Is", aldus de woorden waarmee Seyss zijn getuigenis over Ne derland besloot. Dodd ging Seyss Inquart scherp te liof over het Oostenrijks verraad, doch ook hij slaagde er niet in den beschuldigde tot nieuwe bekentenissen te dwingen. In de namiddag begon het getuigen verhoor en de eerste getuige was de 64- jarige Oostenrijkse generaal Glaise Horstenau een van de ministers van Seyss' kabinet en thans gevangen. Het enige nieuws, dat hij te vertellen had was, dat Hitier hem vlak voor de Anschluss gevraagd had een radiospeech en een telegram aan Seyss over te bren gen, waarmee deze de Duitse troepen zou moeten binnen roepen. Dit was het beroemde telegram, dat /.ooit verzonden werd, omdat tenslotte een telefoontje ge noeg was. Heden wordt het getuigenverhoor voortgezet en in de namiddag zal Hirsch- feld worden gehoord.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1