HELDERSCHE COURANT Zekere Balkanproblemen en Frans-Italiaanse grenskwestie geregeld „Partij v. d. Arbeid en Kath. Volkspartij moeten samengaan" Brood en bloem komt in Engeland op de bon NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Overeenstemming op de Parijse conferentie Militairen toch naar de Vierdaagse? Weerbericht. De Ned.-Indische regering beschuldigt de Indonesiërs „Geloof niets over vroegtijdige publicaties samenstelling Kabinet" Churchill: „Zelfs in de donkerste dagen der duikboot oorlog hebben we dit niet gekend" De dood van den Koning van Siam Plechtige M^na-mnïgang in Den Bosch VRIJDAG 28 JUNI 1946. 70e Jaargang No. J774. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon »45, Den Helder. Directeur! S. KONING. Hoofdredacteur! J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uit*. MIJ. Holl. Noorderkwartier. I1 ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 1.06 Gironummer 16066. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. u. mier Molotov laai zich van de goede kant zien en Bevin moei even op adem komen Tijdens de zitting van Donderdagmiddag hebben de ministers op de volgende pun- ten overeenstemming bereikt: de Dodeka- nesos wordt aan Griekenland teruggege ven; het Franse standpunt inzake de FransItaliaanse grenskwestie is geac cepteerd; men werd het eens over de beperking van de Bulgaarse marine en eveneens over de regeling van de Roe meense buitenlandse actica Vandaag om 16 uur komen, de ministers opnieuw bijeen om de bespreking van de Balkanverdragen en andere tot dusver niet geregelde kwesties voort te zetten. Bijzonderheden. Reuter meldt nader, dat de eilanden van de Dodekanesos zullen worden ge demilitariseerd. De Franse eisen tot wijziging van de FransItaliaanse grens en die thans zijn ingewilligd, om vatten ook het gebied van Brigatenda in Noord-Italië. De Bulgaarse ma rine zal worden in gekrompen tot 7.250 ton en een perso neelsbezetting van to taal 3.100 man. De Roemeense ac tiva in het butien- land zullen worden gebruikt ter, vereffening van geallieerde vorderingen op dat land. Tot het bereiken van deze overeen stemming heeft Molotov, veel btf ge dragen. HU verklaarde zich nu bereid, zo wel de Griekse als do Franse eisen, MOLOTOV Majoor Breunese afgetreden als leider. Bij het actie-comité voor de vierdaag se te Nijmegen is hedenavond het of ficiële bericht binnengekomen, dat ma joor Breunese, in overleg met het be stuur van de NBVLO, heeft besloten af te zien van het leiderschap van de vier daagse voor dit jaar, in verband met de order van den minister van Oorlog, waarbij werd bepaald, diat militairen niet zouden mogen deelnemen aan de vierdaagse wanneer deze onder leiding stond van majoor Breunese. Aan den minister van oorlog is ver zocht om, gezien de gewijzigde leiding der vierdaagse,, die maatregelen te ne men, diat ook de Nederlandse militairen aan de vierdaagse zullen kunnen deel nemen. ZWAAR BEWOLKT MET ENIGE REGEN. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met enige regen, vooral in het Noorden van het land, wind tussen Zuid- en Zuid-West, meest matig, langs de kust echter krachtig. Iets lagere temperatuur dan gisteren. 29 Juni: Zon op: 4.22. Onder: 21.04. Maan op: 4.19. Onder: 21.50. 29 7,50 20,21 2,03 14,51 te aanvaarden. Een en ander deed Byrnes zeggen, dat hy een ogenblik nodig had om op adem te komen. Molotov drong aan op garanties voor Italië, dat dit land, een deel van de hydro-electrische krachtinstallaties in de streek van Tenda-Briga zou krijgen. De volgende vier punten van het Roe meense verdrag werden nog besproken, ten aanzien waarvan evenwel geen over eenstemming werd bereikt, n.1. vrij scheepvaartverkeer op de Donau, terug gave van geallieerd bezit in Roemenië, een algemene economische clausule met betrekking tot voor-oorlogse lucht- en schee£>vaartconcessies. Ondanks Triëst. Ondanks het feit, dat de besprekingen over Triëst de vorige dag waren vastge lopen, heerst in conferentiekringen nu een onverwacht optimisme. Toen senator Vandenberg van de delagatie der Ver. Staten van Palais Luxembourg verliet, verklaarde hy glimlachend: „Ik geloof haast, dat ik myn koffer kan beginnen te pakken." Officiële verklaring. In de eerste officiëele verklaring, wel- k^ te Batavia is verstrekt na de over handiging van de Indonesische tegen voorstellen, heeft een woordvoerder van de Nederlands-Indische regering de In donesische onderhandelaren ervan be schuldigd hun aanvankelijke verlangens naar een regeling te hebben gewijzigd in een weigering om de Nederlandse souvereiniteit te erkennen over de eilanden, welke onderwerp van de ge voerde besprekingen zijn geweest. De jongste foto van Z.K.H. Prins Bernhard, ter gelegenheid van de „Anjerdag '46". A.N.P. P. Minister Vos over de Kabinetsformatie Donderdagavond sprak ir. H. Vos, minister van Handel en Nijverheid, voor die Partij v. d. Arbeid te 's-Gnjvenhage, over de kabinets formatie. de opdracht zou worden gegeven teneinde de continuïteit van het huidige regeringsbeleid te verzeke ren. Als goede -democraten heeft men Aich echter neer moeten leggen "ait, dat dr. Be-el werd aan- Minister Vos begon zijn rede met gewezen. achtte vervolgens de figuur vuil cicn formateur, dien hij een links-katholiek noemde. Typerend achtte minister Vos het, dat dr. Beel blijk heeft gegeven „met de oude conservatieve politiek te willen breken en samenwerking met de watieve partijen heeft afge wezen". Indonesië. een beschouwing over de oorzaken en de gevolgen van de voor zijn pantij zo teleurstellende verkie zingsuitslag. Dat de Partij v. d. Arbeid niet als grootste partij uit de stembus kwam, noemde spr. voor haar een nederlaag en voor de natie een be denkelijk teken. Men wist toen reeds, dat de kabinetsformatie moei lijk zou worden en heeft getracht te bereiken, dat prof. Schermerhorn Londen. (Reuter.) De Britse regering heeft besloten, na Ide jongste inlichtingen, welke de minister van Voedselvoorziening, Strachey, die Amerika en Cana da heeft bezocht, het kabinet verstrekte, met ingang van 21 Juli over te gaan tot broodrant- soeneiring. Men neemt aan, dat het grond- rantsoen ongeveer 280 gram per dag zal zijn. Kinderen in de groei, a.s. moeders en zij, die zware arbeid verrichten, ont vangen meer. „Waarom?" vraagt Churchill. Toen de minister voor de Voedselvoor ziening, Joihn Strachey. dit Donderdag middag in het Lagerhuis mededeelde, nam de leider der oppositie, Winston Churchill. het woord. Hij noemde het „een der ernstigste mededelingen,* die ooit in vredestijd in het Lagerhuis zijn gehoord." Hij betreurde, dat aan het parlement geen cijfers waren verstrekt die dit besluit konden rechtvaardigen. „Welke bezuiniging verwacht ge van dit bijzonder ingewikkelde stelsel v>an broodrantsoenering, dat we zelfs in de donkerste dagen van de duikbootoorlog niet hebben gekend", zo vroeg hij. Strachey antwoordde, dat de rantsoe nering op dit peil. van het Britse volk geen sterke vermindering in hun brood- verbruik zou eisen. De rantsoenering zou het land in staat stellen om, gezien de kleinere voorraden, de broodvoor ziening in voldoende mate te handha ven. Churchill vroeg vervolgens of dit de inleiding was voor nog grotere beper kingen in de naaste toekomst. Er speel den zich wilde tonelen in het Lagerhuis af, toen de Labourafgevaardigden tegen deze uitlating fel protesteerden. Chur chill bleef er bij, dat hij de feiten wilde kennen die deze „uiterste maatregel" J werking achtte spr. rechtvaardigen. BANGKOK. (Reuter). - De uit negen tien leden bestaande medische commissie, die was aangesteld om de commissie van onderzoek naar de oorzaak van de dood van koning Ananda Mahidol van Siam van advies te dienen, is met 18 tegen een stem tot de conclusie gekomen, dat de koning door moord, een ongeval of zelfmoord om het leven is gekomen. Als niet met de katholieken in zee zou worden gegaan, achtte spr. geen Vreedzame oplossing van het pro bleem Indonesië mogelijk. Ook de voortzetting van de financiële poli tiek van min. Lieftinck zou dan ge vaar. lopen, wat. volgens spr, de mo gelijkheid van inflatie zou vergro ten. Als laatste overweging wilde de Partij v. d. Arbeid de katholieken „niet in de reactionnaire hoek druk ken en zelf met de communisten in de oppositie samenwerken". Beide partijen beseffen echter, dat zij samen moeten werken, zoo zeide de minister. Met de meeste nadruk zeide spr.. dat, zolang de portefeuilleverdeling niet bekend is, „men niets, maar dan ook niets kan geloven van vroeg tijdige publicaties". Tot slot wees spr. er op, dat het aantal „socialisten in Nederland be langrijk is toegenomen, waarbij ons land een zwakke afspiegeling geeft van de wereld, waar overal het so cialisme baan breekt". De Nederlands-Belgische samen- voor de toe komst Van zeer groot belang. Ten gevolge van de oorlogsomstandig heden kon de traditionele Maria-omgang in Den Bosch gedurende vijf jaar niet gehouden worden. Dit jaar zal de in drukwekkende processie in al haar voor oorlogse luister weer cfoor de straten der stad trekken. Duizenden zullen daarvan weer getuigen zijn. Deze plechtige om gang is dit jaar vastgesteld op Zondag 14 Juli.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1