HELDERSCHE COURANT De regering gaat confereren met de Buitengewesten „Ik verwacht, dat de besprekingen thans snel en bevredigend zullen eindigen" NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULQWNA Om de toekomst van Borneo en de Grote Oost De ministeriële besprekingen in Londen Weerbericht. 29 Juni kabinetszitting te Djogjakarta Recordproductie in de mijnen Wijziging abonnements- en advertentieprijzen Minister Noel Baker over Indonesië Vanwaar dit optimisme? De Veiligheidsraad praat nog steeds over Franco en... Schoenenbon voor stamkaartnummers eindigend op 't cijfer 1 Post voor Hr. Ms. Banckert PINSDAG 25 JUNI 1946. 70e Jaargang No. 9771, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. MIJ. Holl. Noorderkwartier, ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16000. N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. a.wü BATAVIA. Op de Malino-conferentie, welke tussen de regering en bevolkings groepen in de buitengewesten gehouden zal worden en waar voor die bevolkings groepen volle gelegenheid zal bestaan om hun wensen en ideëen ten aanzien van de toekomstige staatkundige verhoudingen naar voren te brengen, zal Sumatra niet vertegenwoordigd zyn. Dr. Van Mook, die deze conferentie zal presideren, zal vergezeld zij n van den di recteur van binnenlands bestuur, Hoven, de regeringscommissaris voor de bestuurs^ hervorming, De Waal en de gouverne mentssecretaris, Van Boetselaar, terwijl zijn staf diverse adviseurs zal omvatten. Daarenboven zullen met Hoven meeko men, het conferentiesecretariaat, dat de conferentie zal notuleren en waarin vier Indonesiërs uit de buitengewesten zijn opgenomen en tolken, die de deelnemers terzijde zullen staan. Op de conferentie zal men zich van twee talen kunnen bedienen, het Neder lands en het Indonesisch. De duur wordt geraamd op een week, doch is afhankelijk van de besprekingen. Na de opening zal mededeling worden gedaan van het ge beurde tijdens de Japanse bezetting en een overzicht worden gegeven van het ver loop der besprekingen met de republiek. Voorts zal van regeringszijde in grote lij nen een uiteenzetting,gegeven worden van de plannen voor de staatsrechtelijke or ganisatie van Indonesië binnen het Ko ninkrijk. Het belangrijkste punt betreft de or ganisatie van Borneo en de Grote Oost binnen het raam van Indonesië, waar bij volledige gelegenheid zal moeten bestaan om verlangens, wensen en op vattingen bekend te maken. Tevens zal de instelling van een alge meen regeringscommissariaat in beschou wing worden genomen, waarvan de taak zal zijn de voorbereiding en uitwerking van de hervormingen, welke voor de or ganisatie van Borneo en de Grote Oost binnen het Indonesische raam noodzake lijk zullen zijn. Dit gedeelte wordt afge- 's-Gravenhagre. - Naar het A.N.P. verneemt, droegen de ministeriële be sprekingen, welke in het afgelopen weekend te Londen gehouden zy'n, een informatief karakter. Alvorens ten aanzien van de kabinetsformatie een be slissing te nemen, heeft de formateur het gewenst geacht, zich nopens ver schillende vraagstukken te oriënteren. Aan de besprekingen werd deelge nomen door de ministers Drees, Beel en Van Royen. Verder Mr. van Kleffens en de Nederlandse ambassadeurs te Londen en Parijs. PLAATSELIJK REGEN. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Matige wind tussen Zuid-West en West. Wisselende bewolking, met plaatselijk een paar regenbuien. Betrekkelijk koel weer. 26 Juni: Zon op: 4.21. Onder: 21.04. Maan op: 2.20. Onder: 17.56. Hoogwater Laagwater 26 4,58 16,12 11.28 24,14 rond door een regeringsmededeling over maatregelen in verband met de ontwik keling tot een zelfregerend Indonesië. Tenslotte zal men overgaan tot de aan wijzing van vertegenwoordigers voor de Rijksconferentie. Indien van de zijde der deelnemers aanvullende onderwerpen ter sprake worden gebracht, zullen deze als nog op de agenda worden gezet. Batavia (ANP-Aneta). Sjahrir zal morgenochtend vroeg per vlieg tuig naar Solo vertrekken Daarna zal hij op 29 Juni een ple naire kabinetszitting te Djokjakar- ta bijwonen, waar Soekarno en Hatta tegenwoordig zullen zijn. Vandaag zal Sjahrir worden ver gezeld door den minister van Eco nomische Zaken Dartmawan en Ma ria Ulfah Santoso, minister van Sociale Zaken De andere ministers, die momenteel te Batavia verblij ven, zullen de kabinetszitting even eens bijwonen en over enige dagen naar Djokjakarta vertrekken. DAGPRODUCTIE BOVEN 30.000 TON. De Limburgse mijnen hebben Vrij dag een nieuw na"oorlogs record ge vestigd. De dagproductie steeg voor het eerst boven de 30.000 ton, de hoe veelheid, welke voor het einde van dit jaar als gemiddelde dagproductie moet worden bereikt, meldt de Volkskrant. f®:,. •.*- Hr. Ms. torpedojager .„Bianckert" is naar Indië vertrokken. Onder grote be langstelling verlaat het schip de kade van de Parkhaven te Rotterdam. A.N.P. Mr. M. P. L. Steenberghe, die het hoofd was van de economische- en scheepvaartmissie in Washing ton, is benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau Met ingang van 1 Juli a.s. zijn de abonnementsprijzen en de adverten tieprijzen voor de Helderse Courant door het Directoraat-Generaal van de prijzen als volgt vastgesteld: Abonnementsprijzen: Stad en Om geving, Koegras, Breezand, Anna- Paulowna„ Wieringen en Texel 3 per kwartaal. Voor de post 3.65 per kwartaal. Advertentieprijzen: Gewone adver tenties 14 cent per m.m. Familiebe richten 17 ct. per m.m. Contracten: 1500 m.m. 12 ct. per m.m. Van 500 tot 1000 m.m. 11 ct. per m.rp. Van 10001500 m.m. 10 ct. per m.m. Deze prijzen betekenen een ge ringe verhoging in verband met de hoge productiekosten. Voor onze abonné's is het echter slechts een bedrag van ongeveer drie cent per week en onze krant is on danks deze verhoging nog het goed koopste dagblad in onze provincie. Directie Heldersche Courant. Londen, (Reuter). - Maandag heeft minister Philip Noel Baker in het Engelse Lagerhuis antwoord gegeven op de vraag hoe ver de onderhandelingen over de toe komstige status van Indonesië waren gevorderd. Hij zeide, dat h(j de verwachting koesterde, dat de nieuwe Nederlandse regering niet alleen de besprekingen met Sjahrir zou voortzetten, maar ze ook „snel en bevredigend ten einde zou brengen". Thomas Driberg (Labour) vroeg hem daarna waarop hij zijn nogal optimistische verklaring" baseerde, en of de Nederlandse verkiezingen eigenlijk niet een afwijzing beteken den van hen, die vrijgeviger voor stellen hadden gedaan. Noel Baker antwoordde, dat dit naar zijn mening geen afwijzing in- benoemt weer een commissie De Veiligheidsraad der V. N. heeft het twee maanden geleden door dr. Lange, den Poolsen afgevaardigde, ge dane voorstel, dat de Raad alle leden der V. N. zou verzoeken de diploma tieke betrekkingen met de Spaanse regering van Franco te verbreken, op nieuw in behandeling genomen. Het Poolse voorstel werd met zeven tegen vier stemmen verworpen. De Sowjet-Unie. Polen, Fnankrijk en Mexi co stemden vóór. Dr. Evatt, de Australi sche afgevaardigde, herinnerde er voor de stemming aan, dat de sub-commissie voor de Spaanse kwestie tot de slotsom was gekomen, dat het regiem van Fran co slechts een potentiële bedreiging van de vrede vormt en dat de veiligheids raad alleen kan besluiten diplomatieke betrekkingen te verbreken, indien een regering een werkelijke bedreiging voor de vrede vormt. Na het verwerpen van zijn voorstel legde de Poolse afgevaardigde een nieu we resolutie aan de vergadering voor, waarin hij er op aandringt, dat de vei ligheidsraad de Spaanse kwestie op de agenda houdt en niet later dan 1 Sept. weer zal opvatten om te beslissen, wel ke practiscihe maatregelen genomen kunnen worden. Dr. van Kleffens werd op deze bijeen komst van de Veiligheidsraad vervan gen door dr. A. Loudon, buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur vian Neder land te Washington. De Britse vertegenwoordiger Cadogan verklaarde, dat hij het tweede Poolse voorstel niet zou kunnen aanvaarden indien ditniet zodanig geamendeerd zou worden dat de algemene vergade ring niet tevoren zou worden uitgescha keld van de behandeling van het Spaan se vraagstuk, en indien de kwalificatie van Spanje als een ernstig gevaar voor vrede en veiligheid niet zou worden geschrapt. Gromyko ondersteunde het tweede Poolse voorstel doch verwierp de amen dementen van "adogan, terwijl de Ame rikaanse gedelegeerde. Herschel John son hetzelfde standpunt als de Britse vertegenwoordiger innam. Weer een commissie. Na een langdurige discussie over for mele aangelegenheden stelde de voor zitter, Najera, voor, dat de gedelegeer den zouden trachten onderling tot over eenstemming te komen. Dr. Lange, de Poolse gedelegeerde, verzocht een com missie te benoemen, die zich met deze aangelegenheid zal bezighouden. Aldus werd besloten, en de vergadering werd verdaagd tot Woensdag. hield, omdat de partyen, die de oude regering hadden gtüvormd, ook het nieuwe kabinet zouden vormen. Hij voegde er nog aan toe: „Wij zyn aangewezen op de politiek, die zowel Indonesiërs als Nederlanders als grondslag voor de onderhande lingen hebben aanvaard. Mijn hoop is gebaseerd op het feit, dat aan beide zijden de lieden met een voor- uitzienden blik weten, dat het hun alles overheersende belang is deze aangelegenheid snel en in overeen stemming met elkander tot een goed einde te brengen". 'a Gravenhage. Hét Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de loop van de maand Juli voor een schoenenbon in aanmerking komen, z wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 1, voorzover zij sedert 1 Jan. 1945 nog geen schoe nenbon hebben ontvafagcn, B*a plaatselijke distributiediensten nul len na 1 Juli a.s. bekend maken op welke dagen men onder overlegging vain zijn stamkaart met bijbehorend inlegvel, de bon kan afhalen. Hr. Ms. Banckert zal van 2—4 Juli a.s. Alexandrië aandoen. Er bestaat gelegen heid om aan opvarenden van dit oorlogs schip gewone en aangetekende brieven en briefkaarten te verzenden. De stukken moeten uiterlijk 26 Juni e.k. ter post bezorgd zijn. Inlichtingen over de wijze van verzen ding worden door de Postkantoren ver* strekt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1