K5LDERSCHE COURANT „Republiek" wil ook gezag over Sumatra en beperking ioevoer Ned. troepen Engeland steunt Amerikaans plan voor atoomenergie Bidault gekozen tot president van Frankrijk NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Is onderhandelen nog mogelijk? [Tentoonstelling Kon. Marine in Amsterdam Weerbericht. Verklaring van Jhr. Mr. Dr. M. v. d. Goes van Naters Van.Kleffens naar Europa jhtiu - 4 Gromyko doet een beroep op de wereld Van frontsoldaat tot staatshoofd Benesj herkozen Volgende week ruwe suiker? 24 doodvonnissen in één zitting DONDERDAG 2# JUNI 1946. 79e Jaargang No. 9767, to. H.M* VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon «45, Den Helder. Dlreetenrt S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. HU- Holl. Noorderkwartier. ■Éi ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 5.00 Gironummer 16000. N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. De Indonesische voorstellen onaanvaardbaar? De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Op de 17de Juni zijn aan den luit. gouverneur-generaal vanwege den heer Sjahrir de voorstellen overhandigd, waarmede hij die van Nederlandse zijde be antwoordt. De voorstellen omvatten het sluiten van een verdrag, inhoudende in hoofdzaak een de facto erkenning van het gezag der regering van de republiek Indonesia over Java en Sumatra en de samenwerking met die regering tot de vestiging van een Indonesische vrije staat, die met Nederland in een bondgenoot schap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden gestaakt en van weerszijden geen uitbrei ding worden gegeven aan de ingenomen posities en aanwezige troepenmachten- Vertegenwoordigers der buitenge westen zullen deelnemen aan de onder handelingen over de vestiging van de Indonesische vrije staat. Een bijzondere verhouding daartoe en to^ het Konink rijk der Nederlanden zal worden ge schapen voor die gebiedsdelen, die be zwaren maken tegen een onvoorwaar delijke toetreding. Over deze verhou ding zal na drie jaren verder bij volks stemming worden gedecideerd. Deze voorstellen vormen een ern stige terugtred ten aanzien van die, welke in April j.1. aan de Neder landse regering ter beoordeling zijn voorgelegd. Deze laatste toch voorzagen o.a. in een intreden van de republiek als con stituerend onderdeel van een vrijstaat Indonesië in het Koninkrijk en hielden geen beperking in van de toevoer van Nederlandse troepen. In de besprekingen op de Hooge Veluwe werd ten aanzien van 2 punten geen overeenstemming bereikt, t.w. de verdragsvorm (waartegen uit constitu tionele redenen bezwaren moesten wor den gemaakt) en de erkenning van het de facto gezag der republiek over Su matra (hetwelk in strijd werd geacht met de feiten). Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou worden gezocht. Het plotseling loslaten van het ge leidelijk bereikte doet nu de hoogst ernstige vraag rijzen of de gespreks partner der Nederlanders wel in een positie verkeert, waarvan men zich re sultaten mag voorstellen. De regering bestudeert de thans ont stane situatie. 's-Gravenhage. - De tentoonstelling der koninklijke marine, welke gehou den zal worden in „De Bijenkorf" te Amsterdam, zal Zaterdag 22 Juni om 15.30 uur offieieel worden geopend door den bevelhebber der zeestrijd krachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. Een gewapende wacht van matrozen en de marinierskapel der koninklijke marine zullen de opening opluisteren. NOG BUIïG. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Meest matige Westelijke wind. Nog koud. De kabinetsvorming 's-GRAVENHAGE. In een kort onder houd dat een der redacteuren van het ANP Woensdag met den voorzitter der Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid, jhr. mr, dr. M. van der Goes van Naters mocht hebben, verklaarde deze, dat hjj zeer ingenomen is met de tot dusverre bereikte resultaten inzake de besprekingen met betrekking tot de kabinetsformatie. De Party van de Arbeid wil gaarne de volledige medewerking geven aan het vooruitstrevende programma van minister Beel, wanneer dit wordt uitgevoerd. Er bestaat de oprechte wens, dat de R.K.V.P. en de P.v.d.A. elkaar begrepen en waarderen en niet als het ware een verstandshuwelijk sluiten. NEW YORK. - Mr. E. N. Van Kleffens is Woensdagavond met de clipper „Por tugal" van de Pan-American Airlines naar Londen vertrokken. Aan een ver slaggever van ANP-Aneta verklaarde hij ,,Ik zal de volgende week weer terug zijn. Dat is alles, wat ik over deze reis te vertellen heb. Hij zei niet, of hij naar Nederland zou gaan. H .-.V - m: v .V Met het hijsen van de vlag, Geus en wimpel is de kanonneerboot „Van Speyck" in dienst gesteld door den commandant, luit. ter zee 1ste klasse B. J. Velderman. De „Van Speyck" is de voormalige K. 3, welke door de Duitsers is misbruikt en teruggevonden werd in een Noorse haven. A.N.P. P. New York, (Reuter). - Sir Alexander Cadogan heeft in een rede voor de atoomcommiissie van de Verenigde Naties het plan der Verenigde wapening" Staten voor ondersteund. .atoomonl- Namens de Britse regering zegde hij alle steun toe aan dit plan om een internationaal instituut tot ontwikke ling van de atoomwetenschap op te richten, welk instituut de macht zou bezitten overtreders van de interna tionale overeenkomsten ten aanzien van de controle van atoomenergie snel te bestraffen. De Russische gedelegeerde, Gromyko, sprak onmiiddellqk na Cadogan. Hq deed een beroep op de wereld de PARIJS (AFP). - Bidault is tot pre sident van Frankrijk gekozen met drie-honderd-vier-en-tachtig stemmen voor^ Er werden 545 stemmen uitge bracht. Er waren 167 onthoudingen, waar onder die van de communistische afge vaardigden en andere linkse groepen. Korte levensbeschrijving van Bidault. Georges Bidault, de nieuwe Franse president, is een vurig katholiek, die voor de oorlog leraar in cfe geschiedenis was en hoofdredacteur van het blad „Aube", dat toen slechts een kleine oplaag had. Gedurende de oorlog was hij actief leider van de Franse ondergrondse bewe ging en in September 1944 werd hij voor zitter van de Nationale Raad van verzet en minister van buitenlandse zaken. Hij heeft in de slag om Frankrijk als korpo raal gevochten, werd in Juni 1940 krijgs gevangen gemaakt en met het oog op zijn leeftijd in December 1941 vrijgelaten, waarna hij in April 1942 door Laval werd gearresteerd. Hij wist uit de gevangenis te ontsnappen. Hierna begon hij met zijn ondergrondse werkzaamheden. Bidault staat op een door en door de mocratisch standpunt en heeft op poli tiek gebied een merkwaardige flair. In December van het vorige jaar hij was toen 46 jaar oud trouwde hij Frank- rijk's enige vrouwelijke diplomaat, Su- zanne Borel, die zijn assistente geweest was. Praag, (Reuter). - Dr. Eduard Benesj is gisteren met algemene stemmen tot president van Tsjecho-Slowakije her kozen. Dr. Benesj is 62 jaar oud. Hij is ze ventien jaar lang minister van Buiten landse Zaken vian zijn land geweest en is thans elf jaar president van de re publiek. Gedurende het verblijf van de Tsjechoslo waakse regering iii Londen was Benesj regeringshoofd. Volgens de „Nat. Rott. Courant" za! hoogstwaarschijnlijk de volgende week een bon worden aangewezen voor ruwe rietsuiker. De Cubaboten in de Rotter damse en Amsterdamse havens worden momenteel gelost in lichters. Deze lich ters kunnen dan naar de verschillende depóts worden gedirigeerd. atoomenergie slechts te gebruiken voor het verhogen van de levensstandaard en het verbeteren van levensomstan digheden. Hq beschreef de ontdekking der atoomenergie als een „voorbode van nog grotere wetenschappelijke ontdekkingen". Gromyko legde een plan over voor een internationale overeenkomst, waarbij de productie en het gebruik van atoomenergie voor destructieve doeleinden verboden zou worden, en waarin ook de vernietiging van voor raden van atoombommen en de be straffing van overtreders opgenomen zou worden. Deze overeenkomst moet gevolgd worden door andere maatre gelen tot verzekering van het strikte nakomen van de overeenkomst, met sancties tegen een onwettig gebruik van atoomenergie, aldus Gromyko. Gromyko leverde voorts critiek op de politiek van geheimzinnigheid, die ten aanzien van de wetenschappelijke ontdekkingen op dit gebied gevolgd is, en die een sfeer van wantrouwen tot gevolg heeft gehad. Ook het uit wisselen van wetenschappelijke in lichtingen heeft hieronder te lijden", aldus Gromyko. Hasselt, (ANP). - De krijgsraad van Hasselt (België) heeft zijn von nis uitgesproken in het geding -vaa de Werbestelle dezer stad. Elf be klaagden werden ter dood, twee andere tot levenslange dwangarbeid, één tot 15 jaar en een andere tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Een beklaagde werd vrijgesproken. Dertien voortvluchtige beklaagden werden ook ter dood veroordeeld. Het Bqz. Gerechtshof te Den Haag heeft tegen den voormalig" n NSB-burgemeesler prof. Westra van Den Haag de doodstraf geëist. Hit- spraak over veertien dagen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1