Stadsnieuws Zaterdag Anjerdag! De zwemver. „Marsdiep" krijgt een sportaldeling Helderse scheidsrechters trekken de aandacht Wijziging abonnements- en advertentieprijzen Nogmaals: ons loket Atlas I--J.V.C. I Een demonstratie met buskruit Geen honden op het voetbalveld Dameskoor „Con Amore" DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEÜS EN BIBBERSNOET. Prins Bernhard's verjaardag in de aether Wat brengt de radio? De Schager markt. De verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal over het gehele land in het teken staan va» de witte Anjer. Wij herinneren ons allen wel, hoe in de bezet tingsjaren op de 29ste Juni altijd nog mensen op straat liepen met een witte anjer getooid. Maar ook heeft de anjer óp andere wijze bekendheid gekregen. Kort na de Mei-oorlog 1940 heb ben namelijk een aantal vooraan staande Nederlanders te Londen het initiatief genomen tot vorming van het Prins Bernhard-fonds, dat moest dienen om het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogvoering te vergroten. In totaal werd in 4 jaar tijd een bedrag van ruim f 21.000.000 aan dit fonds afgedragen, en van dit geld konden reeksen jagers en bom menwerpers, een aantal motor-tor- pedoboten, de torpedoboot jager „Van Galen", een groot hospitaal-vliegtuig enz. worden aangeschaft boven dat gene, wat onze begroting toeliet aan te kopen. De oorlog is nu gewonnen, en het Prins Bernhard-fonds te Londen heeft zijn taak met ere volbracht. De vrede is echter nog niet gewonnen, en op gees telijk en cultureel terrein valt nog on noemelijk veel op te houwen. En daar om heeft Z. K. H. Prins Bernhard be sloten, het Fonds, dat voor de verster king der materiële weerbaarheid zo'n uiterst nuttige rol vervuld heeft, thans dienstbaar te maken aan de versterking van de geestelijke en culturele weer baarheid van ons volk. Het Fonds blijft dus bestaan, en men is op het ogenblik bezig met het ontwerpen van een nieuw statuut. Ter versterking van dit Fonds zal nu a.s. "Zaterdag de „Anjerdag" zijn. Ook in Den Helder zal een huis- en straatcollccte worden gehouden, ter wijl zowel bij de collectanten als in een viertal daartoe aangewezen bloe menmagazijnen witte anjers kunnen worden gekocht. De prijs van zo'n anjer is f 2,50, welk bedrag geheel ten goede komt aan het Prins Bern hard-fonds. Deze Anjerdag wordt over het gehele land gehouden ond^r auspiciën van de burgemeesters der gemeenten. Wat Den Helder betreft, kunnen wij onze aanbe veling besluiten met de mededeling, dat dames of heren, die Zaterdag willen meehelpen met collecteren, zich des morgens na 9 uur kunnen melden in de raadzaal van het Raadhuis. Nu de temperatuur van het zeewater langzamerhand zodanig is geworden, dat er weer waterpolo gespeeld en baantjes gezwommen kunnen worden, hebben de besturen van de voormalige sportclubs „Frisse Morgen" en „De Bruinvissen- het vanzelfsprekend geacht om aan de zwemvereniging „Marsdiep" een gezonde sportafdeling te verbinden. Daartoe is op Dinsdag 2 Juli a.s. een vergadering belegd in zaal Krijgsman, Koningstraat, om tot definitieve beslui ten te komen. De aanvang is 8 uur, en de opkomst van alle sportzwemmers wordt op prijs gesteld! PASSAGIERSLIJST „SIBAJAK". Naar verwacht wordt, zal het m.s. „Sibajak". dat op 6 Juni uit Batavia is Vertrokken, Dinsdag 2 Juli a.s. te Rot terdam aankomen. De passagierslijst van dit schip, dat 1307 repatrianten en 40 hiet-évacué's aan boord heeft, ligt op ons bureau ter inzage. Voor de kampioenswedstrijd Haarlem I Ajax I, welke Zaterdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam ge speeld wordt, zijn de heren J. van Waal wijk van Doorn en onze oud plaatsgenoot L. J. j. Augustijn als grensrechters aan gewezen. Voor de wedstrijd, die -tussen dezelfde elftallen Zondag 30 Juni in Am sterdam zal worden gespeeld, is d"e heer C G. van den Hoff als grensrechter aan gewezen. Met ingang van 1 Juli a.s. zijn de abonnementsprijzen en de adverten tieprijzen voor de Helderse Courant door het Directoraat-Generaal van de prijzen als volgt vastgesteld: Abonnementsprijzen: Stad en Om geving, Koegras, Breezand, Anna- Paulowna, Wieringen en Texel 3 per kwartaal. Voor de post 3.65 per kwartaal. AdvertentieprijzenGewone adver tenties 14 cent per m.m. Familiebe richten 17 ct. per m.m. Contracten: 1500 m.m. 12 ct. per m.m. Van 500 tot 1000 m.m. 11 ct. per m.m. Van 10001500 m.m. 10 ct. per m.m. Deze prijzen betekenen een ge ringe verhoging in verband met de hoge productiekosten. Voor onze abonné's is het echter slechts een bedrag van ongeveer drie cent per week en ofize krant is on danks deze verhoging nog het goed koopste dagblad in onze provincie. Directie Heldersche Courant. Het komt nog herhaaldelijk voor, cïat men voor zaken, de administratie van onze courant betreffende, zich vervoegt aan het oude loket, Koningstraat 78. Wij herinneren er daarom nog even .tan, dat laatstgenoemd loket thans alleen bestemd is voor het bestellen van druk werk e.d bij Drukkerij d*e Boer, en voor het opgeven ,ran advertenties voor de Heldersche Courant en andere bladen. Voor het opgeven van nieuwe abonne menten, adreswijzigingen, betalingen van abonnementsgelden e.d. voor de Helder sche Courant, het Nieuwe Modeblad, De Blauwe Wimpel en De Kerkbode kan men uitsluitend terecht aan het loket «Koning straat 82, naast de firma J. Govers. Na reeds enige malen vastgesteld te zijn, vindt dan toch eindelijk het eerste treffen plaats tus k n Atlas I, welk elftal door tal van moeilijkheden dit seizoen de laatste plaats in de 4e klasse A der K.N.v.B. bezette, en de kampioen <Jer le kl. N.H.VB. J.V.C. heeft dit kampioenschap na twee beslissingswedstrijden op mooie wijze be haald, en deze club is er op gebrand op het 25 jarig bestaan te bekronen door het K.N.V.B. lidmaatschap te behalen. Atlas zal dus goed doen, om zich voor 100 °/o te geven, willen zij deze poging doen mislukken. De wedstrijd zal aan vangen om 11 uur; de opstelling van het elftal is nog niet bekend. STATERWEDSTRIJDEN OP DE WIERINGER BAAN. Op de wielerbaan te Wieringen wor den a.s. Zondagmiddag wedstrijden achter motoren gehouden. Er zal worden gereden in drie manches. De deelne mers aan deze interessante wedstrijd zijn o.a. den Nationalen stayerkampioen Jan Pronk, de Wieringer favoriet Deth- mer Klink en Bernard Remkes. Verder zal er een achtervolgingstournooi wor den ingelast tussen de verschillende motorwedstrijden. Er dreigt nog steeds gevaar. Voor een twintigtal hoofden van scholen en andere onderwijsinrich tingen heeft gistermiddag de heer H. J. C. van Ooyen, inspecteur bij de Rijksinspectie voor de Luchtbe scherming en het Brandweerwezen, een cursus gegeven over het grote gevaar, dat nog altijd schuilt in oor logstuig, dat na de bevrijding op alle mogelijke en onmogelijke plaat sen is achtergebleven Wij zouden niet graag een schat ting maken van het aantal slacht offers, dat gemaakt is door het spe len met of ondeskundig demonteren van landmijnen, granaten e.d. Tel kens weer blijkt, dat de bevolking verre van voldoende doordrongen is van het grote gavaar, dat in het achtergebleven oorlogstuig schuilt. Dat gevaar bleek overduidelijk op deze interessante cursusmiddag, die onder leiding stond van Wethou der Mulder. Allereerst gaf de heer Van Ooyen een uiteenzetting van de verschillende soorten explosieve stoffen, en aan de hand van een uitgebreide expositie konden de aanwezigen hun inzicht op dit ge bied verrijken. Zij, die van mening waren dat buskruit altijd poedervormig was, hebben deze mening moeten herzien. Er waren staven, die er even aan trekkelijk uitzagen als macaroni: het was buskruit, in vele zachte tinten. Kostelijke stukken toiletzeep le ken bij de verzameling te liggen: het was buskruit. Onschuldige krul letjes houtwol: ook al buskruit. En dan waren daar diverse soorten landmijnen, booby-traps, granaten, te veel om op te noemen. De tweede helft van deze cursus middag bestond in een demonstratie van verschillende ontplofbare stof fen, welke demonstratie werd gege ven aan het eind van het Helders Kanaal, bij «'bet Helden der Zeeplein Angstwekkend waren de ontploffin gen, die werden veroorzaakt door luttele grammen buskruit. Gezien het grote belang van deze cursus zullen wij in een apart arti keltje nog op het een en ander terugkomen. De heer A. Mors, voorzitter van de S.V. „Atlas", schrijft ons: „Het komt de laatste tijd veelvuldig voor, dat loslopende honden tijcfens een voetbalwedstrijd het veld oprennen, tot grote ergernis van spelers en publiek. Ik zou de hondenliefhebbers en -eige naars willen aanraden, hun hond thuis te laten wanneer zij een wedstrijd bezoe ken. Is dit niet mogelijk, laten zij dan zorgen, dat het dier aan de riem blijft. Ik geloof wel, dat ik dit verzoek doe namens vele voetballiefhebbers!" Wij ondersteunen dit verzoek gaarne. Woensdag j.1. is de oprichting tot stand gekomen van een nieuw Helders dameskoor, o.l.v. den heer Jan-Willems. Het heeft de aantrekkelijke naam ont vangen van „Con Amore", Enige tijd geleden schreven wij reeds, dat er plannen waren tot oprichting van een gemengd koor, maar de inte resse van de zijde van het sterke ge slacht Is niet zodanig gebleken, dat het een gemengd koor kon worden. Daarom blijft het vooralsnog bij een dames ensemble. Wanneer straks de eerste repetities hebben plaats gevonden, en eventueel „Con Amore" een eerste uitvoering heeft gegeven, zal wellicht het ledental toe nemen, en wanneer dan de belangstel ling van goede tenoren, baritons en bassen groot genoeg is, kan het dames koor tot een gemengd koor worden uit gebreid. PENSIOEN GEPASPORTEERD MARINE-PERSONEEL. Het hoofdbestuur van de bond voor gepasporteerd marine-personeel heeffiü naar het ons mededeelt, besloten de ac tie voor uitgesteld pensioen op 60-jarige leeftijd met kracht weder ter hand te nemen, en heef een uiterst dringend be roep gedaan óp alle oud-marine man nen deze actie te steunen, door zich aan te melden als lid. Door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 23. Pang! Daar schoot opeens de lamp uit het plafond en mijnheer Dikkerdak kwam boven op de schoorsteenmantel terecht. De pendule en de vazen gingen aan gruzelementen, terwijl bovendien de hele spiegel van de muur vloog en met reusachtig gekletter en gerinkel midden op de tafel en boven op het theeservies terecht kwam. 24. Vol angst vluchtten we de keuken in, dqor mijnheer Dikkerdak achtervolgd. De man ziedde van woedel Daar viel zijn oog op de bijl, die in een hoek van de keuken lag. Hij pakte ze op, en gooide ze ons achterna. Net op dat ogenblik spron gen we over de waterkraan, om te pro- beren, of we In 't gootgat konden vluch ten Hilversum, 27 Juni. - Zaterdag avond wordt de verjaardag - van Z. K. H. Prins Bernhard door de omroep met een nationaal pro gramma gevierd. Dit gaat over beide zenders en begint om 20.05 na het nieuws met een concert, onder lei ding van Hugo de Groot, waaraan Jo Vincent en Paul Huf (declamatie) medewerken. Om 21.30 uur houdt majoor Dr. J. W. Duyff een toe spraak over de Prins Bernhard- Stichting. Daarna volgen o.a. een uitvoering, door de Koninklijke Mili taire Kapel, een klankbeeld „De Witte Anjer" door Dr. P. H. Schroe- der en een programma van lichte Nederlandse muziek door het Vaude ville Orkest, onder leiding van Cor v. d. Linden. Reportages van de vie ring in het land worden om 23,15 gegeven. VOOR ZATERDAG 29 JUNI 1946. HILVERSUM II. KRO: 9.— Vrouwen spiegel. 9.05 Pluk de dag. 10.— Pontificale Hoogmis. 12.— Angelus. 12.30 Lunchcon cert. 14— De band van de week. 14.15 Engelse les voor gevorderden. 14.45 Nel- son Eddy zingt. 15.— Hand in hand door kinderland. 16.30 De schoonheid van ons Gregoriaans. 17.45 Wat doe ik met mijn vacantie. 18.Prins Bernhard verjaart. 19.20 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 19.40 Verloren schoonheid in Europa. III. 20.50 Nat. programma. 21.30 Prins Bern- hard-Stichting. 21.45 Kon. Mil. Kapel. 22.15 De witte anjer. HILVERSUM I. VARA: F. 20 Gr.pl. 10.— VPRO morgenwijding. 11.45 Familieber. .uit Indië. 12.35 Jan Corduwener. 13.— Progr. voor de Ned. Srtijdkrachten. 13 30 De Ramblers. 14.Sportuitz. 14.45 Van boek tot boek 16.Voordracht 16.15 Men vraagt.... en wij draaien: 16.45 Wat den ken de Duitsers nu eigenlijk? 17.30 City halfuurtje. 18.15 Benedict SUberman. 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 20.50 Nat. progr. zie Hilversum II. WAARSCHUWING VOOR FRUIT TELERS. Hier volgt een waarschuwing voor de fruittelers in Noord-Holland. Thans is het juiste tijdstip aangebroken om in de provincie Noord-Holland te spuiten met de bekende zwavelhoudende middelen tegen spint op appelbomen. Aan de Schagermarkt werden Donder dag aangevoerd en verhandeld: 13 Paar den f 800—f 1700; 12 Magere geldekoelen f 250—f 400; 8 Kalfkoelen f 400—f 600 40 Magere schapen f 60f 85; 145 Lammeren f 20—f 30; 10 Bokken en geiten f 51 25; Biggen f 17—f 40; 86 Konijnen en 188 Kippen vastgestelde prijzen. Voor de centrale werden geleverd; 2 Stieren; 27 Vette geldekoeien; 5 Pinken; Graskalf; 27 Nuchtere kalveren; 12 Vette schapen; 40 Vette varkens.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2