HELDERSCHE COURANT Ook Nederland is verantwoordelijk voor de toestand van de wereld Een kans op de derde plaats wereldhandelsverkeer in het NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULQWNA „Ons land in wereldverband" Niet alleen het eigen ik is van belang Red» van Prof. Schermerhorn Weerbericht. Ujae kwadjelinn tj» ^Matoetab EILAN D EN Arnold Meyer krijgt 5 jaar DE MINAHASSA Een „eiland" van rust in Indonesië Generaal Winkelman voor de radio 't Comité „Onze Marine" bestaat 25 jaar De Nederlands-Belgisch-Luxemburgse tolunie DONDERDAG 27 JUNI 1949. 70e Jaargang No. 9773. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon Bi*. Den Helder. Dlrecteuft S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. Ml). Holl. Noorderkwartier. iTTM i ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f Z.60. Postabonnementen f 1.00 Gironummer 16000. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Op een vergadering van de afd. Den Haag van de Ver. vpor In tern. Rechtsorde heeft prof ir W. Schermerhorn een rede gehouden over het onderwerp „Ons land in wereldverband". De inleider herinnerde eraan, dat op deze dag voor een jaar het hand vest van de organisatie der Ver Na- ties werd ondertekend. De Ver. voor Intern. Rechtsorde grijpt deze her denking aan om zich naar buiten te manifesteren, maar ook voor nog iets anders, namelijk om een aan vang te maken met de .taak, die zij zich heeft gesteld, het Nederlandse volk tot inzicht en bewustzijn te brengen omtrent zijn plaats en taak in internationaal verband Wij hebben jaren achter ons, waarin wij in afzondering van de Wereld hebben geleefd. Nederland was één groot interneringskamp Duizenden van ons volk hebben werkelijk in zulk een kamp gezeten en zij allerr hebben die eigen- -aardige kampgeest leren kennen, waarin na geruime tijd tenslotte het hartstochtelijk meeleven met het geen er buiten die kleine wereld gebeurt, langzaam maar zeker uit dooft Deze sfeer leeft nog. Bij zichzelf heeft spr. meer dan eens de vergelijking gemaakt tussen deze sfeer en de houding, zoals die ten aanzien van de grote wereld problemen in het afgelopen jaar door het Neder landse^ volk is aangenomen. Zeker, wij weten, dat er een atoom bom is, wij weten dat de grote mo gendheden op gespannen voet met elkaar leven, wij weten, dat het in Duitsland een slechte toestand is Maar wanneer wij ons eerlijk afvra gen, hoe wij tegenover dit alles staan, dan kan ik niet veel anders zeggen dan: eigenlijk vrij lauw. Bij mij rijst meer dan eens de vraag: Begrijpt ons volk eigenlijk wel, wat er in de wereld aan de hand is? In dit opzicht verkeert het Neder landse volk mentaal in een tragi sche positie. Het gaat er in onze gedachten ook niet alleen om, te weten, dat de volkeren van elkaar afhankelijk zijn WISSELENDE BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Wisselend bewolkt met plaatselijk een enkele regenbui. Weinig verandering in temperatuur, later in het Westen des lands toe nemende hogere bewolking. In het algemeen meer zon. 28 Juni: Zon op: 4.22. Onder: 21.04. Maan op: 3.27. Onder: 20.43. Hoogwater Laagwater 28 7,01 19,20 1,02 13,49 De eerst voor de hand liggende daad van een volk, ook van het Ne derlandse, is de verantwoordelijk heid voor het eigen bestaan te aan vaarden. Er is nog anders Daarnaast staat echter iets van een andefe orde, n.1 het geloof aan nationale verantwoordelijkheid voor de toestand in de wereld. Het voor beeld ligt voor de hand Wij heb ben naast de deur het kankergezwel Duitsland, dat ook nu weer op an dere wijze dan voor de oorlog het lot van Europa dreigt te bepalen. De vraag wordt ons gedaan: welke is uw bijdrage tot de gezondmaking van dit werelddeel, niet alleen voor uw eigen heil, maar in de eerste plaats voor dat van Europa en daar door van de wereld? Zulke vragen zijn het, waarop wij als natie tot antwoord werden gemaand. Richten wij onze gedachten van deze sfeer uit naar de actuele poli tiek, dan zijn er voor het Koninkrijk dér Nederlanden drie centra: name lijk Europa, Zuid-Oost-Azië en Mid den-Amerika, waardoor wij betrok ken zijn in de wereldpolitiek. (Zie vervolg pagina drie). Naar AFP meldt heMfen de minis ters van Buitenlandse Zaken te Parijs Woensdagavoi^ gedurende twee uur het probleem Triest besproken. Men is niet tot overeenstemming kunnen komen. RONGELAB C Rong enk S H A L L n l-:r3r :a bikar Wothot Nemi* t Ailuk De tekening geeft een, overzicht van de Marshall-eilanden, waar op 1 Juli a.s. de proef met de atoombom gehouden zal worden. In een tweetal bijkaarten wordt aangegeven, hoe de te vernietigen vloot voor het eiland is gelegen, tevens geven wij een overzicht van de ligging van de Marshall-eilanden. 's-Hertogenbosch. Woensdagmorgen 10 uur is Arnold Meyer door het bij zonder gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld ter zake van „het voort gezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verlenen", tot een gevangenisstraf van 5 j*ar met aftrek van voorarrest, waaronder te vens begrepen de tijd, dien hij, op last van het militair gezag in het kamp te Vught heeft doorgebracht. Hij werd voorts ontzet uit het actief en passief kiesrecht voor de tijd van 10 jaar. Arnold Meyer heeft acht dagen de tijd om in cassatie te gaan. Tomohon, (ANP-Aneta). - Gouverneur Oberman is Dinsdag per vliegtuig uit Tomohon vertrokken, uitgeleide gedaan door alle autoriteiten en notabelen der Minahassa. Op het vliegveld stond een erewacht opgesteld en er was zelfs een muziekkorps. Bij het afscheid werden den Gouverneur bloemen aangeboden. Ter ere van de bestuursoverdracht zijn Vrijdag en Zaterdag jJ. grootscheepse races, stierenrennen, zang- en voetbalwedstrijden gehouden te Kawangkoan. Meer dan 15.000 mensen woonden deze wedstrijden bij. Een voetbalmatch tussen de stoottroepen en het Bonds-elftal van de Minahassa eindigde met een stand van 41. De atoomhom De bom zal Zondag 30 Juni 22.30 G.mt. worden geworpen door een Super-vliegend fort op een vloot van 100 schepen. De bom is van hetzelfde type, als die, welke bij Nagasaki werd ge bruikt. De wind zal in de naaste omgeving van de bom een snelheid krijgen van 1000 mijl per uur. Er kunnen golven van 100 voet hoogte ontstaan. De temperatuur waartoe het water zal worden verhit zal één millioen gra den bedragen. De uitbarsting zal sterker zijn dan tientallen orkanen. Een straal zal het menselijk oog op 20 mijl afstand nog verblinden. Wat er met de schepen zal gebeuren, weet men niet. Amerika neemt de proeven in het belang van de wetenschap. Een tweede atoombom zal in Augustus tot ontploffing worden ge bracht. Op Dinsdag 2 Juli a.s. te 19.15 uur zai generaal H. G. Winkelman via de zender Hilversum 1 het Nederlandse volk toe spreken over zijn verplichtingen tegen over de gevallenen van 1940. Congresdag te Utrecht. Ter gelegenheid van het 25-jarig bé^ staan van het comité „Onze Marine" organiseert dit comité op Donderdag 4 Juli in het gebouw „Tivoli" te Utrecht een congres, van des morgens 11 tot des middags 5 uur. Hierop zal het woord gevoerd worden door den burgemeester van Utrecht, terwijl voorts een viertal sprekers in leidingen zullen houden, waarbij de vraag zal worden behandeld: „Hoe kan in de naaste toekomst een algemene belang stelling worden verkregen op maritiem gebied onder het gehele Nederlandse volk". De band van de Koninklijke Marine, De Hawaiïan Revellers, zal tijdens de lunch zorgen voor een muzikale opluis tering. Omstreeks 5 uur zal de marine kapel een mars door de stad Utrecht maken en van 8 tot 11 uur concerteren in Tivoli. Zoals bekend, is onlangs het besluit genomen, een secretariaat-generaal in het leven te roepen, ter uitvoernig van de op 5 September 1944 te Londen ge sloten tolunie tussen Nederland, België en Luxemburg. Het secretariaat dient te worden ge zien als een gevolg van uitnemende sa menwerking tussen Nederland, België en Luxemburg. Vooral tijdens de oorlog kwam men tot het besef, dat Nederland, België én Luxemburg een hecht economisch ver bond dienden te vormen. Achtergrond van de gesloten overeenkomst is de overweging, dat de tolunie moet groeien tot een economische unie. Economisch één geheel. Belangrijk is, dat in economisch op zicht de drie landen straks één geheel zullen gaan vormen. Wanneer bijvoor-' beeld in Nederland, België of Luxem burg een bedrijf bestaat, dat volledié in de behoefte van de drie landen kan voorzien, zal geen oprichting van eefi nieuw bedrijf in een der drie landen plaats hebben. Het speekt evenwel van zelf. dat daarbij rekening zal worden gehouden mét sociale omstandigheden. Het tot stand komen van een econo mische éénheid zal kunnen bewerkstel ligen, dat wat betreft de omvang van het handelsverkeer de drie landen ten aan zien van de wereldhandel op de derde plaats zullen kunnen komen. Deze me ning is geen utopie, maar berust op wer kelijkheid. Wij kunnen de wereld bij het tot stand komen van de economische unie tonen, wat men met idealen kan bereiken, aldus besloot de heer Jaspar zijn uiteenzetting.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1